Uit de Pers. STADSNIEUWS. WEERBERICHT. Thermometerstand ALLERLEI. dat de ongunstige gevolgen van het huwelijk der onderwijzeressen bij het open baar lager onderwijs voor haar taak in de staatsschool tot lieden niet zijn gebleken; nat, indien deze ongunstige gevolgen in bepaalde gevallen feitelijk blijken, het gemeentebestuur, dat de leerkrachten bij het openbaar lager onderwijs benoemt, het recht heeft, in die gevallen de gehuwde onderwijzeres te onslaan; dat bovendien het gemeentebestuur het recht heeft, gehuwde onderwijzeressen bij het openbaar lager onderwijs niet te bev noemen of te bepalen, dat een reeds be noemde ongehuwde onderwijzeres, indien zij. huwt, zal worden ontslagen, ingeval het zulks, met het oog op de belangen van het openbaar onderwijs in die gemeente, wenschelijk acht; dat daarom de overtuigende reden, waar om ten aanzien van de onderwijzeressen bij het lager onderwijs van wege de He geering preventief moet worden opgetreden, op de wijze als in het wetsontwerp wordt voorgesteld, niet aanwezig is; overwegende, c) dal van de eventueelo aanneming van dit wetsontwerp groote schade voor het openbaar lager onderwijs te vreezen is, omdat vele jonge vrouwen van aanleg en geschiktheid daarin aanleiding zullen vinden, zich voor dit onderwijs niet meer beschik baar te stellen, terwijl het gevaar niet denkbeeldig is, dat bevorderd zal worden het oprichten vau bijzondere scholen door ontslagen gehuwde onderwijzeressen, die zullen trachten, langs dien weg van haar diploma en ervaring partij te trekken tot onderhoud van haar gezin, waardoor scholen zullen worden in 't leven geroepen, welke veelal, wegeus haar oorsprong zoowel als wegens gebrekkige hulpmiddelen, niet tot de beste zullen kunnen worden gerekend; overwegende, d) dat door de aanneming van dit ont werp, voor vele onzer jonge meisjes het thans bestaande vooiuitzicht op een blijvende zelfstandige betrekking iu do maatschappij wordt verminderd en ten gevolge daarvan de opleiding van die meisjes gevaar loopt wederom te dalen tot schade van haar zelve, van haar eventueel toekomstig gezin en van de maatschappij; heeft de eer U te verzoeken, bedoeld ontwerp van Wet niet aan te nemen." BAKKERSNACHTARBEID. De „landelijke betooging", te 'sGraven- hage door het Nationaal Comité voor affschaffing van nachtarbeid in bakkerijen belegd, was door een groot aantal bakkers- patroons en gezellen bezocht, de groote zaal van het Gebouw voor K. en W. was geheel govuld. De volgende motie werd aangenomen en in optocht naar de griffie van de Tweede Kamer gebracht: „De groote vergadering, gehouden op Dinsdag 13 September 1910 in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage, belegd door het Nationaal Comité voor Afschaffing van den nachtar beid in het bakkersbedrijf, vóór de behan deling van de aanhangige wetsontwerpen op het verbod van Zondags en nachtarbeid in bakkerijen en het instellen van bakkersra den in onze volks vertegenwoordiging; gehoord de verschillende sprekers over de noodzakelijkheid, doorvoerbaarheid van de aanhangige wetsvoorstellen; spreekt als haar overtuiging uit, dat het aannemen vau een wettelijke regeling in het bakkersbedrijf, waarbij de Zondags- en nachtarbeid verboden is, voor de duizenden beoefenaren, zoowel patroons als gezellen een zegen zijn zal, en dringt er bij onze volksvertegenwoordiging met ernst op aan, nog voor de begrooting de wetsvoordracbien te willen behandelen en aannemen." volgens het verslag van „het Centrum" o.m.: „De weelde openbaart zich in en buiten het huisgezin van den arbeider. In het gezin: in meubelen klecding, spijs en drank, het te hoog opvoeren van feestgelegenhe den, in de keuze van beroep. Buiten het gezin: