WEERBERICHT. Thermometerstand amersfoortsche Rechtzaken. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN IIET KONINIvL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uar. De Bilt, 22 September 1910. Hoogste barometerstand 775.2 m.M. te Valencia laagste 746.1 te Bodo. Verwachting tot den avond van 23 Sep tember 1910. Zwakke meest N.-lijkc wind. Gesteldheid van de lucht: Afwisselende bowolking weinig of geen regen. Temperatuurdezelfde. Barometerstand le AMERSFOORT. 769 mM. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 64 Laagste hedennachtF. 38 Hedenmiddag 12 uurF. 58 BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 22 Sept. des morgens 7 uur is 53° F. onze meening belangrijk lager gesteld moeten worden dan dat voor Gymnasium of Hoogere Burgerschool. Gelijk uit ons voorstel betreffende de Handelsschool blijkt, i6 het een eisch voor die school, dat geen keunis van het Fransch voor de toelating gevraagd wordt, maar dat daar met het leeren van Fransch begonnen wordt. De scholen le soort hebben hare leerlingen, wanneer zij den leeftijd voor de handels school bereikt hebben, reeds 3 jaren on derwijs in het Fransch gegeven. In 't al gemeen kan dus vrij zeker aangenomen worden, dat zij, die lator de Handelsschool zullen bezoeken, niet op de scholen le soort, doch op de Bchool 2e soort zullen gaan, die geheel en al aansluit aan do Handelsschool. Wy vermoeden, dat dooi de stichting van de handelsschool een belangrijk aantal kinderen plaatsing zullen zoeken op de school 2e soort, welke school de kinderen na het zesde leerjaar geheel klaar voor de handelsschool zal moeten afleveren. Bij de inrichting der handels school zal er op gelet moeten worden ook met het oog op de buitengemeenten in verband met Ryks- en Provinciale sub sidie dat zij hare eischen niet gelijk stelt met de eischen die voor toelating op Gymnasium of Hoogere Burgerschool gel den. Het is daarom als vrij zeker aan te nemen, dat alle leerlingen, die bij gebreke eener Handelsschool, de scholen le soort zouden bezoeken, voortaan als opleidings school de school 2e soort zullen kiezen, wier leerplan gelijk reeds is opgemerkt geheel zal moeten aansluiten aan de han delsschool. Ten aanzien van do leerlingen, die voor taan bestemd zullen zijn voor de Handels school, is dus de school 2e- soort de aan gewezen opleidingsschool, zoodat ook in dit opzicht wijziging van de schoolgeldregeling voor de scholen le soort niet noodig is. Wat betreft de leerlingen, die later de normaalschool wcnschen te bezoeken zij opgemerkt, dat ook voor hen de school 2e soort de aangewezen opleidingsschool is. De vraag doet zich thans over of behalve de leerlingen bestemd voor Gym nasium, Iloogere Burgerschool en Normaal scholen de scholen le soort door een zoo groot aantal leerlingen bezocht worden, dat voor deze rubriek een ingrijpende wijziging noodig is, in 't bijzonder dus voor de leerlingen, die de zg vervolgkla9sen bezoeken. Wij moeten, nadat wij deze zaak meermalen besproken en overwogen hebben, verklaren, dat wij niet durven zeggen in welke richting deze klassen geleid moeten worden, in 't bijzonder ten aanzien van de Jongensschool. Deze klassen waren op 1 Januari in de jaren 1905, 1906,1907,190S, 1909 en 1910 te samen bezet door respec tievelijk 10, 10, 14, 13, 13 en 15 leer lingen, terwijl het aantal leerlingen tegen het einde van den afgeloopen cursus 9 bedroeg. Voor den aanstaanden cursus wordt het aantal leerlingen op 20 geraamd. Naar wij met vrij groote zekerheid vermoeden, zal een goed ingerichte Handelsschool een groot aantal van hen, die tot hedeu dik wijls, bij gebrek aan eene andere opleiding, do vervolgklassen volgden, aan die klassen ontrekken. Toch is niet met zekerheid te zeggen, dat deze klassen in het vervolg gemist zullen kunnen worden. Het Hnofd van de Jongensschool