DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. NO. 203. DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1910. 7e JAARGANG. NABETRACHTING - OVER DEN GEMEENTERAAD BUITENLAND. BINNENLAND. Hoofdredacteur B. fi. B IJ KENS. Abonnementsprijs Per jaar14.Franco por post id. f5.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KEEINE Haiti 6. Telef. Iuterc. 18». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.lO. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en RnitBiilandsch Advert - bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd bet Alg. Bmnen-en Bmteulanasen naven. De raad zal, na behandeling in de af- deelingen, een gewichtige vraag hebben te beantwoorden, n.l. zal Amersfoort een waterleiding exploiteeren en wel als we dat goed begrepen hebben naast de bestaande. Het water is hier duur en de water leiding schijnt geen druk genoeg te kun nen geven by brand, zooals herhaaldelijk gebleken iB. Er zal dan concurrentie ontstaan tusschen de Utrechtsche en de gemeentelijke wa terleiding. Of er geen pogingen aangewend zijn tot het maken van een schikking met do Utrechtsche Waterleiding Maatschappij P Veel lezen we daaromtrent niet. De zaak is zeker wel goed voorbereid en van alle kanten bekeken, het rapport van B. en W. munt althans uit door zaak rijkheid en logische redoneering. Het schijnt de bedoeling te zijn, den Directeur van de gasfabriek ook het beheer over de waterleiding op te dragen. Deze heeft zijn naam als practisch man gevestigd eu zeker kan dergelijk werk wel aan hem toevertrouwd worden. Aan zijn capaciteiten twijfeleu wg dan ook niet. Alleen komt het ons voor, dat men wel wat veel eischt van de werkkracht van iemand, die toch al veel, zeer veel om handen moet hebben. Op al deze en dergelijke vragen geeft de discussie mogelijk antwoord. Onze vroede vaderen loopen anders alleen heet, wanneer het bagatellen betreft. De heer Van Duinen heeft weinig Bucces gehad van zijn studie van de bekende op positie tegen het voorstel van B. en W. aangaande de rooilijnkwestie op de Lan- ge8traat. Hg stond alleen, maar daarvoor vreest hij gelukkig niet. De gevelkwestie De Haas zal in hooge instantie uitgemaakt worden. Het adreB van den heer Dekker schgnt bij den heer Sanders niet in goede aardo gevallen te zijn. Waarom P Zeer belangrijke besluiten zijn in voor bereiding. Een verbouwing van de Burgerschool schijnt mogelijk te zgn. Waarom er geen nieuwe gebouwd wordt De toekomst zal het leeren. Een boter- en eierenmarkt, een handels school, verbetering van de salarieering van Er komt heel wat werk. Ook voor den aanstaanden wethouder S. FRANKRIJK. In de 08servatore Romano werd eon nieuwe encycliek gepubliceerd, die gericht is tegen do „Sillon" beweging in Frankrgk De Sillon is een door Mare. Sanguicr gestichte Katholiek democratische organi satie, die, voornamelijk onder de Katholie ke jeugd, meer en meer aanhangers wint. In de encycliek nu wordt deze vereeniging als een ultra democratische, ja zelfs in zekere mate socialistische, beschouwd en veroordeeld. Wanneer de Sillon wil voort bestaan, zoo heet het in de encycliek, zal hij zich in het vervolg „Sillon catholique* moeten noemen en zich in alle opzichten aan cle kerkelijke overheid moeten onder werpen. Bleef de vereeniging evenwel het gezag dor bisschoppen bestrijden, zoo zou haar confessioneel karakter niet langer kunnen worden erkend. Het is te verwachten, dat deze encycliek Frankrijk groote opschudding zal ver wekken. ENGELAND. Te Marconi-Telegraaf is van plan een nieuwen tak van dienst op te richten De laatste gebeurtenissen op zee met name de Crippen-zaak hebben haar op het denkbeeld gebracht, dat dagbladen belang rijk nieuws op dezelfde