Advertentiën. LEERARES PIANO. Naai- en knipcursus. Mej. A. M. VAN BUUREN, Burgeravondschool TE AMERSFOORT. Verder waren van den ledigen trein geheel vernield: de tender, de postwagen, een 2e klas en zes 3e klasse rijtuigen. Van den Obcr-Aminergau-trein was de locomotief ook rechts van de baan geslagen. Tender en locomotief waren als een vormelooze hoop stukken ineen gewrongen yzer. De fourgon van dien train was zoo groot als hij was ingeschoven in het eerstvolgend tweede klas rijtuig en het volgende tweede klas rijtuig was zwaar bescli idigd. Ontploffing. Een verschrikke lijke ontploffing heelt in een laboratorium van Ki upp te Essen plaats gegrepen. Door nog onbekende oorzaak heeft cenig kruit vlam gevat, waardoor spoedig het geheelo laboratorium in brand stond. Een voorraad kruit van 3200 kilo ontplofte en verwoestte het geheele gebouw. Er zyn geen dooden. De materieele schade iB aanzienlyk. Vliegweek te Apeldoorn. In eeno Maandagmiddag gohouden bij eenkomst van belangstellenden is besloten te Apeldoorn eene vliegweek te houden. Groote branden Uit dc Ver- eenigde Staten wotden weder groote bran den beticht. Do stad Wallace (Idaho) is voor de helft afgebrand. Er kwamen daar 24 meuschen om het leven en de scha de wordt geschat op een millioen dollars. In Montaua hebben geweldige bosch- branden groote verwoesting en schade aangericht. Duizenden menschen zijn zon der onderkomen en er worden volgens oen bericht uit Missoula, 180 ambtenaren en beambten van het boschwezen vermist. Men vreest, dat die allen in de vlammen zyn omgekomen. De moord op de Witsonkade. De instructie in de zaak van de dienst bode van de Nicolaas Witsenkade te Amsterdam, die met haar vrijer haar meeBtereB mevr. Wijnia aanviel met kokend water, tengevolge waarvan deze overleed, is thans gesloten. De zaak is naar de openbare terechtzitting verwezen en zal vermoedelijk in het eind der volgende maand worden behandeld. Een door z(jn geweten ge folterde. Aan een Duitsch blad wor den door oen inwoner van Salouiki bijzouderheden medegedeeld over de levens wijs van Abd-oel-Hamid, den vroegereu sultan van Turkije. Abd-oel Hamid is nog even bang voor ziju leven als indertijd op Jildis. Hij ver mijdt niet alleen angstig, zich aan het raam van zijn landhuis te vertoonen, maar gaat ook snel van de ruiten weg, wanneer het toeval hem in de nabijheid van den muur, waar het licht door invalt, brengt. Hij vreest nog altijd, dat zyne oude vijanden hem met een kogel zullen neerschieten. Hij is noch door verzoeken, noch door voorschriften van zyn dokter te bewegen, om den tuin in te gaan en zijne vertrek ken op de middelste verdieping van het huis verlaten. Naar een hoogere verdieping wil hij niet gaan, omdat hij bang is, dat men dan het huis beneden hem in brand zal steken. Voor zyn leven bevende, leidt hij het zelfde rustelooze, slapelooze bestaan van vroeger. Hij blijft zooals vroeger altijd in zijn kleeren Mager en gebogen, met een haard die haast wit is, sluipt hij ook 's nachts door de kamers tot hij ergens uit geput op een kanapee neervalt, om wat te sluimeren. Overdag maakt hij nog altijd meubelen. Hij heeft pas een kast afgeleverd, die om haren werkelijk artistieken vorui geroemd wordt. Hij zou die graag willen verkoopen, niet om het geld, maar om te toonen dat hy nog wat kan. Maar men wil de kast niet wegsturen, omdat men bang is, dat hij ergens een mededeeling aan zijne vrien den erin zou verstoppen. Hij snakt naar nieuws, maar krygt niets te hooren. Hij mag zelfs geen kranten lezen. Hij heeft onlangs tweehonderd pond geboden voor een paar kranten, die hy in de handen 7an een bewaker zag, maar kon ze niet krijgen. Wanneer ambtenaren of officieren hem moeten spreken, tracht