WEERBERICHT. Thermometerstand Uit de Pers. STADSNIEUWS. INGEZONDEN, MEDEDEEL1NGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uar. De Bilt, 2 September 1910. Hoogste barometersta id 772.4 m.M. te St. Mathieu, laagsto 749.3 te Seydisfjord. "Verwachting tot den avond van 3 Sep tember 1910. Meest matige Z.W.lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar bewolkt, mogenlijk regenbuien TemperatuurDezelfde. (Barometerstand te AMERSFOORT 768 ru M. Vorige stand te 12 uur 761 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 62 Laagsto hedennachtF. 52 Hedenmiddag 12 uurF. 68 AMEKSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Vry- dag Sept. des morgens 7 uur is 59° F. ongelukken, een inzending van de ver- eeniging van dien naam. De kleine zaal is uitsluitend ingenomen door ineendingen van de vereeniging „Het Groene Kruis" zelve. Eene noemenswaar dige inzending is vooral die van de Ver eeniging tegen de kwakzalverij. Dezo heeft in het trappenhuis tegen de muur eene ontelbare hoeveelheid couranten op bord papier geplakt opgehangen, ton einde daarmede aan te tooncn wat de zieke Nederlander den „Kwakzalver" in één maand voor reclame betaalt. Bekwaamheidseischen ge meente-secretaris. Hoezeer noodig zijn wettelijke eischen van bekwaamheid voor de benoembaarheid tot gemeente secretaris heeft thans weder bewezen de gemeenteraad van het meer dan 8000 zielen tellende Ferwerderadeel, die op de voor gemeente-secretaris in slechts weinige gemeenten te bereiken jaarwedde f 1600 buiten de aanbeveling van burgemeester en wethouders om, tot secretaris benoemde den ontvanger dier gemeente. Deze heeft n. 1. nog nimmer aan een gemeente secretarie gewerkt. Hoewel hij algemeen ontwikkeld moge zijn, valt niet te ontkennen, dat hij eerst geruimcn tijd na de aanvaarding van zijne nieuwe betrekking zich de daarvoor noodige vakkennis voldoendo zal kunnen eigen maken en aanvunkelijk in bijna alle zaken op de hulp van anderen zal moeten steunen. Dergelijke benoemingen, die he laas nog altijd voorkomen moe ten wel ontmoedigend werken op hen, die zich voor een volledige studie van de gemeente-administratie en het ingesteld moeilijk examen waarmede als regel min stens 3 jaar heengaat, veel moeite en kosten getroosten; zij moeten wel een ongunstigen invloed hebben op het zich gaan wijden aan die studie door bekwamen en goed onderlegde krachten. Het mag zeker bij de steeds gewichtiger wordende taak der gemeentebesturen in het algemeen be lang dringend noodzakelijk heeten, dat de wetgever hier eindelijk ingrijpe. Het Belgische Konings paar. In de Vlaamsche Gazet bespreekt de heer Julius Hoste Jr. het aanstaande bezoek van het Belgische Koningspaar aan ons land en vraagt dan: In welke taal zal de officieele ontvangst geschieden? Hij geeft zelf het antwoord: „Het antwoord zal klinken: in het Ne- derlandscb, zoo niet uitsluitend dan toch overwegend in die taal. „Men kan zeer gemakkelijk uitleggen waarom. „België heeft het Nederlandscb zoowel als het Frausch als officieele taal erkend. „Koning Albert, zooals het in ons grond wettelijk land betaamt, heeft steeds bewezen dat hij ook de gelijkheid der talen wil eerbiedigen. „Ook mag de "Vlaamsche pers niet nala ten met recht en reden te vragen dat te Amsterdam de officieele toosten in het Nederlaud8ch zouden uitgesproken worden. „Koningin Wilhelmina ontvangt de Vor sten van een volk, dat haar moedertaal ook als officieele landstaal uitgeroepen heeft. „Het ware voor de Vlaamschsprckende bevolking een