WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. Gemeenteraad. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 1U.50 uur. Do Bilt, 30 Augustus 1910. Hoogste barometersta id 768.4 m.M. te Coruua, laagste 749.8 te Stornoway. Verwachting tot den avond van 31 Au gustus 1910. Matige meest Z-W.lijke wind. Gesteldheid van de lucht: zwaar bewolkt, mogelijk regenbuien. TemperatuurDezelfde. (Barometerstand te AMERSFOORT, Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 7G1 m.M. Vorige stand te 12 uur 757 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 70 Laagste hedennachtF. 56 Hedenmiddag 12 uurF. 68 AMERSFOORTSCIIE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins dag 30 Aug. des morgens 7 uur is 61° F. De heer R. W. Kuiper, onderwyzer aan de openbaro lagere school iu de Koniug- Btraat alhier slaagde gisteren te 'e Graven- hage voor het examen hoogduitsch L. O. By Kon. besluit van 24 dezer zijn met den datum van dit besluit benoemd tot adelborst der 1ste klasse bij de zeemacht, de adelborsten der '2de klasse, 1ste af- deeliug, bij bet Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord: J. Th. Stroeve en J. P. Abbinga. De algemeene vergadering van den Protestantenbond wordt dit jaar gehouden te Zwolle op 25 en 26 October. Op de avondbijeenkomst van den tweeden dag zal ds. I. Hooykaas vertellen van zijn ondervindingen en indrukken op een reis door het Oosten. B. en W. van Arnhem bevelen aan voor do benoeming tot tijdelijk leoraar in de natuurkunde, de scheikuude, do cos- mographie en de nat. historie aan do middel bare school voor meisjes te Arnhem: dr. L. R. Sinnige, thans te Groningen. Men schrijft aan de N. R. Ct. De op den 2den September nabij Amersf. te houden tweejaarlijksche oefening van den militairea geneeskundigen dienst belooft zeer bolangrijk te worden. Den avond tevoren hoopt men met behulp van ver schillende verlichtingsmiddelen gowonden iu het terrein op te sporen. Op don dag zelf zal, in aansluiting aan de verrichtingen van den geneeskundigen dienst, het Roodc Kruis optreden, waarbij vijf transportcolonnes uit Den Haag, Utrecht, Rotterdam, Amster dam en Breda zullen samenwerken tot het in werking stollen van een evacuatiestation en het gewoudenvervoer por spoortrein. Ten deele zal hiertoe gebruik worden gemaakt van eigen materieel, waaronder twee Roode Kruis automobielen, tot het afhalen van gewonden van de hoofdverbaud- plaats; de eene is in het bezit van het Haagsche Vrouwencomité, de andere is ingericht door de leden der Haagsche transportcolonne met behulp van een Chassis, welwillend tor beschikking gesteld. Men vertrouwt, dat deze oefening van den geneeskundigen dienst zal leiden tot oprichting van een comité van het Roode Kruis te Amersfoort. Leider van de oefening is kolonel Spio- ringhs, wieu als divisiearts is toegevoegd de dir. officier van gezoudh. dr. Pronk. De geneeskuudige leiding berust bij den dir. off, van gezondh. ie kl. dr. Butner, terwijl de offf. van gezondh. Ie kl. dr. Boland het commando heeft over het personeel der transportcolonnes. Daarbij zijn tevens ingedeeld dr. Polak en dr. Biandes, die resp. Rotterdam en den Haag vertegen woordigen. Opeubaro vergadering van den Raad dor Gemeente Amersfoort op Dinsdag 30 Aug. 1910 des namiddags te half twee. Voorzitter: de burgemeester. Aanwezig 15 leden. Afwezig de heereu: Gerritsen, Rijkens. Medegedeeld wordt, dat o. a. ziju inge komen de volgende stukken: Verslagen der afdeelingsvergaderingen van den Raad en antwoord van Burge meester en Wethouders betreffende do loonregeling van weikhodeu werkzaam uau do Gasfabriek, bij de Reiniging en do Fabricage en de agenten en nachtwakers der politie. Te behandelen bg punt 7 der