SffiS DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1910. 7e JAARGANG. ""buitenland. No, 210. Amersfoort in 1909. Hoofdredactcnr ft. O. BIJKKK8. Bureau: KLEINE Ha AO 6. Telel. Iuterc. 1SS. Abonnementsprijs: Prijs der Advertentiön: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam n. Het ongestadige winterweer met zijn voortdurende sneeuwvallen is voor onze stad schadelijk geweest, wat hieruit blijkt, dat het opruimen van sneeuw en ijs en het strooien van zand een uitgave vorderde van f 1465.31. Het verslag vindt, dat onze bestrating over 't algemeen niet te wonschen overlaat. We zyn dat eens, maar verheugen ons er ook in, dat B. en W ook van oordeel zijn, dat de bestrating der singels en van het Zand is versleten. Hen bohoeft dozo straten maar eens per fiets te berijden om daar van overtuigd te worden Hat een keurmeoster van visch hior niet overbodig is, kan men nagaan als men leest, dat 498 partijen visch, afgeslagen op de vischmarkt, werden goedgekeurd, doch niet minder dad 48 aangevoerde partijen werden afgekeurd. Gesteld eens, dat die 48 partijen ook hun weg naar de magen van Amersfoorters hadden gevonden. Onder de onafgedane adressen van 1909 vinden we ook vermeld dat van een aantal ouders van kinderen die de gemeente scholen hezoeken, waarbij verzocht wordt een evenredig schoolgeld in verband met de draagkracht der inwoners te heffen, benevens een adres van de afdeeling Amers foort van den Bond van Ned. onderwyzers hetzelfde verzoekende. In het verslag staat heel leuk dat „op het einde dezes jaars door U nog geen beschikking is genomen". IJ, dat is de Raad. Juister ware geweest, indieu hior ge schreven was, dat B. en W. hieromtrent nog geen prae advies hadden uitgebracht, want de Raad heeft het terstond met die bedoeling in handen van B. en W. gesteld en de Raad kan moeilijk voor dat prae advies een beschikking nemen. Nu wij toch over het punt onderwijs schryven, willen wy even een sprong in het verslag maken naar bijlage M, zijnde het vei slag van den toestand van het Lager Onderwijs, uitgebracht door de Commissie van Toezicht op dat onderwijs. En dan treft het ons, dat hierin niet meer voorkomt de klacht, dat het „bevreemding wekt, dat de resultaten van het onderwijs niet zijn, zooals terecht verwacht mag worden in verband met den ijver van Hoofden en onderwijzers en de gunstige omstandigheden, waarouder gewerkt wordt". Deze klacht toch kwam voor in het verslag over 1908 en de Commissie meende de oorzaak voor een groot deel te moeten zoeken hierin, dat de leerstof te uitgebreid is het onderwijs niet eenvoudig genoeg. Hierdoor worden de ruimere algemeene ontwikkeling en de practische voorberei ding voor het leven uit het oog verloren vooral voor do volksschool, met haar toch al te korten verplichten leertijd, zou het wenschelijk zijn, zich te bepalen tot het strikt noodige. Zooals we zeiden, het treft ons, dat deze zinsneden in het verslag over 1909 niet zijn herhaald evenzeer als we ons er over verbazen, dat zij zonder eenige opmerkin gen van de zijde der raadsleden zijn ge bleven. Mogen we aannemen, dat er thans geen reden meer bestaat voor dergelyke klacht? Of heeft de commissie die het vorig jaar schreefhet ligt niet op den weg dei- Commissie, verandering te brengen in dezen toestand wel echter om te wyzen op het bestaan ervan gemeend niet in herha lingen te moeten vervallen Omtrent het zangonderwijs deelt de af deeling der Maatschappij tot bovordering der Toonkunst mede, dat aan hot einde van 1909 door 152 leerlingen, waaronder 92 meisjes, kosteloos zangonderwijs genoten werd, n.l. 82 jongens en meisjes van de school aau de Beekstraat, alwaar het ou derwijs in één klasse twee uur per week door den ouderwijzer H. C. den Hartog gegeven werd, en 70 jongens en meisjes van de Koningstraat, waar het onderwijs in twee klassen gedurende twee uur per week, tot zijn vertrek uit de Gemeeute, den 1 December 1909, gegeven werd dooi den onderwijzer A. A. Verbuig; na 1 December werd dit onderwijs tijdelijk op