WEERBERICHT. Thermometerstand BINNEN LANDT™ Rechtzaken. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN YAN IEET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorin 10.50 unr. De Bilt, 10 October 1910. Tloogste barometerstand 767.0 tn.M. te Clermont, langste 744.2 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 11 Oc tober 1910. Zwakke tot matige Z.lijke tot Z.W.-lijke wind. 'steldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: Warmer. Barometerstand te AMERSFOORT. 764 mM. Vorige stand te 12 uur 761 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 62 Laagste hedennachtF. 52 Hedenmiddag 12 uurF. 62 begraven en thans weer uit hun schuil- laatsen te voorschijn gehaald worden. Niet minder dan 15 ft 20.000 Manchiler eweren zijn og 't oogenblik weer in het erst onlangs door Torghut Pasja ontwa kende district aanwezig en men beschouwt den toestaud als nog bedenkelijker dan vroeger. Er is dan ook alweer een batal jon naar Albanië vertrokken om verdere ontvluchtingspogingen te beletten. De Atheensche correspondent van de Times geeft ecu uitvoerig relaas van de wreede wijze, vv.arop de Turkschen auto riteiten de ontwapening van de Christelij ke bevolking in Macedonië doorvoeren. In het district Kosjaue zijn 6 boeren dood geranseld en dergelijke berichten komen uit de buurt van Kossowo. Te Uskub zijn 49 zwaar geketende mannen gebracht, waarvan sommigen zoo mishandeld waren, dat zij nauwelijks konden loopen. De no tabelen van Istib, waaronder de Bulgaar- sche aartsbissehop van Uskub, ziju voor de zgo ontwapeningscomité'8 gebracht en zijn daar geslagen. Do vicaris werd zoo danig mishandeld, dat hij den volgenden dag zelfmoord pleegde. En zoo is er racer. RUSLAND. We hebben onlangs bericht over do wijze, waarop de politie van Warschau arbeids geschillen uit de wereld helpt. Een uit voeriger beschrijving van deze zonderlinge geschiedenis meldt nog, dat hetpersoneel met de directie onderhandelde, toen de politie het goed vond om ra te grijpen en alle stakers zonder vorm van proces in de ge-angenis liet stoppen en onder militaire bewaking hun dienst liet verrichten. Het publiek boycotte daarop de tram en de politie, die inzag, dat zij een fout had be gaan, liet daarop de gevangenen weten, dat zij uit de gevangenis ontslagen zouden worden, mits zij schriftelijk verzochten vrij gelaten te worden en beloofden den arbeid te hervatten. Na drie dagen zouden zij dan een onderteekend vcizoekscbrifl met hun wenschen tot de politie moeten richten. De politie zou dan harerzijds den waarborg geven, dat geen van de onderteekenaren, voor zoover zij zich tenminste ordelijk ge droegen, door de directie benadeeld zou worden. Het personeel nam de beide laatste voorwaarden aan, maar weigerde hardnek- nig om ontslag uit de gevangenis te vragen, want, redeneerde het, we hebben aan niemand gevraagd om erin te komen, eu behoeven dus niet aan de politie te vragen om eruit te mogen. De politie moest toe geven en de staking was afgeloopen. OP DENZELFDEN WORTEL. De opvoering van „Caesar" door de leerlingen van het gereformeerd gymnasium te Amsterdam is nu geheel afgelast. Cura toren vinden hot ook niet goed dat het stuk in gesloten gezelschap wordt opgevoerd en nu bericht prof. Woltjer, dat men zich bij die opvatting ueerlegt en er van de opvoering niets komt Het R.K. hoofdorgaan, de Tijd, schrijft hierover: „Wij behoeven wel niet te zeggen, dat de opvattingen van curatoren vau bet gereformeerd Gymnasium, waarvan huu optreden blijk gaf, niet de onze zijn. Wij zien in de tooneelkunst, gelijk in alle andere kunsten, niets wat op zich zelf afkeu ring zou verdienen; en erkenuen gaarne in het tooneel