DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 220. WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Uoofilredaetenr R. KIJHES8. Itureuu: ULGINE Hiiti 6. Telet. Intcrc. 183. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0,05. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederon regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot. plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-eu Buitenlandsch Adrert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 78-78 Amsterdam ONTEVREDENHEID IN DUITSCHLAND. De Duitsche bladen hebben het de geheele vorige week druk gehad over eene verkiezing voor den Rijksdag in het district Fraukfort-Lebus, die Vrijdag plaats had. Thans, nu men het resultaat kont, wordt daarover misschien nog drukker gesproken. De bladen zijn er vol van. Het Duitsche volk i6 ontevreden. Men behoeft om dit te begrijpen slechts de Duitsche bladen te lezen, Zij voeren dikwijls een zeer scherpe oppositie. De Duitschers zyn niet alleen ontevreden, maar zij zeggen het ook duidelijk genoeg. Men herinnert zich hoe voor den bekenden Novemberstorm de keizer in persoon heeft gezwicht. Hij heeft nu onlangs het stil zwijgen verbrokeu, dat hij tengevolge van de bekende gebeurtenissen zoolang had bewaard. Wat hij, onder den indruk vau eene ongelukkige iugeving zeide, heeit nieuwe verontwaardiging gewekt en de pers liet niet na de keizerlijke woorden te critiseeren. Zij duifde bewereu, dat keizer Wilhelm gesproken had, geïnspireerd door hofkringen die zijn volk van hem trachten te verwijderen en die onderstelling is niet6 minder dan bcleedigend voor een vorst, die telkens beweert, dat hij zijn eigen gang gaat en krachtens het gezag, dat hij aan zyne kroon ontleent, niemands raad inwint. De Rijkskanselier, de heer von Bethmann, mag zich niet beroemen op eene goede pers. "Van meet af werd hij begroet met wantrouwen. Hij heeft niets gedaan om het weg te nemen. In de quaestic der uitbreiding van het kiesrecht stond hij aan de zijde der uiterst conservatieven. Ilij is niet zeer gelukkig als spreker en do van hom afkomstige mededeelingen in officieuse bladen vallen meermalen zeer ongelukkig uit. Zoo heeft hij onlangs na de van zoo groot monarchaal zelfgevoel getuigende rede des keizers, de Norddeutsche een artikel in de pen gegeven, waarbij bij alles wat de keizer gozegd had voor zyn rekening nam en verdedigde op een toon die hem eigen is, maar zijn tegenstandors prikkelt. De heer von Bethmann spreekt en schrijft als een docent, die aan lastige leerlingen betere manieren moet leereu en alle dingen beter weet. Men brengt hem gaarne aan het verstand, dat hij van vele dingen niets weet, maar hij schijnt zich bijna als onfeilbaar te beschouwen. Hij heeft eene groote opruiming gehouden onder de ministers. Er zijn ook andere oorzaken voor de bestaande ontevredenheid. Zoo de belas tingen, zoo de hooge vlecschprijzen. Men zou gaarne de grens geopend willen zien voor den invoer van buiten, maar do regeering wil er niet van weten, omdat de partij die grooten invloed heeft op hare besluiten er niet van weten wil en de minister van landbouw heeft onlangs al eens weer verklaard, dat Duitschland zeer goed in zyne behoefte aan vleesch kon voorzien en er geen reden was om af te wijkon van de hooge tarieven van invoer en van het beschermende stelsel. Ongelukkig voor de regeering heeft het volk het algemeen kiesrecht voor den Rijksdag- Het maakt daarvan gebruik om te toonen dat het geenszins ingenomen is met den gang van zaken. By vorige ver kiezingen bleek telkens dat de socialisten aanmerkelijk vooruitgingen. De drie mil— liocn stemmen, waarop zij zich beroemen, zijn volstrekt niet alle en zelfs niet voor het meerendeel afkomstig van overtuigde leden der partij. Een groot deel van hare macht bij de verkiezingen ligt in de na- loopers, die socialistisch stemmen, omdat zij op de scherpste wijze hunne ontevreden heid willen toonen. Hoe zou het gaan met de verkiezing in Frankf'ort-Lebus vroegeu de bladen ver- leden week. H>t is een onzeker district. Het heeft