DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1910. No. 216. 7e JAARGANG Amersfoort in 1909. BUITENLAND. Hool<lrc«lneteur R. O. K IJ lé 1'. S. Riireuu: KI.KINK Ha AO 6. Telef. Iutere. 183. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Ég§ Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor icdereu regel meer f 0.08. Buiten het - Kanton Amersfoort per regel fO.lO. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Biuuou-en Buitenlandsch Advent.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 7S-78 Amsterdam III. Wat het armwezen betreft, vinden we in het verslag vermeld, dat over het alge meen de toestand van de behoeftige klasse in deze gemeente niet ongunstiger was dan in de vorige jaren. Hiermede is echter eenigszins in tegen spraak de opmerking, dat het aantal voort durend of tijdelijk bedeelden is gestegon, waardoor de uitgaven van het Burgerlijk armbestuur zijn vermeerderd. Dientenge volge moest dan ook het Gemeente-subsidie met ongeveer f 1300 verhoogd worden. Uit vorige verslagen is overgenomen de zinsnede dat, evenals vorige jaren de meeste Kerkelijke armbesturen nog niet in slaat blijken, in de ondersteuning hunner be hoeftige gemeenteleden te voorzien. Uit bijlage C, zijnde het beredeneerd verslag van hetgeen met betrekkiug tot verbetering der volkshuisvesting is verricht, zien we, dat hdt ambt van inspectpur van Bouw- en Woningtoezicht waarlijk geen sinecure is. Door dezen ambtenaar toch werden niet minder dan 312 rapporten ingediend, dat is zoowat één por werkdag. Daarvan hadden 39 betrekking op nieuwe per- ceelen, 9 op herbouw, 62 op verbouw en slooping, 90 op allerlei andere zaken, als rioleeringen beerputten, enz. 22 op het in gebruik nemen van woningen. 20 op inrichtingen vallende onder de Hinderwet en 70 op aanschrijvingen ter verbetering, onbewoonbaarverklaring, bouwverboden enz. In het verslag der Gczondheids-commis sie, dat als bijlage D aan het Gemeente verslag is toegevoegd, treft ons de volgende opmerking „Ofschoon wij reeds in onze vorige ver slagen releveerden omtrent het gemis van een rioolstelsel in het zoogenaamde Bcrg- gedeolte der Btad en in den Ütrechtschenweg moet ook thans vermeld worden, dat daar omtrent niets tot stand is gekomen, zeer ten ongerieve van bewoners, die genood zaakt zijn, het menage vuil, badwater, enz. in den zandigen bodem te laten wegloopen; een toestand, die bovendien bij vriezend weer grooten overlast blijft veroorzaken. Naar aanleiding van de steeds bestendi gende klachten, die in verband hiermede vernomen werden, is 't dan ook aller wensch, dat het voor de Gemeente eene aansporing moge zyn, het rioleerings-vraag- stuk spoedig ter hand te nemen Behalve met de woorden „bestendigen de" klachten, welke uitdrukking we ver klaren niet te begrijpen, zijn we het met dit oordeel geheel eons en binnenkort hopen we op dit onderwerp in een afzonderlyk artikel eens terug lo komen. De Gezondheidscommissie vestigt ook weder de aandacht op het ontbreken van een ontsmettingsoven :n deze gemeente, die vooral bij een cholera-epidemie onont beerlijk is. De hier gevolgde formaline-ontsmetting is zegt zij, dan niet geheel te vertrouwen en het vervoer van lijf- en beddengoed naar een naastbijgelegen oven, b.v. naar Hilver sum, vindt zij in elk geval af te raden. Ook bij andere besmettelijke ziekten zal, meent de Commissie, een oven voor onze Gemeente goede diensten kunnen bewijzen. Wat de Commissie ook zeer wenschelijk vindt en wij zijn ook dat met haar eens is eene melkverordering. „Tot onze spijt" zegt de Commissie, „en zeker niet in het belang onzer burgerij blijkt bij Burgemeester en Wethouders geene neiging te Destaan, eene dergelijke verordering in te voeren." En dat wel, niettegenstaande eenige melk- verkoopern zelve bovendien aan de Com missie hadden verzocht, deze zaak met haren invloed te willen steunen. De Commissie is maar niet zoo op losse gronden tot het voorstel om zoo'u vcror- dering hier iu te voeren, overgegaan maar naar aanleiding van een door haar op uitgebreide schaal ingesteld melkonderzoek In 1906 heeft zij reeds op een vcrorderiug aangedrongen en in 1908 heeft zij hot verzoek nog eens herhaald en als wij ons niet