DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Het voordeeligst voor het huishouden is het 10 pOt. dividend van ons brood, No, 235. ZATERDAG 8 OCTOBER 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. in geld uitgekeerd f 10 a f 25 per gezin. DE REVOLUTIE IN PORTUGAL. DE EEMLANDER. Ilontdrcdacteur R. Cl. K IJ M E N N. Abonnementsprijs: Per jaarf4.Franco por post id. f5.60. Por 3 maanden id. f 1..Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: UIJGINE ll l Vti C. Telef. latere. IS». Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Puiten het Kanton Amersfoort per regel fO.lO. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten tiet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Binnen-en Buitenlandseh Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Het eerste geregeld verhaal van de ge beurtenissen is er. Het is afkomstig van den correspondent van do Daily Chronicle dio Woensdag uit Lissabon wist te ontsnappen en per schip naar Yigo (Spanje) te komen, vanwaar hij het volgend telegram zond. De revolutie kwam onverwacht zelfs voor den republikeinschou raad. De groote massa van het volkomen onverschillige volk nam weinig deel aan den strijd, die voorname lijk werd gevoerd tusschon do beiue par tijen ouder de troepen, de loyale en de oproerige. De Koning6gezinden, voorname lijk de municipale garde, vochten met op merkelijke dapperheid dertig uren lang, hoewel zij minder sterk waren dan de tegenpartij en de leiding ontbrak door ge- brok aan geestdrift bij een deel der offi cieren, van wie velou symphathiseerdeu met de republikeinen, Ten slotte liep een groot aantal troepen naar de republikeinen over. De uitbarsting kwam volkomen onver wacht voor de regeering; de aanleiding gaf de moord op Bombardas door eeD royalistisch gezind officier. De republikeinen maakteu van dezen moord gebruik als wapen om het volk op te zetten. De upstoo:ies werden in den avond van Maandag 3 October eerst onder drukt, de oproermakers gingen toen ovenwei naar de artilleriekazerne. De artilleristen sloegen aan het muiten, namen de officieren gevangen, verdeelden geweren onder de burgers en voerdeu naar de punten, die de stad bestrijken vier stukken veldgeschut; oveneens werd het artilieriepark versterkt. Onmiddellijk daarna werden, naar een vooraf vastgesteld plan, de telegraaflijnen en de spoorwegverbindingen verbroken. Andere regimenten sloten zich bij de mui terij aau; de officieren die weerstand boden, werden doodgeschoten, en de aansluiting bij de artillerietroepen kwam tot stand, vóórdat de regeering nog in staat was de posten door do municipale garde te doen be zetten. De militaire commandant van Lissabon en vele officieren waren afwezig en te Cascaes, waar de Koning een feestmaaltijd aanbood aan den President van Brazilië, Hermes da Fonseca, vandaar dat het tijdens de uitbarsting een cbaos was in de gele deren der royalisten. Inmiddels waren de marine-olficieren aan land gegaan. Op rij- tuigpaarden gezeten, braken zij door de gelederen dor royalisten en vereenigden zich met de opstandelingen, waar zij de plaatsen der onderofficieren, die tot nog toe het bevel hadden gevoerd, innamen. Het vuren boorde men bij tusscbeDpoozeu den gebeden nacht van Maandag. Bij het aanbreken van den dag rukte een afdeeliug opstandelingen op naar Necessidades, waar zij echter werdeu ontvangen door bet vuur uit de machinegeweron van de infanterie brigade, die het Paleis verdedigden, waarop zij in wanorde terugtrokken en velen in hechtenis werden genomen. Bij het opgaan van de zon heschen ook de marinemattozeu in bun kazernes do republikeinscbe vlag en zonden zij detachementen uit, om de Paleis-brigade te boscbieten. Tegelijkertijd werden republikeiusche vlaggen gehescheu op de drie oorlogsschepen en met saluut schoten begroet. Een