zaterdag 24 september 1910. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. j. h. w. auf dem brinke, ""buitenland! binnenland. Het voordeeligst voor het huishouden is het 10 pCt. dividend van ons brood, No, 223. 7e JAARGANG Bericht de ontvangst der PARIJZER MODELHOEDEN in geld uitgekeerd f 10 f25 per gezin. Hoofdredacteur R. G. B IJ K E N S. Abonnementsprijs: Per jaar[4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. i 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nnmmers f 0.05. Bureau: KLEINE HaUJ C. Telel. Intcrc. 18». Prijs der Advertentiën: Vau 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel 10.10. (Bjj abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad i.s „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buiteulandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam LANGESTRAAT 48. AMERSFOORT. ENGELSCHE en WEEN ER CHAPELLERIE en NOUVEAUTE's voor het aanstaande seizoen. ONDER ROME. Hot nut van openbare leezaleu is in ons blad reeds meermalen aangetoond. Deze inrichtingen willen voldoen aan den eisch om het book en het publiek met onvoldoendo schoolontwikkeling tot elkaar te brengen. Zij willen ook de breedo middelklasse, die wat beter, maar toch nog onvoldoende onderwijs heeft genoten, do gelegenheid geven het ontbrekende in te halen, in de boeken nieuwe stof voor ontwikkeling te zoeken en zich zoodoende beter te wapenen in den strijd om het bestaan en hooger genot te vinden. Verblijdend was dan ook het bericht, dat de minister van Binnenlandsche zaken, Heemskerk, van plan was f 11.600 als rijkssubsidie te geven om overeen komstig het advies van het bestuur der Vereeniging voor openbare leeszalen in Nederland, over tien instellingen van dien aard in 't geheele land te worden verdeeld terwijl dan f1500 ter beschikking van het controleerend bestuur zou blijven. Maar al spoedig daarna vernam men, dat de roomsch-katholieke coalitiegenooten van den minister in 't geheel niet op had den met zulk een plan. Dat kunnen we begrijpen de clerus wil uitmaken wat het volk mag lezen en wat niet. In zjjn oogen is het volk reeds veel te ontwikkeld. Maar wat men zich als Nederlander moeilijk kan begrijpen, is, dat een protes- tant8ch minister zoo maar op de eerste bedreiging van Rome bakzeil haalt, de onderdanige dienaar speelt en voorloopig in dezen vorm de f 11.600 weer van de begrooting heeft doen verdwjjnen. De Haageohe Kroniekschrijver van de N. G. Ct. meent, dat de oppositie van roomsch-katholieke zijde tegen het beginsel der openbare leeszalen gerezen, de vrees, dat de strijd tusschen het Hervormings ideaal vau't vrije onderzoek en de roomsch katholieke grondgedachte van de nood zakelijkheid der priesterlijke voogdij op intellectueel gebied, tot hevige verschillen, tot ernstige gevolgen misschien, aanleiding kon geven, mr. Heemskerk er toe moet hebben gebracht zijn vrijgevig standpunt te verlaten en toe te geven aan de pressie der roomsch katholieke bestrijders, om 't op dit punt niet tot een conflict te laten komen, dat maar al te gemakkelijk kon worden opgevat als een antwoord van regeering en vertegenwoordiging op de Borromeus encycliek. Als dit waar is, is het zeer bedenkelijk en het proteBtantsch Nederland mag zich wel eens afvragen, waarheen de coalitie ons voert. DE DUITSCH SOCIAAL- DEMOCRATISCHE PARTIJDAG. J)e belangrijke beslissingen over de begrootingsgoedkeuring, in den laten avond van Woensdag op don partijdag te Maag denburg genomen, hebben een merkwaar dig resultaat gehad. De Zuid-Duitschers die Woensdagavond den partijdag verlieten, zijn gistermorgen teruggekeerd; zonder eenige verklaring, zonder zelfs op de ge beurtenissen te zinspelen, hebben zij hun plaats ingenomen; de Frankf. Ztg. verneemt dat zij bij de verdere beraadslagingen de gebeurtenissen en besluiten van Woensdag avond eenvoudig willen ignoreereu. Eergistermorgen werd de vergadering voortgezet met een langdurig rapport van den afgevaardigde Noske over de parle mentaire werkzaamheid der Rijksdagfractio. Klaarblijkelijk, zegt do Kölu. Ztg., wilde hij door een daverende redevoering over den politieken toestand de aandacht aflei den van het gebeurde. Maar dat zal moei lijk zijn. Want rle afkeuring van hetgeen de uiterste radicalen deden, kan voor niemand verborgen blijven. Zelfs Bebel heeft dat niet gewild, en geheel tegen zijn zin is de beslissing gevallen. Want hij weet heel goed, dat de Zuid- Duitsche leiders vrij zeker zijn van hun organisaties. En daarom, zegt de Frankf. Ztg., zal de uitsluiting niet zoo gemakke lijk zijn als de ultra'» zich dat voorstellen De afgevaardigden toch, die tegen ecD besluit van den partijdag handelen, kunnen slechts door de partij organisaties van hun kiesdistrict uit de pat tij worden verwijderd. Niemand gelooft ernstig, dat de Badensche Landdagleden door hun kiezers in den steek zullen worden gcloten. Do radicalen zullen, om hun doel te bereiken, een nieuw voorstel op den aanstaanden partijdag moeten indienen, een uitzonderingswet, waardoor zij, die