WEERBERICHT. Thermometerstand Uit de Pers. oTADSNIEUWS. INGEZONDEN. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN ITET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorin 1Ü.50 uur. De Bilt, 29 September 1910. Hoogste barometerstand 769.1 m.M. te norta laagste 741.7 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 30 Sep tember 1910. Zwakke lot matige Z.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, droog weer. TemperatuurDezelfde. Barometerstand le AMERSFOOpT. 761 m M. Vorige stand te 12 uur 767 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 67 Laagste hedennachtF. 48 Hedenmiddag 12 uurF. 66 AHERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 29 Sept. des morgens 7 uur is 55" F. MOTOR- EN RIJWIELREGLEMENT. In het Motor- en Rijwielreglement zijn, naar de Staatscourant meldt o. a. de vol gende wijzigingen aangebracht: „In het algemeen moet een motorrijtuig, waarmede over een weg wordt gereden, er op ingericht zijn: a. dat zooveel mogelijk elk gevaar voor brand of ontploffing worde voorkomen; b. dat niet door gedruisch rij- of trek dieren of ander vee worden verschrikt; c. dat de overige gebruikers van den weg niet ernstig doorrook of damp worden gehinderd. „Een motorrijtuig, waarmede over een weg wordt gereden, moet voorzien zijn van platen, waarop zijn aangeven de iabriek en het fabrieksnummer van het chassis, bet vermogen in paard ekrachten van den motor of het aantal en de boring dor cylinders en het eigengewicht van het „Een motorrijtuig op meer dan drie wielen, waarmede over een weg wordt gereden, moet voorzien zijn van een in richting in staat om bij het bestijgen zelfs van steile hellingen terugloopen geheel te beletten, doch alleen ingeval een der remmen niet aan dezen cisch voldoet." „De hoorn moet voor motorrijtuigen op meer dan drie wielen een zwarer., voor motorrijtuigen op drie of twee wielen een schellen toon hebben". „Binnen stedelijke bebouwde kommen is het verboden verblindende verlichting (schijnwerpers) te bezigen". ki.„Hij is'verplicht zorg te dragen, dat de overige gebruikers vau den weg niet ernstig door rook of damp van het motor rijtuig worden gehinderd". „Ten aanzien van het plaatsen van waar schuwingsborden ter beveiliging van het verkeer met motorrijtuigen zijn de wegbe- hcerschers verplicht zorg te dragen, dat rekening worde gehoudeu met de lijst vau tcokens, bedoeld bij artikel 8 van het op 11 October 1909 te Parijs gesloten verdrag betreffende het verkeer met automobielen (Staatsblad no. 277 van 1910) en met de in dat artikel vervatte voorschriften." EEN BEDREIGING. Een en ander wat de „Standaard" schreef over de landsdefensio doet de R. Kath. Gelderlander zeggen: Dus: behalve 40 millioen voor de kust verdediging en ongeveer 10 millioen voor de Amsterdamsche Stelling, nog x millioen voor de Amsterdamsche linie en x millioen voor de verbetering van het staande leger. Wij hebben over dezen drang in militaris tische richting slechts één ding te zeggen: Mochten deze denkbeeldeu steun vinden bij de coalitie, dan kecren wij ons van deze politieke partijgroepcering af. En wij weten met zekerheid, dat velen hetzelfde zullen doen, wier geweten hun zegt, dat steun aau een partij-groepeering, die in deze richting drijft en het volk daarvoor ontzettende lasten moet opleggen, niet is in het waro belang des lands. De voor den dienst in Indië bestemde 2c luitenant der Cavalerie C. F. A. de Bruijn, zal 15 October met het stoomschip „Rembrandt" zijn bestemming volgen De loting voor do bekerwedstrijden heeft uitgewezen, dat de Aniersfourtsche Voetbalclub