DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 221. DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur B. O. KMKENS. m Bureau: KI.KINE HaUJ O. Te let. luterc. 188. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Advertentiiin: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is 9uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75- 78 Amsterdam DUITSCHLAND. Na de catastrophe met de L. Z. VI is men met aanbouw van het nieuwe lucht schip Ersatz-Deutschland zeer veel haast begonnen te maken. Men verwacht dat het op 15 October in dienst zal worden gesteld. Op de reis van Duseeldorf, waar het gedurende den winter zal worden opge borgen, zal het te Baden-Baden en wellicht ook te Frankfort lauden, om aan passagiers gelegenheid te geven de reis mode to maken. In het voorjaar wordt dan to Frankfort a. M. een hal voor luchtschopen gebouwd, waarin dan het reeds bestelde tweede luchtschip der „Delag" zal worden gesta- tionneerd. Te Frankfort en Badon-Baden zal dan een gerogelden passagiersdienst worden geor ganiseerd over de Bodensee, waarvan men zich, wegens de schoonheid van het pano rama groot succes voorstelt. In de mémoires van graaf Hönsbröch, deu gewezen Jezuïet die dezer dagen verschenen zijn komt de volgende geschiedenis betreffende Keizer Wilhelm voor Na de Jezuïeten verlaten te hebben, vroeg graaf Hönsbröch aan kanselier Caprivi om een plaatsje in den staatsdienst, maai de kanselier zeide dat dit onmogelijk was, omdat de Duitsche regeering dan ruzie zou krijgen met den Paus en het Centrum De graaf ging daarop naar Keizer Wilhelm en vertelde hem wat er gebeurd was „Zoodra ik het verteld had" zoo ver haalt hij m de mémoires „deud de Keizer 'n paar stappen achteruit, legde zijn hand op 't gevest van zijn zwaard en zeide: „Heeft Caprivi u dat geantwoord? Welnu, dan zal ik mij met de zaak be moeien!" Er gebeurde echter niets en de graaf wachtte te vergeefs op een betrekking. Jaren later vernam hij dat Caprivi den Keizer verteld had, dat het Centrum de marine-begrooting zou afstemmen, indien graaf Hönsbröch in staatsdienst kwam. „Ach", had de Keizer toen geantwoord, „is dat zoo? Dan zal ik hem in den steek moeten laten!" FRANKRIJK. Nu de Regeering maatregelen aankon digde tot bestrijding van de anti-militaris tische propaganda en manifestaties, heeft de „vereeuiging der republikeinsche jeugd" een zeer heftig gesteld manifest tegen de offioieren doen aanplakken, waarin tevens een gedeelte was opgenomen van de rede welke Briand acht jaar geleden als ver dediger van den anti-militarist Hervé, voor de gezworenen te Auxerre heeft gehouden. ITALIË, Een door het Italiaansche Ministerie van Justitie Ingestelde commissie, dio hot vraag stuk zou onderzoeken, hoe het stijgende misdadigerschap onder de jeugd kon wor den tegengewerkt, maakt nu een wetsont werp openbaar, dat de bescherming van minderjarigen tegen het alcoholisme ten doel heeft. Het ontwerp voorziet in alle lagere en middelbare scholen in het onderwijs van minstens één uur in de maaud in het on derwijs over de nadeelige werkiugen van den alcohol. In de avondscholen is dit uur op Zaterdag bepaald. Verder is vastgesteld, dat in scholen en opvoedingsiurichtingen, ook bij schooluitstapjes en kinderfeesten, geen wijn of andere alcoholhoudende dran ken aan de kinderen zullen worden ge schonken. Strenge voorschriften zijn gegeven voor de publieke verkoopplaatsen van alcoho lische dranken. De belangrijkste daarvan zijn, dat deze verkoopplaatsen door kin deren ouder de 15 jaren slechts onder begeleiding van volwassenen mogen worden betreden. Aan personen onder de 21 jaren is het verboden alcoholhoudende dranken te verkoopen. De verkoopplaatsen moeten minstens 500 meter van alle openbare op voedingsiurichtingen verwijderd zijn en zij mogen op Zondagen