vernedering, zoo allerlei ver ouderde gebruiken werden ingeroepen om te beletten dat de Koning der Belgen een plicht zou vervullen, dien hij steeds is uagekomen. „In talrijke omstandigheden heeft de Koning bewezen dat hij met veel genoegen Nederlandsch spreekt. Waarom zou dit ook niet gebeuren in de hoofdstad van Neder- land? „Onze diplomaten hebben er geen be lang bij hunnen stelregel in te roepen dat. al wat officieel is tusscheu Nederland en België in het Fransch moet gebeuren. „Er bestaan wettelijke middelen om hun te bewijzeu dat zij een land en niet hunne grillen vertegenwoordigen. „Zy, die opspraak zouden verwekken, bevinden zich dus ouder degenen, die er zich tegen zouden verzetten dat de Koning der Belgen te Amsterdam ook Nederlandsch zou spreken. „Wat er op dit gebied zal gebeuren, hangt grootendeels af van de waardigheid der Nederlanders zelf. „Wij zullen nagaan of die waardigheid in Nederland minder bestaat dan in Zuid- Afrika. „Toen Koning Albert te Kaapstad aan wal stapte, werd hij wolkom geheeten in het Nederlandsch door een Minister van een Engelschc kolonie. Wij bedoelen den heer Malan. „Overal heeft Koning Albert by voor keur Nederlandsch gesproken. „Mogen de Nederlanders hem insgelyks deze gelegenheid gunnen." Vrijstelling van vaccine-verplichting In de a.-r. Rotterdammer wordt herin nerd aan de toezegging van den Minister van Binnenlandscbe Zaken, bij het jongste Begrootingsdebat in de Tweede Kamer, dat zeer ernstig wordt overwogen het in dienen van een wetsontwerp in zake de vaccine, „in dien zin, dat de wettelijke indirecte dwang tot vaccineeren niet zou gelden ten aanzien van zoodanig kind, graarvan de dokter verklaart, dat de vac cine voor dat kind gevaarlijk is." Deze toezegging werd gedaan naar aan leiding van een vraag van den afgevaar digde van Ommen, die zich beriep op een proces voor de Rechtbank te Arnhem, waarbij bleek, dat een jongen, nadat door twee deskundigen, artsen, verklaard wa&, dat inenting per se voor hem levensge vaarlijk was, daardoor van do mogelijkheid oui schoolonderwijs te genieten was ver stoken. Reden om opnieuw op deze zaak de aandacht te vestigen vond het a.-r. blad in een brief van een huisvader, waarin een dergelijk geval als volgt word medegedeeld. Nu zijn er zes van onze zeven kinde ren ingeënt, altijd omdat het noodzakelijk was, wijl we hen naar de school moesten zien te krijgen, maar ons jongste, bijna drie jaar oud, wil de doctor niet inenten, omdat er vrees bestaat voor ziek worden. Wij volgen gaarne het advies van den geneesheer. Alhoewel onze kleine een goede gezondheid geniet, zien wij alleen dat haar vel van de armen erg ruw is, het lijkt net het zg kippcuvel. Wat is het gevolg, mijnheer de Redacteur Dat zij niet naar school kan, ook niet naar de bewaarschool, niet waar U kunt wel begi ijpen, dat wij nu wel wenschen dat de Regeering den dwang eens terzijde ging zetten, althans haar aandacht op dit vraagstuk vestigde. Met het oog op zoovele dingen die in behandeling zijn doen wij een beroep op alle belangstellenden, misschien is er over drie jaren, zoo wij leven, verandering gekomen en dan zou ons zevende kind zon der in te enten naar de groote school gaan, want niemand zou toch zyn kind aan het gevaar voor ziek te worden bloot stellen. En dan is er ook nog een leer plichtwet. Men moet erkennen, dat deze huisvader, die zich tot de politieke tegenstanders van den vaccinatie-dwaug rekent, er vroeg ge noeg bij is Over vier jaar, wanneer de ouders het kind naar „de