agenda. Van B. en W. het ontwerp van de ge- meente-begfootiug voor 1911 met memorie van toelichting en bijbehooreude nota. Ver zonden naar de afd. Voorstel van B. en W. betreffende de oprichting van een handelsschool. Ver zonden naar de afd. Voorstel van B. en W. tot verbouwing en uitbreiding van het gebouw voor de Hoogere Burgerschool. Verzouden naar de afd. VoorBtel van B. en W. tot herziening der salarisregeling voor het personeel lager onderwijs, personeel openbare werken secre tarieambtenaren, politieambtenaren, direc teur van den gemeentereiuigingsdienst, klerk van den gemeenteontvanger, boschbaas op Birkhoven en personeel gasfabriek. Ver- zoudeu naar de afd. Voorstel van B. en W. tot het bouwen van een nieuwe boter- en eiormarkt. Ver zouden naar de afd. Voorstel van B. en W. tot uitbreiding van den dienst der gemeeuteroiuiging. Verzonden naar de afd. Voorstel van B. en \V. naar aanleiding van adressen betreffende 1°. wijziging van de schoolgeldheffiug le soort. 2' het leerplan dier scholen. Verzonden naar de afd. Voorstel van B. en W. betreffende een vorzock van de afdeeling Amersfoort van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst tot het geven van subsidie voor zang onderwijs. Verzonden naar de afd. Van het Burgerweeshuis de rekeningen verantwoording over het 1909. Van het Burgerweeshuis de begrooting voor het dienstjaar 1911. Verzondeu naai de afd. Vau de Oud-Bisschoppelijke Cleresie het jaarverslag der inrichting voor byzonder hooger onderwijs dier Clerisie. Verzondeu naar de afd. Van de agenteu van politie der derde klasse, speciaal voor den nachtdicust, een adres waarbij zij verhooging van jaarwedde verzoeken. Te behandelen bij punt 7 dei- agenda. Van B. H. Petri eene dankbetuiging voor zijne bcnoemiug tot tijdelijk leeraar iu de Nedcrlaudsche taal en letterkunde en de Geschiedenis aan de Hoogere Bur gerschool. Voor kennisgeving aangenomen. Een adres van het Bestuur der Verecni- ging van Nederlaudsche Loodwitfabrikanten, strekkende keunis te nemen van twee bij het adres gevoegde brochures, alvorens bepaliugen omtrent loodwitverf in de be stekken van aanbesteding op te nemen. In handen van B. en W. ten fiue van preadvies. Een adres van een aantal vrachtrijders strekkende het cokcsvervocr ten behoeve der Gasfabriek niet aan een vrachtrijder op te dragen doch dit over allen te verdoelen. In handen van B. en W. ter fine van prae advies. Een adres van T. Stork Bzn. betreffende het vaststellen van de rooilijn voor eenige perceelen op do Langestraat. To behan delen bij punt 9. Een adres van H. A. de Groot betreffende het rooien van twee boomen staande voor den ingang van de Paulus Buyslaan. De VOORZITTER doelt mede, dat door B. en W. reeds tot hot rooien der boomen is besloten. Een adres van G. Dekker betreffende het vaststellen van de rooilijn voor eenige perceelen op de Langestraat. Te behande len bij punt 9 der agenda. Een adros van een aantal bewoners van de Kampstraat, waarbij verzocht wordt, de verlichting, welke in de Utreohtsche straat aangebracht is, ook iu dc Kampstraat aau te brengen- Te behandelen bij punt 9 der agenda. Een schrijven van Dr. A. H. C. van Driel waarbij hij ontslag verzoekt als lid der Commissie van toezicht op het Mid delbaar Onderwijs. Eervol verleend met dankbetuiging voor de vele bewezen diensten Een adreB van de Ver. Ambachtschool voor Amersfoort en omstreken, waarbij een subsidie wordt gevraagd voor den avond- teekencursus welke van 1 October 1910 tot Maart 1911 gehouden zal worden. In handen van B. en W. ter fine van pracadvies. Achtereenvolgens werden daarna behan deld de volgende voorstellen: 1. Benoeming van een onderwijzer aan do openbare school tweede soort in de Hellestraat (vac. Tick.) Benoemd do lieer P. Kortland. 