eene kracht, welke ten goede geleid, veel tot zedelijke verheffing van een volk kan bijdragen. Bijna nergens het feit staat helaas yastvoldoet het touneel, gelijk wij het tegenwooidig kennen, aan de bovengestelde voorwaarde. „Reden te meer, dunkt ons, om pogin gen tot veredeling van den smaak en het zedelijkheidsbewustzijn op dit stuk en om meer bepaaldelijk de jonge generatie in een ernstig en hoog zedelijk tooneel behagen te doeu schoppen, van ganscher harte toe te juichen. Wij gelooveu dan ook, dat aan een Katholieke onderwijsinrichting voor jonge lieden van gelijken leeftijd het opvoeren van een drama als do „Julius Caesar" van .Shakespeare vau de zijde van het bestuur der inrichting eerder aanmoediging dan tegenwerking zou ondervonden hebben. Wij achten, vooral bij de opvoeding, het tooneel een kracht, welke door geen goed paeda goog mag geminaoht of verwaarloosd worden." HUWEN VAN ONDEROFFICIEREN. Naar aanleiding van de nieuwe bepalin gen omtrent het huwen der onderofficieren, heeft het hoofdbestuur van Ons Belang, vereeniging van Onderofficieren der Neder- landschc Landmacht, zich met een ver zoekschrilt tot den minister van oorlog gewend. Na mededeeling, dat het met diep leedwezen van die bepalingen heeft keunis genomen en uiteenzetting der vele grieven, komt het met het verzoek, aan de bepalingen een nieuw punt toe te voegen, inhoudend, dat alle onderofficieren, thans ongehuwd, die, volgens de tot dusver geldende bepa lingen aanspraak hadden op vergunning tot aangaan van een huwelijk of die bedoelde aanspraak zouden hebben verkregen zoodra zij 6 jaren dienst als onderofficier hadden verricht, het recht of het vooruitzicht op dat recht behouden, alsmede op ue daaraan verbonden voorrechten. GEESTELIJKE ORDEN. Ook te Parijs, gaat thans het eenige dagen geleden door ons meegedeelde ge rucht, dat de uit Portugal verdreven gees telijke orden onderhandelingen hebben aan geknoopt over den aankoop van landerijen en gebouwen in Nederland. Zij zouden dan in grooten getale naar Nederland trekken. „Heel d'aarde spuwt hen uit" zoo lang zamerhand, „doch Neerland's vrije luchten omvangen hen met vreugd." Dat kan aan genaam worden hier. DE REGEERING EN DE TWEEDE KAMER INZAKE HET 40 MIL- LIOENFONDS- Zooals te verwachten was, heeft de regecring, begrijpende dat haar positie minder zwak is naarmate het 40 millioen voorstel geheimzinniger behandeld en dus eigenlijk niet behandeld wordt aan het verzoek der Kamer geen gevolg willen geven. De regeering verklaarde verder, dat zij er „geen bezwaar in had", indien het go- heele rapport der Commissie van Samen werking tusschen Land- en Zeemacht in de afdeelingen besproken wordt. Dit in- tusschen is, men wijst er ons nog maals op, reeds alléén daarom nagenoeg uitgesloten, omdat de leden niet in het bezit zijn van een exemplaar, omdat studie op de griffie onmogelijk is, eu de daar aanwezige exemplaren zelfs niet ter raad pleging in de sectie vergaderingen aanwe zig mogen zijn. Voorts deelde de regeering mede, dat de Commissie van Rapporteurs later met haar kan -overeenkomen wat in het Voor- loopig Verslag al of niet zal kunnen wor den gepubliceerd. Wanneer men, de samenstelling der af deelingen nagaande, bedeukt dat voor dit bij uitstek politieke voorstel een Rappor teurscommissie zal worden benoemd, die overwegeud staan zal aan de zijde der regeenng, dan is nu reeds met zekerheid te voorspellen, door welke middelen deze, terecht zeer onpopulaire wet het staatsblad zal moeten bereiken. (AvpBt.) VEREENIGING VAN GEMEENTEN Men zal zich wellicht herinneren, dat in Mei j 1. te Amsterdam een bijeenkomst is gehouden, waar door een aantal burge meesters en