Bik DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 234. VRIJDAG 7 OCTOBER 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. DE REVOLUTIE IN PORTUGAL. Hoofd redacteur It. G. RIJ It K 51 8. Bureau: KMFIINE HaA6 6. Telef. Interc. 188. Abonnementsprijs: Per jaar(4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Prijs der Advertentie» Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Puilen het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abounement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binuen-en Buitenlaudsch Advert -bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. Ti- 78 Amsterdam ONTAARDING. De gereformeerde predikant, ds. Bull- man, vau Garijp, schrijft in do Ffiesche Kerkbode de volgen 3e verzuchtingen. „Inderdaad, de wereldgelijkvormigheid neemt in onze Gereformeerde kringon schrikbarend toe. Vooral bij feestelijke gelegenheden voeit mon met zekere voorliefde allerlei wereld sche usantios in. Getrouwde mannen ver- wisselen dan hun vrouwen, lil) Heeren presenteeren dan aan dames sigaretten. Ook ontbreekt haast op geen partijtje meer eeu tooneelstnkje. En terwijl men voor al zulke pretjes tijd noch moeite ontziet, is men in godsdienstige aangelegenheden zeer laksch. At men vroe ger 's Zondags bijtijds, omdat men's avonds nog naar de kerk wou, tegenwoordig kan men niet in de avondbeurt komen, omdat men laat dineert. Bovendien acht men het veel te ver moeiend 's Zondags tweemaal ter kerk te gaan. Ook raakt de huiselijke godsdienst oefening op Zondag almeer in onbruik. Men bidt dan 's morgens niet meer aan tafel, omdat men op Zondag in de Kerk toch al zoo dikwijls bidt. En als er een jong paartje in 't hawelijk treedt, is er voor de trouw partij zooveel noodig, dat er bij de kerkelijke huwelijksbevestiging voor de kollekte ten hoogste nog een Rijksdaalder overschiet. Wijst dit alles niet op een afnemen van do godsvrucht en een zinken van het gees telijk levon tot een lager peil? 't Hoeft ons dan ook heuseh niet te ver wonderen, dat er in onze Gereformeerde kringen nu en dan diugen aan het licht komen, waarover zelfs de wereld schande spreekt, omdat ze nog heel wat erger zijn dan oen tooneelvoorstelling als de leerlingen van het Gereformeerde Gymnasium besloten te geven". Sjonge, sjonge, dat alles moest eens door een paganist beweerd zijn 1 Die zou iets te hooren krijgen 1 'tls om niet tegelooven; gereformeerde heeren, die gereformeerde dames sigaretten presenteeren 1 Nu, Bullman verkeert in die kringen; hij kan het dus weten. Voor ons. die van verre staan, is 't een nieuw bewijs, dat de „christelijkheid" van deze zoogenaamde „christenen" ons „heidensch" verstand te boven gaat. „Ook ontbreekt haast op geen purtijtje meer eeu tooneelstnkje"- Dat zal hem hierin zitten, beste Bullman, dat uwe partij den grootsten comediant huis vest, dien Nederland ooit heeft opgeloverd. „Getrouwde manueu verwissolen dau vrouwen". Vermoedelijk de invloed van Mathilde, waarde Bullman. Voor het kerkezakje „schiet ten hoogste een Rijksdaalder over". Neem naar een verheven voorbeeld uw toevlucht eens tot een agentesse zonder aanstelling. Die doet wonderen. In formaties kunt u rlaaromtreut vermoedelijk wel krijgen in de Kanaalstraat in Den Haag, Doch scherts terzijde, 't Is werkelijk om medelijden met deze Bullman te krijgen. Zijn stukjo is een smartkreet. En nog nooit is schijnheilige vroomheid van gerefor meerden door tegenstanders zoo blootgelegd als door het schrijven van dezen Calvinist. Het is de kreet van iemand, wiens ver trouwen in de woorden van 1901, dat nu den naam van God weer hersteld zou worden in Nederland, duchtig geschokt blykt te zijn. Al laten ook de berichten nog veel van het in do jongste dagen te Lissabon ge beurde onopgehelderd, wel aan te nemen is toch dat de revolutionoairen de zaak in Lissabon zelf gewonnen hebben en datjde Republiek is uitgeroepen. Dc nieuwe regeering heeft zich met het volgende manifest tot het volk gewend. het Portugeesche volk .