wijze kunnen krijgen. De Marconi Company is daarom van plan een „draadloos" seindienst op te rich ten. De berichten zullen gezonden worden aan het hoofdkwartier in Londen en van daaruit naar de verschillende bladen, die zich abonneeren In theorie zal de kapitein als censor op treden en zal geen bericht zonder zijn toe stemming mogen worden verzonden. Het is een feit, dat vele feiten, die aan boord van een schip gebeuren, nooit de dagbladen bereiken. Als een voorbeeld van de manier waar op thans de wereld in verbinding blijft met belangrijke gebeurtenissen midden op zee, verscheen het bericht van een scheepsramp, die Woensdag jl. plaats had, eerst Zater dag in de bladen. In het vervolg zal men dit denzelfdeu avond nog kunnen lezen Daar thans ongeveer 400 stoomschepen draadlooze telegraphic aan boord hebben, kan men op de hoogte van alles blijven GRIEKENLAND. Een vertegenwoordiger van de Matin heeft te Rome een onderhoud gehad met Venizelos, het hoofd van de Kretenzer regeering, die, zooals men weet, te Athene tot volksvertegenwoordiger gekozen is. Ik weet nog niet, zcide Yenizelos, of ik het mandaat, dat de kiezers te Athene mij willen toevertrouwen, zal kunnen aannemen. Ik zal hot zeker niet aannemen zoo er eenige kans op complicaties uit voorkomt. En ik bedoel natuurlgk binnenlandsche complicaties en niet internationale, want deze laatste kunnen niet voorkomen. Ik ben Griek en mijn vader is achttien jaar uit Kreta verbannen geweest omdat hij Griek was. Maar daar ik er natuurlijk niet over denk mijn nieuwe mandaat te aan vaarden, zonder eerst mijn functie als hoofd der Kretenzer regeering neer te leggen, kunnen er geen buitenlandsche complica ties voorkomen. Masr ook van een binnen- landsch standpunt bezien, zou ik nimmer aanleiding tot moeilijkheden willen geven. Ik ga dan ook naar Kreta om mijn vrien den te raadplegen en mot mgn tegenstan ders te praten. Daarna zal ik een beslissing nemen, die dus geheel zal afbangen van de opvatting der verschillende partijen. Zoo ik het mij aangeboden mandaat aan vaard, dan heb ik daarmee slechts één bedoeling: mede te werken tot den vol komen vrede voor Griekenland en Kreta, naar buiten en inwendig. PORTUGAL. De uitkomsten van de verkiezing, die al vaststaan, geven een volledige neder laag voor de Portugeesche regeering. De republikeinen zullen het vermoedelijk tot 15 man brengen, en men neemt aan, dat de vereenigde oppositie partijen 69 man daten gewonnen hebben. Do regeoring kan op zijn hoogst over twee stemmen meerderheid beschikken, als zij nog een meerderheid haalt. Het geheele aantal af gevaardigden bedraagt 153. Sedert het parlementarisme in Portugal bestaat, is het de eerste maal geweest, dat de kiezers volkomen vrij zijn gelaten. De toestand van de regeering is wanho pig, daar zg zonder meerderheid de Ka mers niet kan openen. Men verwacht dan ook een nieuwe ministerieele crisis. Tentoonstelling en Congres Vakonderwijs. Op initiatief van den Ned. Bond van Yakschoollceraren en leeraressen zal in 1911 te Uttecht een Tentoonstelling en Congres worden gehouden, betrekking hebbende op hulpmiddelen, leermiddelen, gereedschappen enz. ten dienste van het vakonderwijs, zoowel voor meisjes als jongens. Bereids is reeds een Eere-coinmitè gevormd, waarvan minister Th. Heemskerk, eere-voorzitter is. Op het Congres zullen worden behandeld de volgende vragen 1. Wat verdient bij de materialonkennis, electriciteitsleer, werktuig-, natuur-, en stoomwerktuigkunde, meetkunde, theorie van het hoelbeslag, enz.; de voorkeur: a. Eene beknopte beschrijving van het verhandelde dicteeren en dit thuis door de leerlingen in een netschrift over laten schrijven; b. De leerlingen zelf aanteekeningen