Uit de Pers. WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN IIET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uur. Do Bilt, 6 September 1910. Hoogste barometersta id 771.4 m.M. te Stornoway, laagsto 758.7 te Nice. Verwachting tot don avond van 7 Sep tember 1910. Matige N.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: zwaarbewolkt tot bewolkt, waarschijnlijk droog. TemperatuurDezelfde. IBarometerstand te AMERSFOOPX 764 m.M. Vorige stand te 12 uur 762 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 63 Laagste hedennachtF. 57 Hedenmiddag 12 uurF. 64 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins dag 6 Sept. des morgens 7 uur is 59° F. Dit onslag heeft in het korps gemeen teambtenaren groote ongerustheid verwekt. Een derde opzichter, later aangesteld dan de heer Van Zanten, blijft gehandhaafd, terwijl een ander, die vrijgezel is en voor wien bij het Bouwtoezicht geen werk was, bij de rioloeringwerken werd aangesteld. Over die onslag zal, vermoeden we, nog wel een woordje in den Raad gesproken worden. Bezoldiging van veld wachters. De minister van binneu- landsche zaken heeft den commissarissen der Koningin verzocht de burgemeesters uit te noodigen hun meening te willen mededeelen over de volgende vragen lo. Is de bezoldiging van de veldwach ters uwer gemeente, met inbegrip van emolumenten en belooningen verkregen uit nevenbetrekkingen (zoowel uit gemeen telijke als uit die van waterschappen, par ticuliere enz.), voldoende te achten 2o. Zou die bezoldiging ook voldoende zijn te achten, indien slechts bijverdiensten verkregeu worden uit gemeentelijke neven betrekkingen Tevens wenscht de minister te vernemen, indien de bezoldiging zooals zy door de bnrgemeesters is opgegeven op een door de burgemeesters ingevulden staat door hen onvoldoende wordt geacht, wat de reden is dat die bezoldiging beneden het door hen genoemde bedrag blijft gehand haafd. Prof. van der Vlugt over de politieke verhoudingen in Nederland. In de Frankfurter Ztg. komt van de hand vanjprof. Van der Vlugt eene bespreking voor van het bekende werk „Nederland in den aanvang der twintigste eeuw". Merkwaardig is het slot van deze aan kondiging. De beoordelaar zegt n.l. getroffen te zijn door een leemte in het boek. Het is deze De vreemdeling, die bijna niets van Nederb-nd weet, moet wel door de couranten af en toe iets te weten ziju gekomen van de paradoxale gebeurtenissen, die zich thans in Nederland afspelen, nl. dat het libera lisme, waaraan het land voor het grootste deel zijn wondervolle ontwikkeling te dan ken heeft, onder welks wijze politiek in 30 jaren tijds de in cultuur zijnde grond met 166 000 H.A. is vergroot, de veestapel met 550.000 stuks vermeerderd, de pro ducten zijner fabrieksindustrie ongeveer verviervoudigd, de uitvoer zijner hoofdpro ducten van 82 milhoen tot 290 millioen gld. gestegen, de opbrengst zijner visschery verdubbeld, zijne scheepvaart'oeweging ver vijfvoudigd, do loonstandaard voor een deel met 100 pCt. verhoogd, dat aan dit iu materieel opzicht zoo bijzonder weldadige regime de daardoor verrijkte natie allengs meer den rug toekeert, dewijl zij zich door predikanten en geestelijken laat bepraten, dat de leiders en aanhangers der liberale politiek een goddelooze bende zijn. Hoe is deze wonderlijke gebeurtenis te verklaren De belangstellende lezer tracht zich een blik te openen iu het zieleleven dezer zonderlinge Calvinisten en Katholieken, die de tanden en