DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 208. WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1910. 7e JAARGANG OUD ROEST? BUITENLAND. Hoofdredacteur R. O. U I,i KENS. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: KLEIN»! HaiO 6. Telet. Intcrc. 188. Prijs der AdvertentiPn Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke kortiug). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uiisluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bnitenlandach Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Het is nog maar zeer kort geleden, dat -wij, in dit blad eene beschrijving govendo van den koortsachtigen wedijver tusschen Duitschland en Engeland in het bouwen van dreadnoughts, de onderstelling opper den, dat mou misschien te een of ander tijd een uitvinding zou doen, waardoor al die kostbare schepen waardeloos zouden worden. Wij hadden echter niet gedacht, dat zoo spoedig reeds die uitvinding zou worden gedaan, als ten minste de inlichtingen waar zijn, die de Vorwarts in een hoofdartikel zegt van „welingelichte zijde" te Hebben ontvangen. „De Dreadnoughts oud-roest", aldus is het getiteld, en de strekking is te betoogen, dat de moderne en geld verslindende kolossen machteloos zullen worden tegenover een nieuwe uitvinding zeer snelle, minder kostbare en slechts mot twee, maar reusachtige kanonnen bewa pende monitors van geringere afmeting. Engeland, zegt het blad, heeft na het outwerpen van „super-super-Dreadnoughts", grooter en sneller zelfs dan de meest reus achtige Oceaanstoomers, ingezien, dat de enorne waarde, in een dergelijk schip be lichaamd, door den admiraal van een vloot niet zonder aarzelen op het spel gezet kon worden. Zoo is het nu een feit, dat zoowel Engeland als Duitschland met koortsachtige haast arbeiden aan de plannen van een vaartuig van geringer afmeting, dat als vernieler tegenover de grooto kruisers kan optreden. De afmetingen zullen ongeveer de volgende zijn Lengte 86 meter, breedte 14 M., diepgang 6.5 H. Het dek zal 1.5 H. boven den waterspiegel liggen. Het dek zal zoo zwaar bepantserd zijn, dat een door boring onmogelijk schijnt. Het schip heeft verder slechts één ge schutstoren die midden op het dek is aan gebracht, en twee machtige kanonnen van groote vuursnelheid eu een kaliber van 43 cM. draagt. Zij kunnen projectielen van 2700 K.G. wegwerken en wel met zoo ongekend korte tusschenpoozen, dat zij alle records ten dien opzichte in de scha duw zullen stellen. De kanonnen hebben waterafkoeling van verwisselbaren binnen loop. De geschutstoren is geheel draaibaar wordt hydraulisch bewogen en bezit door draaischrijvon een groote bewegelijkheid. De toren draait om een verticale as van geringe hoogte, die er als een zwaar ge- pantserden lagen mast uitziet. Het schip wordt van uit dezen toren bestuurd. Deze constructie is alleen mogelijk door het ontbreken van stoommachines en ketels. Vier outploffingsmotoren ieder van acht cylinders én 6000 P.K. voorzien in de be weegkracht. Iedere machine heeft een af zonderlijken oliehouder en werkt volkomen zelfstandig op een afzonderlijke schroef. De snelheid zou tot 27 zeemijlen per uur op gevoerd kunnon worden. De gemiddelde snelheid is echter 19 mijl. De vorm van deze schepen, die veel op de vroegere monitors gelijken, is zoo, dat zij onmiddellijke aanvallen op groote sche pen kunnen wagen en een krachtigen ram- stoot niet behoeven te vreezen. In de machinekamer onderhouden elec- trisch gedreven ventilatoren een voortdu rende luchtverversching. Dit'scheepstype zal een revolutie inden scheepsbouw doen ontstaan, omdat bijna geen der tegenwoordige pantserschepen den doortastenden tegenstander het hoofd zal kunnen bieden. Vliegtuigen en luchtschepen, ook wan neer zijn projectielen bij toeval op het ver langde doel mochten werpen, zullen tegen deze schepen niets vermogen. Tot zoover de „Vorwarts", die zijn in lichtingen waarschijnlijk uit Kiel ontvangen heeft, waar de socialisten een vrij sterken aanhang hebben, eu waaronder zich per sonen kunnen bevinden, die in eenige betrekkiug tot de Keizerlijke Harine-eta- blissementen staan. Intusschen wordt er op