vergissen, is het B. en W. gemakkelijk genoeg gemaakt en heeft dit college een voor onze stad pas klaar gemaakte veror dering in zijn bezit. Laten we hopen, dat door den herhaal den aandrang van de Gezondheidscommissie, die zulks stellig niet zou doen als zij niet ernstig van de noodzakelijkheid van zulk een verordering overtuigd was, eindelijk iets tot stand zal komen. Een andere klacht, die ons zeer gemoti veerd voorkomt van de Gezondheidscom missie, betreft den toestand van de plaats van vischafslag, die zy allertreurigst noemt. „Een opslagplaats ontbreekt er; de visch wordt door de vischboeren in de eene of andere vuile 6chuur opgeborgen tot dat zij naar de zoogenaamde markt wordt gebracht. Eene walmende lamp is de verlichting: watertoevoer ontbreekt er, evenals eene behoorlijke waterafvoer." Werkelijk wel reden om te klagen De geheele wjjze van keuren en afslaan mag wel eens aan een nauwkeurig onder zoek worden onderworpen. Nog dezer dagen vernamen wij van iemand, die twee porties bedorven visch in huis had gekregen, die door den Keurmeester waren goedgekeurd. O. i. zal met het geheele systeem van des avonds af te slaan niooten gebroken worden. En de volksgezondheid is een punt van te groot belang, dan dat men het keuren vao visch kan overlaten aan iemand die daar van geen speciale 6tudic heeft gemaakt Als wij wol hebben heefi nog zeer onlange de gezondheids-commissie de aan dacht van B. en W gevestigd op het onhoudbare van toestanden aan onze visch- markt, maar helaas zonder resultaat. "VEESCHlLTiENOE TAKTIEK Uiteeuloopende toestanden in verschillen de landen eischen eene verschillende be handeling, een andore taktiek in den poli- tieken strijd Om een voorbeeld te noemen: De Russeu zijn natuurlijk groote strijders voor de af 6chafiing van de doodstraf, die hen allen kan treffen, in een land, waar de galgen uit den bodem schijnen op te komen. Maar voor de Nederlanders is de afschaffing van het schavot geen vraagstuk, omdat wy de doodstraf niet hebben en de pogingen van zekere zijde aangewend om haar weer in te voeren vruchteloos blijvea. Het congres te Kopenhagen wilde den wereldvrede dien wenschen wy allen en hot duizendjarig Ryk is geen socialistische uitvinding. Maar de Duitsche socialisteu maken toch bezwaar eene oorlogsverklaring to beantwoorden met eene algeraeene werkstaking; zij weten hoe sterk en hoe goed gedisciplineerd het Duitsche leger is. En als de Duitschers in naam van het dogma der partij afkeuren, dat socialisten voor eene staatsbegrootiug stemmen, leest de Engelschman Kcir Hardie hun de les, verklarende dat hun standpunt verouderd is en de socialisten wel dwaas zouden zyu als zij eene begrooting ver wierpen, die posten bevat, waarop gelden zijn uitgetrokken ten gunste van do ar beidersbelangen. In Daily Chronicle heeft Ramsay Mac- donald, lid van het Engelsche Lagerhuis en een der meest gezaghebbende hoofden der Engelsche arbeiderspartij, het congres te Kopenhagen besproken. Hy vindt de Duitsche theoretici een achterlijk ras. Hij meent dat de oude revolutionnaire school, tegenover de parlementaire instellingen hoeft uitgediend. Maar dat is het juist. De groei van het so cialisme iu Duitschlaud hangt samen met het feit, dat men daar nauwelijks van parle mentaire instellingen kan spreken. Jaurès heeft gelijk. Op eene internationale socia listische bijeeukomst te Frankfort, waaraan de bekende Franschman deelnam evenals anderen die van hot Kopenhaagsche congres terugkeerden, hiold hij eene rede, waarin weinig specifieks socialistisch is te vinden, en die even goed door een echt vrijzinnige had kunnen worden gehouden. Hij riep zijne hoorders op tot den strjjd tegen de Fruisisobe conservatieven en de jonkers. Zij zijn het groote gevaar voor Duitschlaud en bij de positie die Duitschlaud inneemt, ook voor andere landen. Het socialistische gevaar is in vrije staten minder dreigend. DUITSCHLAND. Nu protestvergaderingeu en schriftelijke verzoeken aau de regeering deze niet bo- wegen tot het nemen van maatregelen legen do onmatige stijging van den vleeschprys, beeft een deputatie van den Duitschen slagershond zich mondeling gewend tot den minister vau landbouw. In een onderhoud van