weerbericht. binnenland. "stadsnieuws. allerlei. Thermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uur. De B'lt, 12 September 1910. Hoogste barometerstand 770.4 m.M. te Stornoway laagste 756.9 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 13 Sep tember 1910. Zwakke N.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt tot betrokken weinig of geen regen. TemperatuurDezelfde. Barometerstand le AMERSFOOPH 764 m.M. Vorige stand te 12 uur 766 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 66 Laagste hedennachtF. 50 Hedenmiddag 12 uurF. 63 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Maan dag 12 Sept. des morgens 7 uur is 60° F. tot bescherming der arbeidersklasse zal voorleggen, moeilijkheden te bereiden. „Het ministerie zal zich vóór alles met het clericalo en sociale vraagstuk bezig houden en al zijn voorstellen zullen van een eerlijken, vooruitstrevenden geest door drongen zijn. Ik voorzie noch in Afrika, noch in het binnenland een conflict, en ben er zeker van, dat de meerderheid van de Cortes mede zal werken, ten einde mijn werk te voleindigen." Re gernoenteraad van Madrid beeft met groote meerderheid besloten tot een algeheele hervorming en uitbreiding van het stedelijk onderwijs op religieus neu trale basis. De staat zal hiertoe jaarlijks 150.0U0 pesetas bijdragen. GRIEKENLAND. Onder do militairen te Athene is een rcactionnaire beweging op touw gezet om den Koning, dio naar men weet weinig gezien is in het leger, eeu adres van on derdanigheid en trouw aan te bieden. Om de agitatie te stuiten, heeft de Minister van Oorlog een overste van het derde re giment cavalerie, verplaatst en een onder officier, die met de beweging begonnen was, doen arresteeren. WET TEGEN HAZARDSPEL. De Haagsche Kouter van de P. G. Ct. zegt dat minister Regout reeds een wets ontwerp tegen de gelegenheden voor hazard spel gereed heeft en dat dit binnen zeer korten tyd aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden. DE KINDEREN DE RIJK. De Voogdijraad Amsterdam II heeft thans besloten, in cassatie te gaan bij den Hoogen Raad van het door het gerechts hof te Amsterdam gewezen vonnis, waarby het door den Voogdijraad ingesteld hooger beroep in zake de kinderen van de wed. De Rijk te Hilversum niet ontvankelijk werd verklaard. PERRONKAARTEN. Namens de directie der H. IJ. S. M. wordt aan het N. v. d. D. meegedeeld, dat omtrent een verhooging met 1 Jan. van den prijs der perronkaartjes op haar per rons nog niets met zekerheid te zeggen is. TEGEN DEN WOEKER. Te Groningen worden ernstige pogingen aangeweud oui vóór den aanstaanden win ter een vereeniging op te richten voor crediet aan menschen, die des winters geld gebrek hebben, doch die in staat zijn dit des zomers weder aan te vullen. Men hoopt daardoor den woeker te bestrijden. DE AM8TERDAMSC11E QUAESTIE. De gemeenteraad heeft thans de quaes tie in zake de gemeentelijke electriciteits- werken beëindigd. Hij heeft het geheele geamendeerde voorstel der commissie ad hoe aangeuomeuj met 25 tegen 18 stemmen Voor het aldus geamendeerde voorstel der commissie inzake-Grivel hebben gestemd de heeren: Nolting, Harmsen, v d. Bergh, Simons, Loopuit, Polak, Vliegen, Asscher, Sutorius, v. Gigch, Josepbus Jitta, Pothuis, Wibaut, Ketelaar Wollring, Oudegeest, Schoch, Serrurier, Ter Haar. Boissevain, Lambrechtsen, Gulden, KI. de Vries, Van Kuykhof en Meijers. Tegen stemden de heeren: Delprat, Den .Hertog, Worst, Douwes, Kehrer, Verschu- re, Fabius, Schut, Perquin, Diepenhorst, Nuijens, Hendrix, S. de Vries, Röell, Wijnmalen, Posthumus Meyjes, Zwart en Scheltema. Omtrent dr. De Gelder werd de con clusie