Uit de Pers. WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Rechtzaken. STADSNIEUWS. GRIEKENLAND. MEDEDEELINGEN YAN HET KONINKL. NED. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voonn 10.50 uar. De Bilt, 9 September 1910. Hoogste barometersta id 773.0 m.M. te Haparanda laagste 757.1 te Seydisfjord. Yerwachtiog tot den avond van 10 Sep tember 1910. Zwakke tot matige meest N.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt tot bewolkt weinig of geen regen. TemperatuurDezelfde. Barometerstand le AMERSFOORT. 766 mi Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 69 Laagste hedennachtF. 52 Hedenmiddag 12 uurF. 63 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Vrij dag 9 Sept. des morgens 7 uur is 60" F. thuis was, kreeg ik een brief van zekeren luitenant Ilelm, waarin stond dat hg, luitenant Helm, een vriend was vau mijn luiteuant in Coblenz; dat hij naar Ports mouth zou komen en gaarne in hot pension zou afstappon, waar ook ik mijn kamers had. Ik huurde voor hem in het huis naast ons en kreeg weldra een visite van hem. We konden het samen best vinden en spoedig liet hij mij een kaart van de haven van Portsmouth zien, waarop hij allerlei aanteekeuiugen gemaakt had in Duitsch schrift. Later in den avond kwam hij nog met zijn notitieboekje voor den dag, waarin ik teekeuiugen ontwaarde vao twee forten. Dat alles kwam mij zóó verdacht voor, dat ik het vertelde aan een Engelschen officier, dien ik kende. Deze deelde het aan zijn superieuren mede, en zoo werd Helm gevangen genomen". In Engeland is door den heer Apple- garth eene beweging op toow gezet, om te streven naar verbetering van het vak onderwijs. Het ligt in de bedoeling om de kinderen op het gebied van handel, nijverheid en laudbouw door behoorlijk onderlegde onder wijzers voor te bereiden voor die levenstaak, welke het meest geschikt voor hen moet worden geacht. De heer Appleparth deelt mede, dat hij reeds blijken van instemming heeft ont vangen o.a. van 78 leden van het parlement en van een aantal vakvereenigingen, die omstreeks 3 millioen werklieden omvatten. Een nationale conferentie, waarvan de datum nog moet worden vastgesteld, zal in den Guildhall te Londen worden ge houden, ter bespreking van de maatregelen om tot het voorgestelde doel te geraken. AMERIKA. Een door de wetgevende lichamen van den staat New-York benoemde enquêtecommis sie is gisteren met haar toevertrouwde onderzoek naar de beweerde corruptie in het staalparlement begonnen. Men verwacht volgens het Berliner Tageblatt opzienbare onthullingen. De voornaamste getuige is G. Tracy Rogers, een makelaar aan de effectenbeurs in Wallstreet. Hem is reeds een zeer scherp en grondig verhoor afge nomen over aankoopen van effecten voor leden van het otaatsparlement Men beweert, dat deze zich in hun wetgevenden arbeid hebben laten leiden door belangen van financieelen aard. Yenizelos is in Kreta aaugekomon om zijn functie als chef der Kretenzische re geering neer te leggen. Hij zeide, dat men op Kreta een regeering moest vormen, saamgesteld uit leden van alle politieke partijen, en hg voegde er aan toe, dat hij alle moeite zou doen om het zoover te krijgen voor hij Kreta verlaat. Als hij daar mede gereed is, gaat hij naar Athene om zitting te nemen in de Grieksche nationale vergadering. De andere drie Kretenzers, die in de nationale vergadering gekozen zijn, hebben verklaard, dat zij geen mandaat zullen aan vaarden. Turkije kan zich dus niet boos maken, want