DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 212. MAANDAG 12 SEPTEMBER 1910. 7e JAARGANG De Groene Kruis Tentoonstelling. BUITENLAND. Hooldredactenr R. O. R IJ KENS. Rtireau: KI.EINE HaAG 6. Telei. Interc. 188. Abonnemeutsprij s Prijs der Advertentiën Per jaarf 4.Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10, (By id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangryke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort iu dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en BuiteDlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Op 3 November 1900 werd in het kof fiehuis te Lauge Ruigeweide (bij Oouda) de eerste afdeeliug geslicht van het Groene Kruis en werd daarmede de grondslag ge legd voor een vereeuiging, welker zegen rijke arbeid thans bij alle Nederlanders wel bekend is. Al heel spoedig steeg de sympathie voor de Groene Kruisbewegiug, merkbaar door het steeds toenemend aan tal vereeuigingen en leden. Die snelle uitbreiding van het ledental moge blijken uit de volgende cijfers: 1901: 6000; 1902: 20000; 1903: 35000; 1904: 50000; 1905: 65000; 1906: 80000; 1907: 95006; 1908:115000,1909:125000;1910:150000; terwijl het aantal vereenigingen thans 451 bedraagt. Met deze cijfers voor oogeu behoeft het geen nader betoog, dat er alle reden voor was het 10-jarig bestaan feestelyk te her denken. Eu dat is geschied door het hou den van een Congres en geschiedt thans nog door het houden eener Tentoonstelling te Utrecht, welke tot 22 September a.s. geopend is. Deze tentoonstelling is ondergebracht in eenige zalen en den tuin van Tivoli en is een bezoek overwaard. Eenvoudig, doch smaakvol is de inrichting. Tal van op schriften aan de wanden spreken van den arbeid van het Groene Kruis. De jaren 1900 en 1910- zijn verbonden door de woordenliefde, volharding, wijsheid, ter wijl als het doel van het Groene Kruis staat aangegevenverbeterde huiselijke ziekenverpleging, zoo noodig ziekenhuis- verpleging en de toepassing der hygiëne. Het zijn voornaauilijk beroeps exposanten, die in de groote zaal een plaats hebben gevonden. By bet binnenkomen treft ons aanstonds een inzending der Amersfoort- 8che Houtwarenfabriek, voorheen Wessel- man Co. die een practische sanatorium stoel en een verbedbrancard exposeert. Verder vinden we hier tal van brancards, ziekenwagens, instrumenten voor zieken verpleging, verbandstoffen, ontsmettings artikelen, voedingsartikolen voor kinderen, een couveuse, badartikelen enz. Ook treffen we hier aan een inzending groenten, fruit, enz. van de afdeeling Utrecht van den Ned. Vegetarischen Bond. Op het verhoogde gedeelte krijgen we een overzicht van de geschiedenis en den toestand van „Het Groene Kruis". Hier zien we een schilderij, voorstellende het koffiehuis waar de eerste Groene Krui9- vereeniging i9 gesticht. Verder een plasti sche voorstelling van den groei der Groene Kruisbeweging, een verzameling tijdschrif ten, brochures en andere geschriften, be treffende den Groene Kruisarbeid, verschil lende afbeeldingen van Groene Kruisge- bouwen, modellen van ligtenten, ontwerp vaü eeu ziekenhuis voor 10 tot 60 bedden enz. Op de gaanderij zijn weergegeven een ziekenkamer voor den gegoeden Btand en een arbeiders 6laap- en ziekenvertrek. De verschillende drankbestrijders organisaties maken hier op doeltreffende wijze propa ganda voor de onthouding van alcoholische dranken. Brooden in verschillende grootten geven hier aan hoeveel brood te krygen is voor den prijs van oen glas, een maaljo jenever, een flesch bier, een flesch wyn. De voedingswaarden van tal van zaken wor den aangogeven, terwijl een ruime keuze dranken te zien geeft, dat er buiten alcoho lische dranken nog wel wat le drinken overblijft. Een groep wassenbeelden demonstreert de eerste hulp bij ongelukken. De verzor ging van drenkelingen en van personen, die verschillende verwondingen hebben beko men doet zien hoe. mcnschcn, wien een ongeluk is overkomen kunnen worden ge red door gepaste hulp, maar ook hoe ze kunnen worden verwaarloosd. De A. N. W. B. geeft een overzicht van de verbaudmiddelen der hulpkislen, terwijl hier tevens een model van een hygiënische gebouwd en ingericht dorp