gedragen aan den ondorwyzor C A. Heunks. Het ouderwijs werd mot onverflauwden yvor steeds trouw gevolgd. De voordracht vau schoolliederon, door de leerlingen der beide scholen, onder leiding van de heeren A. A. Verburg en H. C. den Hartog, op den 6den April in de con certzaal van „de Arend", gaf aau de talrijk opgekomen ouders en begunstigers van Volkszangonderwijs den besten indruk van de vorderingen in het beschaafd en zonder begeleiding toonvast voordragen van één- en meerstemmige zangstukken. De kosten van het onderwijs, dat go- steuud wordt door een toelage uit het Onderwijsfonds der Maatschappij, konden in 1908 te nauwer nood worden bestreden uit deze toelagen en de jaarlijkscho by- dragen van belangstellende ingezetenen. Het blijkt in verband met de verminde ring van inkomsten noodzakelijk, het onder wijs nader te regelen. Het is te hopen, dat de Raad kennis neemt van deze goede resultaten alvorens een beslissing te nemen op hot verzoek door de afdeeling der Maatschappij gedaan om verhoogd subsidie. Het tastbare nut van deze dingen valt moeilijk aan te wijzen, maar toch is het ontegenzeggelijk dat goed onderrichtin volks zang veredelend werkt. En het is daarom goed zulke zaken met wat breeder blik te beschouwen en in zaken vau kunst niet te vragen: ik geef een rijksdaalder, wat krjjg ik er voor FRANKRIJK. Nog steeds houden de bladen zich bezig met het „Apacheogevaar" en zijn bestrij ding. Meer en meer bcgiut zich daarbij een toenemende belangstelling te open baren voor het Londensche stelsel der kat met negen staarten, waarvoor de Temps de geestdrift der Parijzenaars gewekt heeft door de openbaarmaking van de inderdaad in groote mate overtuigingskracht bezitten de argumenten, waarmede een der chofs van den Londenschen veiligheidsdienst getracht heeft, de doeltreffendheid aan te toonen van dat stelsel. De Matin geeft heden zelfs een afbeel ding van een toestel, te Londen in gebruik, en waarop de belangstellende lezer een schuldige ziet vastgebonden, in afwachting van de geeselslagen, welke een beambte zich gereed maakt hom toe te dienen, De afgevaardigde Raynaud heeft de Matin medegedeeld, het plan te hebben bij het parlement een voorstel in te dienen tot wederinvoering der lijfstraffen. Waarschijnlijk weet de heer Raynaud niet welke ondervinding men in Denemar ken daarmede heeft opgedaan, waar juist dezer dagen een petitie, onderteekend door vele rechters en andere bevoegde personen, j bij de volksvertegenwoordiging is ingediend, tot wedorafschaffing dier onder het ministe- rie-Albertie ingevoerde repressieve maat regelen. De Figaro, een hoofdartikel aan de kat met negend staarten wijdend, schryft „Inderdaad schijnt de ondervinding, met dit werktuig opgedaan, velon iu Frankrijk er wel goedgunstig voor te stommen. Helaas, tusschcn den apache en zijn slachtoffers staat een parlemont, d. w. z. een vergadering van gevoelige democraten, die niet zouden kunnen goedkeuren, dat na een veertigjarigen republikeinschen regceringsvorm, een „menschelijk wezen" ■in naam der wet in Frankrijk zou worden afgeranseld en gegeeseld met een zweep." DUITSCHLAND. Te Friedberg hebbon twee personen, gekleed in de officiersuniform van het 88e regiment infanterie, getracht het kasteel, waar de Tsaar verblijf houdt, binnen te komen. Zij waren de eerste wacht al voorbij. Maar aan de slotpoort zelf werden zij door de schildwacht afgewezen, omdat zij het vcreischtc toegangsbewijs niet konden ver wonen. Zij gingen daarop heen en niemand heeft eenig spoor van hen kunnen ontdek ken. Het onderzoek van de autoriteiten en de geheime politie bleef vruchteloos. Men vermoedt dat de twee mannen geen offi cieren waren, maar zich slechts in de uniform hadden gestoken, om door te dringen in het kasteel. Er loopt een gerucht, dat de twee bekende politie-spionnen Azef ou Harting- Landesen zich onder een aaugenoinen naam te Friedberg bevinden om den Tsaar te bewaken. Gisteren werd in Frankfort a. d. Main een vergadering gehoudon van hólel- en restaurant-houders, ter