WEERBERICHT. Thermometerstand Uit de Pers. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET EONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin 10.50 unr. De Bilt, 1 September 1910. Hoogste barometerstand 773.6 m.M. te St. Matkieu, laagste 760.5 te Scydisfjord. Verwachting tot den avond van 2 Sep tember 1910. Zwakke tot matige meest W.lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Veranderlijke bewolking, mogelijk regen of onweers buitjes. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOOPX Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 767 mM. Vorige stand te 12 uur 761 m.M. te Amersfoort. Hoogsto gisterenF. 66 Laagste hedennachtF. 54 Hodenmiddag 12 uurF. 60 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 30 Aug. des morgens 7 uur is 61" F. rijtuig smeden, lood- en zinkwerkers, schil ders, meubelmakers, metselaars, typografen, kleermakers; d. studieboeken, tijdschriften en literatuur ten dienste van het personeel van de vakscholen. Instrumenten, modellen, platen en andere benoodigdheden voor de lessen in Natuur kunde, werktuigkunde stoomwerktuigkunde, electriciteitsleer, materialenkenms, vaktee- kenen, constructieleer, handteekenen, vorm- teekenon. Hierbij zouden zijn inbegrepen: ertsen, houtsoorten en andere grondstoffen, ver pakkingen, isolatiemiddelen enz. enz. Teekenbehoeften, zooals: Toekenpapior, teekengereedschappen, waaronder passer- doozen, tafels, borden, haken, driehoeken, decimeters, potloodeD, penseeleu, gomela stiek, inkten, verf in stukjes, fleschjes en tuben. Geroedschappen en werktuigen voor het onderwijs in het: Machine bankwerken, electro technische bankwerken instrument maken, huis- en hoefsmeden, rijtuigsmeden, vuurwerken, draaien, timmeren, meubel maken, schilderen. I afd. voor de Huishoud- en Industriescholen. I Typografie. I het Kleermaken. I „de Rietvlechtschool. Voor een en ander zal een Waarborg fonds moeten gevormd worden en ook te dezer stede zal daarvoor door eenige leden van genoemden Bond gewerkt worden. We twijfelen or niet aan of ook in Amers foort zullen wel bevorderaars van het vak onderwijs zgn, die net pogen zullen willen steunen. Nachtarbeid-bakkers. Op 28 en 29 Augustus had in een der zalen van de Beurs te Brussel een internationaal congres der bakkerg plaats, onder voor zitterschap van den voorzitter van het „Byndicat gónéral de la boulangerie fran- $aise". Aan de orde was o a. het punt- afschaffing van den nachtarbeid in de brood bakkerij. Praeadvies daaromtrent was uit gebracht door den heer M. Lebon. voor zitter der „Union Syndicale" te Brussel. Na een breedvoerige toelichting werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarbij de vergadering zich verklaarde tegen de afsohaffiog van den nachtarbeid o.a op grond van de overweging, dat de gewoonte om 's nachts het brood te bakken geenszins voortspruit uit zonderlinge mede dinging, maar een beroepsuoodwcndigheid is geworden en dat de afschaffing Ivan den nachtarbeid tot gevolg zou hebben dat een getal vakgenooten hun broodwinning zouden verliezen en de nijverheid met vijftig jaren zou worden teruggezet. Restaurateurs- en Koffie hui s h o u d e r s. Het bestuur van den Restaurateurs- en Koffihuishoudersbond, ge vestigd te Rotterdam, heeft zich met eeu adres gericht tot den Minister van Finan ciën, bepleitende vermindering van aanslag in de personeelc belasting en gelijkstelling naar den grondslag van dien der winkeliers. Intern. Middenstandsbe weging. Het Internationaal Instituut voor Studie der Middenstandsvraagstukken houdt dit jaar op 3, 4en 5 September zijn Congresvergaderingen in een der zalen van het Stadshuis