- Het volk, het leger en de zoemacht heb ben de republiek uitgeroepen. Het vorsten huis der Ëraganza's, dat steeds kwaad aan het land heeft gebracht en den socialen vrede verstoord, is voor immer verbannen uit Portugal. Deze zeldzame en roemrijke gebeurtenis, deze moed van een volk welirs dapperheid legendair is geworden, vervult de harten van alle patriotten met vreugde. Voor goed is het uit met de slavernij van dit land en het weldadige stelsel van vrij heid daagt lichtend op in zijn heerlijke maagdelijkheid. Burgers, op dit oogenblik zijn vergolden, zijn beloond, al de gestre den kampen, al de geleden smarten. Maar dit oogenblik moet ook het begin zijn vau een tijdperk van zuivere zedelijkheid eu vlekkelooze rechtvaardigheid. Laten wij tot grondslag van ons politiek programma maken: de offervaardigheid voor ons vader land en edelmoedigheid jegens onze over wonnen vijanden." En de voorloopige prosideut der Regee ring richtte de volgende woorden tot leger en vloot: „De voorloopige regecring van de repu bliek brengt baar groet aan de troepen van land- en zeemacht, die samen met hel volk de republiek hebben gegrondvest voor het welzijn van het vaderland. De regeering heeft vertrouweu in de vaderlandsliefde van allen. Wijl de republiek is ingesteld voor allen, spreek ik de hoop uit, dat de offi cieren van land- en zeemacht, die geen aandeel hebben genomen in de revolution- naire beweging, zich aan het hoofdkwartier melden om op hun eerewoord de meest mogelijke loyauteit te betuigen aan het nieuwe bewind. Intnsschen moeten de re- volutionnairen al hunne stellingen blijven bezetten voor de verdediging en de beves tiging van de republiek." Do revolutionoairen mogen meester zijn in Lissabon, in geheel Portugal zijn ij het blijkbaar nog niet. Immers een telegram van den Franschen consul te Oporto meldt, dat de troebelen daar onderdrukt zijn. Royalistische troepen zouden naar Lissabon oprukken. Men heeft den indruk dat do Noordelijke pro vinces minder snel dan verwacht was, met de revolutie iustemmine betuigen. De Spaansche gezant te Parijs heeft aan een redacteur van de Temps gezegd: de indruk, dien mijn regeeriug mij overgebracht heeft, is dat de triomf der revolutie niet zoo zeker en definitief is, als de telegram men der agentschappen doen gelooven. Acht regimenten zouden trouw blijven en de noordelijke provincies hebben tot nu toe Lissabon niet gevolgd. De Temps verneemt nog uit Spanje, dat de gemeentelijke garde van Lissabou trouw gebleven is en verscheidene .belangrijke punten bezet houdt. Do garnizoens van Setubal en Elvas zijn koningsgozind ge bleven, maar zullen niet trachten dc revo lutie te bestrijden. Te Evora en Port Alegre is de Republiek toegejuicht. Dat de toestand voor de republikeinen in Lissabon zelf ook nog niet geheel zuiver is, blijkt wel uit het volgend bericht van 6 October uit Lissabon zelf: „Do regeering neemt nog maatregelen met het oog op hot feit, dat een gedeelte van do troepenmacht in de hoofdstad en de troepen in dc versterkte kampen nog niet geheel huu instemming met de nieuwe regeering hebben betuigd Ook de Spaansche minister president Canalejas heeft in de Kamer verklaard, dat, daar de regeering tegenstrijdige be richten uit Lassabou heeft ontvangen, zij de uitroeping van de republiek in Portugal niet als definitief kan beschouwen. Omtrent de koninklijke familie nog steeds geen stellige berichten. Ziehier wat verteld wedt: De Fransche gezant te Lissabon seint, dat de Koning en de beide Koninginnen te Mafra zijn. Uit Lisabon zelf wordt gemeld, dat vast gesteld ia, dat het Koninklijk jacht Amelia, met den Koning, de beide Koninginnen en den hertog van Oporto aan boord, reeds op weg is naar Engeland. De regeering heeft maatregelen genomen om de veiligheid van den Koning en de Kouinklijke familie te verzekeren. Koningin Maria-Pia zal naar Italië gaan. In tegenspraak daarmee is een bericht uit Gibraltar, dat Portugeesche jacht Amelia het daar met de Koningin-Moeder en den Infant Alfonso aan boord gisteravond om 11 uur is aangekomen. Het lot van Koning Manuel blijft dus onzeker. De uitecnloopende berichten over zijn verblijfplaats komen slechts hierin overeen, dat hij iu veiligheid is en