Venizelos is Grioksch burger. IIEl BEVORDERINGSSTELSEL IN ONS LEGER. De le luit. P. Donk, die in zijn brochure „Het papier io het leger" de nadeelige gevolgen schetste der uitbreiding van den burcaudienst in het leger ten koste van de voorbereiding tot de eigenlgke oorlogstaak, beeft in een ander, gelijktijdig verschenen vlugschrift, „Het Ncderlaudsche officiers- korps", het bevorderingsstelsel in ons leger, bron van zooveel ontstemming en ontevre denheid, besproken. Hij hoeft zich daarbij niet bepaald tot algemeenheden, maar aan het slot in een positieve conclusie een naar zijne inzichten meer aanbevelenswaardig stelsel geschetst. Dit geeft hij in het volgende schema weer: lo. Ieder officier heeft in beginsel recht op het bcreikeu van den rang van luite nant-kolonel. 2o. De bevordering tot de rangen beneden dien van kolonel zijn periodiek en gelijk bij alle wapens en dienstvakken, behalve bij deu geneeskundigen dienst, waar een voorsprong van 4 jaar genoten wordt. Ove rigens hebben zij plaats: tot ln luitenant na 4 dienstjaren als officier; tot kapitein na 12 dienstjaren als officier; tot majoor na 20 dienstjaren als officier; tot luitenant-kolonel na 25 dienstjaren als officier. 3o. Keuzebevorderiugen zijn mogelijk in alle rangen; de rangen van kolonel en hooger worden vervuld door toepassing van een stelsel van keuzebevordering in alle rangen. 4o. Militie-officieren worden in beginsel niet bevorderd tot hoogere rangen dan dien van ln luitenant. Tot reserve-officier kunnen alleen beroeps luitenants en kapiteins worden benoemd, die vóór het 38e jaar den dienst verlaten en gedurende 5 jaar beschikbaar willen blijven in de genoemde rangen. 5o. Verlofsofficiereu worden in beginsel niet benoemd of bevorderd tot hoogere rangen dan dien van ln luitenant. 6o. De dienstverhouding wordt bepaald naar ouderdom in rang, met dien verstande, dat militie-officieren daarbij volgen op be roepsofficieren van denzelfden rang cn dat voor de reserve-officieren niet mederekent de tijd, dien zij niet onder de wapenen doorbrengen. 7o. De beoordeelingslijsten vervallen. De betrokken chefs zijn verplicht de aandacht te vestigen op hen, die in aan merking komen voor keuzebevordering of voor uitsluiting van de normale bevordering. Voor nadere bijzonderheden zie men de brochure. CHRISTELIJK-HISTORISCHE UNIE. In De Nederl. wordt meegedeeld, dat de Christelgk-Historische Unie op 28 dezer in Den Ilaag een algemeene vergadering zal houden. DAM-BEBOUWING. Naar het N. v. d. D. verneemt heeft een combinatie het nu afgebakende terrein van 2200 vierkante Meter tegenover het Ko- uiuklijk Paleis in erfpacht aangevraagd om daarop een groot koffiehuis met hotel te stichten. PENSIONNEERING GEMEENTE AMBTENAREN. De H. Ct. verneemt, dat binnenkort het verslag is te wachten omtrent het onderzoek betreffende de kosten van 't pensionneeren van gemeenteambtenaren, alsmede van hun weduwen en weezen, van Rijkswege. Het kapitaal, voor 't opnemen van al die personen vereischt, bedraagt natuurlijk een aantal millioenen; naar hét blad ver nam wordt het geschat op ten minste 50 millioen. MONUMENT VAN MAASDIJK. Het comité van de Vliegweek te Arn hem zendt ons een circulaire, die het ge zonden heeft aan heeren bestuurderen van alle sportvereenigingen in Nederland en aan de vele vrienden van wijlen Clé ment van Maasdijk. Het roept allen op, die zich opgewekt gevoelen iets bij te dragen aan het monu ment, op Van Maasdijk'6 graf te plaatsen als