Bijvoegsel behoorende bij DE EEMLANDER van Zaterdag 8 October 1910. STADSNIEUWS. Een door het publiek zeer gebillijkte maatregel, die de Amerstoortsche apothe kers hadden genomen, om namelijk één apotheek des Zondags open t» houden, ten einde den overigen apothekers iu dr gelegenheid te stellen Zoudagsrust te ge nieten en door hun personeel te laten ge nieten, heeft aanleiding gegeven tot een aanklacht door den Iuspecteur der Volks gezondheid tegen twee apothekers, de heeren I. en W. Do ambtenaar van liet O. M. hij het Kantongerecht alhier eischte tegen ieder hunner een boete van f 2. Indien een veroordeelend vonnis mocht volgen, is het Ie hopen, dat dit aanleiding worde om het onbillijke en onuoodige voorschrift dat allo apotheken des Zondags geopend moeten zijn, te veranderen. Morgenavond zal Ds. I. Hooykaas in Amicitia een voordracht houden voor de afdeeling van den Nederl. Protestanten Bond, over zijn reis naar Palestina. Lichtbeelden zullen de lezing verduide lijken. Morgonmiddag wordt op het terrein achter Rustooid een Voetbalwedstrijd ge speeld tu6schen II. V. C. en 't Vijfde. Een plaatselijke ontmoeting wordt meestal met spanning tegemoet gezien. Men ie benieuwd naar den uitslag en meestal zijn het dan ook Bpannende wedstrijden. Zoo ook mor genmiddag achter Rustoord, waar de twee Auierafoortsche clubs elkaar voor de compe titie moeten bekampeu. De attractie wordt nog meer verhoogd, doordat deze strijd voor beide clubs ccn zgn. homo-strijd is. Wie af zal winnen, iB moeilijk vooruit te zeggen, 't Vijlde heeft zich deze week Hink geoefend en zot er alles op om te winnen. Maar toch geven we den militairen weinig kans. (HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. „De gep. kolonel der Kor.. Ncd. Marine, P. S. R. Wolterbeek, alhier, zendt ons een groot ingezondon stuk, waaruit we het volgende overnemen: „De Burgemeester van Amersfoort gaf een groot bewijs van zijne hartelijke toe wijding aan de Gemeente aan welker hoofd hij staat, door pogingen in het werk te stellen, om hier eene afdeeling van „Het Roode Kruis" te verkrijgen. Aan mij werd door die autoriteit het vercerend verzoek gedaan, of ik bereid zou willeu zijn om mij met de samenstelling van een dergelijk comité te belasten. Ik mag niet ontkennen, dat ik aan vankelijk geaarzeld heb, aan dat verzoek te voldoen. Ik gevoel toch al te zeer, dat hier in deze Gemeente reeds zooveel offers gevraagd worden in het belang van onze naasten. Maar mag Amersfoort achter blijven, daar waar reeds zoovele Gemeenten voorgingen in het oprichten van afdcolingen van „Het Roode Kruis?" Immers neen. Zelfs Nijkerk is ons reeds vooruit, en bezit een comité. Terwijl in de geheele Provincie Utrecht slechts éen comité is gevormd, hetwelk te Utrecht is gevestigd, kau Gelderland bogen op veertieu Gemeenten waar comité's be staan. Toen ik dat naging, was voor mij de keus niet moeilijk meer en besloot ik, zoo mogelijk, een steentje bij te dragen voor den opbouw van een zoo schoon maatschappelijk vwerk. Toen wist ik, dat het mijn plicht was, den heer Burgemeester te berichten, dat ik de opdracht zou aan vaarden. En nu kom ik tot U allen, ingezetenen van Amersfoort, om mij te helpen bij het thans aan te vangen werk. Laat eene groote schare van belangstellenden toe treden, opdat hier ter stede een comité kan worden opgericht waarop wij waarlijk trotsch mogen zijn. In de eerste plaats richt ik daarbij het woord tot U Vrouwen van Amersfoort. Mocht, onverhoopt, Nederland