hij hen altijd uit te hooren. Zij mogen echter niet anders dan ontwijkende antwoorden geven. Zijne eerste vraag is altijd „Hoe denkt en spreekt het volk over mij Dan vraagt hij, wat de vorsten van Europa van hem gezegd hebben en dan verlangt hij elk oogenblik van zijn twee vrouwen van de vrouwelijke bedienden en de wachters bijzonderheden over de omwenteling en over zijn val te vernemen. Zijne matte oogen beginnen te fonkelen, wanneer hij er maar iets over te hooren krygt, en daarna zit hy uren lang te peinzen. Wan neer hij vry' was, zou hy evenals Napoleon III doen, die dagen, weken maanden in het Britsche Museum te Louden op den voor hem gereserveerde stoel over kranten en boeken zat, die zijn val beschreven hadden. Zeer zelden vraagt hy naar de tegen woordige machthebbers. Hij verraadt ook geen wrok jegens zijn tegenstanders. Maar hij laat zich bitter uit over de dienaren, die hem verraden hebben. Zoo spreekt hij dikwijls over den tweeden eunuuch op Jildis, die den Jong-Turken den weg naar zijn verborgen schatten gewezen heeit. Zijn bitterheid kwam ook boven, toen zijn gevolg hem op den laatsten dag van zijn verjaring en van zijn troonsbestijging gelukwenschte. Hij brak toen in tranen uit, zeggende: „Ik ben een groot sultan geweest, en daarom kunt gij nu met mij spotten, wanneer gij mij nu in mijn ver nedering gelukwenschen brengt". Het wordt eenzaam om hem heen. Abd- oel-Rochim, de eenige zoon die hem in zijn gevangenschap gevolgd was, heeft hem verlaten, omdat zijn vader, naar zijn zeggen, zoo onverdraaglijk en zenuwachtig was, dat niemand het bij hem kon uithouden. Boer- haneddin, zijn lievelingszoon, wil niet meer met hem te maken hebben en beschuldigt heru, dat hij zijn moeder vermoord heeft, omdat hij, toen zij ziek was, geen Eo-o- pcesch dokter aan haar ziekbed wilde toe laten. Een van zijn vroegere getrouwen heeft zich slechts voor hem willen opofferen. Deze sloop tegelijk met do leveranciers de villa binnen, verwisselde met Abd-oel- Hamid van kleeren en zette hem aan, de vlucht te nemen. Maar nog voorde gewezen sultan zich zijn baard had laten afscheren, werd de poging ontdekt. Sedert dien tijd -:ogon de leveranciers niet ineor aan de achterdeur van de villa hun koopwaren komen afleveren. Geraffineerde zwendel. De 32 jarige koopman SigiBmund Ollen- dorf, die to Schöneberg, een der Berljjn,- sche voorsteden, sedert verschcideue jaren een groote export en groszaak en hand borduurwerk had gedreven, heeft een be kende Berlijnscho bank voor 50 000 mark opgelicht. Ollendorf was in den laatsten tijd in geldverlegenheid gerankt en kou zijn ver plichtingen niet meor nakomen. Reeds lan gen tijd bad hij zijn vlucht naar het buitenland voorbereid, en toen de schuld- eischers hem het vuur al te na aan de schenen begonnen te leggen, verschafte hij zich door bedrog het benoodigde geld. Hy maakte gebruik van zijn keunis, verkregen in zijn vroegere betrekking bij een notaris, door handig op oen daartoe vereischt papier een bypotheekbrief ten bedrage van 75.000 mark op een stuk bouwgrond te Berlijn te vervaardigen en met de noodige ambtszegels en notarieelo handteekeningen te voorzien. De vervalsching was zoo geraffinoerd aangebracht, dat een aanzienlijk bankiershuis den hypotheekbrief zonder meer voor 50.000 mark in pand nam Ollendorf ging met het aldus „gefleBchte" kapitaal op de vlucht, waarschijnlijk naar Engeland. Slechts door een toeval werd een paar dagen later de hypotheek-vervalsching ontdekt. De groei van hot hoofdhaar. In de „Review of Physical Research" doet prof. A. Wedgewood eenige mededeelingen over den groei van het menschelyk haar, die belangrijk afwijken van de tot dusver gangbare meeningen. Men neemt algemeen aan, dat