DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 214. WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1910. 7e JAARGANG NABETRACHTING OVER DEN GEMEENTERAAD. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur R. ft. U 1.8 K li W S. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. tl.Frauco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Kureuii: KI. KV WK Ha Aft 6. Telef. Interc. 183. Prijs der Advertentifn VaD 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedercn regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad i» .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-on Buiten landsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 7S- 78 Amsterdam Weinigen hier ter stede genieten zoo de algemeene achting als do heer Kam. Hij mag dan ook zijn benoeming tot Wethouder ala een uitvloeisel daarvan bc- Bohouwen. Het is de kroon op zijp werk van lange jaren ten behoeve van de Ge meente. Do hoer Kam iB te veel een man van dc daad om eon man vau phrases te zijn. Wanneer uil zijn mond de verzekering komt, dat hij uit plichtsbesef zich bereid verklaarde het wethouderschap te vervul len, dan beteekent dat precies, wat hij meent en denkt. En gegeven de serieuse wijze van werken van den gewezen gemeente archi tect waaraan vele jongeren zich kunnen spiegelen kunnen we er zeker van zijn, dat er een groote werkkracht het stadhuis iB binnengekomen. Hij zat natuurlijk bestrijding ondervinden maar we houden ons er van overtuigd, dat er in die bestrijding geen onaangename toon zal klinken. Uit de benoeming met 10 van de 16 stommen op den heer Kam uitgebracht, terwijl er 4 op den heer Vels-Heyn en 1 op den heer Kroes uitgebracht werd, blijkt dat de heer Veis Heyn geen benoeming tot Wethouder wenschte, anders had hij stellig alle kerkelijke 9temmen op zich vcreemgd en was de heer Van Kuiken wel niet afwezig geweest. De wethoudusbenoemiug was het be langrijkste moment van deze vergadering. Het raadslid Geriitseu steunde een adres van do Voreoniging tot afschaffing van sterken drank, dat bedoelde de vergun ningen langzamerhand te vermindereu, door gedurende 5 jaar de wettelijke termijn geen nieuwe vergunningen te geveo. Amersfoort is nog steeds boven het maximum. Bij het vigeerende stekel, waarbij voor 2 opgekochte vergunningen één nieuwe gegeven wordt, vreesde hij dat zoodoende het aantal vergunningen wel minder zou worden, uiaar dat er dan „dtankpaleizon" zouden ontstaan, die nog schadelijker en verleidelijker zouden werken, dan kleine kroegjes. Do heer Gerritsen werd bestreden dooi den heer Hamers, die geen vrees koesterde, dat dit in Ameisfoort evenals én grooto steden zou gebeuren. Het kan zijn, dat dit Raadslid gelijk heeft, tot nu toe hebben we tenminste nog geen drankpaleizen zien verrijzen. De Voorzitter tneeudc, dat het alcohol gebruik in die drankpaleizen niet zoo groot was, als in de kleine kroegjes. 't Is mogelijk, maar, hoewel we iets voelen voor het argument van den heer Hamers komt het ons voor dat de heer Celosse van een verkeerd stundpunt uitgaat. Wanneer men drankmisbruik by den kleinen man wil bestrijden, moet men de gelegenheid voor meer gegoeden niet uit breiden. Wanneer die niet beginnen met zelf een voorbeeld ie geven, heeft hun stem tegen misbruik van sterken drank weinig beteekenis. We mogen dan voor geen Amsterdam- sche drankpaleizen te vreezen hebben, het instituut van de beruchte Amsterdamscho sociëteiten Bchyut hier wel ingeburgerd te zijn Althans één daarvan werd door den heer Rijkens gesignaleerd. Zou er iets tegen te doen zijn P Is 't van den wetgever ook wel juist gezien om aan sociëteiten in het algemeen onbeperkte vrijheid te geven om drank te tappen, desnoods 24 uur in het etmaal We twijfelen aan de billijkheid daatvan. 