gaf eene reorganisatie in overweging, waarbij in 't. bijzonder het handelsonderwijs op den voorgrond zon treden. Hoezeer wij ook de pogingen waar- dceron, die, door het Hoofd en verder per soneel der Jongensschool aangewend worden om de vervolgklassen zoo vruchtdragend mogelijk te maken, toch kunnen wij eene dergelijke oplossing niet bevorderen, 't geen meer uitvoerig in ons voorstel betreffende dé Handelsschool is uiteengezet. Wij achten het evenwel noodzakelijk, den invloed van de Handelsschool na te gaan, alvorens ten aanzien van die vervolgklassen eene be slissing te nemen. Eerst dan zal kunnen worden uitgemaakt of deze klassen en, zoo ja, in welken vorm, in stand gehouden moeten worden Indien inderdaad de Han delsschool vele leerlingen onttrekt aan de scholen le soort, verdient het wellicht meer overweging, de school 2e soort zoodanig in te richten, dat aldaar hetzij vervolgklas sen, hetzij door uitbreiding van het herha- lingsonderwij9 hetzij door iustellmg van een avondschool voor de Fransche taal (gelijk deze te Utrecht bestaat), onderwijs in het Fransch en zoo dit wenschelijk blykt in andere talon gegeven zal worden. Wij achteu het evenwel noodzakelijk de werking en den invloed van de Handels school af te wachten om daarna met mcerdero zekerheid te kuunen bepalen in welke richting verbetering aangebracht moet worden. De ondervinding toch leert, dat op die wijze de belangen vau het onderwijs het beste gediend worden. Ware toch voor enkele jaren toen de eischen voor handelsonderwijs nog geenszins dien vasten vorm hadden aangenomen als heden besloten tot eene reorganisatie van de vervolgklassen, dan zou deze stellig de tot 6tand koming van eene handelsvakschool bemoeilijkt en vertraagd hebben. De bovenstaande overwegingen hebben ons geleid tot de conclusie, dat ten aanzien van de z.g. vervolgklassen thans geene beslissing genomen kan worden. In 't bij zonder staat naar onze meening nog geenszins vast of zij verbonden moeten blijven aan de Jongensschool, dan wel ge bracht moeten worden naar een andere organisatie, waarbij aansluiting gezocht moet worden aan de school 2e soort. Resumeerende komen wij derhalve tot de volgende conclusie: ten aanzien van de kinderen bestemd voor Gymnasium, Hoogere Burgerschool, Handelsschool en Normaal school is wijziging van de organisatie dei- scholen en in verband daarmede wijziging der schoolgeldheiïing niet noodzakelijk; immers het schoolgeld voor ieder der beide soorten Lagere scholen is lager dan het schoolgeld voor de scholen, waarvoor zij in 't bijzouder opleiden. Eene beslissing ten aanzien van tie vervolgklassen, zoowel wat betreft haar voortbestaan of hare reorganisatie als het schoolgeld voor die klassen, kau thans nog niet genomen worden. Op grond van het bovenstaande geven wij U in overweging, althans voorloopig, op de ingekomen adressen afwijzen te beschikken. Wij verklaren ons evenwel te dezer zake, in 't bijzonder ten aanzien vau de vervolgklassen, dilligent. Aan den brigadier der Rijksveldwacht N. Jongepier, commandant der brigade Amersfoort, is door Z. M. den Koning van België de gouden medaille der Leopold orde verleend. Op de Staatsbegrooting voor 1911 wordt voor 18 ambachtsscholen, waaronder ook Amersfoort, hoogere subsidie gevraagd. De tentoonstelling van het tubercu lose museum, die hier iD het laatst dezer maand zou worden gehouden, moet worden uitgesteld tot voorjaar 1911, Wat velen onzer lezers nog niet zullen weten, is, dat de Amersfoortschd voetbalvereeniging „Quick" het oude veld aan den Leusderweg, dat zij nu juist 20 jaar bespeeld heeft, gaat verlaten. Voortaan zullen sportliefhebbers hun schreden Zon dags naa>- Birklioven moeten richten. Quick is n.l. verhuisd naar het Sportterrein aldaar. Het veld aan den Leusderweg kan met meer voldoen aan de eischen, die