voor de begrooiingeD stemmen, door den Partijdag kunnen wor den uitgesloten. Daarvoor zullen zij echter wel geen meederheid vinden, en derhalve heeft hot thans genomen besluit, ook met de scherpe resolutie van Zubeil, slechts een platonische, geen practische waarde. DUITSCHLAND. Uit een bericht in ons vorig Diimmers heeft men gezien hoe het Verbond van industrieeleu in do metaal industrie, dezelfde tactiek gaat toepassen, welke in ons land door de textiel fabrikanten te Enschedé werd gevolgd. Ton einde den metaal-arbeiders te be letten hun uitgesloten kameraden van de scheepswerven geldelijk to steunen, worden ook zij uitgesloten. De Vossi6che Zeitung verneemt nog, dat de werkgeversbond met het oog op deze uitsluiting roods thans besloot om zich op do hoogte te stellen tot welke organisatio de bij hun leden werkende arbeiders zjjn aangesloten. Te dien einde heeft zij den arbeiders een vragenlijst toegestuurd, welke aldus luidt: lo. Zijt gg lid vau een arbeidersorgani satie en '2o. Bij welke organisatie zijt gy aange sloten De arbeiders die deze vragen op een, naar de meening van het werkgeversver bond onvoldoende wijze beantwoorden, zullen zonder meer worden beschouwd als leden van het „Deutsche Metall-arbeiter- verband", en de daaruit voortvloeiende ge volgen moeten dragen Uit dit bericht blijkt, waarom de werk gevers juist 60 percent van hun arbeiders willen uitsluiten. De uitsluiting gaat alleen tegen het bovengenoemde „Metall-arbeiter verband", (1. i. de neutrale organisatie die verreweg hot grootste deel der metaal-arbeiders omvat. Men rekent dus, dat er 40 percent ar beiders ongeorganiseerd zijn of tot een der confessioneele organisaties behooren. GRIEKENLAND. Er begint thans eenige orde te komen in den chaos, die tot dusver de nationale vergadering van Griekenland heette. De Atheensche correspondent van de Vossische Zeitung meldt nu, datTheotokis in overleg met zijn aanhangers besloten heeft, met Rhallys samen te werken en te zorgen, dat de nationale vergadering niet in een constituante wordt verauderd. Ver der wil hij tot voorzitter een man gekozen zien, die tot geen van beide partijen be hoort, maar dezen niet onwelwillend ge zind is en ten slotte na aftreden van het ministerie Dragoemis op de benoeming van een zakelijk bakinct aansturen Alle pogingen der wildon om Venizelos te bewegen zich aan het hoofd eener nieuwe party te stellen, die het uitroepen eener constituante beoogt, zjjn mislukr. Gevolg hiervan is, dat de wilden, de ra dicalen en de Thessaliërs gemeene zaak hebben gemaakt om eendrachtig tegen Venizelos en do oude partjjen te velde te trekken. Zjj zjjn overeengekomen den volgenden eed af te leggen: Ik zweer bij uiyn geweten, dat ik mjjn plichten ten opzichte van het vaderland als afgevaar digde zonder verzuim zal vervullen. Do voorzitter zal Maandag gekozen worden. Deze keuze beslist over het lot der regoering. ITALIË. In een brief aan den kardinaal-vicaris teekent de Paus protest aan tegen de onjuiste en suiadeljjke beweringen, die de burgcineecter van Rome tegen de leer stellingen van het geloof te berde heeft gebracht. Do Paus besluit met zijn ver ontwaardiging uit te spreken en de aandacht der geloovigen te vestigen op de voort durende en steeds ernstiger beleedigingen, die de autoriteiten in de stad van den pontifex zelve den R.-K. godsdienst aandoen. JAPAN. Wij lezen in verband met een dezer dagen ontdekte samenzwering tegen het leven van den Keizer van Japan, dat dit de eerste maal is in de geschiedenis van Japan, dat des Keizers eigen onderdanen tegen hem samenspannen. Volgens het blad Hosji wordt de strengst mogelijke censuur gehouden over al wat omtrent het geval bekend zou kunnen worden. Toch weet de Hosji te vertellen, dat de Keizer bij een bezoek aan rle militaire school dicht voor de hoofdstad vermoord had moeten worden. UITKEERING BIJ WERKLOOSHEID. De directeur van het Bureau voor de Centrale Statistiek, heeft de verschillende wcrklieden-vereenigicgen hier te lande doen weteu dat thans uitvoering zal wor den gegeven aan een bij het Bureau reeds lang bestaand voornemen, om nauwkeurige gegevens te verzamelen omtrent de werk loosheid der arbeiders, die van hun vakor ganisatie naar vaste regelen uitkeering ontvangen ingeval van werkloosheid. In verband met het groote belang van zulk een statistiek, waarop reed9 zoo her haaldelijk en zeker niet het minst door de arbeiders zelf werd aangedrongen, wijst de beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbak ken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedzamer is Reeds in Januari 1910 is. over 1909 Men lette op de echte nootzoete tarwesmaah van ons „Melkbrood" en „Gezondheidbrood", welke smaak alleen door de beste soorten tarwe kan worden gegeven, alsmede dat ons brood niet ls beschadigd door spoorwegvervoer enz-, alsmede waardoor zijn borsten niet taal. doch croqnant zijn. Vraag een dividendboekje aan de Afdeeling „Bro°dlabriek" van Meursing's Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1