dan eens een liberaal, dan weel een socialist afgevaardigd. Het resultaat is geweest eene herstem ming. Men meende eerst dat do socialis) was verkozen en zijne geestverwanten hadden reeds tot het vieren van deze over winning besloten toen bleek, dat de stom- opneraei-8 verkeerd hadden geteld. De liberaal heeft nu nog eene kans. Maar het aantal stemmen op den socialist uitgebraoht is weer aanmerkelijk grooter dan bij eene vorige verkiezing en het trekt verder de aandacht dat de groote partij der tehuis- bljjvers vooral zeer is toegenomen. Het een en het ander wijst op eene ontevreden heid, die soms in eene onverschilligheid ontaardt. Als de heer von Bethmann een ander man was en Duitschland een parle mentaire staat, zou de voor de regeering ongunstige afloop vau zoovele verkiezingen den eersten minister ernstig aan zijn af treden doen denkeu. Maar de heer von Bethmann weet alles beter en bekommert zich niet omtrent hetgeen het volk anders duidelijk genoeg zegt; En Duitschland is geen parlementair geregeerde staat DUITSCHLAND. Op 22 Juni j.l. ontplofte voor het raad huis te Friedberg een bom, waardoor dit gebouw gedeeltelijk werd vernield op hetzelfde oogeublik werd de bankdirecteur Meyer daar ter plaatse door een gemas- kerden roover 'overvallen en zwaar ge wond. Uit het onmiddellijk na het gebeurde ingestelde onderzoek bleek, dat twee per sonen, een arbeider Wingess en een oud gymnasiast Werner do schuldigen waren. Laatstgenoemde werd Zondag j.l. in een restaurant te Barmen door twee daar toe vallig aanwezige politiebeambten herkend en gearresteerd. Hij poogde tegenstand te bieden, de politiemannen bleven hem ech ter de baas en legden hem de boeien aan. Bij het verhoor erkende hij, medeplich tig te zijn geweest aan den aanslag te Friedberg. FRANKRIJK. Te Toul is een onderofficier in hechtenis genomen, die een onderdeel van een kanon had gestolen met het doel dit aan een buitenland8chen spion te verkoopen. Het stuk, dat verborgen was in een veld, op grooten afstand van do kazerne gelegen, is teruggevonden. De diefstal werd aangegeven door twee soldaten, die den dader bij het wegbren gen en verbergen van het stuk hadden geholpen en wien hij allerlei voordeden had beloofd. BELGIE. De verbrande afdeelingen der Brusselsche tentoonstelling zijn voor het grootste deel uit de asch herrezen. Do gevel van het hoofdgebouw is herbouwd en onttrekt de puinhoopen der Belgischo afdeeling aan het oog. Deze laatste is naar de feestzaal over gebracht. De Franschen hebben Zaterdag hun herrezen voedingsmiddellen-paleis met grooteD luister heropend en de Koning zelf opende Zondag de herboren Engelsche afdeeling. Het prachtige weer begunstigt het tentoonstcllingsbezoek en er komen zooveel menschen als men verwachten kan. Kortom, men is in Brussel de droefenis, door den brand geleden, alweer te boven. ZWITSERLAND. Een Duitsch-Zwitsersch grensincident hoeft in Bern groote ontroeiing gewekt. Deu Badenschen grenswachter Meyer was medegedeeld, dat in Kreuzlingeu in Zwit serland een zekeren Hufschmid woont, die zich bezig hield met het smokkelen van sacharine. Om de idontiteit van dozen smokkelaar vast te stellen ging de Duit sche ambtenaar naar Kreuzlingen, maakte een praatje met de vrouw van Hufschmid, en liet zich oen portret van haar man toonen. Zonder erg, niet wetend dat zij met een Duitsohen grenswachter te doen had, toondo vrouw Hufschmid bet portret. Eu den volgenden dag werd de man te Constanz gearresteerd. Het feit dat de Duitsche grenswachter zich naar Kreuzlingen in Zwitserland begaf en zich dus aan grensschending schuldig maakte, wordt in de Zwitsersche bladen op hoogst ernstige wijze afgekeurd. GROOT BRIT ANNIE. De Duitsche officier Helm, die beschul digd is van spionnage, verscheen gister voor de politierechtbank van Fareham. Een Engelsche voormalige kapitein, die met Helm gedurende twee weken in een Londensch pension vertoefde, legde de ver klaring af, dat Helm volstrekt niet verborg, dat hij Duitsch officier was, en vooremens was, Portsmouth en Aldershot te gaan be zoeken. Kapitein