de hoofd haren maandelijks 30 tot 35 milimeter groeien, volgens den professor is dit maar 10 tot 22. De groei verschilt zeer naar gelang van den leeftijd, 't Maximum wordt bereikt van 20 tot 33 jaar, daarna neemt de groei langzaam af. Het veelvuldige knippen der haren met de machine be gunstigt volstrekt niet een snellen groei, maar vertraagt dien juist, In vele gevallen maakt het den wortel krachtiger. Bij zeer kort knippen krijgt de groei eon zeer eigenaardig karakter. De haren vcrdeelon zich namelijk in groepeu van 2 tot 4 stuks, die, wat de voeding aangaat, door bloed vaten en zenuwen met elkaar ia verbinding staan. Het eene haar groeit dikwijls veel snel'er dan het andere. Er komen op die manier op den schedel verscheidene klassen van haren met verschillende groeikracht. Dit heeft tengevolge dat de haren (daar deze slechts een bepaalden levensduur hebben) in een enkele groep nooit alle maal tegelyk uitvallen en kaalhoofdigheid, uitgezonderd bij ziektegevallen, slechts zeer geleidelijk intreedt. De haren worden sterker en talrijker door voortdurend ruim gebruik van vleesch en andere eiwitstoffen. D f. w ij n o o g s t in F r a n k r ij k. De uitzichten op de wynoogst in champagne zijn zeer bedroevend. De druifluis en daar aan verwaDte parasieten hebben na de laatste overstroomingen vreeselyke ver woestingen aangericht, ook aan beide oevers van de Marne, vooral de streek van Epe- raay is zwaar bezocht. Men berekent dat op de 13.500 hectare van het wijnland in Champagne nauwelijks twee hectoliter wijn por hectare zal komen. Dit is slechts een tiende van den gemiddelden oogst. Om de Champagnestreek weer geschikt te maken voor den wynbouw is minstens 40 millioen fraocs noodig en dit kan het land niet opbrengen. Men hoopt dat de groot handel in wijn, die bij deze crisis levendig geinteresseerd is, het zijne zal doen, om de wijnboeren voorschotten te geven. Kaas en bacteriën. De zui- vclschool in Sonnenthal in Zwitserland heeft kortgeleden interessante proeven genomen om te weten te komen hoeveel lovende wezens de mensch bij het eten van kaas tot zich neemt. In een enkel grammetje Emmenthalor kaas bevinden zich niet miu- der dan 800.000 bacteriën, die na 3 maan den reeds verachtvoudigd zijn, zoodat men het getal aan wel op een millioen mag begrooter.. Een heel wat grootcr getal bevindt zich in z g. weeke kaas, waarin verschen toestand reeds 1,200,000 micro- organismen gevonden worden. Heeft deze kaassoort 2 maanden gelegen, dan is de bevolking gestegen tot 2 millioen. In het buitenste gedeelte van de kaas heeft men wel eens 6 millioen organismen gevonden. Op grond van bovenaangehaalde telling kan men de bevolking van '*/t pond be rekenen als te ziju zooveel als de geheele aarde monscheu bevat. Naar de nieuwste wetenschappelijke onderzoekingen zyn het ovenwei de organismen die juist de kaas gezocht en lekker maken. Van de vrees, die heden nog vele menschen tegenover deze teere wezentjes koesteren, is een groot gedeelte daardoor ongegrond; de kaas met haar milliarden vertegenwoordigers dezer dwergbovolking is nu eenmaal een van de hoofdvoedingsmiddolen voor den mensch. Door den bliksom. In den nacht van Zondag op Maandag is de blik sem ingeslagen in de abdij Pairis in den Boven Elzas. Het gebouw brandde geheel af. De ziekeu ongeveer honderd werden gered. Het waren meest zwakhoofdigen, die slechts met moeite verhinderd konden worden, zich in het vuur te storten. Een ballon boechoteu. De Berlijnsche ballon „Ilildebrandi", bestuurd door den ingenieur Berliner, word* by het pas8eereu der Russische grens nabij War schau, herhaaldelijk beschoten. De landing had zonder incident plaats bij Warschau. Een weldoenster der inensch- heid. Het stoffelijk overschot van ïlorence Nightingale is Zaterdag op het kerkhof van Elast Wellow ter aarde besteld, in allen eenvoud, maar onder een grooten toeloop van belangstellenden. Do plechtigheid in do St.