vrijdag 30 september 1910. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. buitenland! No, 228. 7e JAARGANG Het verbouwingsplan voor de H. B. School. Hoofilreilactenr R. (1. R IJ K K SI N. Iturcnu: HLEIJfE H.% AtJ G. Telet. Inter?. 18S. Abonnementsprijs: Prijs der Ailvertentiën: Per jaar(4.Franco per Van 1 tot 5 regels f0.40. Voor icderen regel meer f 0.08. post id. f5.60. Ter 3 maanden id. f 1.Franco por post Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (By id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vau advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Biuncii-en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Bijzonder gewichtige voorstellen zijn thans door Burgemeester en Wethouders aan den Raad der Gemeente aangeboden. Enkele dier voorstellen hebben be trekking op het verschaffen van locali- teiten voor het onderwijs. Wij merken hierbij in de eerste plaats op, dat er verband bestaat tusschen de behoeften aan localiteit van verschillende inrich tingen van onderwijs, dus dat de plan nen om in die behoeften te voorzien, niet alleen een samenhangend geheel moeten vormen, maar ook, binnen de grenzen van de draagkracht onzer gemeente, zooveel mogelijk een afdoende oplossing behooren te geven aan alle moeilijkheden, die in een afzienbare toekomst verwacht moeten worden op het gebied van onderwijslocaliteiten. Wat de hoogere Burgerschool betreft zeggen B. en W„ „dat het geen betoog behoeft, dat het gebruik van twee ge bouwen bezwaren medebrengt, die op den duur opgeheven moeten worden". Voorts, „dat er thans geen redenen bestaan de beslissing ten aanzien van het schoolgebouw uit te stellen". Daarom wordt thans voorgesteld het „hoofdgebouw" der school geheel en al te verbouwen en uit te breiden; terwijl men te zijner tijd in het zoogenaamde „Werkhuis" de op te richten Handels school wenscht te huisvesten, voor welke school een Rijkssubsidie reeds op de Staatsbegrooting voor het jaar 1911 is voorgesteld. De belangrijke vraag, op welke wijze het onderwijs aan de H. B. School geregeld zal kunnen worden gedurende de verbouwing van het Hoofdgebouw, laat het College geheel buiten beschouwing. „Ook merken wij op, dat de op te richten Handelsschool slecht eene voorloopige huisvesting in het Werkhuis zal kunnen vinden" omdat dit gebouw zich op den duui- zeer slecht leent voor dit doel. Het voorstel van B. en W. voorziet dus niet in eene difinitieve huisvesting der Handelsschool, en deze zal toch reeds na enkele jaren noodzakelijk blijken. Ten aanzien van de verbouwing van het Hoofdgebouw zegt de Gemeente Architect in zijn rapport, dat door B. en W. bij hun voorstel is overgelegd, dat „om de kosten niet nog hooger op te voeren, er naar gestreefd is, met de verkregen terreinen te volstaan". Wat de kosten betreft, vermeldt het rapport „dat de geheele verbouwing", met gewapend beton-vloeren en de trap pen, te zamen op f 70.0UO geraamd is. Of het verbouwingsplan aan allo redelijke eischen zal voldoen, mag betwijfeld worden, aangezien toch B. en W. zelf in hun voorstel vermelden, dat aan de door het school-toezicht „gemaakte opmerkingen zooveel mogelijk is tegemoet gekomen". Eén dier opmer kingen, het ontbreken van een speel plaats voor de leerlingen, wordt door B. en W. afgewezen met de mededeeling, dat „de leeftijd en aard der leerlingen het gemis van een speelplaats niet zal doen gevoelen". B en W. achten dit gemis „in geen enkel opzicht een be zwaar, daar waar een groot plantsoen in de onmiddelijkejnabijheid der school ligt". Het bezigen van dit plantsoen als speelplaats heeft toch ougetwijfeld practische bezwaren. Het pad vóór het schoolhek is slechts enkele meters breed, en doeltreffend toezicht tegen allerlei misbruiken is ondoenlijk, wanneer hon derden leerlingen zich in hun speeltijd verder in het plantsoen mogen bewegeu. B. en W. oordeelen de plaats waar thans het Hoofdgebouw gelegen is „buitengewoon gunstig". In enkele opzichten is dit zeer zeker het