WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAIMD. Uit de Pers. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN ITET KONLNKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uar. De Bilt, 30 September 1910. Hoogste barometerstand 766.4 m.M. te Nice laagste 743.0 te Bodo. Verwachting tot den avond van 1 Oc tober 1910. Meest matige W.-lijko wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien. TemperatuurDezelfde. Barometerstand le AMERSFOORT steld. 't Is dan ook alleen aan Roosevelt's ontzaglijke populariteit te danken, dat hij niettemin de overwinning behaalde. Met dat al speelt hij gev ai-lijk spel, want hij brengt ontegenzeggelijk een scheuring in de partij te weeg en daarvan kunnen de de mocraten gebruik maken. Dit is natuurlijk ook het verwijt dat hem van den kant zijner vijanden wordt toegevoegd. Geluk kig voor de republikeinen zal Gaynor waarschijulijk het candidaatschap der de mocraten voor het gouverneurschap van New York niet aannemen, omdat hij bur gemeesterder stad wil blijven. Nu hebben de republikeinen ten minste niet tegen dezen populairen domocraat te vechten. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 764 m M. Vorige stand te 1'2 uur 761 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 72 Laagste hedennachtF. 56 Hedenmiddag 12 uurF. 63 AMERSFOORTSCÏIE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Vrij dag 30 Sept. des morgens 7 uur is 55° F. de giftmengers, en weldra regoude het vuistslagen op de beide ongelukkigen, die ternauwernood ontkwamen, met de hulp van een paar politieagenten. In een dorp op Sicilië liep het leven van professor Maegrodi groot gevaar, toen hij met eenige ziekenverplegers aldaar aan kwam, ten einde de noodige voorzorgsmaat regelen te treffen. Te Trabia moesten de hospitaalbeambten zich tegen do menigte verdedigen, terwijl zij een door de ziekte op straat aangetast persoon vervoerden. In een ander dorp werd een bedelaar half dood geranseld en geschopt, omdat de domme boeren meenden, dat hij de cholera overbracht. Ook de afgevaardigde Tilla zal de re geering interpelleeren over de gebrekkige wijze, waarop gewaakt is tegen besmetting uit de provincie Apulië. Het wegbrengen van het lijk van een aan cholera everleden persoon veroorzaakte te Rome een waar oproer. De agenten werden met bteenen gebombardeerd en verschillende burgers en agenten werden gewond. ROEMENIE. Uit Boekarest meldt men aan de „Cor- riere dclla Serra", dat het militair verdrag tussschen Roemenië en Turkije het vol gende inhoudt: Turkije verbindt zich den status quo aan de Dardanellen le handhaven tin Roe menië met zijn troepen bij te staan, indien dit land wordt aangevallen. Roemenië van zijn kant verplicht zich tegen Bulgarije op te rukken, indien dit land Turkije aanvalt. AMERIKA. Roosevelt's benoeming tot tijdelijk pre sident der republikeinsche vergadering in den staat New York is een schitterende overwinning van den oud-president op de „oude garde", ook al bedraagt zijn meer derheid slechts 122 stemmen. Men moet bedenken hoe tallooze leden der republi keinsche partij belang hebben bij de cor ruptie-politiek „partijbazen", en welk een machtigen vijand Roosevelt derhalve te bevechten had, toen hij besloot met de „oude garde" den strijd aan te binden, en de republikeinsche partij op gezondere basis te plaatsen. Bovendien had do „oude garde" al haar krachten ingespannen en was het plaatsen van vice president Sher man tegenover Roosevelt een handige tak- tische zet, omdat het nu den schijn kreeg als ging Roosevelt strijden