bespreking van de duurte van vleesch, brood en andere levensmiddelen, ten gevolge van de hooge beschermende rechten. Algemeen werd er op gewezen, dat ondanks de toeneming vau de bevolking in Frankfort het vleesch- verbruik voortdurend minder wordt, en de vergadering nam ten slotte een motie aan, waarin opheffing der grensafsluiting en vermindering der rechten op vleesch en graan werd verlangd. Ook de broodquacstie gaf tot langdurige en levendige bespreking aanleiding; de vergadering nam een besluit, om iederen gast bij het eten slechts een broodje te geven en voor ieder verder broodje te laten betalen. De minderheid wilde alle brood, bij het middageten ge bruikt, laten betalen. Dezo minderheid, bestaande uit de groote restaurant-houders, nam een onderling besluit om in hunne loKalen geen brood meer gratis bij het eten te geven. De gevolgen der protectie en der agra rische politiek doen zich wel nijpend gevoelen iu Duitschland! De philosophische faculteit van de universiteit Berlijn heeft dezer dagen den zetter Hans Hinke tot philosophiae doctor gepromoveerd. De titel van het proefschrift luidde „Keuze en aanpassing van do arbei ders in het boekdrukkersbedryf, in het verband met de zetmachine". Dr. Hinke is sedert ettelijke jaren als uiachinezetter aan de drukkerij van do Deutsche Tageszeitung werkzaam. Hij werk te in zijn vrijen tijd voor het eindexamen gymnasium en legde dit in 1906 te Ohlan af. Daarna liet hij zich zich aan de hoogc- scbool te Berlijn iuechryven. Door eenige tegemoetkoming in de indeeling zijner werk uren was het hom mogelijk collogo te loopen. BELGIË. In de volksbuurten van Brussel woedt een typhus-epideinie. Er hebben zich onge- veor honderd gevallen voorgedaan en twee met doodeljjken afloop. Men schrijft de ziekte toe aan het gebruik van rauwe mosselen. Op den 15den van deze maand zal de uit de asch herrezen Engelsche afdeeling op de tentoonstelling te Brussel geopend worden. GROOT BRITANNIE. De Duit8cher die in Portsmouth betrapt is op het maken van schetseu van de forten, blijkt een officier te zijn en Ilelm te heeten. De man is voor den politierechter gebracht. De bladen brengen nog enkele bijzonder heden: Helm werd niet in Portsmouth zelf gepakt, maar bij den afgelegen heuvel met -het fort, dat gebouwd werd in de tijden van de vrees voor een Franschen inval, op initiatief van Lord Palmerston. Men zegt dat in zijn zakken schetsen weiden gevonden van twee forten. In Portsmouth blijft men do zaak van den humori8tischen kant bekijken. Ten eerste hebben de forten, die do Duitscher teekendo, niet de minste waarde, en ten tweede kan men verzekerd zijn dnc de Duit6che generale staf iedere duim grouds in die streek kent, aangezien voor iedereen, tegen betaling van een halve kroon, kaarten verkrijgbaar zijn, waarop iedei stukje grond zorgvuldig staat geteekend. Wanneer de Duitsche oifficier dwaas geuoeg geweest is om zich onder verdenking van spiounage te brengen, dau belioordeu de Britsche autoriteiten zoo verstandig te zijn, hem van zijn gekheid te overtuigen door hem een prentbriefkaart en een stafkaart van het terrein cadeau te doen. Aldua sommige bladen. Een ietwat romantisch tintje krijgt de zaak doordat er „een vrouw iu het spel'- blijkt te zijn. Een jongedame do naam wordt verzwegen heeft aan de Daily Telegraph meegedeeld, dat, dank zij haar werkzaamheid, de spion gepakt is. Dit blad was er namelijk achter gekomen dat Helm's kamer in Portsmouth door een dame voor hem gehuurd was, het heeft de dame opgezocht en van haar vernomen hoe alles gegaan is. „Eenigen tijd ge leden" vertelde zij aan den journalist „maakte ik in Coblenz kennis met een Duit8ch luitenant en was spoedig met hem op vrij intiemen voet. Ik plaagde hem met zijn liefde voor Engelsche meisjes en hij vertelde van zijn reizen in ons laud, en toen ik hem vroeg wat hij daar toch deed, antwoordde hij dat hjj door zijn superieuren naar Engeland gezonden werd. Dat vond ik al zeer verdacht. Toon ik een tijdje

De Eemlander | 1910 | | pagina 1