nagels slaan iu de hand, aan welker bescherming zij hun welwaart ver schuldigd zijn. Hij zoekt, en zoekt, maar tevergeefs De critiek van den hoogleeraar geldt het boek. Maar treft zij ook niet de partijen van rechts zeiven Wij vonden zijne opmerkingen te juist om er hier niet het bovenstaande uit aan te halen. (Het Vaderland.) De le luit. A. P.Erzey van de Cavalerie O. I. leger, gedetacheerd bij de Rij- en Hoefsmidschool, wordt op ziju verzoek van deze detacheering ontheven en keert op 17 Sept. naar Oost Indië terug. De le luitenant L. J. Baerends en de 2e luitenant C. Sisselaar van het 5e reg. infanterie, gedetacheerd bij de Normaal Schietschool te 's Gravenhage, worden 9 dezer van hun detacheering ontheven en keereo naar hun garnizoen Amersfoort terug. De Amersf. Best. Bond en de afdee- lingen Amersfoort vanS- D. A. P., Tim- merliodenbond, Sigarenmakersbond, Bouw vakarbeidersbond, Gemeeutewerkliedenbond en Schildersgezellenbond hebben besloten een of meer afgevaardigden te zenden naar de meeting voor algemeen kiesrecht op 18 Sept. te houden. De le luitenant A. Spiee van het 4e regiment huzaren te Zutphen, is over geplaatst bij het le regiment van het wapen te Amersfoort. Te Utrecht is Zondag vanwege de afdeelingen Utrecht, Amersfoort, Hilversum, Baarn. Zeist, Nijkerk, Doorn, Veenendaai Culemborg en Woerden van den Ned. Bond van Post- en Telegraafbeambten „De Post" een drukbezochte openbare propaganda- vergadering gehouden, waarin als sprekers optraden de heeren dr. J. van Leeuwen, te Utrecht, met het onderwerp: „Hooger loon of loonactie", en A G. A. Verstegen, lid van den Gemeenteraad van Den Helder met het onderwerp: De rechtstoestand". Aan het slot der vergadering werd een motie aangenomen van den volgenden inhoud: „De leden, enz., „gehoord de redevoeringen van de sprekers over den toestand van het personeel in de lagere rangen by het dienstvak der poste rijen en telegraphie, voor wat betreft de looncn ofschoon dankbaar vooi de ontvan gen salarisverbetering in 1905, gevoelende den druk der tijdsomstandigheden door het bij voortduring stijgen in prijs na 1905 der dagelijks terugkeerende levensbehoef ten en van grondstoffen voor kleeding, dekking, enz, waarvoor het thans genoten salaris onvoldoende is gebleken om in hot levensonderhoud te voorzien. „dringt er bij de Regeering op aan spoedigst de traktementsregeling derlagcio ambtenaren bij posterijen en telegraphie te verhoogen en indien zulks niet binnen korten tyd mogelijk zij, het genoemde per soneel een toelage te verstrekken, waar door het de duurte der tijden het hoofd kan bieden, besluit deze motie ter Kennis te brengen van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, van Zijne Excellentie den minister van waterstaat en den heer directeur-generaal der posterijen en telegraphie." De uitslag van het 2e toelatings examen tot het Gymnasium alhier is als volgt Toegelaten tot Klasse IH. A. J. Hotz, tot Klasse IH II. van Dam van Isselt. De le afdeeling van den Gemeente raad is bijeengeroepen tegen 9 September des namiddags half drie, ter behandeling van het voorstel iu zake de waterleiding. Zondag 11 September a.s, wordt voor voor den Doopsgeziuden kring een gods dienstoefening gehouden in het Loge gebouw waarin als spreker zal optreden 1)8. E M. ten Cate. In de godsdienstoefening, Zondag 11 Sept. a.s. in de Luthcrsche kerk te houden, zal als spreker optreden Ds. D. Dryver, Evang. Luth. predikant te Zaan dam. Door de politie is