DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 207. DINSDAG 6 SEPTEMBER 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. MLANDER. Hoofdredacteur R. O. BIJKGNfl. Bureau: KLEINE H4.AG 6. Telet. Interc. 163. Abonnementsprijs: Prijs der Advertentiën: Per jaarf 4.Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, eu reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en BuiteDlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam „Vossenjacht". Er zijn te Parijs en ook in andere steden der republiek wel aanhoudend werkstakin gen, grootere eu kleine, zoovele en op zichzelf beschouwd over ,'t algemeen zoo onbelangrijke, dat er niet zoo heel vaak mel ding vau gemaakt wordt. Up'toogenblik zijn bijv. te Parijs „naaimugjes" aan 't staken, de meisjeB die in de groote naaiwinkels en mode-huizen werken. Iedereen, zegt de Temps, die een beetje oplet, zal het treffen, dat er vooitdurend werkstakingen zijn. Bovendien vindt het blad, dat het karakter der stakingen veranderd is, evenals de be toogingen der stakers in het openbaar. Vroeger was bij optochten van stakers het ergste wat er gebeuren kon een beetje gedrang en herrie. Tegenwoordig is er eigenlijk geen betooging van beteekenis meer of er wordt bij geschoten. De Temps wyst op den „vooruitgang" in deze en vei onderstelt dat men nog we! verder zal gaan. Het nieuwste is voor het oogenblik nog de „vossenjacht", een sport die een jaar of drio, vier geleden te Parys hevig woedde bij gelegenheid van een stakiug van schoenmakers. De stakenden drongen bij kleine troepen de woningen van de kameraden binnen, die thuis aan den arbeid waren. Zo namen eenvoudig het leer mee, dat de arbeider voor de bazen verwerken moesten, en de leesten, die aan de klanten behoorden en brachten dat naar de arbeids beurs. Men moet er zich, vervolgt de Temps, niet over verwonderen, dat het revoluti- onnaire proletariaat het hierbij niet ge laten heeft. Van de werktuigen, waarvan men zich immers ongestraft meester had kunneu maken, zou men overgaan tot de arbeiders om hen te berooven, te mishan delen en revolutionnaire gehoorzaamheid op te leggen: Woensdag zijn te Parijs twee metaal-arbeiders, die aan het werk gebleven waren, „vossen", door een troep van ongeveer honderd stakers aangehouden, opgebracht naar het bureau der vakver- oeniging, ondervraagd, gefouilleerd en achter slot gozet. Eu dat alles met den grootsten ernst. Tegen wil en dank zijn de beide vossen toen later bij de vakvereeniging ingeschreven, nadat hun gereedschap be schadigd was en zij een paar uur in een kelder hadden doorgebracht Bovendien werd de patroon der beide vossen op ironische wijze telefonisch van het gebeurde op de hoogte gebracht. We willen, zegt de Temps, de beteekenis en de strekking van dit eenvoudige verhaal niet door lange commentaren verzwakken. Parijs overgeleverd aan de „wrekers van Liaboeuf" in den avond en overdag aan hun bondgenooten-stakers, 't is heusch te erg. Is 't mogelijk, dat honderd stakers 's ochtends hun jacht door Parijs kuunen beginnen, zonder dat er toezicht op hen geoefend wordt, zonder dat ze gevolgd worden Het lijkt al heel kras. Maar dat de politie niet tusschenbeide durft komen om de twee niet stakende arbeiders te bevryden, die onder zoo goed geleide meegenomen worden, dat gaat, volgens de Temps, de grenzen der anarchie geheel te buiten, waar men, zooals het blad hoont, al bijna gewend is te ploeteren. De bewoners van de provincie on de buitenlanders, die alleen maar in hun vacantie Parijs kunnen bezoeken, klagen Boms, dat de meeste schouwburgen en plaatsen van openbaar vermaak gesloten zijn, juist nu zij in Parys veitoeven. Wat zijn zo lastig, roept de Temps ironisch uit het gezag overweldigd door de revolutionnairen, de stakers baas van de straat, fatsoenlijke en rustige arbeiders aangehouden, mishandeld en opgesloten: wat kan men als komedie-vertooning meer ver langen BELGIË. Het ministerie van koloniën heeft, volgens het H. van Antw aande r. katholieke en protestantsche