WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Rechtszaken. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEL). MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 16 September 1910. Hoogste barometersta id 774.7 m.M. te Malinhead laagste 754.6 te Ilaparanda. Verwachting tot den avond van 17 Sep tember 1910. Zwakke meest N.O.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: 's Morgens nevelig, daarna licht bewolkt, droog weer. Temperatuurdezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. 770 m.M. Vorige 9tand te 12 uur 764 rn.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 73 Laagste hedennachtF. 51 Hedenmiddag 12 uurF. 63 AMERSFÜÜRTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Vrij dag 16 Sept. des morgens 7 uur is 59° F. „Afgevaardigden, uw taak zal een moei lijke taak zijn, maar ik heb de overtuiging, dat gij, door haar te aanvaarden met die ijverige zorg, die de moeilijke omstandig heden vereischen, en door bij de vervulling van uw mandaat rekening te houden met al uw vaderlandsliefde, uw politieke erva ring en uw kennis van de behoeften, ge voelens en wenschen van het Helleensche volk, alle moeilijkheden te boven zult komen en het werk, dat u thans wacht, tot een goed einde zult brengen. Aldus kunt gij voor de Kamer, die u zal opvolgen een rechten grondslag voor bereiden voor de functionneering van onze instellingen en voor het tot stand brengen van een nieuwe politieke orde die meer dan do huidige beantwoordt aan het natio nale ideaal." Na het vertrek van den Koning ontspon zich een stormachtig debat. Do Theotokis- ten en Rhallysten eischten de onmiddellijke aflegging van den eed op de Grondwet. Deze eisch verwekte hevige protesten, aan gezien deze eed de omzetting tot een con stituante zou beletten. Ten slotte werd de vergadering tot Vrijdag verdaagd. In politieke kringen wijst men op de afwezigheid in de troonrede van elke nei ging om de herziening der grondwet te beperken tot de artikelen door de oude Kamer aangewezen. Zij spreekt alleen van een algemeenen wensch om de niet-funda- menteele artikelen te herzien, d.w.z. die artikelen, die geen betrekking hebben op de monarchie, den godsdienst, het parle mentaire stelsel, den eigendom en de per soonlijke vrijheid. RUSLAND. 't Is in Rusland hollen of stilstaan. Het gemeentebestuur van Odessa, waar naar men weet, de pest is uitgebroken, past nu het volgende paardenmiddel ter bestrijding van de vreeselijke ziekte toe: het marktplein, het brandpunt der epidemie, wordt een voudig in de asch gelegd. Hondorden ge zinnen worden hierdoor van hun dak be roofd. DE BEVOEGDHEID VAN DEN GEMEENTERAAD. Naar aanleiding van het debat in den Am8tcrdamschen Raad over de vraag of de Raad bevoegd is zijn mecning over de wen8chelijkheid van aan B. en W. opge dragen benoemingen uit te spreken, heeft het Hbl. zich tot het lid van den Raad van State, den oud-hoogleeraar mr. J. Oppenheim, gewend, die het volgende antwoord zond „U legt in uw schryven mij de vraag ter beantwoording voor, „of het in bijzon dere omstandigheden, als zich in de laatste Gemeenteraadszitting van Amsterdam heb ben voorgedaan, den Raad geoorloofd is zijn meening uit te spreken omtrent de wenschelijkdeid van een ontslag, wanneer de Raad vroeger bij verordening B. en W. het geven van dat ontslag heeft opge dragen". Ik antwoord op deze vraag zonder voor behoud met ja. Staat et in het algemeen den Raad vrij aan burgemeester en wet houders te doen blijken van de wijze, waar op hij zou wenschen, dat zij de bevoegd heden hanteeren, die hun toekomen natuurlijk behoudens de vrijheid van bui* gemeester en wethouders te beslissen of zij zich naar de openbaar gemaakte wen- scbelijkbeid willen