in een strijd worden gewikkeld, bedenkt dan, dat ook uwe echtgenooten, zonen, vaders of broeders kunnen belmoren tot de slachtoffers, die het oorlogsgeweld maakt. Uw verheven vrouwelijk gevoel zal U zeker opwekken lot een geestdriftig voorbeeld bijhetgoede werk, dat thans vóór U wordt gelegd. Maar ook gij allen, leden van het Ge meentebestuur, zult willen voorgaan, en niet minder is dit te verwachten van hen, die in ons Leger het vaderland dienen, hetzij in hooggeplaatste betrekkingen, hetzij op lagere sporten van de militaire ladder. En voorts gy allen, goneesheeren, apo thekers, leeraren, onderwijzers, ambtenaren van politie en brandweer, leden, van de Pers en in het algemeen gij allen burgcis, geeft uwe belangstelling in het goede werk En eindelijk gij allen voorgangers der kerkelijke gemeenten onverschillig uwe geloofsbelijdenis geeft uw steun, doch vooral uw morcelen steun, want door dat te verrichten, zal de menscliheid een schrede nader worden gebracht tot de verwezen lijking van een onzer schoonste idealen, namelijk het beoefenen der dienende liefde". Aangezien men ons aan een bepaalden dag had gebonden, konden wij het stuk niet in zijn geheel opnemen en moesten we met dit uittreksel volstaan. Als wij besluiten tot het opnemen van „ingezonden stukken", wcnschen wijzelf te bepalen wanneer die geplaatst kunnen worden en dii in geen geval te laten uit maken, zooals ook wel eens geschiedt, door bladen die slechts twee of drie keer per week verschijnen en die zich door deze wijze van doen verzekeren, dat zij niet achter dagbladen als Amersf. Dagblad en De Eemlander aankomen. Voor ons ontstaat daardoor bet nadeel, dat we, bij grooton toevloed van advertenties, genoodzaakt zijn op het laatste oogenbhk tot de uitgifte van een bijblad over te gaan. De adelborst 1ste klasse J. S. Abbinga is geplaatst in dn directie der marine te Willemsoord, .We herinneren aan den korfbalwed- strijd, welke morgenmiddag te 2 uur aan de Oldenbarneveldlaan wordt gehouden tueschen A V. O. G. (Amersfoort) en S. D. O. (Utrecht). Verschenen is hot jaarverslag der „Vereeniging tot opvoeding van half ver weesde, verwaarloosde of verlaten kinderen iu het huisgezin". Omtrent de afdeeling Amersfoort lozen we daarin het volgende: De afdeeling Amersfoort verpleegde voor bare rekening drie jongens en twee meis jes, en bovendien tien kinderen voor reke ning van het Hoofdbestuur en andere afdeelingen. Klachten over de kinderen worden in het jaaiverslag der afdeiling niet geuit. De gezondheidstoestand was goed; het verslag brengt dank aan den heer J. D. Rolandua Hagedoorn, arts te Amersfoot, voor zijne belanglooze medische hulp. Het bestuur verloor door aftreden en vertrek naar elders de medewerking van de heeren A. Bommel, F. Kenninck en R. G. Rijkens; mevrouw Reynders Calkoon trad op als lid van het dagelijksch bestuur. Het verslag, klagende over den weinigen steun dien de afdeeling ondervindt, maakt dankbaar gewag van eene gift van de ontbonden Tennisclub het Stort. De ontvangsten der afdeeling bedroegen f3727.94; de uitgaven f371G.G5. Wij vernemen dat de buitengewone Algemcene Vergadering van aandeelhouders in de N. V. Amersfoorische Bank, alhier gehouden op 6 dezer, het besluit heeft ge nomen tot liquidatie der vennootschap over te gaan. Aan aandeelhouders zal 100% op hunne aandeeleu kunnen worden uit gekeerd. Op den openbaren weg ziju gevon den een paar zooltjes en een ceintuur, die op het bureau van politie zijn gedeponeerd Naar wij vernemen zal het bestuur iler Vereeniging tot uitdeeliug van spy's aan behoeftigen Maandag 10 October a.s. do gewone inschrijving aan de huizen der ingezetenen een aanvang doen nemen. AGENDA. 