wordt tentoon gesteld. In de vestibule van de gaanderij vinden we een treffende inzending ter bestrijding van de kwakzalverij. De samenstelling van verschillende middelen wordt aangegeven, terwijl ook de attesten van Pink-pillen, Abdijsiroop e.d. hier in een ander licht verschijnen dan iu de verschillende bladen daar hier bij opgenomen is de tegenspraak van personer, die heetcn gonezen te zyn. De wanden worden hier versierd met cartons, waarop kwakzatversadvertentiën nit tal van bladen uit dezelfde maand van het ]aar 1910. Eu hierbij met duidelijke letterWat de zieke Nederlanden den kwakzalver in een maand voor reclame betaalt. Dio middelen voor alle kwalen moeten toeh wel met fabelachtige winst worden verkocht. In de kleine zaal is een inzending staten, platen, geschriften en statistieken van het Centraal Genootschap voor Kiuderherstel- lings en vacantiekolonios, terwyl hier ook aanschouwelijk wordt weergegeven wat in sommige plaatsen wordt gedaan in het belang vau de kraamvrouw en de zuigelingen. Bezienswaardig is in deze zaal vooral ook het tuberculose museum van de Zuid Holl. Vereeuiging „Het Groene Kruis". Behalve geschriften en statistieken, voorwerpen voor sputum prophylaxe en desinfectie, longen en andere lichaamgedeelten van aan tuber culose lijdende menscheu of dieren, voor, tijdens en na de genezing, vinden we hier 5 kamers, die een getrouwe afbeelding geven van I. hoe de Rottordamsche Vereeuiging tot bestrijding der tuberculose een woning doet ontsmetten, waar eeu tuberculose lijder is overleden II. hoe een kamer er uitziet, nadat de vereeniging tot bestrijding der tuberculose haar ouder hare bescherming en toezicht beeft genomen en dus voldoet aan hygiënsche eischen III. hoe een kamer van een tuberculose-lijder er uitziet, vóórdat de Vereeniging tot bestrijding der tubercu lose zich met hem bemoeid heeft (onhy giënisch ingerichte kauier); IV. hoe een kamer er uit ziet, waarin een tuberculose lijder een tigkuur doet, a. met hot boold in de buitenlucht (kamer-sanatorium), b in de kamer; V. hoe een kamer er uitziet, waaraan heel wat te doen valt, voordat de Vereening tot bestrijding der tuberculose er een kamer-sanatorium van gemaakt heeft. Een belangrijke afdeeling is nog die voor openbare hygiëne. Verschillende gemeenten zouden statistieken, graphische voorstellin gen, photo's enz. betreffende den reinigings dienst en de waterleiding, terwijl de diagrammen van het bureau van statistiek dor Gemeente Amsterdam doen zien, wat de gemeenten uitgeven voor hygiënische doeleinden. De Bond tot bevordering der waschindustrie demonstreert hier de voor deden van het machinaal wasschen. Verlaten we de zaal, dan komen we door den tuin in hot Groene Kruisdorp Behalve verschillende draaibare ligtenten vau de maatschappij „de Specht" vinden we hier een ziekenbarak met twee zieken zalen, isoleervertrek enz. Verder een model arbeiderswoning voor de toekomst, naar het ons voorkomt voor de heel, heel verre toekomst; ecu Dreutsch plaggenhuis, ter illustratie van dc bezwaren verbonden aan de verpleging van zieken onder bekrompen plattelandsomstandigheden en een Spaken burger visscherewoning. In een sierlijk gebouwtje worden nog aanschouwelijke voorstellingen gegeven in hulpverleening aan zieken, verschaffing van verplegings- artikelen en hulp in de huishouding bij ziekte. Zusters geven hier de noodige in lichtingen. Uit den aard der zaak stippen we slechts een en anuer aan, maar genoeg wellicht om te doen zien, dat deze tentoonstelling hoogst interessant mag genoemd worden. We kunnen een bezoek dan ook ten stel ligste aanraden en hopen, dat velen uit Amersfoort er een reisje voor naar Utrecht zullen over hobben. Het Soc. dein. Congres liet Congres te Kopenhagen behoort weer tot het verleden, en er heerscht onder de linkerzyde der sociaal-democratie nogal ontevredenheid over het resultaat. De voornaamste grief is, dat men de geschilpunten zorgvuldig uit den weg is gegaan, en dat men de resoluties in hun terminologie zóó algemeen heeft gehouden, dat zij alle met ongevoer algemeene stem men zijn aangenomen. Zoo is met name in de motie tegen den oorlog geen melding gemaakt van de alge meene