to Augsburg in Beieren. Een belangrijke agenda is daar aan de orde, waarbij voornamelijk de wgze waarop in de verschillende landen van Europa van staatswege de middenstandsbelangen wor den bevorderd, een interessant onderwerp zal zijn. De heer Yon Kramer, Keizerlijk oberbanrat en directeur van den Beierschen Gewerbebeförderungsaienst te Neurenberg, zal een referaat houden over de wijze, waarop dit in Beieren geschiedt. Nog meer referaten staan op de agende o.a van den president der Hiódenstandsvereoniging in Frankrijk, over de organisatie daar te lande, enz. Naai doze vergaderingen zijn door de meeste landen Regeeringsafgevaardigden gezonden. Ook Nederland zal hierbij ofii cieel vertegenwoordigd zijn door het Kamerlid mr. Aalberse, terwijl de heer J. S. Meuwsen den Middenstandsbond zal vertegenwoor digen. De decoratiequaestie. De Christen-Democraat, het blad van het oud-Kamerlid Staalman, zegt, dat het rap port wel aan niemand bevrediging zal hebben gegeven, die wenschte dat in zake de lintjes-historie het volle licht zou opgaan. Het rapport is sober, doch in zijn sober heid veelzeggend. Het blad wil er niet veel meer van zeg gen. „Maar een vrijspraak van dr. Kuyper lijkt ons dit rapport niet. Het alles afdoende woord, dat er aan corrupte zelfs niet gedacht kan worden, wordt in do uitspraak van de commissio gemist. Wat den eenen Lehmann aangaat con stateert de commissie dat het verband in den zin van corruptie te ver gezocht zou zijn. Zeker, dat is een vrijspraak. Maar eeu vrijspraak die door de zwakte van uitdruk king, naar ons voorkomt, den persoon van dr. Kuyper niet volkomen rehabiliteert. Ten aanzien van den anderen Lehmann neemt do commissie zelf corruptie niet aan, maar feitelijk sluit ze die nog minder be slist buiten dan ten opzichte van R. Leh mann. Maar waar allee op aankomt wordt in de uitspraak van den Eereraad gemist, dat is het alles afdoende woord, dat er aati corruptie in deze heele geschiedenis zelfs niet gedacht kan worden. Verder commentaar op het rapport van den Eereraad aohten we overbodig, ons 6chenkt het niet de voldoening die we voor den persoon van dr. Kuyper hadden gehoopt. Of de zaak nu uit zal zijn? We betwijfelen het sterk al meenen de naaste vrienden van dr. Kuyper, of bever de volgers „door dik en dun", naar aan leiding van het rapport reeds een juchtoon te kunnen aanheffen. De Kuyper figuur staat ook na de uit spraak nog altyd met het boetekleed om de schouders." Te Utrecht slaagde gisteren voor het examen gymnastiek M. O. onze stadgenoot de heer W. Groen. De heer H. J. Groote Balderhaar ten Velde is benoemd tot burgemeester der gemeente Werkendam Van het te Meppel gehouden spring concours voor springpaarden, gereden door officieren en heerrijders, was de uitslag als volgt: le prijs dr. E. Bemelmans, Rotterdam, met Black Paddy; 2e prijs luit. H. W. C. E. Mat*>u, Leiden, met Held; 3e prjjs luit. C. H. Labouchère, Amersfoort, met Perhaps; 4c prijs dezelfde met Vanquard 5e prijs luit. F. J. Trapman, Leiden, met Fox; 6e en 7e prijs luit. Labouchère, Amersfoort. Koninginnedag. Hettraditoneele Oranjezonnetj» heeft ons gelukkig gisteren niet in den steek gelaten. Leek het Dinsdagavond of er regenweer kwam opzetten, Woensdagmorgen scheen het zonnetje vroolijk en al ging het af en toe schuil, het grootste deel van den dag bescheen het lustig de feestgangers, die in groot getal van den moigcn tot den avond zich door de straten bewogen. De talrijke vlaggen en ae fraaie otalages werkten niet weinig mede de feeststem ming to verhoogen, terwijl ook de ver sieringen menige straat opvroolijkten. Bij zonder veel werk hadden de