H. V. C. moet uitkomen tegen Quick uit Den Haag. Dat zal een zware strijd zijn voor do Amersfoorters tegen deze kampioenen. Op den openbaren weg zijn gevonden en op het bureau van politie gedeponeerd: een ceintuur, een lepeltje, een medaillon met twee portretjes en een wit kinder schoentje. Door de leerlingen van de Hoogere Burgerschool word Dinsdag oen excursie gemaakt over Soesterberg en Soest naar Be khoven. Op het sportterrein nldaar wer den verschillende spelen gehouden, waar voor eenige prijzen waren beschikbaar gesteld. De Hagespelers, onder leidingjvan Eduard Verkade, zullen hun seizoen alhier openen met eenc voorstelling van „Joy" a play on the let.er „I" in three acts, bij John Galsworthy. De Nedorlandsche vertaling luidt: „Joy" een spel op het thema „Ik", in drie be drijven, en is bewerkt door C. Goedkoop. Galsworthy, die door Bernard Shaw hoog wordt gewaardeerd, al is zijn kunst vau gunsch anderen aard, maakte zijn naam in Engeland met dit stuk en bevestigde dien door zijn spelen „Strife" en „Justice". Het zal de eerste maal zijn, dat iets van dezeu schrijver in Nederland wordt opge voerd. AGENDA. 30 September. Vergadering Ambachtsschool. 1 October. Uitvoering Speenhof!' in Amicilia. 2 October. Vergadering tegen nachtarbeid. 9 October. Openbare Vergadering van den Nederl. Prot. Boud. DRINKWATERLEIDING. „Aan den Raad der Gemeente Amers foort is door B. en W. het voorstel „ingediend, om cene Gemeentelijke water- „leiding aan te leggen en te exploiteeren „uit de Gclder8cbe vallei. Do kosten worden „geraamd op f 331.000. „Op dit oogeublik is de Gemeente nog „gecontracteerd met de Utrechtsche Wa terleiding-maatschappij. Bovenstaande mededeeling werd voor eenig a weken gedaan in verschillende dagbladen, doch sedert dien bleven nadere inlichtingen uit. Het schijnt, dat de zaak ten Stadhuize met groote en volstrekt onverklaarbare geheimzinnigheid wordt behandeld. Van waar die terughouding? Zoo één geval volledige opeubaarheid kan lijden, zal het toch stellig wel daar zijn, waar eone gemeente zich aangordt tot het uitoefenen van een gemeentebedrijf. Eu in cene zoo ernstige zaak als het hier geldt, en van zoover gaande strekking, zijn de belasting betalende burgers kwalijk gediend van verrassingen. Nader kwam men te hooien, dat B. en W. voor den watervang een terrein hebben aangegeven, gelegen onder de Gemeente Hoevelaken. Maar de uitslag der scheikundige en bacteriologische onderzoekingen van het verkregen water, onderzoekingen, welke toch ongetwijfeld hebben plaatsgevonden, wordt geheimgehouden. Waartoe?! Over de hoedanigheid van het water is derhalve niets bekend. Ook niet of het ijzerhoudend is, in welk geval oniijzerings- inrichtingen noodig zullen z(jn, die de exploitatiekosten niet onaanzienlijk zullen verlioogen. Wij weten, dat B. en W. de aanleg- kostcn begrooteu op f 331.000; een respec tabel bedrag. Wat we er voor krijgen is voorloopig nog een geheim en er kan dus geen oordeel over de deugelijkheid der inrichting in haar geheel worden geveld. Doch de mededeeling vau de som vau f331.000 geeft toch wel aanleiding tot hel doen van eenige vragen. Hee stellen B. en W. zich de eventueele exploitatierekening voor'? Vaststaat dat er voor rente en amortisatie jaarlijks 6Va op de Gomcentegrooting zal moeten worden gebracht Dat is dus, indien het aanlog- kapitaal niet wordt overschreden (wat zeer waarschijnlijk wel het goval zal zijn, naar menige ondervinding heeft geleerd,) een bedrag van f 21515, waarbij komen de kosten van onderhoud, van het oppompen van het water, van loonen van machinist en