groote school" hopen te kunnen zenden, kan de reden tot de weigering van den geneesheer (waar schijnlijk is een geval van huidziekte aan wezig) reeds lang vervallen zijn. Dat geeft ons aanleiding op te merken, dat een wijziging als de bedoelde, ver moedelijk reeds lang zou zijn ingevoerd, ware het niet, dat zij, die niet ons diep overtuigd zijn van het groote nut dei- verplichte schoolvacciuatie, huiverachtig zijn. daardoor de deur te openen voor gelijk tijdige proefnemingen met vrijstelling van „gemoedsbezwaarden", waardoor het nuttig effect der vaccinatie waarschijnlijk verlamd zou worden, tot groote schade voor ouzo volksgezondheid. Intusscheu: de zittende Regeering heeft nu gelegenheid haar denkbeelden ook op dit punt te verwezenlijken. Waarschijnlijk zal zij zich wel wachten zoo ver te gaan als het ontwerp-Kuyper, dat deswege niet alleen door de Roomsch-Katholieken werd afgekeurd, maar zelfs door vele onmiddel lijke geestverwanten van den voorsteller. In de godsdienstoefening Zondagmorgen in de Evang. Luth. kerk to houden zal als spreker optredeu Ds. A. E. F. Junod, Evang. Luth. predikant te 's Gravenhage. Bij Kon. besluit van 30 Augustus, is met ingang van 1 October benoemd bij den provincialen siaf tot majoor, provin- ciale-adjudant in Noord-Holland, de kapitein A. A. Heisterkamp van het 5e reg. infanterie. Bij de door deD Bond van Nederl. Schilderspatroons uitgeschreven vakwed strijden werden door onzen stadgenoot, den heer T L. Blok, drie prijzen behaald voor ingezonden schilderwerk, nl. twee zilveren medailles en een bronzen. Do algemeene vergadering van het Onderwijzend Personeel aan de Lagere Scholen in het Arrondissement Utrecht I en II, Loenen, Amersfoort, Rhenen en IJseisteiu, wordt gehouden op Zaterdag 10 September 1910, in het Gebouw voor Kunsten en, Wetenschappen, Mariaplaats te Utrecht. Op de agenda komt o.a. voor een voor dracht van den heer G. Meijer, Voorzitter van het Bestuur van het Nederlandsch Schoolmuseum te Amsterdam, over „Een en ander over leermiddelen by het lager onderwijs, vooral bij het aanvankelijk leesonderwijs." De aandacht wordt gevestigd op de Keur- tentoonstelling van het Nederlandsch School museum, te houden te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, van 8 tot 17 September 1910 door eene Commissie te Utrecht, in samenwerking met het Bestuur met Nederlandsch School museum. Do aanwezigen worden uitgenoodigd tot een bezoek aan deze Tentoonstelling. In verband hiermede wordt ditmaal in den namiddag geen voordracht gehouden. Tot bijwoning der vergadering worden uitgenoodigd alle Onderwijzeressen en On derwijzers in de provincie Utrecht en verdei allen aan wie een beschrijvingsbrief wordt toegezouden. De Schoolopzieners spreken de wensche- lijkheid uit, dat de gemeentebesturen en de besturen bijzondere scholen in de provincie door het geven van vacantie aan de scholen waar op Zaterdag wordt school gehouden, het daaraan verbonden personeel zullen in staat stellen de vergadering bij te wonen. Zondag a.s. wordt in de Amersf. Zweminrichting weder een Polowedstrijd gehouden. Eerst zullen twee 7 tallen van „Het IJ" uit Amsterdam tegen elkaar kampen, terwijl daarna een wedstrijd wordt gehoudeu tusschen de A. Z. en P. C. en „Het IJ". Bij de heden gehouden aanbesteding voor de levering van fourage ten dienste der troepen alhier in garnizoen was van vijf inschrijvingsbiljetten het laagste dat van de firma H. Gerritsen alhier De prijzen waren voor hooi 55 ets., stroo 22 ets. en haver 83 