alhier aangehouden een soldaat van het 8e rogiment infanterie, die sedert 29 Augustus aan het passagieren was. Hij is naar zijn garnizoen te Arnhem opgezonden. ZEIST. Voor het examen tot toelating aan de Rjjks-Tuinbouwwinterschool te Bos koop zijn geslaagd, C. Brakman en J. Reuten, alhier. STOUTENBURG. De heer J. H. Teepen, onderwijzer te Vasse heeft voor zijn be noeming tot hoofd der school alhier, bedankt. BARNEVELD. Zaterdag had een vrouw alhier zooveel brandspiritus gedronken, dat de politie zich genoodzaakt zag het schep sel op een kar naar het arrestantenlokaal over te brengen. Bij haar arrestatie was zy nog in het bezit van 1 Va flesch spiritus. Een gezin uitgemoord. Te Bel- losa is een gezin van acht personen ver moord. Volgens de Tribuna zou men hier te doen hebben met een wraakneming vau de Zwarte Hand te New York. Dubbele moord. De gebroeders Karstenberg, te Bargeroosterveen, zijn Zondagnacht vermoord. De een lag ilood in een greppel, de tweede leefde nog, doch stierf spoedig. Zondag was het ker mis te Hobelermeer; vermoedelijk is de moord een gevolg daarvan. Tot voor 14 dagen woonden ze nog te Hoogeveen. De daders zijn oubekend. Vanwege de justitie wordt een onderzoek gedaan. De storm, In den nacht van Zon dag op Maandag is door den hevigen Westerstorm het geheele dak van de 34 vierkante meter groot zijnde nieuwe hou ten tent van het Centraal Genootschap voor Vacantiekolonies te Egmond aan Zee afgewaaid en tegen een duintop geslagen. De geheele tent is nu gesloopt. Ongeluk in een zwemin richting. In de zweminrichting op de Mauritskade te 's-Gravcnhage, sprong Zater dag een zwemmer, zonder uit te kijken, van de kleine springplank. Hij kwam met kracht bovenop een ander terecht die zich in het water bevond, en brak zich den nek. Stervend werd hij naar het Ziekenhuis vervoerd. Degene op wien de onvoorzichtige springer neerkwam, werd met zooveel geweld naar beneden gedrukt, dat hij zich tegen den bodem van het bassin, daar ter plaatse ongeveer drie meter diep, den arm ontvelde. OverigonB werd hij niet gewond. De vermiste knaap te Zeist. Het „U. D." heeft by de politie te Zeist geïnformeerd naar de juistheid van het be richt van het „N. v. N." als zou luffrouw v. d. Wiel thaus zekerheid hebben dat haar zoontje bij zijn vader in Amerika vertoeft. Men deelde aan eerstgenoemd blad mede, dat haar van deze mededeeliug volstrekt geen nieuw bericht, het gerucht liep reeds maanden geleden absoluut niets bekend is. Het bericht is niet anders dan een herhaling van dit gerucht. Luchtvaart. De Romeensche vlieger Biclovici, heeft Zaterdag zijn vlieg tocht Parijs Bordeaux beëindigd met het laatste gedeelte Augoulème-Bordeaux. Deze reis is de langste die tot nog toe met een aeroplaau volbracht is. De afstand Parijs- Bordeaux bedraagt in de luchtlijn 520 K.M. en werd iu 3 gedeelten afgelegd, Parys-Orleans 100, Orleans-Angoulème 310, Angoulème-Bordeaux 110 K.M.. Berooving in den trein. Alweer heeft in een spoorwegcoupé nabij Berlijn een brutale berooving plaats gehad. Tegen vijf uur werd in een tweede klas- coupé op het station Papenstrasso een Berlijnsch koopman in bewusteloozen toe stand en sterk bloedend gevonden. Naast hem lag zijn ledige portemonnaie, terwijl verscheiden brieven op den grond verspreid lagen. In den wagen werd verder oen fleschje met arsenicum gevonden. Het bleek dat den man over de 200 mark aan baar geld was afgenomen. De belegering van Jeru zalem. Een beteekenisvolle archeolo