2 Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school derde soort in de Beekstraat (vac. Gaasbeek.) Benoemd, de heer W. v. d. Maath te Zwolle. Benoeming van een tydelijk leeraar iu de wiskunde aan de n. B. S. voor het tijdvak van 1 Sept 1910 tot 1 Sept. 1911 (vacature Sweep) Benoemd wordt de heer J. H. Roog. 3 Benoeming van een leeraar in de hoog- duitschc taal en letterkunde aan de II. B. S. Benoemd wordt de heer Jac .Hovens Greve. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van adressen tot uitbreiding vanhet buizennet der Gasfabriek in den Leusderweg en tot vorlichting van den weg. De heer VAN DUINEN wees er op dat indertijd in de Gasthuislaan de kosten te hoog voor dc gemeente waren om daar gasbuizen te leggen. Dit verzoek is echter veel bescheidenerze zouden bedragen f 610, hetgeen hij veel acht. In zijn be rekening kwam het tot f 400. Doch over die kosten zal hij niet spreken. Spr. her innerde er aan, dat indertijd voor de heer Nefkens een getrokken leiding is gelegd. Naar zyu oordeel behoeven de kosten niet zoo hoog te zijn, en zal er nog wel een gebruikte buis van 300 M. zijn te vinden. Ook zal er, nu in de verlichting zoo veel verandering wordt gebracht, nog wel een oude lautaarn zijn te vindeu. Met het oog op de vele woningen, die in die buurt gebouwd worden zal z.i. de gemeente niet kwaad doen met wat zwaardere buizen to leggen. Het is een volkryke buurt, die nog volki ijker zal worden. De heer VELS HEIJN (lid der gascom- uiissie) herinnerde er aan, dat de gasfabriek juist meent, dat meer verbruikers verkregen moeten worden om de leiding rendabel te maken. Men heeft te doen met een terrein onder Leusden. De heeren VAN DUINEN en VELS HEIJN lichtten nog nader hun meening toe. De heer PLOMP herinnerde er aan dat vroeger steeds in dergelijke gevallen de inwoners zelf den aanleg van het gas be taalden. Die regel is altijd goed bevallen en spr. waarschuwde voor een precedent. Aan buitengcmceutcn wordt geen gas ge leverd, dan met speciale toestemming van den Raad. Met 141 stem wordt het voorstel aangenomen. 5. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een betere straat verlichting in de Langestraat en de Arn- hemschestraat, Dc heer HAMERS verdedigt het voorstel, zooals dat door B. en W. in ingediend. De lieer VAN DUINEN stolt voor het adres der Kampstraters in handcu van B. en W. te stellon ten fine vau praeadvies. Adus besloten. 6 Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot het aanleggen van een plant soen gelegen aan dun Soesterstraatweg en de Puutenburgerlaan, eu tot het doen van betaling uit de post van onvoorziene uit gaven. De heer HAMERS vroeg of er al be paalde plannen zijn ontworpen. Het terrein ligt zeer diep en zal wellicht worden op gehoogd; zijn alle kosten in de genoemde som begrepen? De VUORZITTER antwoordde toestem mend. De wethouder SANDERS antwoordde, dat men een diep plantsoen wenscht aan te leggen, dat verschillende voordeelen biedt. De heer JORISSEN stelde de vraag of men niet zou overgaan tot verplaatsing van de groote telefoon paal. De heer VAN ESVELD stelde de vraag of het geen zaak is den Paralelweg te ver beteren De heer KROES vreesde, dat men dan een onbillijkheid zou plegen tegenover andere bewoners. Dc heer SANDERS wees er op, dat voor verharden van straten moet worden bijge dragen door de j-eigenaren. De eigenaren aan den Paralelweg echter weigeren bij te dragen. Een verkeersweg is de Paralelweg met Het voorstel van B. en W. werd ver- volgens met algein. sl. aangenomen. yoor8te' va" Burgomeester en Me houders betreffende de ioonen van de werklieden, werkzaam aan de Gasfabriek, by de Reiniging en de Fabricage eu de