twee uur heeft men de verzoeken der slagers besproken, die op het volgeude neerkwamen: vrije invoer van alle voedings middelen, sterkere invoer van vee uit het buitenland zonder beperkende bepalingen, verbetering en goedkooper maken van het veovervoer op de spoorwegen en vermin dering van belasting op vee. De minister antwoordde ten eerste dat hij de voornaamste dezer verzoeken, de openstelling der grenzen voor vee uit het buitenland, niet kon inwilligen. Men moest trachten de proviandeering van vleesch door Duitschland zelf te laten doen. Invoer uit het buitenland, zei de minister, was ver keerd voor den Duitschen veestapel met hot oog op ziekteu en dan ook nog „gelet op de hooveelheid vee en de hoogte der veeprijzen iu de voor invoer in aanmerking komende landen, zou een sterke invoer bij openstelling der grenzen niet waarschijnlijk wezen.(P)" Ook voor vrjjen invoer van an dere voedingsmiddelen was de minister niet te vinden omdat er op het oogenblik in Duitschland geenszins voedselnood heerscht. Wat de vermindering van de vracht voor het veevervoer per spoorweg betreft, die zou slechts zooveel kunnen zijn dat het vleesch per kilo één pfennig goedkooper werd, hetgeen niet de moeite waard is. Ook vermindering der belastingen zou wei nig helpen. Mot andere woorden, de ministor wees al de verzoeken der slagers van de hand en gaf te kennen dat de zaak blijven zou als ze is en de vleeschprijzen hoog moeten blijven, wanneer ze niet vanzelf naar be neden komen. GROOT-BRITANNIE. Het congres der Engelsche vakvereeni- gingen in Sheffield heeft Woonsdag een gewichtig besluit genomen. Mou besloot te streven naar een aaneensluiting van do vakvereenigingen met de General Federa tion en mot de arbeidersparty, toneindo eenmaal, zoonoodig, gezamenlijk de algo- meeno staking te kunnen uitroepen. Dit heeft nogal ontsteltenis teweegge bracht in Eugeland, waar de toestand, dank zij de vele dreigendo conflicten, toch reeds gespannen is. GRIEKENLAND. Het vertrek van den Griekschen gezant uit Konstantinopel, dat van officieuze zijde wordt voorgesteld als zijnde van geenerlei betcekenis, blykt volgeus een telegram van den uitnemend ingelichten Atheenschen correspont van do Vossische Zeitung, wel degelijk een diepere betecke- nis te hebben. Toen Gryparis, de Griek- sche gezant, seint hij, don laatslen keer door liifaat pasja, den minister van buiten- landoche zaken, werd ontvangen, maakte hij in scherpe bewoordingen bezwaar tegen de nog immer voortdurende boycott en tegen de houding der Porte ton opzichte van het oecumenisch patriarchaat. Hij zeide verder, dat de Porte, niettegenstaan de de pogingen der Grieksche regeering om de moeilijkheden uit den weg te rui men, dagelijks nieuwe geschilpunten te berde brengt. liifaat pasja antwoordde op heftigen toon, dat hij een inmenging van Griekon land iu lurksche aangelegenheden niet wilde toestaau en keerde Gryparis zonder verder een woord te zeggen den rug toe. Gryparis heeft onverwijld ziju regeering telegrafisch vau het gebeurde iu kennis gesteld, en verzokerd, dat voor hem te Konstantinopel geen plaats meer was. Het antwoord luidde, dat hij maar voorloopig moest blijven,, waar hij was. Intusschen begaf Callergis, de minister van buitenlandsche zaken, zich naar de gezanten vau de groote mogendheden en verzocht hun, te bewerkstelligou, dat hun regeeringen het geschil tusschen Gryparis en Rifaat pasja zouden bijleggen. Wanneer aan dit verzoek niet werd voldaan dan zou Giyparis onbepaald verlof krijgen. Iu hoeverre de officieuze mededeeling over de moudelinge inlichtiugen, die Gry paris zijn regeering moet verschaffen, juist is, kan moeielijk nagegaan worden. Intus schen blijkt wel, dat do zaak niet zoo onschuldig is, als zij eruit ziet. Woensdagmorgen werd te Atheno de Nationale Vergadering geopend cnspiak Koning George, die vergezeld werd door den Kroonsprius, de troonrede uit, waarin hij o.a. zeide, dat do houding, die het volk had aangenomen ten opzichte van het Par lementsbesluit van 18 Februari 11., bewees dat het volk den wensch koesterde het con- 8tiluoneeIe stelsel onveranderd te handha ven. De perora'ie der troonredo luidde aldus:

De Eemlander | 1910 | | pagina 1