missiën gevraagd, om in eiken missiepost in Kongo ten minste één man beschikbaar te houden, die iu staat is om slaapziekte te behandeleu Het ministerie zal de uitzending bekos tigen van een afgevaardigde van eiken missie-post naar het bacteriologisch instituut te Leopoldville, alsmede voor hot noodige onderricht, do wetenschappelyke toestellen en de geneesmiddelen zorgen. ENGELAND. Do „Manchester Guardian" meldt, dat in eene vergadering te Rothamsted door Sigmund Stein de wenschelijkheid zoowel als de mogelykheid om de bietsuikerindu strie in Engeland in het leven te roepen werden betoogd. Stein heeft in de laatste twintig jaren omstreeks 4000 proeven in Engelaud, Schot land en Ierland genomen met de teelt van suikerbieten en daarmede goede uitkom sten verkregen. Op het oogenblik bedraagt het suiker- verbruik in Engeland 8S Engelscbe ponden per hoofd der bevolking. Het verbruik is steeds toenemende, zoodat wel eens suiker- nood zou kunnen ontstaan, indien Euge- land niet zelf in zijn behoeften gaat voor zien. Hiertoe zouden 500 fabrieken noodig zijn, waarvoor een kapitaal van 40 millioen pond sterling zou worden vereischt. Onge twijfeld oen zeer groot bedrag, maar het bedrag van '20 millioen pond sterling, dat Engeland nu jaarlijks voor suiker aan den vreemde betaalt, zou dan in het land blij ven, terwijl 160 000 werklieden hun brood in de fabrieken zouden kunnen verdienen. PORTUGAL. Een bijzondere correspondent van de Matiu heeft een onderhoud gehad met pro fessor Alfonso Costa, hoogleeraar aan de universiteit te Coïuibra en republikeinse!) afgevaardigde. In tegenstelling met hetgeen een paar dagen geleden een Duitsch journalist meldde, verzekerde de heer Costa, dat het aantal afgevaardigden van zyn partij thans ver dubbeld is, niettegenstaande een stelsel van omkoopery, zooals het land in zijn slechtste tijdon niet gekend hoeft, niettegenstaande een schandelijken druk van hoogerhand en ongelooflijk bedrog. De Temps ontving van haar correspondent een brief (want telegrammen verminkt de censuur tot onbegrijpelijke wartaal), waarin deze schrijft, dat het liberale ministerie Teixeira de Souza te vergeefs hoopt op den steun der republikeinen, op grond van eenige radicale ontwerpen, welke in voor bereiding zijn. De correspondent vreest, dat de regeering met deze plannen mets anders zal uitlokken, dan een nog heviger verzet van de zijde van hot conservatieve bloc, zonder de radicalen welwillend voor zich te stemmen. Het eenige redmiddel voor het kabinet is bij de volksvertegen woordiging te komen met afdoende maat regelen op administratief gebied, welke reeds zoo lang geëischt werden door het volk. dat den vruchteloozen partijstrijd moede is. TURKIJE. Er is naar het schijnt, een verbetering in den toestand gekomen, na de besliste en herhaaldo verzekering der beschermende .nogondhedeu, dat de Turksche souvereino rechten op Kreta zouden worden gehand haafd, en dat Kretensere, die tot de Turk sche nationaliteit behooren, niet tot de Grieksche Nationale Vergadering zullen worden toegelaten. Wat Venizelos en Polo- georgis betreft, die wel Grieksche onder danen zijn, zjj zullen eerst tot de Nationale Vergadering worden toegelaten, nadat zij hun Kretenser ambten hebben neer gelegd. Daardoor is voor Turkye elke gele genheid zich beleedigd te gevoelen, wegge nomen, en naar het schynt zal de Porte- zich daarmede dan ook tevreden stellen. RUSLAND. Op de Russische begrooting voor het dienstjaar 1911 worden de gewone inkom sten 115 millioen roebel hooger geraamd dan de gowone uitgaven. Daartegenover Btaan naast 140 millioen roebel buitenge wone uitgaven slechts 12 millioen aau buitengewone inkomsten, maar gedurende de eerste zeven maanden van 1910 loverden de rijksmiddelen 110 millioen meeropdan de raming bedroeg. AMERIKA. Roosevelt heeft in Sioux-City een rede voering gehouden, die niet van belang ontbloot is, daar hij zich hier voor het eerst uitliet over Taft's bestuur van het land. Hij prees dat bestuur uitbundig, en zeide dat hij