gewezen, dat de gevolgtrekkingen van de „Vorwarts" wel wat te ver gaan, daar toch ook de voortschrijdende verbetering van het torpedowapen de ontwikkeling van het linieschip niet belet heeft. De Tsaar in Friedlaud. Herhaaldelijk kwamen uit Friedberg en Nauheim berichten over zonderling optre den van de politie tegen buitenlaudscbc, vooral Russische bezoekers, die dao echter na eenigen tijd in officieele mododeelingen werden tegengesproken of tenminste ver zacht, hoewel het zeker is, dat op onge wone wijze wordt opgetreden tegen bezoe kers, wier naam of wier uiterlijk nu eens niet naar den zin is van de in Friedberg bijeengetrokken Russische politie. Het is bekend, met welk een gemak die politie verdachte personen, ook al is er geen de minste groud voor verdenking, tot anar chisten stempelt, en ze als zoodauig bij de Duitsche politie autoiitoiten aangeeft. Dat is ook in Friedberg en omgeving, en zelfs in Nauheim cu Fraukfort meermalen ge schied, en lange lijsten van personen bestaan, zegt de Frankf. Ztg., wien om deze redenen het langer verblijf in dit Taunusgebied is veibodeu. Maar het sterkste staaltje is voor enkele dagen in Frankfort voorgekomen. In die stad geeft thans een troep Joodsche komedianten voorstellingen. Tot dien troep behoort een geboren Rus, Eisenberg, die echter reeds sedert zijn kinderjaren niet meer in Rusland is geweest. Deze Eisen berg werd Woensdag in een restaurant in hechteuis genomen en naar de gevangenis gebracht. Niemand, ook de man zelf niet, wist waarom. Den volgenden dag vernam hij, dat hij als anarchist was aangeven De man verklaarde, zich nooit met politiek te hebben bezig gehouden. Hel eenige wat men hem kon bewijzen, was, dat hij voor jaren, tijdens den Russisch-Japaiisckeu oorlog, in Londen eens een gedicht op den Tsaar had voorgedragen. Dit is echter geen reden voor de Duitsche politie om den man te arresteeren, nog minder om hem het verder verblijf in Frankfort te ontzeggen. Vrijdag werd hij uit de gevan genis ontslagen, met de mededeehng, dat hij uiterlijk Maandag de stad en het district moest hebben verlaten. De Frankf. Ztg. vraagt met welk recht de man in hechtenis genomen en uit de stad verbannen wordt Een strafbare han deling heeft hij niet verricht, de uieening zelfs, dat hij anaichist zou zijn, is niet vol te boudon. Er is geen enkele grond om hem tot de „lastige buitenlanders" te rekenen. En toch wordt de man door de politie belemmerd in de uitoefening van zijn beroep Waarlijk, dat is een opvatting die niet te rechtvaardigen 'is Terecht zegt de Frankf. Ztg. Wjj gunnen den Tsaar in Friedberg gaarne rust en herstel, en wenschen, dat het hem door het publiek zoo min mogelijk lastig wordt gemaakt. Maar wegens het verblyf van den Russischen Tsaar in Duitschland is het toch niet uoodig, het anderen, die hier verblijven, die ook rust en herstel zoeken of op eerlijke wijze hun brood verdienen, lastig te maken, of hen door onbekookte arrestaties en bevelen tot uit zetting te benadeelen." Met zulk een begrip van „vrijheid", als de Duitsche politie in deze dagen toout, kan wel niemand zich vereenigen. Turkije en Griekenland. De berichten omtrent de Grieksch-Turk- sche verhouding laten aan duidelijkheid veel te wenschen over. Maandag heette het, dat alle gevaar voor een conflict voorbij was, maar gister leek de toestand minder gunstig. De Grieksche regeering zoo werd gisteren bericht had de Porte geheel voldoening geschonken betreffende de eerbiediging vau Turkije's souvereini- teitsrechteu op Kreta. Daarait kon men niets anders verstaan, dan dat Griekenland de in de Algemeene Vergadering verkozen Kretenzers zou uitsluiten van het lidmaat schap, want dat is het wat Turkije voor het oogenblik eischt. Vandaag echter wordt weer geseind, dat de mogendheden Turkije aanraden geen nieuwe eischen te stellen ten opzichte van de qnaestie der geldig heid van de verkiezing der Kretenzers. Het schijnt dus dat Turkije nog niet geheel en al voldaan is en dat er nog altijd een conflict kan uitbarsten naar aanleiding van die verkiezing der Kretensers, Het zal den Turken zekerlijk niet aan genaam zyn, wanneer hetgeen waar schijnlijk