geschenk van het Nederlandsche volk, hunne bijdragen te zenden aan den heer H. Lamevelt, Willemspleiu 5 te Arnhem. EEN NIEUW KRUPP SCHANDAAL. Onder dit opschrift brengt de „Avond post" een artikel, waarvan het slot volgt, over verband der verwapening dei Indische berg-artillerie. Het begint aldus: „D'r dreigt een nieuw Krupp-schandaal De Indische berg-artillerie moet zich wa penen. Dat was reeds lang hoog tijd. In 1901 zijn de eerste voorbereidingen getroffen om tot do verwapening te komen, zoowel van het veld als van het bergge- schut. Men bestelde bij Krupp natuurlijk een heele batterij veld- en een heele bat terij berggeschut, verouderd marterieel, dat dan ook nooit is ingevoerd, maar niette min veel heeft gekost. Zrj behoorden tot het veerspooi stelsel, dat reeds in die dagen voor het systeem van vuurmond- terugloop moest wijken. In Holland waren op datzelfde oogeublik nog proeven in gang tusschen de beide stelsels. Waarom men op dat oogenblik tot de uitzending van niet minder dan twaalf stukken naar Indië besloot wetende, al thans kunnende vermoeden, dat het bedrag weggeworpen zoude zijn, zietdaar één uit de serie vragen, die men ten aanzien van het militaire beheer aan het ministerie van koloniën steeds kan blijven stellen; en waarop het antwoord zich slechts veron derstellen laat. Nog voordat die twee batterijen nitge zonden waren, was er reeds sprake van een nabestelling, die evenwel geheel on mogelijk werd immers intusschen had zelfs Krupp, die tevoren de veerspoor met hand en tand verdedigde, moeten toegeven dat zij voor een hopelooze zaak geijverd had, ze ging overstag en het ministerie volgde door in 1902 bij haar twee veldka nonnen en twee bergkanonnen te bestel len van7 cM. beide met vuurmond-turugloop. En passant werden nog twee houwitsers door de zelfde firma geleverd van een nieuw model. Na konden in Indië de proeven aanvan gen. Men bad er immers zes veldkanonnen (voor6poor) en zes bergstukken (idem), twee veldkanonnen (vuurinond-terugloopl en twee bergstukken (idem) en kon Krupp 1 en 2 met Krupp 3 en 4 laten concur- reeren! Daar men -voor de zoogenaamde beproe- viug blijkens de twoede uitzending aan 2 stukken van elke soort, genoeg had, is het klaar, dat men aanvankelijk bedoeld heeft om te verwapenen zonder eenige vooraf gaande proefneming. Krupp 3 en 4 wonnen het, en tot de verwapening werd besloten. De „Avondpost" deelt daarna iets mede over de schriftelijke gedachtenwisseling tusschen den Minister van Oorlog en de Tweede Kamer over dit onderwerp. Het blad herrinnert er verder aan, dat het bij de mondelinge beraadslaging in de Tweede Kamer warm is toegegaan. Scherp werd 's Ministers weigering om de noodi- ge gegevens te verschaffen, gelaakt en de afgevaardigde van Leeuwarden, de heer Thomson, diende een amendement in om het aangevraagde bedrag niet toe te staan, zoolang geen voldoende inlichtingen waren verstrekt. „Later is gebleken, dat de heer Iden- burg voor zijn plannen een meerderheid in de Kamer heeft gevonden door een politieke daad, die niet streng genoeg kan worden afgekeurd. De zaak is deze: In de vergadering van 13 November 1908 deelde de hoor Thomson mede tegen welke bedragen hetzelfde materiaal bij de firma Ehrhardt kon betrokken worden: hij berekende een besparing van ruim één ton per batterij. Die cijfers sloegen in. En na afloop der vergadering hield de minister een besproking met den bekenden chef der afdeeling militaire zaken aan zijn departement. Het gevolg