-Paulskerk te Londen werd bijgewoond door een groot aantal ziekenverplegers in kostuum, vete ranen uit den Krimoorlog, officieren van regimenten die deelnamen aan dien oorlog, lands- en stadsbestuur, van den Aartsbis schop van Canterbury, van allerlei zieken huizen, enz. Van alle kauten waren bloemen en kransen gezonden als laatste hulde aan de overledene .heldin der ziekenverpleging". Daaronder was ook een bloemstuk in den vorm van een lamp, dat herinnerde aan den bijnaam „de vrouw met de lamp", die haar werd gegeven door de gewonden, die zy geregeld 's avonds kwam troosten en opbeuren. De opsomming van de bloem- huldeblijken vult een geheele kleingedrukte kolom in de groote Engelsche bladen. Bovenaan staat vermeld een krans van Koningin Alexandra, met het opschrift: „Aan Florence Nightingale, do groote wel doenster der lijdende menschheid". Belasting vooreen been. Een been, waarvoor belastfng betaald moet worden, is de nieuwste curiositeit van het Russische douane station Beloostrouw. Daar had dezer dagen een niets kwaads ver moedend passagier, een ziekelijke jonge man, die pas uit het sanatorium Hallila ontslagen was en naar Petersburg reisde, het ongoluk bij hot bovengenoemde sta tion de aandacht te trekken van den douanebeambte. Deze had n.l. een lang foedraal ontdekt onder de bagage van den jongen man. Nu ontspon zich een heel gesprek over het bewuste foedraal, waarin een resetvebeen van den jongen man bleek te zitten en zonder hetwelk hij niet reizen kon. Het eind van het lied was dat den man zij i rp-orvebeen werd afgenomen en hem verklaard word dat iu Petersburg nader ouderzocht zou worden of het been ill of niet belastbaar was. BURGERLIJKE STANl). 24 Augustus 1910. GEBOREN: Lambertus z. v. Lambertus de Draaiji r en Carolina Johanna Christina Andereen; Maria Jacoba d, v. Klaas Appel en Truida Oud; Johanna d v. Jocob van Nimwegen en lïvertje Smit. GEHUWD: Jacobus Tbeodoris Holmer- horst en Maria Schievols; Pieter Dekker en Maagje Lodder; Abraham Denekamp en Aaltje van Voskuijlen. OVERLEDEN: Dirk van Zijl, 67 jaar, cchtg. van Ruttera Hendrika Scheonder- beek; Yzak Ruijzendaal 70 jaar, wed. van Tijmetje Vos. GRATIS verstrekt ondergeteckendo Brochure en Receptenboek mot 45 Recepten betreffende het conscrveereu van vruchten en groenten in KRUMEICH's 1NMAAKPOTTEN (met metalen deksel). MEER dan EEN MILIUEN in gebruik. Geenduro Kooktoestellen. Springen als by glas onmogelijk. Eenvoudige en zekere sluiting. Geen inwerking van licht en temperatuur op den inhoud. J. E. VAN NIE.Utrechtschestr. 18 AMERSFOORT. Mejuffrouw A. C. BUSQUET. Gediplomeerd Maatsch. t. b. d. TOONKUNST. - ARNHEMSCHEWEG 27. 1 Sept. a.s. opening van den nieuwen cursus. Naai- en knipcursus per jaar f 30,Knipcursus per 3 maanden f ÏO,-. Ook naar hot figuur geknipte patronen verkrijgbaar. Gediplomeerd Leer ar es, Schiminelpeniiiiicluitraat 1, AMERSFOORT. Anngifte voor LEERLINGEN voor den cursus 19101911 in het gebouw dei- Ambachtschool op Maaudag en Dinsdag 29 en 30 Augustus en op 1 Septem ber des avonds van 61/,—8 uur. Het schoolgeld bedraagt f2.per leer ling en i6 geheel vrij voor hen, die geen schpolgeld kunnen betalen, ter beoordeeling van Bnrgemeerster en Wethouders. Het onderwys aan deze inrichting voor Vakopleiding bestaat voornamelijk in VAKTEEKEIEN met bijbekoorende lessen. Zij die aan aangifte verzuimen kunucn later niet toegelaten worden, tenzy afdoende redenen voor het verzuim aanwezig zijn De Directeur B. VAN DER WORP.

De Eemlander | 1910 | | pagina 3