het volkomen met den president eens is in zake de herziening van het tarief. Van het begin af, zij Roosevelt, heeft Taft de commissie gesteund, en eerst na een verwoed gevecht heeft de commis sie haar voorstellen weten te doen aanne men door het Congres De uitvoering van het tarief door Taft is zoo onbekrompen en goed geweest dat de resultaten prach tig zijn. Roosevelt heeft deze woorden gesproken midden in het land waar de meeste Insur- genten der Republikcinschc partij wonen. Waarom hij dat gedaan heeft, nadat hij eerst de heele wereld in de waan heeft gebracht dat hy Taft's tarief-politiek ten zeerste afkeurde en hot vrijwel eeus was met do Iusurgenten, zal misschien later opgehelderd worden; nu is het nog volstrekt onbegrijpelijk. Merken van kaas. Een wetsont werp is ingediend, houdende bepaling, dat door den Miniafer van Landbouw enz. kaasmerken worden vastgesteld, waarvan het gebruik uitsluitend wordt toegestaan aan de aangeslotenen bij een kaascontróle- station, hetwelk zich onder Rijkstoezicht heeft gesteld. Deze merken worden in de St.-Ct. bekend gemaakt, benevens de door den Minister nader te geven voorschriften betreffende het aanbrengen van merken op do waar. Dr. K u y p e r. Het is zeer waar schijnlijk zoo vorneomt het Utr. Dbld. dat dr. Kuyper in het a.s. najaar geen belangrijk aandeel iu de behandeling der staatszaken zal nemen. Gedurende zijn verblijf in een der dalen van de Oostenryksche Alpen, heeft de bejaarde staatsman tot nu toe het gehoopt volledig herBtel uiet gevonden. Met het oog op de lichte hartaandoening, aan welke dr. Kuyper sinds eenigen tijd lijdend is, werd het verblijf in hooge luchtstreken hem beslist verboden, maar ook ondanks deze voorzorgen is de gezondheidstoestand niet belangrijk verbeterd. De mogelykheid is zelfs niet uitgesloten dat de afgevaardigde voor Ommen hierin aanleiding zal vinden zyn mandaat over eenigen tijd neer te leggen. Chantage. Als bewijs hoe do chantage in Den Haag weer ergerlyk aan den gang is, kan dienen, zoo schrijft de N. Ctdat een zekere heer in Den Haag aanhoudend wordt lastig gevallen en door- brandbrieven met het ergste wordt bedreigd zoo hij niet voldoet aan den eisch om 250 gulden te betalen. Dit alles naar aanleiding van het enkele feit. dat hij opgemerkt is, gaande door een beruchte straat van Den Haag. Hij ontvangt nu nadien de lastcr- lijkste brieven aan zijn huis, met verschil lende onderteekeningen, zoodat men hier met een zeker komplot schijnt te doen te hebben. De heer, die zich van niets kwaads be wust was, stelde de politie van het geval in kennis en kwam op een voorgestelde plaats op een voorgesteld uur, niet om te betalen, doch om den chanteur te arres teeren, want hij had twee rechercheurs te zijner dispositie. Doch men schynt met geroutineerden te doen te hebben, want er kwam niemand, wel den volgenden dag een brief, dat men de politie kende cn nu voorstelde het geld naar Brussel poste rostante te zenden. De politie doet ijverige nasporingen, doch is nog geen spoor mach tig geworden Opheffing oener openb. school. De Raad der gemeente Nib- bixwoud (N.-H.) die in hooger beroep was gegaan tegen de uitspraak van Gedep. Staten van Noord Holland waarbij goed- keurig werd onthouden aan het Raadsbe sluit tot opheffing der openbare lagere school aldaar, heeft bericht ontvangen, dat dit beroep uiet-ontvankelijk is verklaard, zoodat de school blijft voortbestaan. De Hilversumsche correspondent van het Yad. schrijft: B. en W. hebben met ingang van 1 Jan. 1911, dat is met behoud van drie maanden salaris, twee gemeente-ambtenaren opzich ter-teekenaars bij Publieko Werken, ont- slegen, omdat er voor hen geen werk meer is. De een, D. A. Van Zanten, heeft een jaar proef gewerkt en daarna een vaste aanstelling ontvangen, torwyl de ander, J. Neissingh, eveneens vast was aangesteld. De eerste, gehuwd en vader, genoot een salaris van f 1400, de andere, eveneens geguwd en vader, had oen salaris van f 1300.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1