9 October. Openbare Vergadering van den Nederl. Prot. Bond. 20 Oct. Openbare bijeenkomst Evnng. Maai schappij in de Lutb. Kerk. Nooit wijzer. Woensdag pei fiets op den straatweg naar Leiden rijdeude, was ik onder Wassenaar genoodzaakt af te stappen aldus schrijft een lezer aan de II. Ct. omdat mij het doorrijden ver hinderd werd door een opeenhooping van tijwielcn, die zóó geplaatst waren, dat men er niet door kou of men moest afstappen Toen zag ik dat de kwartjesvinders aan het work waren. Nadat eerst het voorhan den zijnde geld „afgewonnen" was van een lieer die zijn geluk eens wilde pro boeren, werd er f25 gezet tegen zijn i ij- wiel en een gouden ring, dion hij aan den vinger had Eerst wilde de heer daarvan niets weten en zijn weg vervolgen, doch de helpers van den persoon, die niet de kaarten „werkte", hadden bui; rywiel zóó geplaatst dat zij een cordon vormden om iiet slachtoffer, en weldra gingen ook de fiets en de ring er aan. Het slachtoffer, thans van alles beroofd, werd zenuwachtig en wilde in elk geval zyn ring terugheb ben, zei hij; maar hij moest oppasaan, want hij kon nog een pak slaag toe krijgen; de „heeren" waren met hun zessen, Huizen van katoen Wij- vin den in den „Courier of Charlestown" de volgcode bijzonderheden over een woning van nieuweren trant. Er besiaat heel veel kans, dat het go wapcud cement weldra verdwijnen zal uit de huizen bouw: plantenarchitectuur zal de delfstoffenaichitectuur opvolgen. In het Z. der Vereenigdo Staten bouwt uien huizen van katoen. Men gebruikt daartoe gewone katoen van de minste kwaliteit, dat op de katoen- velden achterblijft, of in fabiieken wordt byeengeveegd, kortom, alles wat als afval kan worden beschouwd. Daarvan maakt men een deeg, een pasta, die weldra de soliditeit van steen verkrijgt. Om die trans formatie te begrijpen, behoeft men slecht6 te denken aan de bardheid van papier maché, wanneer het door en door droog is, waarvan men lichte en duurzame meu belen vervaardigt. Om het bouw katoen wordt aan den buitenkant een stof aange bracht die het ondoordringbaar maakt voor den regen. Om een huis van katoen te bouwen beeft men slechts de helft van den lijd noodig, welke gevorderd wordf om er een van steen op te trekken Ten slotte en zulks is bewezen is de bouw bestaud tegen vuur, is van een on betwistbare soliditeit en kost driemaal minder dan de gewone bouwmethode. Daar bet bericht ons uiet vertrouwbaar voorkwam hebben wij naar de waarheid van bovenstaande modcdeeling geïnformeerd en werd het bestaan van zulke huizen be vestigd. („Vraag en Aanbod.") Elect riciteit als wapen tegen luchtscheepvaart. Nauwe lijks wordt voor de eilandenrijken, die zich tot nogtoc zeker waanden voor invalleo door het in stand houden van een sterke vloot, de luchtscheepvaart een gevaarlijke vijand, of er is reeds zoo melt men althans een wapen tegen uitgevonden. Een dertig-jarig werktuigkundige Sol. TI. Goldsberg, van Chicago, beweci t, een clec- triscli apparaat te hebben uitgevonden, waarmee men van het water uit luchtschepen kan vernietigen door den ballon te doen springen. Draadloos electrisch licht. Waldemar Paulsen, de Deenscbe uitvinder hcoft, naar het hoet, door draadlooze stroom- geleiding olcctriscbe lampen aangestoken en