der commissie met 22 tegen 21 stemmen aangenomen, zoodat de heer De Gelder twee jaren salaris krijgt. De raad heeft hierdoor alleen deze ver andering in de voorgestelde conclussies der commissie gebracht, dat do heer Gri- vel, te wien opzichte zy voorstelde hem ontslag te verleenen met toekenning van drie maanden salaris, thans eervol wordt ontslagen, met een salaris van een jaar. De heer Lambrechtsen, die per abuis vóór stemde, toen in stemming was of dr. De Gelder één of twee jaren salaris krijgen zou, stemde dien gewezen onder-directeur der G. E. W. daardoor één jaar 6alaris in den zak. Immers met slechts één stem meerderheid (22 tegen 21) werd het voor stel der commissie aangenomen. Bij Kon. besluit van 9 dezer is benoemd met ingang van 17 dezer tot eerste luit., de tweede luitenant C. Gordijn van het 5o regimeut infanterie. De reserve tweede luitenants bij het le regiment huzaren II. N. C. baron van Tuyll van Serooskerken en J. Kalma zijn benoemd tot reserve eerste luitenants. De onderofficieren, leerlingen van het le studiejaar van den hoofdcursns te Kampen, sedert 1 Juli voor practiscbe oefeningen gedetacheerd bij hot 5o regiment infanterie, worden 15 dezer van de detacheering ontheven. Bij Kon. Besluit van 9 dezer zijn be noemd: bij het wapcu derjinfanterie, tot twee de luitenant: bij het le regiment, de sergeant II. H. B. Top; bij het 2de regiment, de sergeant P. J. H. de Roos; bij het 8e regiment, de sergeant J. P. Briët; bij het 11de regiment, de sergeant A. Floór; bij het dienstvak der militaire admini stratie, bij het personeel der kwartier meesters, tet tweedo luitenant kwartier meester: bij het 6e regiment infanterie, de sergeant W. Hoenkamp; bij bet wapen der infanterie van het leger in Ned Iudië: tot tweede luitenant, de sergeant G. Kloosterman; allen van het 5e regiment infanterie. De sergeant H. Jonker van de koloniale reserve is benoemd tot tweede luitenant kwartiermeester bij et leger in Ned. Indië. Tot tijdelijk onderwijzeres aan een bijzondere school te Harderwijk is benoemd onze Btadgenoote Mej, vau der Bau. Door de politie is gisterenavond pro cesverbaal opgemaakt tegen zekeren II. ter zake van drankwetovertreding. Alhier is aangehouden een „jonge dame," die nog 9 dagen te goed had. Ze is naar Utrecht overgebracht ten einde haar straf te ondergaan. Gevaarlijke proefnemingen. Een 22-jarige soldaat te Parys, die zich met uitvindingen bezig hield, nam proeven met acetyleen, waarbij zijn 12 jarige broeder hem behulpzaam was. Een acetyleenhouder die ontplofte, doodde den ongelukkigen uitvinder op de plaats. Hoofd en handen worden hem afgerukt. Zijn broeder, die naast hem stond, bleef, als door eeu won der, ongedeerd. Vliegongeluk. Te Minskin Rusland, zijn drie toeschouwers tydens een vliegtocht, ondernomen door twee aviateurs, gedood. Toen de aviateurs wilden landen, storten beide naar beneden, de apparaten begroeven drie toeschouwers onder zich. De vliegers zelf bleven onge deerd, zij werden echter door de polite in hechtenis genomen. Radium als metaal. In de Aca demie van Wetenschappen te Parijs is gisteren eeu mededeeling voorgelezen, aan geboden door mevr. prof. Curie en prof. Debierre, over de resultaten van hun onder zoekingen betreffende het radium. Deze twee onderzoekers zijn er nl. in geslaagd het geheimzinnig radium, dat tot dusver enkel bekend was in verbindingen, daaruit af te zonderen en als zuiver metaal te isoleeren. Blijkens de mededeeling aan de Akademie van wetenschappen is het mevr. Curie en haar medewerker gelukt, het radiuiubromide langs electrolytischcn weg om te zetten in een amalgaam, waar uit weer door