werkstaking voornamelijk de staking in de verkeersmiddelen en in die bedryven, welke oorlogsbehoeften produ- ceeren om bij dreigenden oorlog, het uitbreken der vijandelijkheden onmogelijk te maken. Men heeft deze clausule zooals zy iu een amendement door een paar nationalo groe pen was ingediend, naar het socialistisch bureau verwezen, om daar te worden be studeerd en op eeu volgend congres te worden behandeld. Het waren voornamelijk de üuitschers, die zich tegen het noemen van de alge meene werkstaking als middel tegen den oorlog verklaarden, omdat zij anders repre sailles van de Duitsche Regeering tegeD hun partij vreesden. Op dezelfde wyze is het geschilpunt i.i zake de coöperatie, de vraag namelijk of het steunen der arbeidersbeweging uit de winst der coöperatie, al dan niet in elk land verplichtend zou worden verklaard naar het int. socialistisch bureau ver wezen. Deze manier van handelen wordt door de oppositie gelijk gesteld met hot iu den doofpot stoppen der moeilijke quaesties. Van andere zijde wordt daartegen opge merkt, dat juist het internationaal socialis tisch bureau zyn recht van bestaan bewyst wanneer het dient tot regeling van de interne moeilijkheden Wanneer van een internationaal congres slechts een krachtige opwekking uitgaat tot volhouden van den strijd, en wanueer daarbij tevens de groote lynen worden aangegeven, waat langs de arbeidersbewe ging zich richten moot, dan heeft zoo meent men van do andere zijde het congres aan zijn doel beantwoord. FRANKRIJK. In een artikel in de „Dépêcho de Brost" betoogt de Fraosche afgevaardigde en voormalige Minister van Marino de Lanessan, dat voor de toekomst de hoofdmacht van de Fiansche vloot niet meer in de Middel- landsche zeehavens maar aan de havens aan het Kanaal en den Atlantischou Oceaan moet worden samengetrokken. Deze mocning i6 gegrond op de geweldige uitbreiding vau de Duitsche ploot, die ook Engeland dwingt tot versterking zijner kusten door moderne forten. Ook Frankrijk dient aan de kust- versierking wat meer aandacht te schenken en iu alle rust en vrede ziju maatregelen te nemen. Dc Lanessan meent, dat de tegenwoordige Minister van Marine, admiraal Boué de Lapcyrère, hetzelfde standpunt inneemt en dat de Kamer zich bij de behandeling der marincbegrooting met dit vraagstuk zal hebben bezig te houden. Interessant is nog do opmerking van do Lenessan, dat Engelands toenadering tot Frankrijk niet op oen eenvoudig gevoel van vriendschap berust, maar op den wcnsch in Frankryk een bondgenoot to water en te land te vinden tegen de dreigementen van Duitschland. DUITSCHLAND. Wij maakten reeds vroeger melding van do uitzetting van don Russischen tooneel- speler Eisenberg uit Frankfort Thans heb ben nog vier andere tooneelspolei-s ditzelfde lot ondergaan. De heeren Landowski, Rosenberg en de twee gebroeders Stein werden gearresteerd en in tegenwoordig heid van een Russisch politicambtenaar verhoord. Hierbij bleek hun gehecle schuld tc bestaan in het voordragen van gedichten over do jodenvervolging, eer. vergrijp dat ernstig genoeg schoen om hen te verbannen. Zelfs zouden zij aan Rusland zijn uitgeleverd, wanneer niet de Joodsche gomeente de middeleu verschaft had om hen naar Frankrijk te expedieeren. Fraaie toestanden. GROOT BRITANN1Ë. In verband met de spiunagezaak van den luitenant Helm, wordt thans bericht, dat twee soldaten van het regiment grena diers te Portsmouth gerapporteerd hebben, dat een civilist hun vijf shillings had aan geboden, wanneer zij hun tot het fort wilden toelaten. Met Helm geconfronteerd, herkenden zy hom dadelijk als de bewuste civilist. SPANJE. De Spaansche premier Canaleja9 heeft aan den correspondent van do .Matin" o.a. het volgende verklaard: „De algemeene werkstaking is overal mislukt Men beweert nu, dat de socialistenleider Pablo Iglesias, die uit Kopenhagen terugkeert, in het buitenland de opdracht ontvangen heeft opnieuw een algemeene werkstaking to orgauiseeren. Ik geloof daar echter niet aan, want er bestaat geen aanleiding om een regeering, die de jongBte arbeidscon flicten zonder bloedvergieten bijgelegd heeft en die in October aan de Cortes wetten

De Eemlander | 1910 | | pagina 1