wanhopig gevocht aan boord van de „Fernando" eindigde echter met het tijdelijk nederbalen van de vlag der opstandelingen. Do kruisers -Rafael" en „Adamastor", met de republikein6che vlag aau de mast, steomden 1 ingszij het vlagselnp „Dom Pedro", waarop nog altoos de Koni ngsvlag wapperde, maar de „Dom Pedro" vuurde niet op het schooue doelwit. De kruisers stoomden naar Alcantara, en openden het vuur op het Paleis, op duizend yards af- stands. Het tweede schot trof den Koninkl. standaard. Koning Manuel toonde groote dapper heid, hoewel een deel zijner omgeving vluchtte. Hij weigerde eerst ook te vluch ten, doch verbot eindelijs; het Paleis, glim lachend, en een sigarette rookend. De vlucht was nog vernederender door het ultimatum der republikeinen, die Dinsdag ochtend don afstand des Konings voor vier uur in don namiddag hadden geëischt. De republikeinen zochten deu Koning aan boord van de „Sao Paolo", het Braziliaan- sche oorlogsschip, maar de commandant weigerde hen aan boord te laten. De kruisers beschoten daarna het Ministerie van Marine, waarbij de ambtenaren die aan hun schrijftafels zaten, gedood werden, evenals enkele gemeente ambtenaren en vele toeschouwers. De royalistische troepen hadden intusschon veldgeschut gevoerd naar het Dom Pedro- plein. Twee schoten hadden reeds de uitwer ing dat de artilleristen aan boord van de Rafael" het vuur staakten, en de kruiser w»g stoomde' Nadat de „Rafael" was weggestoomd, bombardeerde de sterker bewapende kruiser „Adamastor" de citadel van San Jorge, en hoewel het bombardement weinig uitwer king had' verwijderde het inoedclooze gar nizoen de Koninklijke vlag en werd de Republikeinsche vlag gehoschen Inmiddels huil een hevig artillcriegcvecht plaats in de straten tusschon de koningsge zinde troepen en do opstandelingen. De hotels in de Avenuda Liberdade werden ernstig beschadigd. Do royalisten waren in 't voordeel en gedurende den nacht maak ten zij van de duisternis gebruik om den iusluitingskring nauwer te maken. Deu geheelen nacht werd het vuren voortgezet. De correspondent was op het dak van het hotel geklommen en zag vandaar de republikeiusche kruisers „Adamastor en „Rafael", die met hun zoeklichten de baai afzochten. Verder weg lag de kruiser „Dom Pedro" voor anker, die deu geheelen dag niet geschoten had. Plotseling scheen het zoeklicht op het achterdek van de „Dom Pedro", waarop degenen, die op het dak van het hotel stonden, een groep officieren en matrozen bijeen zagen. Tweemaal bescheen het zoeklicht die groep, beide malen werd gelijktijdig een salvo van de machine geweren gehoord,die op het voordek verborgen waren opgesteld. Toen het zoeklicht voor do derde maal het achterdek bescheen, was er geen salvo meer noodig, want allen die op het achter dek bijeen waren, lagen dood of gewond. Zoo kwam hot laatste dappere deel der bemanning en der officieren van de „Dom Pcdro" om, die met hun leven hun troutv aan den Koning betaalden. Was het gisteren nog zeer twijfelachtig of de revolutionnairen meester waren ge worden van heel Portugal, en niet alleen van Lissabon, de telegrammen die heden binnenkomen maken het meer en meer waarschijnlijk dat inderdaad de omwenteling volledig gelukt is, dal Koning Manuol zijn kroon heeft verloren en er iu plaats van het Koninkrijk Portugal een Portugeesche republiek is verrezen. Het bericht althaus dat in de provincie troepen bijeenkwamen, om tegen de hoofdstad op te rukken en den Koning in zijn macht te herstellen, wordt allerminst bewaarheid, integendeel, in alle plaatsen van waaruit berichten kouion is de afkondiging van de republiek met voldoening en vrijwel zonder tegen stand vernomen. Ook in de belangrijke havenstad Oporto van uit welke mou verzot had geducht. Wel is er eerst iu Lissabou en Setubal nog duchtig gevochten. De