't Komt ons voor, dat ook hier meten met twee maten is. Dc tneergegoeden moesten zich ook in dat opzicht meer beperking getroosten, juist immers, om de minder bevoorrechten tot voorbeeld te strekken. Doch deze uitweiding komt hier niet te pas. Kunnen er maatregelen getroffen worden om de klandestiene sociëteiten te doen ver dwijnen, dat zou zeker voor velen een geluk zijn. De heer Ruys ve-dedigde het adres, maar zijn argumenten zijn ons niet duidelijk geworden. De plaats waar Oklenbarueveld zal komen, is weer onzeker geworden. De heer Plomp wist uitstel te bewerken. Men zal „de boel" eens uitzetten. Met Sympathie zullen onze lezers gezien hebben, dat door den Bond van Onder wijzers steun aan den raad gevraagd is voor onderwijs aan volwassenen. Het onderwys wordt blijkbaar gratis ge geven, althans er is alleen sprake van lokaal en leermiddelen. Wo wenschen de heeren succes op liuu werk, wat hun trouwens niet ontbreken zal. DUITSCHLA ND. Wij deelden reeds mede, dat de Regee ringspresident van Wiesbaden het noodig heeft geacht te verbieden, dat de vreemde gasten, die op de Frankfortcr bijeenkomst van Zondag zouden spreken, in hun moe dertaal het woord voerden. Wie had, toen de Rijksdag do taalparngraaf aannam, kunnen droomen, vraagt het Berl. Tagebl., dat die bepaling ooit in toepassing zou worden gebracht, om vreemdelingen te be letten voor een Duitsch gehoor in hun eigen taal te spreken. De aanueming werd noodig geacht, om een wapen te bezitten teneinde Pool6che vergaderingen in het Westen te bowaken. Maar dat ooit bekende personen, als Jean Jaurè3 of Keir Hardie, zouden worden genoodzaakt te zwijgen of in het Duitsch te spreken, als zij op Duitsch gebied een vergadenug wilden bywonen, dat van dezo bepaling zou worden gebruik gemaakt om hun den mond te snoeren, dat is ongehoord, dat zou zelfs Bethmann Ilollweg, toen hij uog plaats vervanger van Bülow was, nooit hebben durven denken. Maar in do Frankforter vergadering is het gebleken, dat ook dezo poging alweer een dier onhandigheden was, die meer schade doen aan de regeering, daD aan de partij tegen wie ze bedoeld zijn. Jaurès heeft gesproken, in het Duitsch, eu hij heeft dat gedaau mot een kennis van Duitscho kunst en Duitsehen geest, mot een begrip van Duitsehen aard en Duitsch intellectueel leven, die verbazing en be wondering moeten wekken. „De Duitsche redevoering van Jaurès," zegt het Tageblatt, „gaat niet de Duitscöe sociaal-democraten, maar gaat het Duitsche volk aan; het was een redevoering die aangenaam aandeed, omdat er in dezon tijd van nationale tegen stellingen uit sprak een geest van vorzoe- ning, van beschaving en vooruitgang; het was een geluk, dat deze redevoering in het Duitsch werd gehouden, eu bijna zouden wij den Regeeringspresident te Wiesbaden willen dauken voor zyn verbod, dat er onwillekeurig toe heeft bijgedragen om dit resultaat te verkrijgen. Jaurès heeft een schitterend pleidooi gehouden voor de Wereldvrede en de vryheid. Het gehoele DuitBche volk zal met dit uitzicht op de toekomst instemmen." Ook de Belgische afgevaardigde Vande- velde heeft de Frankforter vergadering in het Duitsch toegesproken, en Keir Hardie heeft, zich niet storend aan het verbod van don Wiesbadenschen regeeringspresident, toen hij een korte Duiische inleiding had gesproken, het overige deel van zijn toespraak in het Engclsch gehouden, dat door Clara Zetkin in het Duitsch werd vertaald. Eu toch, zegt de Frankf. Ztg. ironisch, is het tDuitsche Rijk niet in gevaar gebracht, en heeft de politie, die in groote sterkte wa9 ondergebracht in de uabybeid van don Tivoli-tuin, niet behoeven op tc treden. De Vorwitrts komt eindelijk weer eens terug op hot bericht over de betrek kelijk kleine pantserschepen, die de Dread noughts zouden moeten vervangen. Het olad houdt niettegenstaande tegenspraak van alle kanten en de spotternijen van menig blad vol, dat zijn bericht volkomen juist was. Het blijft een feit, zegt de Yor- wiirts, dat Engeland en Duitschland hard aan het werk zijn aan dit type van oor logschepen. Voorts verklaart de Vorwitrts, dat de kanonnen op de nieuwe Duitsche Dread noughts zullen zijn van 35 c.M. eu dat de sprong van deze kanonnen op geschut van 43.5 c.M. gelijk hot blad beweert dat de nieuwe monitors dragon zullen niet zoo heel groot is. Natuurlijk zullen de nieuwe schepen