destillatie het zuivere metaal kon worden verkregen. Radium bleek een blank metaal te wezen, dat zich gemakkelyk vasthecht aan yzer- deelen. Aan de lucht wordt het spoodig zwart. Papier, dat met radium in contact wordt gebracht, ontbrandt en het metaal oxydeert sterk in water. Het door mevr. Curie en Debierre in zuiveren staat afgezonderd radium is nu in een glazen buis ingesmolten om het voor nader onderzoek to bewaren. Een zonderling. De Parijsche politie tracht, tot dusver vruchteloos, een man te vinden, dien men een haarmaniak zou kunnen noemen. Men vermoedt dat hij een Engelschman is. Zijn optreden trok reeds eeoigen tijd geleden in verschillende nachtcafé s van Montmarte de aandacht. Hij placht den aanwezigen dames belang rijke bedragen geld aan te bieden, wan neer zo hem hour haar wilden afstaan. Toen deze handel niet ging, noodigde hij de dames uit om te dineeren in cabinet particulier, bracht zijn gasten onder naicose en sneed haar de haren af. Verschillende zijnor slachtoffers hebben een klacht tegen 5em ingediend. Hij is echter nog steeds zoek. „Hector" wordt populiar. [„Hector" is nl. de politiehond van den heer W. F. M. Wesser, inspecteur van politie te Leeuwarden, die iudertijd het kranige stukje uithaalde om 2 X 24 uur na de inbraak op den Eewal den vermoe- delijken dader aan te wijzen. Nu heeft* hij weder in Franeker een meesterstukje uitgehaald. Daar werd nl. een meisje vermist, dat naar men vermoed de, wel verdronken zou zijn. „Ilcclor" werd gerequireerd. Maar het slechte weer (harde regen en storm) an ook de talrijk heid van het publiek maakte het speuren bijna onmogelijk Niettegenstaande dit alles heeft Hector" toch de juiste plaats aan gegeven, waar het meisje te waier moet zijn geraakt. Tot driemaal too liep de hond van do woning naar de gracht, een afstond van ongeveer 1000 M. Tijdens het speuren werd een oogenblik aan de juistheid dei aanwijzing van „Hector" getwijfeld, daar op de plaats waar de hond aan den wal kant bleef roodsnuffelen een schip lag gemeerd; doch later bleek het,dat „Hector" wel degelijk de rechte plaats gevonden had, want de eigenaar van het schip ver klaarde, dat hij eerst in den morgen van Zaterdag (het meisje had in den nacht van Vrijdag op Zaterdag de woning verlaten) deze ligplaats had ingenomen; de eenige plaats aan den walkant, welke dien morgen nog open was. Het lijk van de vermiste werd op onge veer 400 M. afstand van de door „Hector" aangewezen plaats gevonden; gaf ook dit in dan beginne eenigen twijfel aan de juistheid van Hector's spourzin, later bleek dat volgens deskundigen het lijk heel goed 400 M. kan zijn afgedreven, daar er daar ter plaatse niet alleen een sterke stroom Btaat, maar ook een drukke scheepvaart is. Met deze laatste praestatieheeft „Hector" wederom zyn voortreffelijkheid als politie bond op overtuigende wijze doen blijken. Nieuwe oplichterstruc. Te Potsdam verzon een oplichter een nieuwen truc om oen juwelier er in te laten loopen. Een elegante equipage hield stil voor het magazijn. Een niet minder elegante jonge dauie stapte uit en gaf haar visitekaartjo met een kroontje, waarop het heette dat zij hofdame der Keizerin was. Zy moest sieraden uitzoeken voor den verjaardag van Prinses Victoria. De juwelier was een en al gedienstigheid en liet haar gaan met een pakje waarin voor een waarde van 3000 mark. Toen zij het magazijn wilde verlaten nam oen heer haar bij den arm en verklaarde dat zij gearresteerd was. Zij werd in een rijtuig naar het politiebureau gebracht waar zij zich ontpopte als een jongmensch, die als fleBschcntrekker goed bekend was bij de politie. De automobiel