in ontspanning, reizen, sport, tooneel. enz. Vervolgens werpt spreker een blik op het dagelijksch leven en schildert op aardige mauier de weelde in haar verschillende openbaringen onder de arbeidersklasse in en buiten het huisgezin. Zoo vertelde hij b. v. dat het aantal fietsen, die in eenige plaatsjes om Don Bosch gebruikt worden door arbeiders, om feestjes en genot na te jagen op Zondag 1300 bedraagt. De ge volgen vau dit alles zijn dagelijks te zien. De weelde doe: zoo dikwijls de goede uitwciking der middelen tot verbetering van den toestand der arbeiders falen, zoo- dat de arbeid der organisatie als het warn nutteloos is. De organisatie is verplicht ■lezen vijand, de weelde, onder de oogen te zien eu te bestrijden." Het merkwaardigste was, dat geen der aanwezigo arbeiders tegen dezen hoon op hun dagelijkschen nood iu verzet kwam. Geen was er, die met eenige arbeidersbud getteu bewees, dat ook de zuinigste arbeider een wekelijksch tekort aau loon heeft om zelfs de noodzakelijkste uitgaven ten behoeve van een ietwat menschwaardig bestaan te bestrijdeu. Geen was er, die er tegen protesteerde, dat juist in Brabant, waar de arbeidersbonen zoo treurig laag zijn, het leuteren over arbeidersweelde een revolteerendo bespotting is. De katholieke partij heeft met deze treurige vertoouing haar ware aangezicht weer eens getoond. Want het besluit om de „weelde" onder de arbeidersklasse te keer te gaan, beteekent in de praktijk niets andeis dan bet bieden van steun aan het verzet der ondernemers tegen de eischeu der vakvereenigingen om hooger loon; beteekent niets anders dan het leveren van argumenten aan de protektionisteu, wanneer die straks in het parlement bij voorstellen tot verhoogiug der invoerrechten te hooren zullen krijgen, dat de arbeidersklasse zeker in Nederland g6en verhooging van de prijzen zijner levensbehoeften verdragen kan. Door niet met alle macht op dezen Katholiekendag te komen protestecren, hebben de roomsche vakbonden weer eens opnieuw hun waardeloosheid voor de arbei ders duidelijk .gemaakt. Do werkzaamheden voor de nieuwe ver lichting in Ainhemsche struat en Lange- straat zijn reeds begonnen, zoodat binnen kort ook deze straten van de zooveel betere verlichting zullen voorzien zijn. Dat toch de hanglampen in de Utrechtsche straat veel beter voldoen, dan de gewone straatlantaarns, zal zeker wel uiemand meer ontkennen. En dat vooral de Laugestraat, wat de verlichting aangaat, dringend verbetering behoef-, zal zeker ieder toe stemmen, die er bijv. Zondags avonds eens een kykje neemt. Op sommige gedeelten is het dan zoo donker alsof men een buitenweg bewandelt. Het A. D. deelt mede, dat van de 1081 militie plichtingen uit de provincie Noord-Holland, die tusschc-n 16 en 30 Septomber voor volledige oefening onder de wapens moeten komen, 206 miliciens zullen worden ingedeeld bij het 5e regi ment infanterie en 30 bij het 1ste regimorit huzaren alhier. Vanwege de afdeeling Amersfoort en Omstreken der Evangelische Maatschappij zal op Donderdag 20 Oct. 1910 eene voordracht worden gehouden met licht beelden over Luther door den heer Kips van 's Hertogenbosch. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 unr. De Bilt, 14 September 1910. Hoogste barometersta id 771.9 m.M. te Storuoway laagste 756.5 te Seydisfjord. Verwachting tot don avond van 15 Sep tember 1910. Zwakke tot matige N.-lijke tot N W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt tot bewolkt, weinig of geen regen. TemperatuurDezelfde. (Barometerstand te AMERSFOORT. 764 m.M. Vorige stand te 12 uur 764 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 56 Laagste hedennachtF. 