slechts één uur in den voormiddig en twee uur in den namiddag geopend zijn. Op verkiezingsdagen is alge heels sluiting voorgeschreven. Den zetbazen of verkoopenden eigenaars is een groote verantwoordelijkheid opge legd, want zij zullen aansprakelijk gesteld worden voor de uitspattingen in hun lokalen. Strenge straffen worden zoo opgelegd aan personen, die kinderen onder de 12 jaar wijn schenken of dronkenschap van een kind onder de 16 jaar veroorzaken, of aan reeds in staat van dionkonschap verkeerendo vol wassen personen nog moer alcohol doen toedienen. Het wetsontwerp verzuimt echter de grens te trekken voor welke soort van verkoopplaatsen bovenvermelde bepalingen gelden zullen; ook is te verwachten, dat alle by het alcoholverbrttik belanghebbende kringen op het ontwerp storm zullen loopen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De directie van den Oostenrijk9cheu Zuiderspoorweg heeft eenige eischeu der beambten ingewilligd en deze hebben nu besloten hun lijdelijk verzet op to geven. SPANJE. Op 6 October a.s. zullen de Spaansche Cortes worden geopend. Bij den Senaat zal allereerst een wets ontwerp op den dienstplicht in behandeling komeD, daaina het voorstel tot vervanging vau den eed voor de rechtbank door een plech igc belofte. Vervolgens zal men over gaan tot het debat over dc zoogenaamde „hangslot-"-wet, waarbij dc oprichting van nieuwe godsdienstige congregaties wordt verboden, zoolang de wet op de vereeni- girgen nog niet is aangenomen. In de Kamer zal eerst de algemeene staatkunde van de regeering worden be sproken, daarna zullen de begrooting en de wot op de middelen in behandeling komen en vervolgens verschillende andere wetsontwerpen, ingediend door de ministers van binnenlandsche zaken, van openbare werken en van financiën. De minister van financiën zal een leening van anderhalf milliard voorstellen. Van dit bedrag zijn 22 millioen bestemd voor de justitie. 100 millioen voor de marine, 180 voor openbare werken, 750 tot 780 voor oorlog en 300 tot 3-10 voor binnenlandsche zaken. PORTUGAL. Gisteren heeft de politie te Lissabon tien personen in hechtenis genomen, vrou wen en kinderen medegerekend, die allen eenzelfde huis iu het lage gedeelte der stad bewoonden. De politie nam een groote hoeveelheid materiaal voor de ver vaardiging van bommen in beslag Een slotenmaker, die zich onder de aangehoudenen bevindt, heeft verklaard dat al dat verdachte goedje hem toebe hoorde en dat hij het zich voor po.itieke doeleinden had aangeschaft. De Portugeesche regeering heeft met geweld een troep Spaansche monniken, die uit het land gebannen, maar teruggekomen waren, over de grenzen laten zetten. AMERIKA. Bij een feestelijkheid te Syracus in den Staat New-York, heeft Roosevelt eene redevoering gehouden, waarin hij o.a het volgende moet hebben gezegd: „Wanneer het socialisme is de trusts te co'ntroleeren en de armen tegen de rijken te bescher men, dan moet men het met kracht be vorderen". Dat dit waarschijnlijk niet de eerste dergelijke uitdrukking is, welke Roosevelt gebruikt, blijkt uit de verklaringen van Debbs en Victor Berger, twee bekonde sociaal-democratische leiders, die zoideo, dat Rooseveldt aanhoudend argumenten aan het socialisme ontleende om zijn rede voeringen over het „nieuwe nationalisme" te doen inslaan. Dr. KUYPER. De Autirevolutionnaire Kamerclub heeft zich, volgens de Standaard, als volgt ge constitueerd: dr. A. Kuyper, voorzitter; mt. H. A. v. de Velde, vice voorzitter; L. F. Duymaer vau Twist, le secretaris; C. v. d. Voort van Zijp, 2e secretaris; jhr. mr. H. W. vau Asch vau Wjjck, penning meester. Dr. Kuyper komt niet alleen weer in de Kamer, maar heeft ook de leiding der partij weer genomen. Hij acht zich dus blijkbaar gerehabiliteerd! Dat was te verwachten. VOORZITTER TWEEDE KAMER. Bij