tegen de regee ring, die hjj als het ware zelf heeft ingc- HUISVESTING GEHUWDE MILITAIREN. De Minister van Oorlog is voorneineiiB het stelsel van huisvesting voor gehuwde militairen zoodanig te wijzigen, dat aan hen zelf de zorg daarvoor wordt opgelegd tegen ontvangst van vergoeding voor huishuur. De bestaande rijkswoningen zullen op de voordccligste wijze van de hand wordeu gedaan, doch tot dien tijd wordeu daarvoor bewoners aangewezen. ADSISTENT BIJ VLIEGWAAR- NEMIN GSPROEV EN. Op de begrooting voor het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel wordt een 6om van f 600 uitgetrokken, om ge durende een half jaar iemand met weten schappelijke opleiding als adsistent aan het Meteorologisch Instituut te verbinden, teneinde hem te belasten met het uemen van vliegwaarnemingsproeven. Voor de aanschaffing van hulpmiddelen voor deze waarneming wordt f 1000 uitgetrokken en een gelijk bedrag voor do aanschaffing van hulpmiddelen ten behoeve van de Nod. Weerkundige Vliegervereenigiug. WERKZAAMHEDEN TWEEDE K AMER. De afdeelingen der Tweede Kamer zijn Woensdag gereed gekomen met het onder zoek der Iudischo begrooting. Men verwacht, dat de hoofdstukken der Staatsbegrootiug, waarvan het onderzoek a.s. Dinsdag begint, de sectiën niet langer dan een week zullen bezighouden, in ver band waarmede het voornemen bestaat tegen de tweede helft van October de Bakkerswet nog te behandelen. STATENVERKIEZING ZaANDAM. De uitslag van de verkiezing voor de Provinciale Staten te Zaandam is, da: ge kozen is de heer K. Prins, sociaal democraat met 3265 stemmen. Mr. H. J. C. van Tienen, liberaal, vroeger lid van Ged. Staten, verkreeg 3139 stemmen. TABAKSBELASTING. In aansluiting met het door ons over genomen „Volk"-bericht, meldt men aan de Tel., dat het in de millioenennota aangekondigde „nieuwe middel" tot ver sterking der finauciën, inderdaad in een tabaksbelasting zal bestaan, welke den vorm zal hebben van een debietrecht en welke deel zal uitmaken van de reeds vroeger aange kondigde tariefherziening. Minister Kolkmn durfde, met het oog op de belangrijke positie, welke de tabaks- handel voornamelijk in Amsterdam en Rotterdam in den wereldhandel inneemt, geen voorstellen doen, om de ingevoerde tabak met een hoog recht te belasten. De vrees bestaat nl., dat door zulk een belas ting de handel in tabak zich zal verplaatsen. Voor het vraagstuk nu, op hoedanige wijze do tabak te doen passen in het sys teem van belasting der voorgenomen her ziening en daarbij het gevaar van ver plaatsing van den handel te ontgaan, meent de Minister de oplossing te hebben gevon den in een belasting op het verbruik van tabak en sigaren binnen de Nederlandsche grenzen, een zoogenaamd: debietrecht. De bedoeling is om van alle in Neder- lend vervaardigde en in winkels verkochte sigaren en tabak een recht te heffen van 10 a 15 p. Ct. Bij de regeling van de wijze, waarop deze heffing zal geschieden, moet de Mi nister nogal op bewaren stuiten. Vooral schijnt het moeilijk te zijn, om maatrege len te beramen tegen de vele ontduikin gen, welke bij dit stolsel kunnen voorko men. Men meent echter ook hiervoor de oplossing gevonden te hebben. INVOERING VISSCHERIJWET. De heer Lieftinck heeft de volgende vragen betreffende de invoering der vis- scherijwet schriftelijk ingezonden 1. Waaraan is het te wijten, dat de Visscherijwet, in deze Kamer reeds aange nomen op '26 Mei 1908 en iu het Stbld. verschenen 29 October d. a. v. nog niet is ingevoerd 2 Kan de minister ook aan de Kamer mededoelen, wanneer op die invoering kan gerekend