gebeuren zal Veuizelos eerste minister wordt in Griekenland. Wel is waar is hij Grieksch burger, maar hij was dan tocb tot dusver tevens het hoofd der Kre tenzische regeering en het zal den Turken een doorn in het oog ziju, hem als leider van de zaken in Griekenland te zien. Een tweede klip waarop de Grieksch- Turksche verhouding ieder oogenblik stranden kan, is de quaestie van den boycot der Grieksche waren door de Turken. Griekenland heeft bij de Porte een rekening ingediend van tien millioen! Hoe zal men daarvan opkijken in Constantinopel! Neen, het onweer is nog niet van de lucht. DUITSCHLAND. Op de werf Vnlcan te Stettin hebben 100(3 man het werk neergelegd, omdat de directie, volgens hun beweren, onderkrui persdiensten van hen vergde. BELGIE. Er is voor de tweede maal brand uit gebroken op de Brusselscbe tentoonstel ling. De brand ontstond gisteren te kwart na zes in een der kelders onder een stand in de machinegalarjj; in een hoop katoen dat diende tot het poetsen der machines. Door do spoedige komst van do brandweer word hij echter in het begin gelukkig gestuit. Er is geen schade aangericht. TURKIJE. VolgenB de „Devnik" deed het Bulgaar- sche bendehoofd Todor Alexandrof een in val in hot Turksche dorp Bania, dat hij in brand stak, na do meeste bewoners gedood te hebben. H(j nam met zijn volgelingen vervol gens do wijk in het gebergte. Aan de Giornale d'Italia wordt uit Konstantinopel geseind, dat bij een heftige woordenwisseling tusschen den Italiaanschen ambassadeur en een koetsier, een Muzel man, do menigte partij koos voor den koetsier. De ambassadeur moest zich met zqn wandelstok verdedigen. Do kavassen van de ambassade hielden de menigte met hun revolvers op eorbiedigen afstand. Den ambassadeur werden door Rifaat- Pasja onmiddellijk verontschuldigingen aan geboden. PORTUGAL. Uit Lissabon komen thans enkele bij zonderheden over de onlusten welke iu Portugal tijdens de jongste verkiezingen plaats hadden. Zoo kwam het in Sabugal en Guards beide in de provincie Beira tot hevige opstootjes in de kerken die 's lands wijs, 's lands eer! als stcmbureaux dienst deden. Te Sabugal beproefde een aantal perso nen de kerk binnen te dringen en de stembus te verwisselen met een andere bus, die men vooraf gevuld had met ver- valschte stembiljetten. Een compagnie iufanterie moeBt optredon om de indringers te verjagen. Te Guarda scheen de overwinning reeds zeker voor de republikeinen, toen plotse- liug een groot aantal clericalen, onder aanvoering van een priester, een poging deden om de in de kerk aauwezige repu blikeinen te verdrijven. Ook hier moesten militairen te hulp worden geroepen, die er eerst na een hardnekkig gevecht in slaagden, de aanvallers te doen aftrekken. Twee dooden en drie en twintig gewonden bleven echter op het slagveld. Uit een groot aantal plaatsen komen berichten over dergelijke ongeregeldheden. AMERIKA. Te Fargo (Zuid-Dak >tnh) sprak Roose velt voor een publmk van 2U.0U0 menschen over de arbeidei spolitiek in de Verceuigde Staten. „Do 20sic eeuw", zeide hij o.a „heeft tot taak de groote productieve krachten van het land meer aan de behoeften der massa dan aan de winst van enkelen dienstbaar te maken." RooBevclt verklaarde zien ecu aanhanger van organisatie en collectieve contractslui ting. Evenwel dienden de arbeiders bij hun acties ook de belangen van het publiek in het oog te houden en staking allcon als uiterste middel aan te grjjpen. Voor wat do arbeidersorganisaties niet zelf tot stand kunnen biengen, dient de staat te zorgen door een goede wetgeving, vooral wat do gezondheid en veiligheid der arbeiders en de aansprakelijkheid der werkgevers betreft. Van hetprogramma van den Amerikaanschen Arbeidersbond onderschrijft Roosevelt de volgende eischen. Kostelooze scholen, achturige werkdag, éèn rustdag in de week, afschaffing van het sweatingsysteem, fabrieksinspectie, aanspra kelijkheid der werkgevers voor ongevalleu, verbod vau kinderarbeid, oprichting van kinderspeeltuinen. Bovendien achtte hij een veiligheidswet en een nieuwe regeling der ongevallenverzekering noodzakelijk.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1