geval, maar naar onze meening niet in alle. Het wil ons toeschijnen, dat het voorgestelde „verbouwingsplan" voor de school meer practische bezwaren zal doon voortbestaan of opleveren, dan redelijkerwijs verwacht mag worden van eene oplossing, die gedurende tal van jaren als de definitieve beschouwd zal moeten worden. B. en W. bevelen de plaats vau het gebouw mede aan op grond van de „nabijheid van het Gymnasium", van welke inrichting de leerlingen onderwijs in de Natuurwetenschappen in het ge bouw der H. B. School zullen blijven ontvangen. Is het dan „op den duur" geen be zwaar, dat het Gymnasium haar onder wijs over twee gebouwen verdeeld blijft zien P Trouwens mag ook van het Gymna sium de reeds meermalen gestelde vraag, bij deze plannen, wel eens ern stig onder de oogen gezien worden, ot die inrichting van onderwijs geen drin gende behoefte heeft aan een ruimer en beter gebouw, dan dat waarin zij thans gehuisvest is Het antwoord op deze vraag is mede niet twijfelachtig Overweegt men nu voorts, dat, na het bekend worden van het rapport der „Ineenschakelingscomtnissie" als vast staand aangenomen mag worden, dat in Gemeenten van den ontvang en het zielental van Amersfoort, eerlang nieuwe onderwijs-inrichtingen in het leven ge roepen zullen worden, die feitelijk een combiuatie zullen voorstellen van Gym nasium en II. B. School, dan ligt het voor de hand, dat overwogen behoort te worden thans een gebouw te stichten, waarin deze beide onderwijsinrichtingen ouder één dak zusterlijk gehuisvest zullen worden. In de Gemeente Breda is dit reeds geschied, en het geheele gebouw aldaar heeft f 80 000 gekost. Eene oplossing in die richting zou ook hier reeds aanstonds in meer dan een opzicht goede vruchten opleveren. Het tegenwoordig gebouw van het Gymnasium zou bij eene eventueele uitbreiding der loealiteiten van het daar aangrenzende Stadhuis, zonder twijfel eeue welkome bestemming vinden. Iu de lijn dezer algemeene oplossing zou het gelegen zijn het tegenwoordig Hoofdgebouw der II. B. School te be stemmen voor de op te richten Han delsschool, voor welk doel het met ge ringe kosten zeer geschikt te maken zou zijn. En het „Werkhuis" zou door zijn ligging en eigenaardigen bouw en inrich ting aangewezen zijn om binnen afzien bare toekomst ter beschikking gesteld te worden van de Ambachtsschool, ten behoeve van de Middelbaar Technische „vervolgcursussen" die eerlang aan die inrichting even als aan tal van andere Ambachtsscholen, verbonden zullen worden. Ambachtsschool en Werkhuis, op een zelfde terrein gelegen, zullen in de toe komst een uitmuntend complex van ge bouwen vormen. Op die wijze de kwestie der gebou wen in onderling verband en met het oog op de toekomst tot een oplossing brengende, zal men tevens op den duur met de minste uitgaven een deugdelijken toestand verkregen hebben, waarbij aan alle redelijke eischen voldaan kan worden. Bovendien zal door deze oplossing het overgangstijdperk geen bezwaren op leveren, en zal het onderwijs aan de H. B. School geen verstoring of belem mering ondervinden gedurende den bouw van het nieuwe schoolgebouw. DE KRETENSER QUAESTIE. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de door den financieeleu strijd op den achtergrond getreden Kretenserquaestie weldra weer alle aandacht zal dragen. Als de Nationale Vergadering te Athene, zoouls te verwachten ia, de mandaten der drie niet in Athene verschenen Kretenser afge vaardigden goedkeurt, zullen de diplomo- tieke betrekkingen tusschen Turkije en Griekenland onmiddellijk worden afge broken. Worden die mandaten echter ongeldig verklaard wat wy van haite hopen, zeide de Turksche minister dan zijn de verbeterde betrekkingen tusschen Grie kenland en Turkije slechts een quaestie van tijd. FRANKRIJK. Niet alleen iu Duitschland en in ons land, ook in Frankrijk heeft men met vlecschschaarschte te kampc-n. De uitvoer van ongeveer 10,000 ruuderen naar het buitenland, schijnt voldoende te zijn geweest, om het