50 Hedenmiddag 12 uurF. 60 ~~AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens dag 14 Sept. des morgens 7 uur is 57° F. o. a. ook ter sprake gekomen het Leuve- numsche Bosch. Dr. H. Schut, te Nunspeet, deed daarbij de belangrijke mededeeling, dat, indien de „Vereeniging tot behoud vun natuur monumenten in Nederland" er niet in slaagt binnen den gestelden termijn van drie maanden het gold voor aankoop van het Leuvenunische Bosch bijeen te bren gen, dan drie hoeren te Nunspeet gereed staan tot aankoop van het veelbesproken bosch over te gaan. Het Leuvenumsche Bosch mag derhalve als behouden worden beschouwd. GEHUWDE VROUWELIJKE AMBTFNAREN. Aan de Tweede Kamer is door het hoofd bestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een adres gericht in zake het „Ontwerp vau Wet betreffende de regeling van de positie van vrouwelijke Rijks-amb tenaren en onderwijzeressen bij het open baar lager onderwijs, die in het huwelijk ♦veden". Het hoofdbestuur zegt daarin: „overwegende, a) wat de strekking van bet geheele wetsontwerp betreft, dat, ook in het belang van de gemeen schap, iu het algemeen aan ieder staats burger, hetzij man of vrouw, zooveel mo gelijk vrijheid moet worden gelaten, die plaats in de samenleving in te nemen, welke overeenkomt met zijn of haar aan leg en geschiktheid; dat het ongewenscht is, bij de wet op dit algomeen beginsel een uitzondering te maken, op grond van sekse of van het al of niet gehuwd zijn van een zekere cate gorie van die leden, ook wanneer zij Rijks ambtenaren zijn; dat wettelijk ingrijpen alleen gerecht vaardigd wordt, wanneer het belang van den staatsdienst dit eischt; dat tot heden niet gebleken is, dat de gehuwde staat van de ambtenares onover komelijke bezwaren voor den dienst op levert dat wettelijke voorziening daartegen dus ongewenscht moet worden geacht; overwegende, b) voorzoover betreft dat deel van het wetsontwerp, hetwelk betrekking heeft op de onderwijzeressen bij het openbaar lager onderwijs dat de bijzondere geschiktheid van de vrouw voor het onderwijs, met name aan jonge kinderen, in het algemeen niet ge acht kan worden te verminderen na haar huwelijk; DE WEELDERIGE ARBEIDER! Onder dit opschrift schrijft Het Volk: Zondag is te 's Hertogenbosch een „Katholiekendag" gehouden, waarin het onderwerp: de Weelde, behandeld werd, in vier secties. Men had het weinig over de weelde bij millionai.rs, in het geheel niet over de weelde bij de geestelijkheid in het algemeen en de kerkvorsten in het bijzon der, maar daarentegen heel druk over de weelde bij de boeren, den middenstand en.... de arbeiders. De heer J. Hillemans, de voorzitter van het katholieke spoorwegarbeiders-sekreta- riaat St. Raphael, bad de treurige taak op zich genomen om te spreken over „de werkende 6tand en de weelde". Hij zeide -Vrydag 16 September a.s zal de heer P. But8elaar den dag herdeuken waarop hij voor 25 jaar in dionst trad van den heer G. P. Ittmann. In het vuil van dn gemeentereiniging zijn gevonden: een zilveren pijpenschoon- maker en eonschroefsloutel voor een wagen. Onder leiding van de heeren A. M. Tromp van Holst, den kapitein-paardenarts F. Lameris en den zuivel-consulent H. B. Ilijlkema zullen morgen, 15 September, een aantal jongelui, zoons van leden der afd. Amersfoort van het Utrechtsch Ge nootschap voor Landbouw en Kruidkunde een bezoek brengen aan de landbouwten toonstelling te Hoorn, V r e e s elijk. Te Maagdenburg zijn twee jongens, 9 en 10 jaar oud, op ongelukkige wijze om het leven gekomen. Zij waren by het spelen in een grooten reiskoffer gekropen daarbij klapte het slot dicht en de kinderen waren opgesloten in deu koffer. Daar er niemand tehuis was, zijn de kin deren in den koffer gestikt. Pogingen van do brandweer, om door