voortbewogen worden door benzine-motoren, zoodat de kanonnen naar alle kanten kunnen schieten. De Times wijdt een hoofdartikel aan de diensten, die bij de manoevres van het Duitsche leger de twee luchtschepen M 3 en P H hebben bewezeu. Die zijn, zegt het Britsche blad, heel wat geringer geweest dan men verwacht had; 't is go- ducht tegengevallen. De P. II deed verken ningstochten voor het Roode loger, maar werd door een storm gedwongen in het Blauwe kamp te landen en daar buit gemaakt. Het Blauwe luchtschip, de M 3, had schijnbaar meer succes, utaar onge lukkigerwijze waren de inlichtingen die het bracht glad verkeerd, het moest do bewe gingen van het Roode loger nagaau en deed dat vau een hoogte van 1000 H., maar het was wat mistig en het gevolg was dat de verkenners geheel vau de wijs gebracht werden door eenigo handig aan- gobrachte schijn versterkingen, die zij aauzagen voor tien vijand, en waarop hot Blauwo leger een levendig geweervuur opende, terwijl de Roodeu heel ergens anders waren. ZWITSERLAND. Automobilophoben, zou men de bewoners vau het kaDton Grauwbunderland kunnen noemen. Zij dragen de auto eeu doodelyken haat toe. Toen de overheid van Chur een jaar of tien geleden de bestaande verbodsbepalin gen op het autoverkeer voor het Eugadiu- dal ten minste wilde herzien, moest zy het hoofd buigen voor een volksreferendum. Onlangs echter gaf de kantonnale Raad toe aan de dringende verzoeken van ecni- ge hotelhouders, om don weg van Davos naar St. Moritz open te stollen voor auto mobilisten. In het geheele kanton liggen nu echter lijsten ter teekening, waarbij aan de over heid verzocht wordt elk verkeer met be hulp van mechanische kracht te verbieden. Duizenden handteekeningen zijn reeds ver zameld, zelfs te Pontresina, het centrum van het vreemdelingenverkeer, vindt het denkbeeld volle instemming. RUSLAND. Iedere dag bijna voert tot de ontdekking van een nieuw Russisch administratief schandaal. Het laatste heeft zich nu te Irkoetsk voorgedaan, waar men zeven hooge ambtenaren van de Russische staats bank in hechtenis heeft genomen. Het is het gevolg van een onderzoek, dat geopend is naar aanleiding van een verduistering van 150.000 roebels, onlangs gepleegd door kapitein Gandidulin, welk onderzoek tot gevolg had do ontdekking van ernstige ongeregeldheden, die tot de inhechtenisneming van de schuldigen ge leid hebben. De Russische perscensuur gaat, nu de Tsaar in Duitschland vertoeft, nog wil lekeuriger te werk dan vroeger Do redac tie van het „Berl. Tageblatt" klaagt daar over steen en been. Niet alleen ontvangen de Russischo lezers het blad veel te laat, daar de censoren het niet laten passoeren, voor zij zich overtuigd hebben, dat er niets in staat, dat afbreuk zou kunnen doen aan de loyaliteit der lezers, utaar terwijl zij vroeger gedeelten, waarop zij aanmerking hadden met drukinkt onleesbaar maakten, snijden zij thans die stukken eenvoudig uit de courant, waardoor de lezer ook uog datgene mist, dat aan de andore zyde van het blad staat. NOMINATIE HOOGE RAAD. Door den Hoogen Raad der Nederlanden is aan de Tweede Kamer de volgende lyst van aanbeveling vau zes candidate» inge zonden, teneinde daarop te kuuneu acht slaan by het maken der nominatie voor de vacature van eeu raadsheerplaats, ontstaan door het eervol ontslag, verleend aan den raadsheer jhr. mr. D. G van Teylingen. 1. Mr. C. O. Segeis, president der arrondisements-rechtbank te Utrecht. 2. Mr. H. Hesse, raadsüeer in het ge rechtshof te Arnhem. 3. Jhr. mr. R Feith, raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage. 4. Jhr. mr. J. J. Gockinga, vice-presi dent vau het Gerechtshof te Arohem. 5. Mr. H. C. DresBelhuys, administra teur met den persoonlijkon titel van direc- teur-goneraal van het gevangenis-, rijks tucht- en opvoedingswezen. 6. Mr. dr. L. E. Visser, rechter in de arroudis8ement8-rochtbank te Rotterdam. HET LEUVENUMSCHE BOSCH. In eene te Nunspeet gehouden vergade ring van den „Nationalen Bond voor Vreemdelingenverkeer in Nederland" is

De Eemlander | 1910 | | pagina 1