en zullen gedragen zeker moet die vrijheid worden erkend ten aanzien van benoemingen, die burgemeester en wethouders doen, en van ontslag, dat zij verleunen uit kracht van de, door artikel 145 der Gemeentewet toegestane, op hen gedane delegatie door den Ge meenteraad. De Raad, die de hem gege ven macht tot benoemen en ontslaan van alle gemeente-ambtenaren en bedienden, krachtens het verlof van de wet, delegeert aan een ander lichaam, in dit geval aan burgemeester en Wethouders, moet zeer zeker volledig bevoegd geacht worden om trent de richting, waarin hij deze gedele geerde macht wil uitgeoefend zien, wenken te geven en wenschen te openbaren. Dit klemt te meer, omdat hot niet boven twijfel verheven is, dat burgemeester en wethouders, als zij benoemen of ontslaan (krachtens opdracht hun bij plaatselijke verordeningen gegeven) wat streng moet worden onderscheiden van benoeming en ontslag, die hun bij de Gemeentewet, name in artikel 179 o en p zijn opgedragen daarvoor wel verantwoording schuldig zijn aan den Raad. Zelf ben ik genegen die verantwoordelijkheid aan te nemen, omdat mijns inziens een benoeming gedaan ofeen ontslag verleend krachtens de aan burge meester en wethouders daartoe door den Raad gegeven opdracht, mag worden aan gemerkt als uitvoering van een verordening van den Raad en dus. krachtens artikel 179a der Gemeentewet, is begrepen „hot dage- lijksch bestuur," over hetwelk, krachtens artikel 183 dierzelfde wet, de verantwoorde lijkheid zich uitstrekt. Maar alleszins houd baar is ook deze redeneering, dat een benoe ming of een ontslag door burgemeester en wethouders gedaan of verleend krachtens een Raadsbesluit, dat aan hen die benoe ming of dit ontslag overlaat, is een toepas sing door burgemeester en wethoudei-9 van artikel 145 derGe meentewet op grond van de op hen gedane delegatie. En bij deze uitlegging zou, aangezien het benoemen en ontslaan krachtens door den Raad gedane delegatie in het limitatief artikel 179 der Gemeentewet niet onder „het dagelijkseh bestuur" is begrepen, door burgemeester en wethouders met goed gevolg kunnen worden volgehouden, dat zij voor deze benoemingen en ontslagen geen rekenschap schuldig zijn, als wanneer het geven van wenken en het uiten van wenschen de eenige wijs zou zijn waarop de Raad zou kunnen doen blijken van zijn meening omtrent het benoemen of ontslaan van gemeente-ambte naren, wier benoeming of ontslag hij aan burgemeester en wethouders heeft overge laten. Maar, kan gevraagd worden, staat het niet te vreezen, dat de zelfstandigheid van burgemeester en wethouders wordt onder mijnd en hun verantwoordelijkheid verzwakt, als de Raad met dergelijke wenschen en wenken voor den dag komt? Ik zou op deze vraag met twee weder vragen bescheid willen geven. Zij zijn deze: of het aannemelijk is, dat een verstandige Gemeenteraad anders dan in zeer bijzon dere omstandigheden zocalB die bijvoor beeld in Amsterdam voorhanden waren in het geval dat uw vraag aan mij in de pen gaf zich zal uitspreken over een benoeming of een ontslag waarvan hij heeft verklaard, dat hij die aan burgemeester eu wethouders wil overlaten? En of het alweder aanne melijk is, dat een consciëntieus college van burgemeester en wethouders zich naar den wensch of den wenk van den Raad zal gedragen als het ten slotte voor de opvolging do verantwoordelijkheid niet kan of durft dragen?" H. IJ. 8. M. EN NEDERLANDSE HE YEREENIGING. Tot voor korten tijd was het de gewoont van den Raad van Toezicht op de Spoor wegdiensten om de directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Mij. inlichtingen te vragen over de grieven eu aanmerkingen betref fende de wettelijke regelingen, welke gesignaleerd werden in het