toevoer van zuur stof de kiuderen in het leven terug te roepen, bleven zonder succes. Zigeuners op roof uit. Een flink gewapende Zigeunerbende, onge veer 50 mau sterk, overviel in de buurt van Grodzie8 aan de Russische grens, twee herbergen. Tusschen do overvallenen en de roovers ontstond nu een gewoed ge vecht. Ten slotte bleven zes personen op de plaats dood. Om do buit mee te nemen gebruikte de bende drie wagens. Hoewel politie en soldaten de roovers spoedig achtervolgden hebben ze nog niemand in handen kuuneu krijgen. T r e i n o n g el u k. In de buurt van het station Sacha aan de grens vau Silezië en Galicië, is een boerenwagen waarop verscheiden boerenvrouwen zaten, door een snoltrein van Krakau komend overreden. Drie der vrouwen werden ge dood, een werd zwaar gewond, de paarden werden verpletterd. Het werd hem te kras. Overmatige bezorgdheid van een moedor voor het leven en de gezondheid van haar eenig kind heeft in Cahfornië tot een echt scheiding geleid. De reden ran die bezorgdheid is, volgens do Amerikaansche bladen, niet uitsluitend moederliefde, maar veeleer geldzucht. Het kind heeft van haar grootmoeder een erfenis van 25 millioeu dollars te wachten, welk kapitaal, indien bij den dood der erflaatster geen kleinkinderen in leven zijn aan liefdadige instellingen komt te vervallen. Daarom werd voor het kostbare pand bij Los Angelos, de stad van den eeuwigen zomer, een volmaakt hygiënisch huis ge bouwd de bodem werd gesteriliseerd, naden, hoeken, kleeden, meubelgordijnen werden er geschuwd als de pest. Do lucht die het kindje inademt, zijn speelgoed, zijn voedsel, zijn kleertjes, alias wordt zorg vuldig ontsmet of gesteriliseerd voordat het wordt gebruikt. Den vader werd zelf ver boden het kind op zijn knie te zetten en het te liefkoozen. Dat is den man te kras geworden, in een zoo bijzonder gezuiverde omgeving voelde hij zich niet langer thuis. Daarom ging hij drie jaar geleden op reis en weigert hy sinds dit tijdstip de gesteri liseerde woning weer binnen te treden. Dieutengovolge diende de moeder een eisch tot echtscheiding in op grond van verontaclitzaming, welke eisch haar werd toegewezen. Marken onderwater. Aan de „Standaard wordt gemeld: „Op Zondag 4 September jl. is het eiland Marken door het zeewater overstroomd, zoodat de landerijen ouder water staan; den ganschen Zondag waren de veehouders bezig hun vee in veiligheid te brengen. De schade is groot." Naar aanleiding van deze overstroomiug hebben de veehoadors en melkslyters van bet eiland een adres gezonden aan H M. de Koningin, waarin zy er op wijzen, dat het herhaaldelijk voorkomt, dat het eiland door de zee wordt overstroomd, hetgeen hun niet geringe schade bezorgt, daar het water soms weken lang op de landerijen blijft Btaan, aangezien het eiland gecu watergemaal bezit. Adressanten verzoeken daarom dringend het daarheen te willen leiden, dat het eiland Marken van rykswego worde voorzien van een watergemaal. De wijnoogst in Zui d-Duitsch- land. In Zuid-Duitscblaud wordt tegen woordig veel geklaagd door wijnbouwers, welke de schuld van don gestadigen achter uitgang der wijnopbrengst toeschrijven aau het bespuiten met kopervitriool. Een wijn boer uit Schweinfurt schrijft: Onze wijn bergen zijn bijna heheel geruïneerd, de 6tokken zyu niettegenstaande het vlijtige bespuiten met kopervitriool geheel zwart. 5Vy hebben sinds 1905 bijna niets meer geoogst. Toen men het spuiten nog niet kende, is ook in slechte jaren geen druif afgevallen als zy zich gezet had. Thans vallen alle druiven af Het schijnt be vestigd te worden, wat prof. dr. Jager gezegd heeft: Spuit maar tien jaren, dan zult ge de banden boven uw hoofden in

De Eemlander | 1910 | | pagina 2