laten maken en deze thuis in een netschrift uit laten werken; c. Gebruik maken van in den handel zijnde en nog uit te geven leerboekcu; d. Gehectografeerde diotaten van het verhandelde verstrekken; 2. Voor het onderwijs in de onder geuoomde vakken moeten, meer nog dan dit tot nu toe het geval is, instrumenten, modellen, grondstoffen eu wat verder ter verduidelijking kan strekken, aanwezig zijn. 3- Moet men bij het onderwijs in de praktijk zooveel mogelijk of zoo weinig mogelijk gebruik maken van die werktuigen, die dienen om de vervaardiging der voor werpen zoo eenvoudig en spoedig mogeljjk te doen plaats vinden? 4. Welke methode verdient bij het vak teekenen voor machine- en electro-techni- sche bankwerkers (metaalbewerkers) de voorkeur: a. Het opmeten van een model en dit tegelijkertijd in teekening brongen; b. Van het model een schets makon, de maten daarop inschrijven en naar deze eigen gemaakte schiet eene teekening maken; c. Het model alleen ter verduidelijking gebruiken en eene schets op 't zwarte bord laten overnemen nadat het geheel in alle onderdeelen op dat bord is behandeld? 5. Moeten de Bchetsen, voor alle vakkenop een los blad papier gemaakt worden, of verdient het aanbeveliug zo in een schetsboek te laten maken en naast deze schetsen eene beknopte beschrijving en toelichting van do constructie of hot voorwerp te geven? 6. Wat verdient bij het onderwijs in het Vakhandteekeneu of Vormteekenen aan vakscholen de voorkeur: a. Polygrafische- of hectografische schetsen verstrekken, verduidelijkt door modellen b. Alleen modellen gebruiken en geen schetsen verstrekken? 7. De oefeningen in het maken van schetsen b.v. van machine-doelen, bouw kundige constructies, meubelen, enz., hoe moeten die geschieden: a. Door opmeten en in teekening brengen t. Door het maken van perspectievische schetsen? 8. Verdient hel aanbeveling in elke Ambachtsschool of Vakschool, Industrie- of Huishoudschool een lokaal in te richteD, waarin men van alle vakken, die het onderwijs omvat, zoowel die van de pract.jk als die der theorie, eene volledige leergang heeft, en daarbij eene modellenzaal? (Bij wijze dus van permanente tentoon stelling). 9. Het bestuur van Congres'eu Ten toonstelling of eene nader te benoemen commissie wordt opgedragen voorstellen te doen, die leiden kunnen tot het oprichter, vac een schoolmuseum voor het Vakondet- wijs, evenals dit voor lager onderwijs bestaat. 't Spreekt van zelf, dat het Congres- bestuur, wat dan zal moeten bestaan uit vertegenwoordigers van genoemde Ver- eenigingen, definitief zal moeten vast stellen de vragen, die aau de orde zullen worden gebracht en de inleiders voor die verschillende vragen zal moeten aanwijzen en uitnoodigen en belast zal zijn met do voorbereiding van het Congres. De Tentoonstelling zal kunnen omvatten leerboeken en platen die betrekking hebben op de meer wetenschappelijke vakken, zooals: Ncdor- laudsche taal, rekenen, algebra, incetkuude, projectieleer, matcrialenkennis, kennis van courante bouwstoffen en benoodigheden, electriciteitsleer, natuurkunde, werktuig kunde, stoomwerktuigkunde, eenvoudige staatsinrichting, ongevallenwet, arbeidswet, eerste hulp bij ODgelukken, beveiliging van werktuigen en gereedschappen; die betrekking nebben op de con structieve kennis, die noodig is voor a.s.: timmerlieden, machine bankwerkers, elec tro technische ankwerkers, instrument makers, huis-, en hoefsmeden, rijtuigsmeden, lood- en zinkwerkers, chauffeurs, meubel makers, metselaars; c. die betrekking hebben op de aesthetische vorming van a.s. Timmerlieden, machine bankwerkers, electro technische bankwer kers, instrumentmakers, huis- en hoefsmeden,

De Eemlander | 1910 | | pagina 1