WEERBERICHT. Thermometerstand Uit de Pers. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. INGEZONDEN. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONJNKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 5 October 1910. Hoogste barometerstand 777.7 m.M. te Valencia laagste 747.8 te Scydisfjord. Verwachting tot den avond van 6 Oc tober 1910. Zwakke tot matige wind uit W.-lyke richting. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer. TemperatuurStijging van dagtempera tuur. Barometerstand te AMERSFOCPT. 778 mM. Vorige stand te 12 uur 773 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 63 Laagste hedennachtF. 55 Hedenmiddag 12 uurF. 63 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens dag 5 Oct. des morgens 7 uur is 55° F. geheel onmogelijk te doen zijn, is, naar de Avp. verneemt, door deu voorzitter der Tweede Kamer besloten om nog een drietal exemplaren te doeu drukken, zoodat vier letten tegelijkertijd op de griffie van het belangrijke staatsstuk kunnen kennis nemen. INCOMPLEET BIJ HET OFFICIERS KADER DER CAVALERIE. Ter voorziening in het inclompleet aan officieren bij het wapen der cavalerie, hebben do drie overige wapens aanschrijving ont vangen, dat de gelegenheid wordt open gesteld voor tweede luitenants bij die wapens om te worden overgeplaatst als jongste luitenants bij het wapen der cava lerie. Deze maatregel, die slechts een tijdelijk karakter draagt, zegt het Hbld., strekt ter voorziening in een zeer beperk, aantal plaatsen, niet meer dan drie of viert TE VEEL GEDECLAREERDE REISKOSTEN. I)e Raad van Ministers heeft de Amb- teuaren, die voor het doen van dienstreizen gebruik maakten van voor eigen rekening genomen abonnements kaarten en den vol len prijs voor gewono biljetten declareerden, een derde van het aldus in rekening ge brachte, in '8 Rijks schatkist doen terugstor ten, met dien verstande dat deze terug vordering zich niet verder zal uitstrekken dau over het laatst verloopen tijdvak van één jaar, binnen hetwelk een abonnement was genomen. 't Is droevig, dat zooiets van Nederland- sche ambtenaren moet worden geconsta teerd. SCHRIJVERS BIJ DE KORPSEN. Ten gevolge van het voorgenomen zelf standig administratie voeren door de luite nants kwartiermeester bij de bataljons van het wapen der infanterie, zal het aantal schrijvers bij de hoofdadministratiën der regimenten infanterie met 12 worden ver minderd. LEERLINGEN STATISTIEK. Tot den Minister van Binnenl. Zaken heeft het hoofdbestuur van het Nederlaodsch Onderwijzers-Genootschap zich gewend met het verzoek, de Tabel, aanwijzende het aantal kinderen, die in iedere gemeente, elke provincie en in het Rijk, de onder scheidene klassen der lagere school ver lieten, benevens voor zoover zjj de hoogste klasse niet hadden doorloopen de redenen, waarom de school verlaten werd, zooals die het laatst voorkwam in het verslag van den staat der Hooge-, Middelbare en Lagere Scholen van 1900 1901, weder in dat verslag op te nemen in den vorm, die bij den tegenwoordigen toestand past. Bedoeling is, een onderwijs-statistiek te verkrijgon, aanwijzende: a, het geheole aantal leerlingen, die de lagere school be zoeken; b. het geheele aantal leerlingen, die de lagere school verlaten hebben met het doel geen andere lagere school te bezoeken; c. het aantal leerlingen, die al de klassen der lagere school doorloopen hebben; d. de aanwijzing der klassen, door loopen door de leerlingen, die niet alle klassen der lagere school doorliepen; e. het aantal leerplichtige kinderen, dat geen cr.kelo school