goed voetbal aan een tenein stelt. Het nieuwe veld ziet er keurig uit en is bovendien op internationale afmetingen gebracht. Wij twijfelen niet of de Quickwedstrijden zullen voortaan voor een groot deel van het publiek een aangename attractie worden. De mooie wandeling erheen, do tribunes op het terrein, de buffetten van het res taurant, alles zal tot de goede stemming meewerken. Zondag 2 October zal de le thuiswed strijd plaats hebben van het le Quick- elftal tegeri Robur et Velocitas uit Apel doorn. Alle wedstrijden op Birkhoven zullen steeds Zaterdagavond in ons blad aange kondigd worden. DE POLITIEHOND ALS BEWIJSMIDDEL. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft gister arrest gewezen in de zaak tegen J. 0 Al- bers en N. J. Kollaard, die wegens poging tot diefstal met braak in de villa „Duin en Bosch", te Castricum, door de Alk- maarsche Rechtbank waren veroordeeld tot drie en vier jaren gevangenisstraf. De Rechtbank had haar bewijs o. a. gebouwd op de verrichtingen van den politiehond „Tjap", afgericht door den heer Huysmans. Deze hond, een Fransch-Belgische herders hond had bekl. Kollaard aangewezen als degeen, die een pet gedragen had, welke op de plaats van het misdrijf was gevon den en daar blijkbaar door een der daders van de inbraak was achtergelaten. De proeven waren genomen op de binnenplaats van de gevangenis te Alkmaar. Men had daar den hond aan de gevonden pet laten ruiken en tot tweemaal toe had hij uit een groep van zeven personen Kollaard aangewezen, door blaffend tegen dozen op te springend. Er was ook een tegenproef genomen, waarbij men de hond „de lucht" van Kollaaard gaf en het dier zonder aarzelen de pet apporteerde. Bij de behandeling in hooger beroep van deze zaak voor het Amsterdamsche Gerechtshof, wees de advocaat-generaal er op, dat uu voor de eerste maal bij de Nederlandsche justitie gebruik werd ge maakt van de aanwijzing van een politie hond om tot het bewijs in een strafzaak te komen. Het hof heeft bij zijn arrest van gister dit bewijsmiddel aanvaard. Het vernietigde het beroepen vonnis, omdat daarby recht was gedaan op een getuigenis, dat blijkbaar niet op eigen waarneming berustte eu beeft vervolgens opnieuw het bewijs tegen beklaagde op gebouwd. Ten opzichte vau de verrichtingen van den politiehond overweegt het arrest, dat de eigenaar eu africhter, de heer Huysmans, als getuige-deskundigo verkaard heeft een studie te hebben gemaakt van den speurzin van honden. Diens ervaring en gedane proefnemingen hebben|bem geleerd, dat de lucht van de menscheu verschillend is en zich mededeelt aan de door hen gedragen klocderen en bovendien, dat de politiehond het instinct heeft de lucht van den mensch te herkennen. Do deskundige was op grond van deze wetenschap en kennende de africhting van den hond, tot de conclusie gedomen, dat de in het huis van inbraak gevonden pet gedragen is door bekl. Kollaard, die im mers door den politiehond was aangewezen op de wijze zooals dit den houd door dressuur geleerd was. Het hof nam deze conclusie van den deskundige over en vond in deze aanwij zing van het gevonden hoofddeksel, ge voegd bij de oveige aanwijzingen, voldoen de gegevens om het bewijs van schuld tegen beiden op te bouwen. Wegens poging tot diefstal in vereeni- ging des nachts gepleegd met behulp van braak, werd bekl. J. H. Alders veroor deeld tot drie jaren en N. J. Kollaard, wien tevens recidive 'ten laste, was gelegd, tot vijf jaren gevangenisstraf. KANTONGERECHT. Door don kantonrechter alhier zijn de navolgende vonnissen gewezen: Straatschenderij. S. S. te Amsterdam, f2 of 2 d. Niet zorgen dat een op zijn last op den openbaren weg gedane uitgraving verlicht is. J. D, te Spakenburg, f3 of 3 d. Nachtelijk burengerucht verwekken. A. v. d. H. te Soest, f 3 of 3 d. J. M. te Soest, f 3 of 3 d. Het vervoer