was, dat op staanden voet een kapitein naar Essen werd ge zonden met opdracht nog dadelijk een prijsvermindering te bedingen, omdat anders de leverantie gevaar liep. De officier was zoo fortuinlijk te kunnen telegrafeeren, dat de zending gelukt was, terwijl een amb tenaar van Krupp direct naar Den Haag kwam om het staatje der prijzen voor de volgende Kamerzitting, als de minister aan het woord moest komen tewijzigeu! De minister kwam den 16den November aan tiet woord: hij verzweeg het gebeurde, verlaagde de begrooting niet, doch deelde mee, dat men thans méér materieel kon bekomen voor hetzelfde bedrag, doch wekte daarentegen den indruk, als waren do opmerkingen van den heer Thomson volko men onjuist geweest! Het amendement viel en de verwapening was er door onder het motto: het doel heiligt de middelen. GEMEENTEAMBTENAAR VEROORDEELD. De rechtbank te Tiel heeft gisteren II. J. K., ambtenaar van den burgerlijken stand te Bruchem, wegens valschheid in geschrifte tot 3 dagen gevangenisstraf ver oordeeld. De eisch was 8 dagen. De hier bedoelde zaak betrof het niet afkondigen van huwelijken. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de open bare lagere school 2de soort in de Helle straat is door Burgemeester en Wethouders benoemd mej. W. J. Heere, alhier. Tot onderwijzer in rekenen aan de Her halingsschool voor jongens is door B. en W. benoemd de heer L. van Dommelen, onderwijzer aan de openbare lagere school 3de soort in de Beekstraat alhier. De afdeeling Amersfoort van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst zal op de eerstvolgendo uitvoering ten ge- hoore brengen het Requiem van Sgambati en „Pergolese" van Rijken. De tweede afdeeling van den Gemeente raad vergadert hedenavond ter behandeling van het voorstel van B. en W. inzake een gemeentelijke waterleiding. Tijdeue het bezoek van het Belgische Koningspaar aan Amstcrdem zal op 15 September 's avonds halftien een taptoe worden gehouden op den Dam, waaraan ook het muziekkorps van het 5e regiment infanterie deelneemt. Bij het te Waalwijk gehouden con cours hippique was de uitslag van het springconcours als volgt 1. Luitenant Labouchere, met Perhaps 2. luitenaot Trapman, met Fox; 3. luite nant Feikema, met Honeysuckle 4. luite nant de Kruyfl, met Meg (Rijkspaard); 5. luitenant Labouchere, met Dreadnought;6. luitenant de Kruyff, met La Craquette. Het slotnummer was Saut Couplés, waar voor het bestuur 2 prijzen, elk van f25 en 2 prijzeu elk van f 10 beschikbaar heoft gesteld. 1. Luiteuant Wilson, met Porthos en luitenant Kuel, met Buttonhole 2. luite nant de Kruijff, met Meg en luitenant Dekker met Florido, beiden rijkspaarden. Bestuursprijzen Luitenant Labouchere met luitenant Trapman, en luitenant Fei kema met den heer Ph. Timmermans. De schietvereeniging „Voor Koningin en Vaderland" hield een onderlingeu schietwedstrijd op de Leusderheidc tot besluit der zomeroefeningen. De uitslag der verschillende wedstrijden is als volgt: Wedstrijd vaste baan: (Kunstvoorwerpen) le pr. R. J. van Eimereu, 2e pr. L. T. van Zwol, 3e pr. L. B. J. Serré, 4e pr. J. D. L. van Bueren. Wedstrijd vrije baan: le pr. R. J. van Eimeren, 2e pr. L. T. van Zwol, 3e pr. L. B. J. Serré, 4e pr. D. P. Brandsen. Geluksbaan: le pr. J. Schuilenburg, 2e pr. R. J. van Eimeren. Wedstrijd voor het meest aantal gelijke schoten: le pr. D. P Brandsen, 2e pr. L. T. van Zwol. Wedstrgd voor donateurs; le pr. G. J.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2