worden Daarop heeft de minister van landbouw, nijverheid en handel, de heer Talma, het volgende geantwoord 1. Zooals in de vergadering der Kamer op 8 December 1909 werd medegedeeld, zijn van visscherij-verecuigingen vele ad viezen ont?angen over de door de daartoe benoemde commissie samengestelde ontwerp- vooischriften, tot uitvoering der wet, voor zooveel deze de binnenvisscherij betreft. Uit de bedoelde in menig opzicht tegen strijdige adviezen blijkt, dat omtrent ver schillende belangrijke punton in de kringen der belanghebbenden groot verschil van meening bestaat. Het uit den aard der zaak tijdroovend onderzoek naar de gegrondheid der te berde gebrachte bezwaren, dat aau den inspecteur voor do visscherij werd opge dragen, is reeds ver gevorderd, maar nog niet ten einde gebracht. 2. Zoodra kan worden aangenomen, dat de voorschriften zoo zijn ontworpen dat de bedoeling van de yisschcrijwet tot haar recht komt, zal het in werking treden der wet en der uitvoeringsbesluiten op den eersten daarvoor geschikten dag wordeu bevorderd. EEN INTERPELLATIE, In de Donderdag gehouden zitting van den gemeenteraad van Utrecht, 6teldo het sociaal democratisch raadslid, de heer De Weerd, den burgemeester de volgende vragen 1. Is het u bekend, dat aan de politie agenten hier ter stede last is gegeven, do vergadering te 's Gravcnhage, waar de heeren Treub en Dammers spraken over de rechtspositie der politiebeambten, niet in uniform te bezoeken 2. Zoo ja, op wiens last is dit geschied en welke motieven hebben tot dien last geleid De burgemeester, in het algemeen ge neigd te antwoorden op vragen, betreffende zijn beleid als hoofd der politie, meende, dat deze vragen, de grenzen, daaraan te stelleu, overschreden, daar een kleeding- kwestie, als hier bedoeld, niets te makeu heeft met het belang der politie agenten, weigerde de vragen te beantwoorden, en 6telae den Raad voor den iuterpellant niet toe te laten tot toelichting ervan. Hiermede vcreenigde de Raad zich met 32 tegen 4 stemmen, die van den heer De Weerd eu de drie vrijz-democratische leden. LEGERTOESTANDEN. De „Ilaagsche correspondent" van de Zutphensche Ct. spreekt van eene in de kringen onzer beste officieren heerschende moedeloosheid. De gebrekkige organisatie onzer levende strijdkrachten heet door het bekende wetje-Sabron verergerd. Zelfs ge matigde militaire gewagen van een rommel. Onder Sabron is niet veel uitgevoerd aan 't departement; generaal Cool's wetgevend talent bleek nog evenmiu. Toch zouden zelfs urgente voorstellen niet misplaatst zijn. Yele officieren verklaarden den schrij ver, dat het vrijwillig kader achteruitgaat in gehalte en dat het militiekader zekere tuchteloosheid niet weet te keeren, langs zijn kant laat gaan en verzwijgt. Aan het departement is men met deze toestanden zeer goed bekend. De portefeuille vau oorlog is thans in zwakke handen. De man, die in 1903 in de „Militaire Spectator" ecu plan van leger, hervorming ontwikkelde, schijnt thans niet in staat een wetsontwerp tot herziening van de militiewet te geven. Elk jaar van mach teloosheid en nalatigheid aan het departe ment van oorlog dompelt ons dieper in het moeras, waarvan eens minister Eland ge waagde. Wij hebben nimmer sympathie gekoes terd zegt de schrijver voor hen, die niet politieke bij oogmerken alle lasten, der bevolking voor militaire doeleinden opge legd, als overbodig voorstellen. Maar als wij zien, dat niet alleen de zoogenaamde vijanden der defensie, maar juist zij die zich haar warmste vrienden noemen, zoo desorganiseerend werkzaam