niet iu de macht der opstandelingen. Van verschillende kanten wordt er op gezinspeeld, dat de omwenteling in Portu gal door Engeland wordt gesteund; ja, men leest zelfs dat Engeland haar heeft veroorzaakt. Men weet dat Engeland groo- te belangen heeft in Portugal min of meer onder Engeland's voogdij pleegt te staan, en dat terstond na den moord op devori- gen Koniug Eugelaud's invloed op do regeering goed merkbaar was. Welnu, Engeland zoo wordt beweerd acht thans Portugal rijp voor deu republikein- schen regecringsvorm en heeft daarom de omwenteling bewerkt of aangemoedigd. Door sommigen wordt zelfs volgehouden, dat Engeland het Portugeesche koningshuis in den steek heeft gelaten, omdat er ern stige plannen bestonden voor eeu huwelijk tusechcu Koning Dooi Manuel en dc doch ter van Keizer Wilhelm, Dat zou natuur lijk den Duitschen invloed in Portugal belangrijk hebben doen stijgen, en Enge land wilde dat niet dulden; dan maar liever revolutie. Natuurlijk kan het heel goed zijn, dat dit alles uit de lucht gegrepen is. De Engelsche regeering zal het in elk geval wel tegenspreken. Bij de thans plaats hebbende gebeurte nissen heeft de draadlooze telegraphie weer op schitterende wjjzo haar nut bewezen. De revolutionoairen hadden vooraf alle telegraphische verbindingen met het buiten land onderbroken, opdat er geen ontijdig nieuws van de provincie en het buitenland zou uitlekken. Dinsdagavond echter liep de Duitsche stoomboot Cap Blanco de haven van Lis sabon binnen. Deze stoomboot is met een uitstekend toestel van draadlooze telegraphie voorzien, en zij werd ook onmiddellijk door de jour nalisten te Lissabon als telegraafkantoor gebruikt. Het gelukte al spoedig verbinding te krijgen met het bij Marseille gelegen Mar- conitelegraafstation te St. Marie de la Mer. Vandaar uit werden dc borichton verder geseind over de geheele wereld. De afstand tusschen Cap Blanco en St. Marie de la Mer, bedraagt niet minder dan 1250 K.M., heel het bergachtige Spanje licht er tusschen. Ook bij vroegere gewich tige gebeurtenissen te Brazilië en Argenti nië heeft de draadlooze telegraphie op dezelfde wijze onschatbare diensten bewezen. DUIT8CHL AND. Naar uit Hamburg wordt gemeld, zijn de geschillen op de werven aldaar door onderhandelingen bijgelegd. Do uitsluiting in het metaalbedrijf zal nu niet worden geproclameerd. GROOT BRITANNIE. Uit Londeu komt het verblijdend be richt, dat de uitsluiting in het Katoenbedrijf Maandag zal eindigen. RUSLAND. Op 22 en 23 September werd voor den militairen rechtor te Jekatorinodar een proces behandeld, dat teekenend is voor de iu Rusland hccrschende zeden. Terecht stonden eenige politieambtenaren, beschuldigd drie gevangenen, die van poli tieke misdaden verdacht werden, op de publieke straat, zonder eenige aanleiding, te hebben neergeschoten. Op 3 Mei 1908 hadden deze politie ambtenaren, een commissaris, een inspec teur, en een schrijver, last ontvangen bij eeu rechterlijk ambtenaar, diens broer, en hjj hun zwager, oen Duitech onderdaan, huiszoekiug te doen. De commissaris meende, hoewel hij er geen bevel toe had, do drie mannen te moeten arresteeren. Ilij braoht de gevangenen naar het bureau doch onderweg vuurde hij, zonder eenige aanleiding, plotseling op de beide broeders ziju revolver af. De eeno stortte dood neer. Nu begonnen ook de gevangenen te schie ten op de ageuten, die den commissaris vergezelden, en op de kozakken van hot convooi. Er ontstond een waanzinnig gevecht, waarin ook de beide andere gevangenen gedood werden. Een hunner was nog niet dood, toen hij werd opgeuomen; do com missaris van politie gaf toeu oen der kozakken last hem dood te schieten. Op het bureau verklaarde de commissaris, dat de gevangenen hadden gepoogd te vluchten, waarop zij waren dood gqschoteu. Het bleek echter uit getuigenverklaringen, dat de gevangenen geen tegenstand hadden geboden, dat van een poging tot vluchten geen sprake was geweest, zoodat de com missaris beschuldigd werd, opzettelijk de gevangenen te hebben laten doodon De openbare aanklager legde er don nadruk

De Eemlander | 1910 | | pagina 1