K. B. is benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tijdperk der tegenwoordige zittiog, mr. W. K. F. P. graaf van Bylandt, lid vau die Kamer. CONTROLE. B. en W. van Haarlem stellen voor het gemeenteperaoneel te verplichten bij ziekto een aan te stellen gemeente-geneesheer iu hun woning te ontvangen om hen te onder zoeken. Mr. A. DE JONG. Naar „De Rotterd." meldt, is gisteren bij de Tweede Kamer een brief ingekomen van mr. A. de Jong, wethouder der ge- meento Rotterdam, waarbij hij bedankt als lid van de Tweede Kamer. RADEN VAN ADMINISTRATIE Naar „Het Vad." verneemt, bestaat bij den minister van oorlog het voornemen om in den loop van het volgende jaar bij de bataljons inf. de raden van administratie te herstellen zooals vroeger, en dit opdat die onderdeelen bij mobilisatie buiten het verband dor hoofdadministratie staan en onverwijld eigen administratie kunnen voeren. PROGRESSIEF SCHOOLGELD, ENZ. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van adressen betreffende wijziging van: lo. de schoolgeldheffing voor de scholen le soort; 2o. het leerplan voor die scholen, luidt in zijn geheel als volgt: „Wij hebben do eer hierbij weder in uwe hauden te stellen de adressen betref fende het invoeren van een gewijzigde schoolgeldheffing voor de scholen le soort, waarbij in 't bijzonder gevraagd wordt, voor deze scholen een schoolgeldheffing in te voeren, waarbij vooral met ieders finan- cieele draagkracht wordt rekening gehouden en waarbij tevens het onderwijs een leer plan blijft aangeven aansluitende op de Hoogere Burgerschool en het Gynasium en met vervolgklassen, waarin de leerlingen voor het diploma voor meeruitgebreid Lager onderwijs kunnen worden voorbereid. De behandeling van deze adressen hebben wij aangehouden totdat de planuen ter voorziening in de behoefte aan Handels onderwijs een meer vasten rorrn hadden aan genomen. Meer toch dan bij oppervlakkige beschouwing vermoed zou worden, houden deze adressen met het handelsonderwijs verband. Zoolang geen handelsschool tot stand is gekomen, zullen vele kinderen, die speciale opleiding missen en dus voor hen minder geschikte scholen bezoeken (in 't bijzonder Hoogere Burgerschool of vervolgklassen), bij gebreke van de voor keu moest gewenschto inrichting. De heffing van schoolgeld voor de lagere scholen zal, naar onze meening, nauw verband moeten houden met het schoolgeld voor de scholen die de leerlingen na vertrek van de lagere school bezoeken. Waar het schoolgeld voor het Gymnasium en do Hoogere Burgerschool respectievelijk f 100 en f 60 bedraagt, zal gezorgd moeten worden, dat de scholen, die voor deze inrichtingen van onderwijs opleiden, een lager of althans het zelfde schoolgeld vragen. Aan dezen eisch voldoet de regeling voor de scholen eerste soort. Zoolang de kinderen geen Fransch leeren betalen zij f 25 wordt het onderwijs uitgebreid tot Fransch of Wis kunde, of beide vakken, dan bedraagt het schoolgeld f 40. Zoodra ook Duitsch of Engelsch onderwezen wordt, wordt voor de Jongensschool föO, voor do Meisjes school f55 of f70 gevraagd. Tot het tijd stip dat de leerlingen derhalve naar Gym nasium of Hoogero Burgerschool gaan, betateo zij 140 schoolgeld komen zij op die inrichtingen, dan moet f 100 of f60 schoolgeld betaald worden. Naar onze meening is het schoolgeld ad f40 voor die rubriek kinderen, dio op geleid worden voor inrichtingen van ouder wijs, waarvoor het schoolgeld f 60 of f 100 bedraagt, niet te hoog. Immers indien de welstand der ouders een beletsel is voor het betalen van dat schoolgeld, dan zal het schoolgeld voor Hoogere Burgerschool of Gymnasium nog grooter beletsel moe ten zijn. Het schoolgeld voor de Handelsschool, hetzij deze een gemeentelijke inrichting, hetzij eene particuliere worde, zal naar

De Eemlander | 1910 | | pagina 1