orgaan der Nederl. Yereenigiug van Spoor- en Tram wegpersoneel. De directie der II. IJ. S. M. heeft nu, naar L. en V. meldt, den Raad medegedeeld, dat zij voortaan ver schoond wensoht te blijven van verzoek om inlichtingen betreffende grieven in genoemd blad voorkomende. HET DRAMA TE LOCHEM. Door de deskuadigen, indertijd door de Rechtbank te Zutfeu benoemd om een onder zoek te doen naar den geestestoestand van Marcus Bachrach, die te Lochem zijn ouders van het leven beroofde, is als hun gevoelen uitgesproken dat B. lijdende is aan een vorm van krankzinnigheid, dat hij de feiten heeft gepleegd in een toestand van beneveld bewustziju eu hij geacht moet wordeu tijdens het plegen van de daad niet in staat te zijn geweest zijn wil te bepalen. Conform het requisitoir van 't O. M. is nu door de Rechtbank de plaatsing van B. gelast in een krankzinnigengesticht voor een proeftyd van niet langer dan een jaar. Aangezien geen voldoend aantal leden tegenwoordig was, moet de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, die gisteravond ten Raadhuize zou worden gehouden, worden uitgesteld. Yoor de beker competitie van den Ned. Yoetbal Bond is ook ingeschreven door de Amersfoortsche voetbalclub II. Y. C. De kegelclub U. D. I. is bij het inter nationaal concours te Amsterdam van den eersten prijs afgegooid in den korpswed strijd, door „Treffen wint" te Amsterdam, die 275 houten gooide, terwyl „Under Ons" te den Haag 2 staat. U. D. L staat thans 3. In den personeelen wedstrijd staat de heer A. Nefkens thans 8, terwijl deze in den wedstrijd vrije baan 19 staat met 42 houten. De Amersf. correspondent van de Telegraaf schrijft het volgeude: Het St. Pieter en Bloklandsgasthuis te Amersfoort is oen stichtmg, die reeds sedert eeuwen een tehuis biedt aan ouden van dagen. Bij testementaire beschikking van wijlen mevr. Scheltus van Leusden kwam het bestuur (1906) in bezit van een groot kapitaal, dat moest worden aangewend voor den bouw van een nieuw gesticht. Noodig was dat in hooge mate; nood- repaties vroegen jaarlijks veel geld. Bij do bouwplannen stond dan ook volledig amouveeren van het oude gebouw op den voorgrond. Daartegen werd echter protest aange- teekend bij ingezonden schrijven, voor komende in het „Utrechtsch Dagblad". Een gedeelte, dateerend van 1533, mocht niet onder den moker komen. De regeering mengde zich in do zaak. De oude rijks bouwmeester Cuypers kwam er 21 Eebr. 1907 voor over en confereerde met de heeren regenten. Het bouwplan werd gewijzigd; het front zou komen naar noordwest in plaats van zuid, grond werd geruild met de gemeente, men verlegde een straat. Yan zijn kant zou nu het rijk de restauratie op zich neuicn van de oude kapel met aangebouwde mannenzaal. Het nieuwe gesticht werd betrokken November 1907, het gespaarde gedeelte stond daar nu als een vleugel, die behouden bleef bij den brand van het hoofdgebouw. En thans, September 1910, staat het gebouw daar nog in denzelfden toestand. Wat moest blijven uit oogpunt van artisticiteit is reeds jaren een oogenergenis. Het verslag der gemeente Amersfoort over 1909, onlang6 verschenen, bevat ter zake dezen zin: „De restauratie van de kapel door het rijk laat nog steeds op zich wachten, hoewel een belangstellende zich bereid verklaarde het door het ryk geëischte aandeel in de restauratiekosten bjj te dragen". Zal deze belangstellende zijn woord ge stand blijven, als het talmen maar voortduurt? EEMNES. De heer P. G. Staal, ruim 40 jaren hoofd der openbare school alhier, heeft met ingang van 1 Januari 1911 eervol ontslag aangevraagd. ZEIST. Woensdagavond zijn do stalling en het koetshuis van het hotel „Parkoord" alhier totaal uitgebrand. De in de stal aanwezige paarden konden