door trekdier doen plaats hebben op noodeloos pijnlijke wijze. J. K. te Baarn, f 3 of 3 d. Zonder recht vee in weiland laten loopen. W. Y. te Huizen, f 2 of 2 d. Zonder recht in Augustus op weiland loopen. L. "V. te Spakenburg, f2 of 2 d. F. K. f 2 of 2 d. P. K. f 2 of 2 d. B. K. f2 of 2 d. S. K. f2 of 2 d. Allen te Spakenburg. Dronkenschap. J. de G. te Spakenburg, f 3 of 3 d. G. K. te Soest, f 3 of 3 d. J. v. S. te Yeenendaal, f 5 of 3 d. G. A. Q. te Amersfoort, f 8 of 3 d. A. P. te Amersfoort, f 3 of 3 d. A. P te A'foort, f3 of 3 d. H. J. v. B. te Amersfoort, f 3 of 3 d. A. P. zwervend, f 3 of 3 d. K. de G. te Leusden, le herh., 3 d. M. S. te Utrecht, 3o herh., 3 weken. W. S. te Baarn, le herh.. 3 d. Overtreding Wapenwet. W. B. te Voort- huizen, f 3 of 3 d. Visschen zonder vergunning. G. v. d. B. te Baarn, f 3 of 2 d. G v. d. B. te Baarn, f 3 of 2 d. J. C. B. te Baarn, f 3 of 2 d. Yisschen zonder vergunning en acte. A. G. de H. te Baarn, vrijgesproken. In gesloten tijd wild vervoeren. D. de R. te Baarn, f 10 of 4 d. en verbeurdvcrkl. van den haas. Overtreding Drankwet. J. HJ S. te Amersfoort, f 2 of 2 d. Overtreding Leerplichtwet. L. de J. te Spakenburg, f 4 of 4 d. G. v. D. te Spakenburg, f2 of 2 d. Wielrijden zonder licht, P K. te Soest, f 2 of 2 d. J. II. f 2 of 2 d. H. II. 2 of 2 d. P. v. H f 2 of 2 d. H. v. d. K. f2 of 2 d. M. H. f2 of 2 d. W. S. f 2 of 2 d. Allen te Soest. Wielrijden zondc-r licht. A. J. J. v. d. K. te Baarn, f 2 of 2 d. W. H. te Nijkerk, f 2 of d. L. S. te Amersfoort, f2 of 2 d. Met rijwiel niet behoorlijk uitwijken. A. K. te Driebergen f 5 of 5 d. Met voertuig rijwielpad berijden. P. N. K. Amersfoort 13 of 3 d. A. v. P. te Nijkerk f 3 of 3 d. Over rijwielpad vee leiden. J. J. te Hilversum f 3 of 3 d.. Met te kleinen hond rijden. Ph. v. d. II. te Amersfoort f 3 of 3 d. Op hondenkar zitten. J M. C. te Utrecht, f 3 of 3 d. A. R. te Spakenburg, f 3 of 3 d. B. K. te Spakenburg, f 3 of 3 d. Op rijwiel gezeten een paard bij de hand leiden. G. L. te Yoorthuizen, f '2 of 2 d. Straat in verkeerde richting berijden. J. S. te Hoevelaken, f 1 of 1 d. Door het houtgewas van het plantsoen loopen. A. v. D. te Amersfoort, f 1 of 1 d. Een afgesloten weg mot rijwiel beryden. K. M. te Amersfoort, f 2 of 2 d. Rumoer maken op straat. M. B. to M. f 1 of 1 d. J. de J., f 1 of 1 d. J. H„ f 1 of 1 d. allen te Amersfoort. Yee over rywielpad leidon. J. de J. te Laren, terug ouders. Een pagaaitocht door Euro'pa Uit Hasselt meldt men aan de Zw. Ct. Maandagavond .is hier Van Hardenberg langs de Vecht aangekomen de heer Her mann W- Lantz, van Stockholm, met zijn kano Butterfly. De heer L. is medewerker van drie Zweedsche sportbladen en doet in die qualiteit een pagaaitocht door Europa. Van hier gaat hy over de Zuiderzee naar Amsterdam eu vervolgens over Rot terdam, Antwerpen, BruBsel en Parijs naar Marseille. Van daar over Genua door- Noord Italië naar Venetië. Uy zet zijn tocht voort door de Adriatische Zee over Athene en Constantinopel tot den mond van de Don, dan langs een kanaal naai de Wolga en vervolgens naar St. Petersburg terug naar zijn punt van uitgang. De Butterfly is lang 4,56 breed 0.90 M. en gaat diep 25 c.M. De heer L. verklaart nooit „onderdak" te slapen. Hy neemt zyn nachtrust of in zijn kano of in een slaapzak aan den oever- of het strand. Over twee jaar denkt hij weer thuis te zyn. Gelyncht. Twee voorname Ita- liauen, die een rol speelden bij de jongste sigarenmakersstaking, werden gisteren te Tarnpa in Florida, gearresteerd, onder beschuldiging een boekhouder van een sigarenfabriek te hebben doodgeschoten. Terwijl zy, te zamen geboeid, naar de gevangenis werden overgebracht, deed een menigte Cubanen en Italianen een aanval op het politiegeleide, dat werd overmees-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2