bezocht. Aan statistische opgaven ontleent adr. de conclusie, dat voor een belangrijk deel der Nederlandsche jeugd de resultaten van het onderwijs, voor zoover dit het aan brengen van kennis beoogt, niet zijn zooals de wettelijke voorschriften en de leer plannen die zouden doen vermoeden. Adr. betoogt het belang, dat de omvang van dit kwaad bekend zij, opdat maatregelen ter verbetering in verband met dien omvang overwogen kunnen worden. ADVERTENTIEN IiST DE DAGBLADEN. Door een der Haageche gemeenteraads leden word het afgekeurd, dat B en W. aan de Haagsche bladen gratis opname verzoeken van mededeelingen, welke feite lijk onder de rubriek „Advertentien" thuis behooren. Hij vond zulks ecner gemeente als den naag onwaardig. „PROFITEERT TAN DE GELEGENHEID, ZOO IETS KOMT NOOIT TERUG." In „De Hervorming'' heeft J. Hs. lucht gegeven aan zijn ergernis over een artikel in „De Standaard" betreffende de zending in de Buitenbezittingen. De Standaard poogde antwoord te geven op de vraag, waarom thans de krachten der zeuding moeten worden saamgetrokken op do Buiten bezittingen, terwijl vroeger de leus was eerst Java te kerstenen. Daartoe merkt het op dat sinds het optreden van generaal van Heutsz in die streken een geheele ommekeer is tot stand gekomen. „De buitenbezittingen zijn aldus de Standaard nog grootendeels heidensch, én kenuers van hot land verzekeren, dat ze op dit oogenblik zelfs onder al te groote inspanning voor het Christendom te winnen zijn, niet door de bekeering van enkelen, maar door overgang van heele stammen, en dat, doen wij er thans geen slag naar, de Islam onmiddelijk partij zal trekken van den toestand, ons vóór zal zijn, en dan ook daar de Halve Maan zal doen triomfeeren. \andaar dat alle Christenen, die in Indie met den toestaud van nabij bekend zijn, er zoo ste'-k en zoo eenparig op aan dringen, om deze eenige, deze zeldzame gelegenheid niet te laten voorbijgaan, maar too te tasten, en deze uitgestrekte bezit tingen voor het Christendom te annexeeren, gelijk dit oudtijds met Amboina is geschied. Op Java zullen we daarna nogmaals alle onze kracht moeten samentrekken. Maar de missie op Java werkt uiterst langzaam. De kerstening van Java gelukt ons in geen eeuw. En als dan nu de ge legenheid zich voordoet, een gelegenheid die, zoo wij er geen gebruik van maken, nooit tnrugkeert, om op de buitenbezittingen onzen slag te slaan, wat tegenstrijdigs ligt er dan in, om te zeggen: Java blyft hoofd zaak, maar op dit pas werpen we ons op de buitenbezittingen. En zijn die eenmaal gewonnen, dan staan ook voor Java do kansen gunstiger, dan ze anders ooit staan zullen." Wat te zoggen van zulk een geschrijf meent Hs. in „Hervorming", „'t Is fijn, bet getuigt van een practische blik op de zaken er is een nieuw afzet gebied ontdekt. Als de kippen er bij eventjes die buitenbezittingen voor het Christendom winnen en als dat werkje zoo in een om mezientje is klaargespeeld, dan maar weer „alle krachten op Java geconcentreerd". De kenners van het land verzekeren, dat de buitenbezittingen op dit oogenblik, zelfs zonder al te groote inspanning voor het Christendom te winnen zijn, niet door de bekeering van enkelen, maar door over gang van heele stammen. Daarom moet men „deze eenige, deze zeldzame gelegen heid niet laten voorbijgaat." Wat is dat alles fijn gevoeld en fijn gezegd, men proeft er den handelaar uit den handelaar in „mannen van rechts". Men behoeft geen kenner van de bui tenbezittingen te zijn om hartelijk te hopen dat „Christenen" als de schrijver van de aangehaalde