stokers, werklieden, administratie (een zeer omvangrijke), enz. Al deze bijkomende kosten zijn niet zoo gemakkelijk te ramen, maar men mag ze veilig schatten op minstens f8000, zeer waarschijnlijk zullen ze hooger zijn. Welke inkomsten zullen daartegenover staan? Hier staan we volledig in het duister. De Gemeente gaat de tegenwoordigo concessionarisse concurrentie aandoen; dat deze zich ter dege zal weren kan a priori worden aangenomen. Zullen de|thans aangeslotenen bereid zijn zich op nieuw do kosten eener tweede aan sluiting te getroosten, of zal üe Gemeente die koston drageu Wil de Gemeente concurrentie aanbin den, dau zal zij lage tarieven moeten aan bieden, lagere dan die der exploiteereude Maatschappij. Eu hoe zullen dan do ontvangsten zjjn. Zelfs met lagere tarieven zullen niet alle verbruikers bereid gevonden worden over te gaan naar de gemeentelijke waterleiding daar wellicht velen de voorkeur zullen blijven geven aan het uitstekende en be proefde water der bestaande waterleiding. Van eeno rentabiliteitsrekening en eene begrooting van het bedrijf is mede niets bekend. Ook deze, als ze bestaan, worden zorgvuldig geheim gehouden. Maar als de ontvangsten, bij den tegenwoordigen om vang der stad, ooit f 15000 zullen bedra gen, dan zal veler verwachting, en ver moedelijk ook die van het Gemeentebestuur verre overtroffen worden. Conclusie Jaarlijks deficit minstens f 15000. Maar dat kan Amersfoort best lijden. En zulks terwijl het bekend is, dat de thans exploiteerende Maatschappij belang rijke concessies heeft aangeboden, zoowel wat betreft de tarieven voor watei levering en aanleg van leidingen, alsook verbote ring van druk en aanvoer voor het water. Amersfoort, 28 September 1910. Een Amersfoortsch inwoner. Andere bladen worden beleefd verzocht dit stuk over te nemen. KINDERKERK van de Afd. Amersfoort van den Neder- landschen Protestantenbond. (Bond van Vrijzinnig Godsdienstigen). L. S. Bij deze hebben wij het genoegen U attent te maken op het weder beginnen vau onze Kinderkerk. Meisjes en jongens van 10 lot circa 16 jaar, onverschillig of zij kinderen zijn van Ned. Hervormden, Lutherschen Doopsge zinden, Remonstranten of van hen die tot geen kerkgenootschap behooren, zijn ons allen hartelijk welkom. (Lid van de Af- deeling behoeven de ouders niet te zijn, zooals wel eens ten onrechte gemeend is). Een enkele maal gebeurt het dat ouders mede de Kinderkerk bijwonen; dit wordt als blijk van belangstelling steeds door ons gewaardeerd. Evenals voorheen wordt de Kinderkerk gehouden op den eersten Zondag in de maanden October tot eu met Mei en wel: van '8 morgens half tien, tot circa half elf in het Kerkgebouw van de Remonstrantsch Gereformeerde Gemeente, staande in de Heerenstraat naast de Jongensschool. Aanstaanden Zondag 2 October dus weder voor 't eerst. De Kinderkerk-Commissie van de Afdeeling Amersfoort, Mevr. GERARD VAN ISIJSEN Besisk, Blankeuheimstraat 9. Mcjuffr. Jac. VAN LOON, Weyerstr. 3. Mevr. M. ROLANPUS IIAGEDOORN- Sciiutte, Stationsweg 37. De vlucht van Chavez. Het blijft interessant om te lezen hoe de ongelukki ge Chavez zijn beroemd geworden tocht over de Alpen heeft volbracht Wij hebben reeds daaromtrent eenige bijzonderheden medegedeeld die Chavez op zijn ziekbed had verteld; het volledig relaas, dat wij aan het Hbld. ontleenen, moge hier nog een plaats vinden. Aan het ziekbed vau Chavez zat Duray, zijn vriend, die hem te Domodossola af wachtte en ondervroeg hem zachtjes over zijn tocht. „Ik beu niet over den Mons- cera gevlogen, weet je dat?" vroeg Chavez. „Ja", zeide Duray, „wij