weer uitgedoofd. Of deze uitvinding practischc toepassing zal kunnen vinden, blijft voorloopig do vraag. S t e c d 8 meer. Uit hot Rijks- krankziuuigcugesticht Duin en Bosch te Castricum ziju weder drie verpleegden ont vlucht. Dood door gas. Gisterenmor gen word notaris S. uit Dwingelo, logeerende bij een familie aan den Ouden Engweg te Hilversum, dood op zijn bed gevonden. Een gaskraantje bleek opeu te ziju gebleven en het uitstroomende gas had den dood veroorzaakt. Brutaal. Een kassiersbediende, Laurent gelieeten, is gisteren op klaarlich ten dag vlak voor het gobouw van den Credit Lyonnais te Parijs van zyn geldtasch met 16.000 francs aan goud en zilver en 40.000 francs aan effecten beroofd gewor den. Do bijzonderheden van den overval bewijzen, dat de slag geslagen is door een goedgeorganiseerde, internationale bende. Op den Boulevard des Italiens namelijk merkte de kassiersbediende, dat bij door verscheidene personen gevolgd werd. Daar het echtor reeds half elf iu den morgen was, hechtte hij niet veel beteekenis aan 't ge val. Zorgeloos is hij oen urinoir binnen go- gaan. Toen hij naar buiten kwam, word de weg hem versperd. Drie krachtige jon ge mannen grepen hem aan en roofden do geldtasch. Laurent schreeuwde om hulp. Dadelijk kwamen eenige voorbijgangers toe- loopeu en het gelukte hun twee der misdadi gers, blijkbaar Engelschen,'t vluchten te be letten Eenige personeu wilden hen intusschen onder bet mom van tolk te zijn, weer be vrijden. Deze lieden verdwenen onmiddellijk, toen do politie in het zicht kwam. Uit de beide gevangene was niets anders te krijgen dan dat ze Engelschen waren. De gestoleu geldtasch vond men uiet bij ben, die was door een andere in veiligheid gebracht. De politie volgde een spoor tot aan het Gare du Nord, waarheen een van de verdachten gevlucht was. Maar ofschoon men telegrammen naar alle stations zond, is het niet gelukt de hand op hem te leggen. Men neemt aan met een wijdver takte bende te doen te hebben, die veel ervaring heeft in dergelijke overvallen. Een voortvluchtige gas- directeur. Uit het onderzoek van den accountaut van dn boeken vau dcu voort- vluchtigen directeur der gemeeute-gasfa- briek eu waterleiding te Boskoop, is ge bleken, dat hel tekort ruim f 1200 bedraagt. Dit nadcedig saldo is gedeki door ziju bor gen. De eerste fraude heeft, volgens de boe ken plaats gehad op 28 Juli 1.1. De bur gemeester outdekte Vrijdagmorgeu jl. dat er eeu tekort was van circa f 4U0. De direc teur werd daarover scherp onderhouden en beloofde onmiddelijk dat bedrag aan te zuiveren, doch in plaats daarvan nam hij denzelfden dag het dricmaandelijksch sa laris van den boekhouder en van den machinist der fabriek bij de bank op en verdween daarmede Men vermoedt dat het tekort, evenals vele andere schulden, ontstaan is door het telegraphisch spelen op wedrennen met bookmakers. O danks do scherpe conti óle van den burgemeester en accountant is het den directeur gelukt op sluwe wijzo deze fraude te plegen. Eu dat is voor de Imanciers, die Portu- geesche schuldbewijzen in hun bezit heb ben, een met onaanlokkelijk vooruitzicht. op de maritieme prefectuur te Gibraltar, een ongowone activiteit naar aanleiding van een onderhoud van meer dan twee sproken Russische politiespion Azeff te Wiesbaden door terroristen is „geëxecu teerd." ontwapening volstrekt niet de verwachte uitwerkiog gehad, aangezien de beste wa penen toch waren achtergehouden en

De Eemlander | 1910 | | pagina 5