tijdig worden gered. De oorzaak is onbekend. Verzeke ring dekt do schade. ZEIST. Het eere-comité der padden stoelen-tentoonstelling te Zeist op 24, 25 en 26 September te houden is als volgt samengesteld: mr. J. J. Patijn, burgemees ter der gemeente Zeist, eere voorzitter; mevr. De Beaufort, jonkvr. De öavoruin Lobman, mevr. Van Romondt Vis, jkhr. L. M. Schuurbeque Boeye, J. Blooker, jkhr. mr. A. L J, Melvill van Carnbee, C. Gul- densteeden Egeling, dr. 8. Heeg, jkhr. G. F. van Tets, J. H. Wentholt; terwijl de regelings-commissie be-taat uit: Joh. Ruys, voorzitter der Ned. Myc. Ver., voor zitter; L. H van Berk, J. B. Berniuck, C. Brakman, mevr. E. Kalshoven, P. Lig- tenberg, P. J. A. J. Meulemeester, dr. J. Tresling, E. Ileimans, mej. dr. Joh: Wes- terdijk, prof. D. E. Ver6chaffelt en mej. A. Z(jm, waarvan F. A. des Tombe (Hooge- woerd. Leiden) als secretaris optreedt. De volgende inzendingen zijn o.a. toege zegd: 1. Paddenstoelen en zwammen ten toongesteld zooals zij in de natuur op mos, gras, doode takken ouz. voorkomen; 2. eene collectie plantenbeschadigingen dooi zwammen; 3. eene inzending om het ex- haleereu van blauwzuur door sommige pad denstoelen aan te toonen; 4 eu 5. aquarellen van Fungi; 6 en 7, modellen en uit papicr- uiaché vervaardigde paddenstoelen; 8. een verzameling gedroogde paddenstoelen in herbarium formaat; 9. twee reuzeu"-pad- denstoelen uit West-Indië; terwyl voor oenige inzendingen door eere-comité leden medailles ter beschikking zijn gesteld. SOESTERBERG. Het voornemen bestaat om van 20 tot 30 October op het vlieg terrein te Ede een vliegweek te honden, waaraan een zestal vliegeniers zullen deel nemen o.a. zullen de Hollanders Wijn malen en Hilgers meedoen. Een vlucht naar het vliegterrein te* Soesterberg zal onder meer gedaan worden. De bedoeling i9 hoogte- en afstandswedstrijden te houden. De laatste der Iersche sa menzweerders. In een ziekenhuis bij Dublin is in den onderdom van 78 jaren een man gestorven, wiens naam met een van de grootste politieke misdaden van den laatsten tijd nauw verbonden was. De doode is de vroegere koetsier Jamos Fitz- harris, door zijn kennissen werd hij meestal geitevel genoemd. Op den 6dcn Mei 1S82 werden in het park te Dublin de pas be noemde staatssecretaris voor Ierland, lord Frederick Cavendish, en do onderstaats secretaris Thomas Henri Burke door leden van het verbond der „onoverwiunclijken" vermoord. Lord Cavendish had op den zelfden dag, dat de onlangs overleden Carl Spencer zijn ambt als vice koning over nam, zijn nieuwen post als staatssecretaris aanvaard. Om zeven uur 's avonds verliet hij z'n bureau en in het Phoenixpark werd hij ingehaald door Burke. Toen de beide staatslieden voor het Phoenixgedenktceken stonden, kwam snel een huurkoets aanrij den, waaruit vier mannen spiongen. Ze slopen achter de beide staatslieden en staken ze neer. Het was klaar lichte dag maar hoewel verscheiden voorbijgangers getuige waren van den dubbelen moord, gelukte het den daders, in het rijtuig te ontkomen. In een tweede wagen, bestuurd door den nu gestorven James Fitzharris, zaten drie andere samenzweerders, die de moordenaars in den rug dekten. Bijna een jaar lang zocht de leische politie maar vond geen spoor van de misdadigers. Door een onbedachtzame uitlating, die een der moordenaars in dronkenschap tegen z'n vrouw deed, kwam de misdaad aan't licht. Yijf samenzweerders werden ter dood veroordeeld, terwijl Fitzharris en de koet sier van den eersten wagen, Mullet, levens lange tuchthuisstraf kregen. Mullet stierf reed9 voor eenigen tijd en nu is ten 6lotte ook de laatste man van het beruchte complot in 't graf gedaald.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2