weten dat je te laag was om over den Monscera heen te komen." „Neen, neen", was het antwoord, „ili had best hooger kunnen stijgeu. Maar ik durfde niet. Herinner je je den wind van Maandag, toen ik in het da! van de Saltini wegwerdgeslingerd? Het was dezelfde wind. Van alle kanten! Hij draaide voortdurend, dau kwam hij hooger, dan lagei, hij maak te draaikolken Daarmee is het gevaar, waaraan Chavez zich heeft blootgesteld, wel het best ge- teekend. Toen hij te Brieg opsteeg, was list stil en zoo kwam hij aan den Simplon-pas. Alles ging goed. Het was zoo helder, dat hij duidelijk, even nadat bij den Riedalp voorbjj was, het hotel kon zien liggen. Hij ging het dal van de Krummbach in, waar hij 'smorgens geweest was met Pau- lhan, om den wind waar te nemen; daar daalde hij een weinig om beschut te zijn tegeu den Oostenwind. Er was nauwelijks nu en dan een windstoot; hij had na zijn waarneming van 's ochtends erger verwacht. Tot aan den Fürggen-pas, het begin van de engte van don Monscera. bleef de wind liggen. Chavez had besloten daar door te gaan. Hij keude den doorgang goed; hij was tweemaal daar naar boven geweest en had de engten alle goed in het hoofd Toen hij te Fürggen was, meende hij dat het ergste voorbij was. Maar juist bo ven den straatweg kreeg hij een eersten windstoot, daar waar de weg de laatste windingen maakt voor hij naar Gondo de vallei ingaat. De weg scheen van boven de vlieger was meer dan duizend me ter hoog een wit ineen gekronkeld lintje. Hij had tot nu toe in Zuidelijke richting gevlogen, nu ging hij naar het Zuidoosten. Nauwelijks was hij in den Fürggen-pas, met den Seehorn links en den Tsckagg- matthorn rechts, of hij voelde opeens dat hij door den wind werd dooreengeschud. Het waren echte stooten, onverwacht, nu van boven, dan van beneden als wervel winden. Ilet was Chavez of hij opsprong als een bal; de vliegmachine maakte sprongen van 50 en 60 meter, hij werd nu eens naar beneden gegooid, dan om hoog of op zij. Chavez meent dat op dat oogonblik zijn toestel een knauw heeft gekregen. Het was een ware worsteling, die hij had te doorstaan, dan met gauchissemeuts, dan als equilibreur. En dat boven diepe afgronden. Vóór hem, vijf kilometer weg, lag de engte van den Monscera, hoog, vol steilten, en hij voelde dut h(j daar nooit door kon. Do winden barricadeerden haar. Links zag hij het dal van Zwischberger, dat verbiu- ding heeft met dat van Gondo. Het is een nauwe doorgang tusschen rechte wan den tusschen den Seehorn en den scherpen Pioltonc, smaller dan het Gondo dal, men ziet het van den weg. Daar ging hjj in; hij had geen keus. Hij moest er dadelijk toe besluiten of op de rotsen neerkomen. Hij was toen 2000, misschien 2100 M. hoog. Hij draaide om den Seehorn heen en boog de engte in. Drie minuten later was hij boven de Gondo-vallei. Hij bleef hoog vliegen, rechts in de vallei, maar weinig lager dan de bergrand. De wind blies sterk, maar nu in zijn rug. Hij vloog snel, misschien meer dau honderd kilome ter per uur. De machine maakte nog sprongen, luchtstroomingen deden hem op en neer gaan als een tafelblad op een stormachtige zee, maar de verschillen in hoogte waren niet meer zoo groot als te voren. Het was toen te bemerken dat het toestel geleden had. Hij ging zoo zeven of acht kilometer verder tot waar de vallei zich verbreedt. Hij ontdekte toen het dorp Varzo links in de laagte. Hij was minstens 1500 meter boven het plaatsje, dat in een groot groen gat scheen te liggen. De hoogten aan de andere zijde van het dal schenen hem toegankelijker; daar

De Eemlander | 1910 | | pagina 2