evenwicht tusschen vraag en aanbod in Frankrijk te verbreken, Men wil thans slachtvee laten komen uit de kolonieën, met name uit Madagascar en uit het achterland van Soedan. Madagascar bezit, zooals de gouverneur van dit eiland aan een journalist mede deelde, een veestapel van drie tot vier rnil- lioeu stuks, waarvan zonder schade een 40,000 per jaar naar Frankrijk konden wordcu uitgevoerd. De reis van Madagascar naar Marseille per stoomschip duurt achttien dagen. Wat Soedan betreft, dit bezit ongeveer twee millioen rundereu eu de reis van daar naar Bordeaux kan in twaalf dagen worden gedaan. De voornaamste centra van veeteelt zijn door spoorwegen met de kust verbonden. Eu in Soedan kost eeu os van 24 tot 30 gulden. Het zal echter de vraag zijn of de Frau- sche protectionisten den invoer van vee uit de koloniën zullen toestaan. DUITSCHLAND. Eenige dagen geleden was iu de Kreuz- zeitung het volgende te lezen: „De conservatieve partij is in haargroote meerderheid tot de overtuiging gekomen, dat de paragraaf in haar program, welke over het anti semitisme handelt in do prac- tijk niet meer kan worden gehandhaafd. Immers, er zijn ook in het jodendom conservatieve krachten werkzaam. Dit blijkt dagelijks uit de verblijdende werkzaamheid van talrijke joodsche mannen in het prac tische leven, in wetenschap en kunst, ter wijl de in het jodendom zoo opvallende destructieve krachten, zich helaas in hooge mate ook bij „rasse-reinc" Duitschers heb ben ontwikkeld. De Kölnische Zeitung betwyfclt of haar conservatieve collega by dozo heuglijke bekeering werkelijk do meorderhoid dor conservatieve partij achter zich heeft. Want wel hebben de maatschappelijk hooger staande kringen der conservatieven, in het bijzonder de hooge aristocratie, zich eigen lijk nooit met het anti semitisme ingelaten; maar onder den tot de partij behoorenden middenstand die den moesten invloed oefent, was het des te meer verbreid. Dat de Kölnische hierin juist ziet, moet worden opgemaakt uit de houdiug der andere conservatieve organen, met name de Reichsbote en de Deutsche Tageszei- tang, die van het schrappen der anti semitische paragraaf uit het pai tijprogram niets willen weten, en ontkennen dat do Kreutz-zeitung hier namens de uieorderheid der partij spreekt. Een weinig na 9 uur is het gisteren in Moabit te Berlijn toch tot botsingen gekomen. Uit oen huis in de Turnstrasse is een bloempot naar de politie gesmeten; de politie antwoordde met revolverschoten, die echter geen schade hebben aangericht Toen daarop de straat werd schoongeveegd, zyn eenige personen gewond. Ook aan den hoek van de Beussor- en de Erasmus- strassc is de menigte door de Berlijnsche en de Charlottenburgsche politie herhaal delijk teruggedrongen, waarby tal van personen werden gewond en iu hechtenis genomen. ZWITSERLAND. Te Zurich waren Woensdagavond twee spoorwegbeambten bezig mot het inladen van koffers, die voor het meerendeel aan Russen toebehoorden. Een der koffers schoot hun uit de handen en viel op don grond, oen hevige ontploffing volgde en beide beambten werden ernstig gewond. In den koffer was een bom verborgen geweest. De eigeuaar van den koffer, een Rus uit Agram, werd met vrouw en kind iu hechtenis genomen. ITALIË. Nu eenmaal het hooge woord geuit is, dat Napels besmet moet worden geacht, komen de bijzonderheden over den toestand los iu de bladen. Afschuwelijke tooneelen spelen zich op de openbaren straat af. Als bewijs in welk een overspannen toestand van doodsangst het bijgeloovige volk ver keert, moge het volgende gelden. Dezer dagen zochten aldaar twee personen iu een der volksbuurten naar gemeubileerde kamers, en bleven aaarby telkens voor een huis staan. Dit trok de aandacht van eenige vrouwen, die hen volgdon, en riepen: „het zijn duivelskunstenaars, die de cholera verspreiden". Toen een der vreemdelingen een kind, dat hij een adres had gevraagd, een koekje gaf, schreeuwde de menigte: slaat ze dood,

De Eemlander | 1910 | | pagina 1