ets, alles per 10 K.G. BRIEVEN en BRIEFKAARTEN welke wegens oubekendheid van de geadresseerde niet zijn kunnen worden uitgereikt. Brieven Binnenland. Mej. A. de Jager Amersfoort. W. Kuk Amsterdam. C. van Bommet Dussen. Mej. A. Visser Den Haag. Koster der Kerk Don Haag. Mevr. J. Versteegh Utrecht. W. van Ravenhorst Zutphen. Briefkaarten Binnenland. Korkeles Amersfoort. Mej. A. van Loon Amersfoort. Mej. M. van Buureu Amsterdam. Mej. B. Luwé Artog Soeplip n M. Letzer Broekhuizen I). S. Boonzaayer Arnhem. J. Sneepch Baaru. Sanders Herfst Nieuwenbuis Dora Daleman Utrecht. B. W. Heenik Briefkaarten Buitenland. Karl. Richard Hannover. Bumedek Rusbio. Mijnheer de Redacteur! Met verwondering, zij het niet met erge- nis, nam ik kennis van uw raadsverslag van 30 Aug. Is dit juist weergegeven dan zou ik gaarne do volgende opmerkingen willen maken. Bij de behandeling van punt 9 zie ik, in stryd met de gewoonte of vorm, waarbij B en W. hun voorstel in bespreking geven, de weth. Sanders het woord nemen, trach tende als het ware daarmede verdere dis- cutsiun of uitstel ter nadere overweging te voorkomen. Het geladen kanon van weth. SanderB moest zeker nog vóór zijn aftroden worden afgeschoteo, uit vrees dat het kruit bij nadere inspectie ondeugdelyk zou blyken. De heer Sanders heeft het gehad over een looze gevel en kap. Zou loos hier soms een andere beteckenis kunnen hebben gehad, meer op een vos van toepassing Loos in do beteekenis van ledig, meen ik, naar uw verslag de rede van den weth. Sanders te moeten noemen, die geheel in byzaken, welke niet tor behan deling voor den raad waren, opgaat. Geen enkel argument voor het recht de roolijn terug te stellen, nadat de heer Dekker geheel conform de verordening, een bouwaanvrage tot gevelvernieuwing heeft ingediend, wordt aangevoerd. Een looze gedachtegang is het een gevel en kap in de luebt op te hangen; zoover is de ingenieurs wetenschap, naar ik meen nog niet gevorderd als deze mogelijkheid bestond zou het echter een attractie wezen voor de Gemeente en geen bespotting harer burgers zooals de weth. meent. Den heer Sanders zegt o. a. B. en W. hadden het recht de rooilyn terug te bren gen. Zoo niet onjuist, is deze uitspraak toch voorbarig. Andere, zelfs moer bevoegden dan den heer Sanders op dit gebied, hebben tenminste een afwijkende meening daar omtrent. Billykheid jis hier volgens den weth. tot het uiterste betracht. Getuigen daarvan woorden en daden Is het soms billijk te zeggen: je huis blijft je eigendom, maar je moogt het niet bewonen of gebruiken Oordeelde de weth. werkelijk billijk door te spreken van een te hoogen gevel waar,alleen het puntje van den topgevel de straatbreedte overtreft, wat desnoods ge wijzigd kan worden? Hoeveel hoogere ge vels zijn er aan de Langestraat toch reeds gebouwd? Do zaak was hier, heeft ;do heer Dekker volgens de verordening recht zyn gevel in de bestaande rooilijn, tevons gevel lijn te bouwen of niet? Alleen daarover had de raad te oor- deelen of te beslissen. Een praatje over den gevelbouw zelf, was niet aan de orde, en beboort door het college van B. en W. te worden beslist. De wethouder leidde dus de bespreking van do zaak waar het om ging, af. Ook de gansche zaak de Haas had bier buiten beschouwing behooren te blijven. Was het soms onmacht, om het goed recht der voorgestelde rooilijn wijziging te verdedigen, dat een niet ter zako zijnde technische questie van gevelbouw werd besproken? Nog een enkele opmerking. Jelgens 't

De Eemlander | 1910 | | pagina 2