industrie in Amerika. Het „Boston Newsbureau' geeft een hoogst belangrijke statistiek van de automobiel industrie in Amerika. Ter wijl de waarde van de in de Vercenigde Staten geproduceeide automobielen in 1905 l1/, millioen dollar bedroeg, zijn er in 1908 voor 138 millioen vervaardigd en voor 1909 wordt het minstens op 240 millioen geschat. Het aantal afgewerkte wagens bedraagt 180.000. Men had daarvoor naar raming noodig: 25 millioen dollar gummi en 8 tot 10 millioen dollar leder. Niettemin schat men het aantal door paarden getrokken voertuigen op 7.000,000 met een jaarlijksche productie van 1,750,000. Het aantal paarden bedraagt 21,000,000 muildieren 3,000,000. De jaarlijksche uit gaaf voor zadels en tuigen is 25,000,000 dollar. Vreemde vondst. Men meldt aan de Leeuw. Ct. van Nes (Ameland): Een eigenaardige „vondst werdt dezer da gen op de wadden gedaan. Bij het botste- ken in de geulen, ten oosten van den stormleidenden dam onder Ballum, vond men een eikenhouten doudkist, waarin het geraamte van een mensch. In de kist be vond zich tevens een hoeveelheid boekweit- doppen. Het eigenaardigst is, dat die kist sedert een jaar of zes door botstekers is opge merkt, doch men Bchonk er geen aan dacht aan, denkende met een in het zand gewerkt stuk hout te doen te hebben. De kist schijnt echter losgemaakt te zijn, zoo dat men toevallig van den inhoud kennis nam. Men vraagt zich af, hoe de kist daar ter plaat se is gekomen. De mogelijkheid bestaat, dat de kist met ysgang uit de Noordijskce over den stroomleidenden dam heen gezet is en daar is blyvcn liggen. Heel aanne melijk is deze veronderstelling echter niet, daar een in volle zee over boord gezotte kist altijd bezwaard is met ijzer terwyl in deze kist geen ijzer of andere zware voorwerpen zijn aangetroffen. Waarschijnlijker is het, dat men hier met een begraafplaats van zeer ouden datum te doen heeft, welke in vroeger eeuwen door de zee is verzwolgen. Enkele bot stekers herrinneren zich op beveugemclde plaats, bij heel laag water, wel eens meer stukken bestort hout te hebben zien liggen, waaraan echter geen aandacht werd ge schonken. Het grootste gebouwder wereld. Te New-York is eind Augus tus het grootste gebouw geopend, dat ooit op aarde na onafgebroken arbeid is opge richt. Het is het reusachtige station van deu Penn6ylvaniaspoorweg, één van de poorten waardoor men uit New-York naar het binnenland gaat. Het Vaticaan, hot Winterpaleis te St. Petersburg, de Tuileriën moeten nog grooter zijn of geweest zijn, maar tot de voltooing van deze waren tientallen van jaren, soms eeuwen noodig. Het Pennsylvauia-station werd echter deu ln Mei 1904 begonnen en zonder stilstand van den arbeid is deze ten einde gevoerd. De stijl van 't geheel is eon mengsel van Dorisch en Romaansch. De rails en alle" inrichtingen voor het vrachtverkeer liggen op meerdere verdiepingen in deu bodem. De voornaamste wachtzaal is 105 meter lang, 36 breed en 50 hoog. Bloedig drama. Een bloedig drama is te Milaan op klaarlichten dag afgespeeld. Daar zat zekere Bosetti, agent in wijnen, in een wijnhuis te wachten op den eigenaar dien hij moest spreken, toen er een machinist binnenkwam, wiens doch ter hij, onder trouwbelofte, had verleid. De man vloog op hem aan en brach' hem met een driekantige vyl een paar steken in de borst toe. Luidkeels oin hulp roepend, snelde Bosetti de straat op; maar daar stond zijn bedrogen minnares hem te wachten en zij loste ten revolverschot op hem, dat hem aan een hand verwondde. Hij vluchtte door de straten, achtervolgd door vader en dochter, die hem tot twee-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2