Agenten van Politie en de Nachtwakers. Artikelsgewijs en in zijn geheel met algem. st. goed gekeurd. w^lTf'T ,v1n burgemeester en Weth. betreffende de Waterleiding en daar- mede samenhangende onderwerpen gekeurd'.00"'61 Ket a'gem 8t' 9 Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van de rooilijn voor een gedeelte der Langestraat. De Wethouder SANDERS gaf de vol gende toelichting. Spr. erkende, dat de rooilijn in de vorige vergadering had moe ten worden vastgesteld, gelijk met die voor het perceel Do Haas. Deze fout neemt spr. gaarne voor zijn rekening. Gelukkig is er mets geprejudiceerd. De vaststelling van. deze rooilijn is een meer belangrijke questie geworden, omdat de betrokken eigenaar de heer De Haas iu hooger be- !'°eP 8eiaa" e" zicb zal wenden tot H. M de Koningin. Voorts hoeft de heer Dekker gemeend zijn positie te ver- be eron door goedkeuring te vragen voor het maken van een gevel, die een schande zou worden voor de gemeente. De vraag is du: berust het waotrouweu vaH B eu \V op een werkelijk gepleegd onrecht? Naar sprs. oordeel kan daarvan geen sprake fT- B' ®n W- h»dden het recht do rooi- lyn De Haas terug te brengen, zoodat hij een opperv akte van 10 M\ een niet on bclangryk financieel verlies zou hebben geleden. Voor de straat ware dat een voordeel geweest, doch B. en W. hebben het uiet gewild. Iuplaats van de rooilijn f'"ft 'n n 1,2 M' bobben ze die slechts 0.6 M. teruggeplaatst. Van don heer De Haas mocht nu zeker worden verwacht dat hy eenige tegemoetkoming toonde De billijkheid is hier, naar sprs oordeel tot het uiterste betracht en met op. na algemeene stemmen heeft de Raad zich met bet voorstel van B. en W ver- cenigd. Wat doet nu Dekker: hy zal een loozen gevel mot een loozeu kap bouwen, die nog wel in de lucht komt te hangen en een bespotting zal zijn voor het publiek eu de geheele gemeente. Erger dan deze misstanden is echter het door niets gemotiveerde wantrouwen Sprs conclusie is dus, dat een groote' meerderheid zoo niet de geheele Raad do rooilijn zal vaststellen. Nog verdedigde spr. het formeele stand punt van B. en W. en verklaarde deze aanvraag te beschouwen als niet-bonafide. Volgens art. 8 der verordening mag een geve niet hooger zyu dan de breedte van de straat, terwijl hier toestemming gevraagd wordt voor een gevel nog een M. hooger De heer VAN DULNEN verklaarde dat «f™1 de billijkheid niet is be- tracht. Ook hebben wc gehoord, dat geen groot gemeentebelang in het spel is. Art. 3 zegt dat als de rooilijn niet door den Raad is vastgesteld, als in dit geval,|de richtings ^.Mf p m e ieb0UWen ru°ilyn geldt. Er wordt welgezegd: de eigenaar blijft eigenaar. Dit is volkomen waar doch wat heeft hij aau zijn eigendn-nu' recht? Z.i. is de billijkheid niet betracht. Spr" weet niet of het perceel met een hypo theek ,s belast. Is dat het geval dan heeft de eigenaar krachtens do hypotheek- be palingen er voor te zorgen, dat het eigen- dom niet m waarde vermindert De Wethouder SANDERS beantwoordde dezen spreker, zette nog nader ziin standpunt uiteen, en wees er nog ev op, dat met door B. en W., doch door den eigenaar de zaak is opgeblazen. Spr. ontkende, dat B. en W. door de bouw- verordening hier zouden zijn gebonden. Vol gens art. 5 beslissen B. en W. in deze De aanvraag betreffende den gevel valt niet onder de art. 3 en 4. zooals de heer van Duinen meent. Van een tijdgrens is hier geen sprake. Indien de heer Dekker met een goede aanvraag komt zal ook hij billijk worden behandeld. Mogelijk is hm dat de belangen van een hypoShouder worden geschaad doch B. en W. zitten hier niet voor de belangen van hypotheekhou- ders, doch van de gemeente De heer VAN DUINEN ontkende alleen

De Eemlander | 1910 | | pagina 2