Hagenaars weer gemaakt. Met smaak waren de poor ten opgericht, terwijl de kleurige vlaggen en papieren tusschen het heldere sparre- groen het zeer goed deden. Een woord van huMe voor de Groote- en Kleine Haagbe woners, die zoo'n uitmuntend voorbeeld geven, is zeker niet misplaatst. De feestelijkheden der Oranje-vereeniging begonnen met een koraal uitvoering op Amicitia. Waar de heer M. W. Petri zich voor iets spant, kunnen we verzekerd zgn van iets goeds. En zoo ook nu weer. Met begeleiding van de stafmuziek van het 5do Reg. Inf. klonken de liederen uitste kend en voldeden het talrgke gehoor zeer goed. Hierna had de aubade plaats. Onder leiding van den heer G. G. van Lunteren, zongen een 500 tal kinderen oen 4 tal liederen voor de woning van den Burge meester, waarna in optocht naar café Otte werd gemarcheerd waar do kleinen ont- huald werden. De parade word ditmaal reeds om 11 uur gehouden. Gecommandeerd door over ste Piepers, werden de honneurs bewezen aan generaal Buhlman. Ook bij dit militair schouwspel was een enorme belangstelling. Om 1 uur had in de Hendrik van Vi- andenstraat de opstelling plaats voor het Bloomenoorso. Was de deelnnamo niet groot, wat er was, was mooi en getuigde van veel goeden smaak. Ook de bloemis ten, die buiten mededinging deelnamen hadden zich veel moeite gegeven met iets fraais voor den dag te komen De heer A M. van Bemmel (Asch van Wijckstraat) had twee tandems keurig versierd en door een prachtige bloemenoverwelving er a.h.w. een prieel van gemaakt. Ook de heer Kort beek kwam met een allerkeurigst vorsierd rgwiel uit. De stoet, die overal veel be langstelling trok, maakte een ommegang door de stad. Voor het Gemeentehuis zong het Christelijk kinderkoor „Prinses Juliana" onder leiding van den heer G. G. van Lunteren eenige liederen voor den Burge meester. Het zal voor de jury geen gemakkelijke taak zijn geweest de prijzen toe te kennen want alle mededingers hadden mooi werk geleverd. Voor de fietsen waren 5 prijzen beschikbaar, die werden behaald als volgt: le prijs J. W. D. van Tellingen, 2e prijs A. van den Heuvel, 3e prijs W. Tabernal, 4e prijs mej. C. van den Brink, 5e prijs D. Kamperman. In de afdeeling sportkarren werd de eerste prijs behaald door J. W Eggink. Na afloop van de bioscoopvoorstelling werden deze prijzen door den voorzitter in cafe Otte met een toepasselijk woord uitgereikt. Ondertnsschen waren de feestelijkheden op Birkhoven begonnen. Althans volgens het feestprogramma. In weikelijkheid wer den de bezoekers teleurgesteld, doordat de voetbalwedstrijd niet kon beginnen, aan gezien alleen Quick was opgekomen. Er werd nog allei in het werk gesteld om een tweede elftal bij elkaar te krijgen maar dit gelukte eerst na 5 kwartier wach ten, juist toen de ringrijderij moest be ginnen. Wel kwam een elftal van ILV.C. nog tegen Quick in het veld, maar al heel spoedig werd het spel opgegeven, daar aller belangstelling voor de ringrijderij was. De deelname hiervoor was groot, zoodat het geruimen tijd duurde eer do uitslag kon worden opgemaakt. De jury, bestaande uit de heoren J. H. Knottenbelt, L. Pijl en H. van der Knoop, kende de prijzen als volgt toe1 prijs, f20, D. Lagemaat te Leusbroek; 2e prijs, f 10, J. Kok te Soest; 3e prjjs f 6, D. Schuld te Amersfoort. De afdeeling B. gecostumeerd ringrgden moest vervallen wegens gebrek aan deel name. Had de belangstelling zeker groo- ter kunnen zijn, toch hadden nog velen zich een gang naar Birkhoven getroost. De muziek van het le regiment huzaren luisterde hier de feestelijkheden op. Van 6 tot 7'/2 uur gaf de Amersfoort- sche Muziekvereeniging een concert in het