eenige wethouders het denk beeld werd besproken om een organisatie van gemeenten of gemeentebesturen tot stand te brengen, ten einde het samen gaan van gemeenten ter behartiging van gemeentelijke belangen te bevorderen. Staande de vergadering werd toen een comité van voorbereiding en uitvoering be noemd, aan welk comité de voorbereiding van een vereeniging en het ontwerpen van statuten werd opgedragen. De vergaderii r hechtte er hare goedkeuring aan, dat als leden van dit coinité werden aangewezen do heeren jhr. mr. C. A. Elias, mr. E. P. van Lanschot, mr. dr. A. F. baron van Lyndon, mr. I. A. van Royen en J Simons respectievelijke burgemeesters van Zaan dam, Breda, Utrecht en Zwolle eD wet houder van 's-Gravenhagc, Omtrent de werkzaamheden van dit comité wordt ons thans medegedeeld, dat in beginsel is besloten om te trachten een vereeniging van gemeenten in het leven te roepen. In een bijeenkomst, op 6 dozer te Amsterdam gehouden, waar alle leden van het comité tegenwoordig wareu, werd een door oen der leden opgesteld ontwerp voor statutou eener dergelijke vereeniging be sproken. Nadat in dit ontwerp eenige wij zigingen zullen zijn aangebracht en een toelichting daarop zal zijn geschreven, is het comité voornemens opnieuw samen te komen, ten einde omtrent de oprichting dor vereeniging nader to overleggen. GEMENGDE HUWELIJKEN. De Voorhoede bericht, dat do R. K. bisschop van Haarlem verlangt, dat in de statuten der op te richten R. K. Midden standsorganisaties in zijn diocees worde bepaald, dat allen, die een gemengde ver keering aangaan als lid dor organisatie moeten worden geroyeerd en natuurlijk ook niet als nieuw lid mogen aangenomen worden. OVERTREDING DER WET OP HET UITOEFENEN DER GENEESKUNST. Door den kautonrechtcr to Middelburg werd eenige weken geleden de 31-jarige arts L. W., aldaar, veroordeold tot f 25 boete, wegens het niet binnen drie dagen opgeven van het voorkomen van een ge val van roodvonk bij een zijner patiënteD, aan den hoofdinspecteur van do volks gezondheid. Vrijdag werd dezo zaak in appèl behan deld voor de rechtbank te Middelburg. De hoofdinspecteur, dr. Ruysch, uit Den Haag, verklaarde als gotuige, dat hij eerst op 30 April en na aanschrijving bericht heeft ontvangen van een geval van rood vonk, dat dokter W. reeds 4 April gecon stateerd had. De heer W. meende, dat, waar hij toch zijn plicht deed door aangifie ten stadhuize de straf niet evenredig aan het gepleegde verzuim is. Ook laakte hij de wijze van optreden van den heer Ruysch, die het doet voorkomen of beklaagde opzettelijk geen aangifte deed. Het O. M vroeg eenzelfde straf als door den kantonrechter opgelegd. Met een zeer gebroken elftal moest Quick gisteren naar Nijmegen trekken. Er werd dan ook maar besloten om met vier halfbacks te spelen d. w. z. een ver. dedigende houding aan te nemen. Toen wist N. E. C. voor halftime vier maal en daarna eens te doelpunten. Hiervan waren twee, volgens zeggen, offside. De scheids rechter, die slecht voldeed, kende ze echter toe. Na halftime was Quick beter op dreef en kwam telkens voor het vijandelijk doel. Veenhuizen brak eens mooi door maar ziju schot ging naast. Ook De Bruyn wist het net niet te vinden. De Quickbacks, keeper en centerhalf gaven goed spel. H. V. C.