woorden in Gods naam hun handeu van deze „heidenen" zullen afhou den. Welk een ellendig bedrijf, deze „heidenen" zonder „al te groote inspanning" niet maar zoo door „de bekeering van enkelen" maar door „den overgang van geheele stammen" te annexeeren. Nu daar gelaten de platheid om aan te sporen „deze zeldzame gelegenhe'd niet te laten voorbijgaan, maar toe te tasten" zulk een bekeering geschiedt het snelste met de brandspuit; dau kan je er zoo'n paar honderd in een tien minuten doen „over gaan". Allo, anpakke maar hier is nog een stam; gauw dan.... straks komt de Islam, de Halve Maan. Tot welk een laag peil moet het gees telijke leven in ons volk zijn gedaald, dat men het zonder blikken of blozen zulke dingen durft voorstellen 1 En welk een opvatting van het Christendom moet do pientere man wel hebben, die zoo een nieuw afzetgebied heeft ontdekt, waarheen hij straks zijn reizigers zal zenden, die zonder te groote inspanning heele stam men zullen doen overgaan. En voor zulk een zending moeten wij dan nog eerbied gevoelen en er ons geld voor geven 1 Daarvoor hebben wij te veel eerbied voor die „Heidenen": maar ook daarvoor staat ons Christendom te hoog. Op zu'k bedrijf past maar één antwoord: afblijven. De 1ste luit. W. A. van den Wall Bake, van het 4de reg. huzaren te Zutphen, wordt binnenkort gedetacheerd bij de rij- en hoefsmidschool te A'meisfoort. Bij beslissing van het Bestuur van den N. "V. B. is de wedstrijd H V. C. A. V. C., Zondagmiddag op het terrein achter Rustoord gespeeld, voor onze stad- genootcn met 60 gewonnen verklaard. In ons verslag van Maandag hebben we het feit gereleveerd, waarop deze beslissing berust. Zij die er opgerekend hadden, binnen kort ook in de omgeving van Amersfoort te zien vliegen, zullen nog eenigen tijd geduld moeten oefenen. Op grond van verschillende bezwaren is toch de vliegweek, die op het vliegterrein van Yerwey en Lugard te Ede in het einde van deze maand zou worden gehouden, uitgesteld tot het voorjaar van 1911. Ook de tweede afdeeling van den Ge meenteraad is gisteren niet met de werk zaamheden klaar gekomen. Zy vergaderde hedenmiddag om half twee ter behande ling van de gemeentebegrooting 1910. BAARN. In den gemeenteraad is het rapport behandeld van de Raadscommissie, welke benoemd was tot het instellen van een onderzoek in zake eene vermindering van het getal onderwijzers aan de openbare lagere scholen, in verband met eene ver mindering der schoolbevolking en de daar mede gepaaid gaande daling van het Rijks-subsidie. Overeenkomstig de conclusie van het rapport besloot de Raad geen verandering te brengen in den bestaanden toestand. Er worden dus nog geen onderwijzers op wachtgeld gesteld. Aan do naai- en breischool te Lage Vuursche werd een subsidie van f 100 verleend. BARNEVELD. De poelier V., alhier, die elke week met wild en gevogelte Duitschland bezoekt, van waar hij steeds 's Zaterdags in den familiekring terugkeert, i6 sedert de vorige week spoorloos ver dwenen, zoodat men meent, dat hem een ongeluk overkomen is. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U plaatsing van het onderstaande. Op Dinsdag 11 October a.s. zal er voor de muziekliefhebbers alhier veel te genie ten zijn. Dirk Schater en Gerard Hekking- Denancy, de bekende pianist en violoncellist zullen dien avond een concert geven. Ik hoop, dat het Amersfoortsch kunst lievend publiek in groote getale zal opko men om deze twee grootmeesters der kunst op waardige wijze te huldigen. G. K. G. VAN AAKEN. Mijnheer de Redacteur! In aanvulling, van myo ingezonden let teren van 28 Sept. diene nog het vol gende: Gemachtigd door den WelEd Heer Com missaris van politie te Rotterdam, de WelEd. Heeren Tegelaar en Hijna Wijnbrugstraat 11 Rotterdam en veel notabele ingezetenon kan ik nu met zekerheid verklaren dat de letteiToterij volgens uw advertentie van 13 Augustus een oplichterij op groote schaal is. Dagelijks komen nog stapels post wissels binnen van de gelukkigge? winners, terwijl verzending den pryzen op |zich laat wachten. Wordt nog iets verzonden dan is dit een defect klokje, dat te Amsterdam voor 23 ct. wordt verkocht. De naam van dezen Weldoender der Maatschappij is niet Meeuwes gelijk hy opgeeft, maar Duurmeijer. Geen onware naam. Vind u niet? Reeds 2 maal failleerde hij, terwijl door den Commissaris van Politie te Rotterdam reeds meermaal (zeker niet voor goed doen of weldaden), tegen D. en zijn practijken is gewaarschuwd. Zijn er, die probeeren met goed naar kwaad geld te gooien, die blijven nuchtereu, daar huisraad, zoo ver aanwezig, op zijn moeders naam staat. Aanbeveling zou het verdienen, indien met mij door alle woldenkenden, maar boven al door de pers geageerd werd tegen dezen zwendel, terwijl het m.i. aanbeveling ver diende dat de pers haar kolommen voor dergelijke zwendeladvertentic niet open stelde. Dan word veel onheil voorkomen. Uit eigen ervaring weet ik, waarvan stuk ken voorhanden terovertuigiugdatdergehjke advertentiën niet beoogen het voordeel of belang der argelooze deelnemers maar geregelementeerde oplichterij is. Hoogachtend UEd. dn. J. W. EGGINK. N.B. In het algemeen belang verzoek ik andere bladen zoowel buiten Amersfoort als plaatselijke mijn ingezonden letteren van 28 Sept. en deze aanvulling over te nemen. De vergiftigingszaak te Hoorn. Zooals reeds gisteren is gemeld, werd J. J. Beek opgepakt als de vermoe delijke dader dezer zoo vreeselijke vergif tigingszaak, langzamerhand werd het ver moeden zekerheid. Zooals wij reeds meldden, was Beek vroe ger werkzaam op do secretarie en werd latei- aangesteld als gemeentebode, doch door zijn slecht gedrag en het meermalen bestelen van zijn mede-gemeeutebode, den heer Mar kus, werd hij uit deze betrekking ontslagen. Sedert dien tijd heeft hij zich in 't openbaar meermalen uitgelaten over zijn haat tegen zijn vroegeren collega Markus, die, naar zijn beweren, hem uitgeetooten had en dien hij „wel kon vergeven". Niettegenstaande die uitingen, dacht men toch niet, dat hij de bedrijver dezer zoo vreeselijke misdaad kon zijn, ware het niet, dat van verschillende kanten de vermoedens werden geuit, dat Beek nog steeds geloofde, als de heer Markus eenmaal dood was, weer als gemeentebode te worden aangesteld. Ook verleden jaar ontving Markus een taart, met veel minder arsiuicum bestrooid en waarvan Markus at, die daarop ernstig ongesteld werd. Reeds den volgenden dag en alle daarna informeerde Beek naar den toestand van den patiënt, voorgevende belangstelling, doch zooals nu blijkt, hopende op zijn dood. Om nu zekerder te zijn kocht hij reeds voor een halfjaar een tamelijke hoeveelheid arsenicum bij verschillende apothekers, volgens zijn beweren om een kat te dooden. Hot vergift werd door hem bewaard, om, nu, toon zijn slachtoffer weer jarig was, beter z'n doel te kunnen bereiken. Tot voider onderzoek arriveerde gister morgen het parket uit Alkmaar, met het gevolg, dat Beek bekende de schuldige te zijn. Het gevangeniswezen in Engeland. Dr. R. F, Quinton, oud directeur en geneesheer van de Holloway-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2