gische ontdekking is in Boven-Egypte gedaan. Er is nl. een latijnsche inscriptie op hout gevonden van 50 regels, waarvan 35 duidelyk leesbaar zyn. Het is, afgezien van het uit Pompeji afkomstige schryf- blaadje, het mooiste voorbeeld van Latijnsch schrift, dat men tot nog toe gevonden heeft. Yan bijzonder belang wordt de tekst daardoor, dat er sprake is vau de belegering van Jeruzalem onder de regeering van TitU6. Het is de eerste authentieke oor konde over die gebeurtenis en bevestigt op alle punten de vertelling van Josephus en van de andere oude historici. Menschel ij ke tegeustrij- d i g h e d e n. In het dagboek voorkomende in zijn boek „Heimgarten" noteert de bekende Oostenryksche schrijver Peter Rosegger de volgende amusante opmerking: Als men 's avonds laat aan het restaurant dat naast mijn woning staat, voorbijgaat, dan kan men by het keukenraam do keukenmeid hooren snikken. Zy leest een roman en weent over het ongeluk van den held. Zy heeft zoo'n medelijden met den arme. Dezelfde keukenmeid zegt den volgenden morgen tot een van angst schreeuwende kip: „Kom, kom, beestje, niet zoo sentimenteel" en hakt hem den kop af. Ik erger mij over het ongezonde gevoel van deze persoon, welke het ver dichte wezen be6chreit en het werkelijke, voelende schepsel ombrengt. En ik ben het toch zelf die den roman geschreven heeft en de kip oppeuzelt. In de val geloopen. De „Limb. K." vertelt: Iu eeu der Duitsche grensplaatsjes was dezer dagen schutters feest, dat ditmaal byzonder schitterend zou zijn, want onze schutters hadden allen splinternieuwe uniformen aan. Kranig zagen zy er uit in hunne groene jasjes met roode opslagen en witte ceintuur. Er werd dan ook menig glaasje op gedronken, met het gevolg, dat de tongen los werden en een der dapperen van een douano beambte vertelde dat de uniformen in Arnhem gemaakt waren en aan daar naar de naast- bijgelegen Hollandsche grensplaats waren gezonden. Daar hadden de schutters de nieuwe pakjes aangetrokken en waren kordaat de grenB over gemarcheerd. Het gevolg is, dat het geheele korps wegens smokkelen in vereeniging is aangeklaagd en den heeren een groote geldboete of gevangenisstraf wacht 1 Van broeken gesproken. Een heer in fietscostuum pet, trui, korte pantalon, sportkousen, staat, vergezeld van een jongetje, voor 't loket aan het station. „Een heel en een half kaartje derde klasse Amsterdam, retour, als 't u belieft." De juffrouw achter 't loket kijkt het ventje aan. „Uw zoontje is veel te oud voor een kinderkaart". „Hoe weet u dat „Wel, dat kan men toch zien hy draagt al een lange broek". „O, omdat hij een lange broek draagt? Geeft u me dan een heel kaartje voor mijn zoon en een half kaartje voor my. Ik draag een korte broek". „Welzoo meneer. Dan zou men, zon der broek, vrij reizen hebben door 't gan- sche land". „Die juffrouw heeft de broek aan hoor I" zei een ander, die z'n beurt afwachtte, lachend. (.N. Crt.). Brutale overval. In de buurt van Divide (Colorado) is op een trein van den Colorado Midlandspoorweg door d, ie bandieten een brutale overval gepleegd. Twee hunner hielen de passagiers door snelvuur in bedwang terwijl, de derde den machinist dwong den postwagen te openen. Een stoker wist echter den aanslag te doen mislukken. Hij kroop onder een der rijtuigen en trok daardoor de aandacht van den derden bandiet. De machinist maakte van deze gelogenheid gebruik, nam een steen en sloeg den roovor op de plaats

De Eemlander | 1910 | | pagina 2