zijn, wordt het ons bang te moede. Iu de godsdienstoefening Zondagmorgen in de Evang. Lutherscbe Kerk te houden zal als spreker optreden ds. J. L. F. do Mcijoro Joh. Czn. Evangelisch Luthersch predikant te Haarlem in plaats van Ds H. C Lohr, die door ongesteldheid verhin derd is. We horinuercu aan de uitvoering van het „Kleine Tooneel" morgenavond in Amicitia. Het optreden van dit gezelschap heeft o.a. in Rottordam een enorm succes verworven. Door den Majoor-Intendant der 4do divisie is, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog aanbesteed de levering van aardappelen, (en behoeve der soldatenmeuages te Amersfoort, pl.m. 3295 H.L. bonoodigd in het tijdvak van 1 November 1910 tot 1 Juni 1911. Inschrijvers waren, (per ILL.)Ph. M, Putman f2,88; H. J. Diekerhof (Deventer) f2,78 Jan Meijer f2,74; A. Wagenaar f2,68 en J. van der Logt f2,13, Hedenmorgen is door den keur meester van visch een partijtje visch afge keurd en op de gebruikelijke manier ver nietigd. De onderofficiers sociëteit Eensge zindheid zal op 7 en 8 October a.s haar 25 jarig bestaan feestelijk herdenken. Op Vrijdag 7 October wordt een buitengewone vergadering gehouden van eere-leden, leden en oud-leden van elders in de Arend, welke met een souper zal worden besloten. Zaterdag 8 October wordt een soiree amu sante gegeven met medewerkiug van mej. J. M. Schickendantz, mezzo-sopraan. Het programma vermeldt verschillende zang- en muzieknummers, voordrachten en een too- ueel8tukje. Tot slot bal. BAARN. Alhier werd Woensdag op de algemeene begraafplaats, in tegenwoordig heid van vele leerlingen, oud-leerlingen cn vrienden, het monument onthuld op het graf van den heer W. Maris, in leven hoofd der school voor M. U. L, Q. aldaar. Door de heeren D. Bierhaalder en dr. A. J. A. Thomas werden do verdiensten van den overledene herdacht en de heer Gh W. J. Hofman dankte namens de familie. Verslaafd aan Hoff mans- drup pels. Te Halberstadt woont een weduwe, die in verloop van slechts vier jaren een vermogen van 30,000 mark in alcohol heeft weten om te zetten, welken zij gerogeld in deu vorm van Hoffmaus- droppels heeft opgedronken. Men is van plan de vrouw in een gesticht voor drankr zuchtigen te plaatsen. Liefde en cholera. Het vol gende tragi-komisch geval meldt men uit Boedapest aan de „Lokal Anzoiger." Gisteren ging, het was mooi weer, een staatsambtenaar van hoogen rang een wan deling maken. Op straat maakte hij kennis met een dame; ze soupeerden uiterst gezellig samen. Toen de heer weer alleen was, miste hij zoowel zijn portefeuille als z'n goude horloge. De bestolene ging in wanhoop terstond naar de politie, gaf z'n naam en woonplaats op en beschreef nauw keurig hoe de dame er uit zag. De politie bofte: Reeds na een uur had zij de „schone Rosa" in een café gevon den, waar ze net bezig was met een paar vriendinnen de buit te deelen. Ze werd gearresteerd en meegenomen. Daar bekende ze onder tranen den diefstal en gaf het gestolene terug. Maar ouder hel verhoor werd ze op eens ziek cholera ver schijnselen; men bemerkte het dadelijk. Angst en ouzetting greep den politiedienaren aan en dadelijk werden alle personen die met Rosa in aanraking waren gowoest gedesinfecteerd, evenals do lokalen van het politiebureau waar de gevangene geweest was. Maar ook do bestolen staatsambtenaar en zijn woning moesten gedesinfecteerd wor den en zoo kwam het tweede deel van de tragicomedie. Het is 's avonds na 10 uur. Een reusachtige groene wagen met een rood vaandel erop bljjft staan voor de

De Eemlander | 1910 | | pagina 2