Martelli, die Helm arresteerde, geeft to-, dat men alle in beslaggenomen schet8ieekeningen, op één na, kan maken op de plaatsen, die voor het publiek toe gankelijk zijn, waartegenover kapitein Vyse verklaart, dat de schetsen van groot nut kunnen zijn voor een weinig vriendschap pelijk gezinde mogendheid De rechtbank was van oordeel, dat de reeds afgelegde getuigenverklaringen het voortzetten van het proces rechtvaardigde. GRIEKENLAND. Na lange en onvruchtbare debatten naiu de Nationale Vergadering met 148 tegen 121 stemmen een motie aan, waarbij be sloten werd, den constitutioneclen eed af to leggen, terwijl men zich voorbehoud, later te hespreken of de vergadering als een „constitueerende" dan wel als een „revisionistische" beschouwd moet worden. Nadat de bureaux gekozen wareu, ging inen over tot het afleggen van den eed. De vergadering werd vervolgens opge heven. RUSLAND. Kenschetsend voor de toestanden in het Tsarenrijk is het volgende: De Amerikaansche gezant te Constanti- nopel Straus, die een Jood is, had het voornemen opgevat op een buitenlandsche studiereis ook 8t Petersburg te bezoeken, had daarvoor echter wegens zjjn geloof een verlof van de Russische regeering noodig. Toen dit verlof voor eenigo weken werd verleend, wekte het feit natuurlijk alerwegc bevreemding. De heer Straus heeft nu echter zijn bezoek aan Petersburg toch maar opgege ven. Hij bevindt zich op 't oogenblik nog in Amerika en waagt zich blijkbaar liever niet in een land waar de regeering meer malen aan hare onderdanen het voorbeeld heeft gegeven tot een onmenschelyko be- jeging zijner geloofsgcnooten. AMERIKA. Niet alleen, dat Amerika tegenwoordig Europa zyn mooiste kunstwerken tracht te ontrooven, nu wil het ook'den paus hebben. Een Baptisten predikant te Toronto zei Zondag in een preek, dat het niet lang zou duren of de Roomsche Katholieke kerk zou trachten den pauselijken stoel van Rome naar Montreal te verplaatsen. In de laatsto jaren is de R. K. Kerk in Italië, volgens den Baptisten domiuee, aanzienlijk verzwakt, maar in Amerika haalt ze de sohade in. De man zal bedoeld hebben „in Neder land*. ZUID-AFRIKA. De uitslag der verkiezingen voor den Volksraad is thans volledig bekend. Geko zen zijn 67 nationalisten, 37 unionisten, 4 leden der arbeiderspartij en 13 onafhanke- lijken. De nationalisten hebben dus een meerderheid van dertien boven alle par tyen, maar daar men mag verwachten dat de arbeiderspartij de regeering zal steunen, zal dus het Afrikaanderkabinet over een meerderheid van 21 stemmen beschikken. De onafhankelijken, de Natallere, zullen in hoofdzaak wel met de unionisten samen gaan. De Regeering van generaal Botha die onmiddellijk een einde heeft gemaakt aan alle praatjes en officieel heeft bekend ge maakt dat hy er niet aan denkt als eerste miaister af te treden beschikt dus over een voldoende meerderheid om de regee ring te kunnen voeren. En er is dus niet de minste reden voor de meening der En gelsche jingoïstische correspondenten geuit ouder don eersten indruk van de uoderlaag van Botha dat reeds in 1912 het denkbeeld van dr. Jameson van een coalitierogeering tot uitvoering zal komen. Opmerking verdient, dat zich onder de gekozeu nationalisten olf Eugelschen be vinden, onder wio zeven Kapenaars, ter wijl de oppositie, do unionisten, slechts één Hollandsch lid tellen. Dat teekent wel den toestand en toont duidelijk dat de op positie in werkelijkheid anti-IIollandsch is, terwyl die vrij talrijke groep van Engelsche nationalisten het beste bewijs levert, dat het aan de Afrikaanderpartij ernst is aan den rassenstrijd een einde te maken. ZONDAGSHEILIGING. Uit Batavia wordt aan de „Sumatra Post" geseind: Gouv.-Gen. Idenburg heeft een circulai re gericht tot de hoofden van gewestelijk bestuur en de landsdienaren, waarin hun wordt voorgeschreven zich te onthouden van elke officieole of semi-officieele met be moeienis met feestelijkheden op den Zondag, welke een publiek karakter dragen en bij publieke feestelijkheden op christelyko feest-

De Eemlander | 1910 | | pagina 1