plantsoen, terwijl het Amersfoortsch Vrijwilligerskorps nog een tocht door de stad maakte. Des avonds gaf de stafmuziek van hot le regiment huzaren een concert op het a giorno verlichte terras van Amicitia, ter wijl op den Hof een bioscoopvoorstelling werd gegeven. Duizenden belangstellenden stonden op den Hof saamgepakt, de ver schillende nummers met aandacht volgend. Hierna werd voor de leden der Oranje- vereening nog eeu feestelijk samenzijn gehouden in café Otto, waar tot heel laat een opgewekte stemming heeiBchte. Langs de straat bewogen zich don ge- heelen dag groote troepen feestgangers, die vooral in den avond bewezen, dat er in Amersfoort nog een ruim veld is voor de verbetering van den volkszang. Ofschoon het hier en daar wel eens wat woelig was, werd de goede orde toch niet verstoord, zoodat de politie niet handelend op be hoefde te treden. Het politierapport ver meldt dan ook niets bijzonders. Op der openbaren weg is een por- temonnaie met geld gevonden, die op het bureau van politie is gedeponeerd. BAJRNEVELD. De Raad dezer gemeente heeft do gemeenterekening over 1909 voorloopig vastgesteld. Zij bedraagt in ontvangst f 180.923.34 en in uitgaaf f 173.770.68 en sluit dus met een batig saldo van f 6152.66. Tevens is de rekening der gemeeutegas- fabriek goedgekeurd. Bij een uitgaaf van f 37224.64, heeft de fabriek eeu winst opgeleverd van f 4588.94'/a. Liefde op het kantoor. Hij was boekhouder, zij boekhoudster. Hij was ge huwd, zg niet. Hg werd verliefd, zij ook. Vaak spraken de twee gelieven elkander. Doch de vrouw van hem waakt. Zij vraagt scheiding en verklapt de verhouding van beide aan hun beider patroon. Deze ontslaat beiden op staanden voet. Want hg heeft wel dertig vrouwelijke be dienden en kan al dat gerookoekoe op het kantoor niet dulden. Hij en zij loopen naar den rechter, die gelijk bekend is nog te Berlijn is. Deze vraagt of hij en zg wel oens op het kan toor hadden geflirt. Het antwoord is: nooit. En dus veroordeelt do rechter den Berlijn- schen patroon (do geschiedenis speelt in Berlgn) om hen op een termijn te ontslaan en voor dien termgn netjes te betalen. Coöperatie. De geschiedenis speelt zich af op een der drukke pleinen van Amsterdam tijdens het borreluurtje, voor een café. Een violist, nu niet direct wat men een salontype heet, verschijnt op de vlakte, kijkt schuchter links en rechts, ziet geen kapers op de kust, alias geen politieagen ten en begint te strijken op zijn instru ment. De tonen, die hg er uit weet te ha len, zgn niet mooi en zeer valsch en slechts in de verte herinneren zg aan den „Troubadour" of een andere opera. Hij brengt hét echter niet ver, geen twaalf maten heeft hg gestreken, of een orgel valt dreunend in met een wals van Lehar. Violist woedend, heft dreigend, wanhopend instrument en strgkstok in de hoogte en kgkt radeloos het publiek aan, dat op het terras voor het café is gezeten. Men heeft werkelijk met hem te doen en gevolg gevend aan een paar vriendelij ke wenken, gaat hij met den hoed rond en ziet daarin een regen vau centen, stui vers, dubbeltjes, zelfs kwartjes neerdalen. De orgel draaier is intusscben aan 't werk gebleven, stuurt na vgf minuten zijn tra want met het centenbakje rond, terwijl de violist met een laatste dreigend gebaar den aftocht blaast. Maar de trawant vangt bot bij het verontwaardigde publiek en de muziekmolen wordt verder geduwd, om in een zgscraat te verdwijnen. Een der cafe bezoekers, die is opgestapt, slaat denzelden weg in en is er van ge tuige, hoe de violist en de beheerder van het orgel vroolgk lachend op elkaar toe-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2