Temps verneemt uit Madrid, dat het kotiitigsgezin Ie regiment artillerie, na de overwinning der republikeinen te Lissabon, de opstandelingen opnieuw aangevallen heeft, maar teruggedreven is en, evenals o regimenten uit de provincie, de republiek erkend zou hebben. Het aantal gevallenen zou 3000 bedra- dragen, de gemeentelijke garde is gedeci meerd. Men zegt, dat er te Setubal 900 slachtoffers gevallen zijn in den strijd van dc infanterie niet de koningsgezinde cavalerie. Eindelijk weet men dan waar de Koning vertoeft. Hij zelf heeft namelijk uit Gibraltar naar Londen geseind, dat hij uiet de Koningin-Moedor en den hertog van Oporto heelhuids te Gibraltar is aangekomen. Het telegram rept met geen enkel woord over den opstand en ook niet over 's Koniogs plantten. Men gelooft te Londen, dat hij te Gibraltar op nadcro berichten uit dc pro vinciën zal wachten en indien de opstand zich door het geheele land mocht ver spreidon, wordt het waarschijnlijk geacht, dat de Koning naar Engeland zal gaan. Do Spaansche regeering heeft vernomen dat Koning Manuel en de Kouingin-Moe- der op het oogenblik van het uitbreken dor revolutie te Cintra waren en daar be zoek ontvingen van deu leider der bewe ging, die hen geruststelde over hun per soonlijke veiligheid en in naam van het repu'olikeinsch comité het koninklijk jacht ter huner beschikking stelde, waarin zij zich konden begeven waarheen hot hun goeddacht. Een dergelijke mededeoling werd aan den hertog van Oporto gedaan, hoowel hij gevangen was. Alleen het paleis Necessidades is ernstig beschadigd. Dc meerderheid der officieren hebben hun instemming met de Republiek betuigd, de overigen hebben hun wapenen overge leverd eo zijn heengegaan. Volgens een authentieke mededeeling van een lid van het gevolg was de koning op het paleis, toen het bombardement begon. Lator begaf hij zich naar Manfra on vandaar naar Ericeira, waar hij de andere loden van de koninklijke familie ontmoette, met welke hy zich in eon open boot naar het jacht begaf, dat Woensdag te zes uur 's middags direct naar Gibraltar voer. Hot was kalm weder, en men ontmoette of zag geen enkel oorlogschip. Koningin Auielio was tot de veilige aan komst van dou Manuel te Ericeira zeer ongerust geweest. Daar men zoo plotseling had moeten vluchteu, hebben de leden van het gevolg niets mede kunnen nemen, zoodat zij thans groote iokoopon van kleedercn moeten doen. FRANKRIJK. Do Fransche ministerraad heeft onder voorzitterschap van den premier Briand over maatregelen beraadslaagd, welke ten gevolge van de stijging van den prijs der levensmiddolen wenschelijk zijn. Men besloot in de eerste plaats den invoer te bevorderen van aardappels, waaraan vooral gebrek is. - DUITSCHLAND. Een Reuter-telegram meldde gisteroch tend dat een Schikking was tot standge- koineu io het couflict iu deD scheepsbouw. Volkomen juist is dat niet, formeel zou eerst gisteravoud in de bij den strijd be trokken vakvereenigiugen een beslissing worden genomen Maar dat in die verga deringen de schikking zal worden aauvaard is wel zeker, daar de werfuirectiën de nieuwe voorstellen dor arbeidcrsgedele- geerden hebben aaugenomeu. beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is uiet kleverig maar flink doorbak ken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedzamer is Reeds in Januari 1910 i6. over 1909 Men lette op de eebte nootzoete tarweaiuank van ons „Melkbrood" en „t.czoiidheitlbrood", welke smaak alleen door de beste soorten tarwe kan worden gegeven, alsmede dat ons brood uiet is beschadigd door spoorwegvervoer enz., alsmede waardoor zijn korsten niet taai, doek croquant zijn. Vraag een dividendboekje aan de Afdeeling „Broodfabriek" van Meursiug's Machinale Fabriekcu van Gebak, Amersfoort.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1