—'T VIJFDE 7-0. Dat dezo wedstryd zoo'n verloop zou hebben is niet te verwachten geweest. Een overwinning was te voorzien. Maar niet zoo schilferend. Hierdoor heeft H. V. C. haar voorsprong dusdanig verhoogd, dat ze in haar afdeeling favoriet gaat en in 3 wedstrijden niet één tegenpunt is gemaakt, terwijl onze stadgenooten 21 maal het vijandelijk doel wisten te doorboren. Toen om bij half drie Stavorman be ginnen floot, zette 't Vijde er alles op, maar het was spoedig met haar gedaan. Voortdurend werd het militaire doel be stookt en voor de rust kon haar verdediger 5 maal visschen. Direct na het begin der 2e helft dringt 't Vijfde weer op, maar nu veel gevaar lijker en wordt Br. duchtig aan den tand gevoeld. Echter worden de bordjes weer verhangen en laat H. V. C. nog 2 maal het net der militairen vullen. Behoudens een enkele doorbraak aan beide zijden wordt niet meer gescoord en heeft II. V. C. haar derden wedstrijd voor de Oostelijke 2e klas gewonnen. De spel- kwaliteit die gisteren aan beide kanten werd vertoond was van minder gehalte dau men verwacht had en vooral van H. V. C. verwachten kan, wat het centerspel betreft. Ds. G. W. C. Vunderink komt voor op het drietal te Haarlem. Gisterenmiddag werd op een terrein aan de Oldenbarneveldlaan een korfbal wedstrijd gespeeld tusschen S. D. O. uit Utrecht en A. V. O. G. uit Amersfoort. Voor rust waren onze stadgenooten het sterkst en wisten zij dan ook 4 maal te doelpunten, waartegenover Utrecht slechts 1 punt wist te stellen. Na rust won het vlugge samenspel der Utrechtenaren het echter verre van Amersfoort. S. D. O. wist niet minder dan 6 maal den korf to te vinden terwijl A. V. O. G. geen enkel punt meer maakte. Het einde kwam alzoo met 74 in 't voordeel van Utrecht. In een openbare bijeenkomst van de Afd. Amersfoort vau den Ned. Protestan ten Bond, gisterenavond in Ainicitia ge houden, gaf Ds. I. Hooykaas zijn indrukken en herinneringen weer van zijn reis naar Palestina. Spr. wilde gaarne, zonder eenig vertoon van geleerdheid, vertellen van hetgeen hij gezien en genoten had. Palestina heeft voor ons gevoel iets oneigenlijks. Het is hot land van den Bijbel, van de oudheid en toch ook van het heden. Gedeeltelijk blijft het een land der verbeelding. Van de oud heid toch vinden we er bitter weinig terug; monumenten met opschriften, zooals in Griekenland en Rome, vindt men er niet. Aan den anderen kant echter heerschen er nog dezelfde volksgewoonten als iu do oud heid: de herders zwerven er nog overal rond, het meel wordt gemalen en het brood gebakken als toen, dezelfde ploeg doet nog dienst bij het bewerken van den akker. Een groot bezwaar voor den reiziger is de taal. Het Arabisch, dat er gesproken wordt, kan men alleen van do Arabieren leeren; men heeft dan ook altijd de hulp noodig van een inboorling, wien men door gebaren en teekens, zijn gedachten moet openbaren. De wegen zijn er slecht, spoorwegen zijn er slechts een paar, zoodat alleen overblijft hot reizen te paard. Ook Spr. maakte van dit vervoermiddel gebruik. De reis zelf maakte hij over Marseille en bereikte van daaruit in 4*/a dag Port 8aïd. Vandaar ging het naar Jaffra, dat met een spoorlijn met Jorusalem verbonden was. Het landen te Jaffra is buitengewoon moeilijk door de velerlei klippen en dan ook alleen mogelijk bij zeer stil weer. Al spoedig merkt men, dat Palestina ecu droog en warm land is, hetgeen met het oog op zijn kalkbodem zeer verklaar baar is. Vooral zomers is het er buitenge woon heet. Het water is er schaarsch en als drinkwater onbruikbaar, doch de sinaas appelen zijn er heerlijk en zeer goed om den dorst te verslaan. Want hiervan heeft men bij zooveel warmto veel last. Veel is Spr. bitter tegengevallen, o.a. de Jordaan en Bethlehem. De Doode Zee levert daarentegen prachtige gezichten op. Ook op de bergen treft men schoone natuurtafreelen. Doch een groote onaan genaamheid is, dat Palestina gcon boomen heeft. Men begint met de aanplanting van olijfbooinen, wat op den duur voor het land een weldaad zal zijn. Na eenige minuten gepauzeerd te hebben, vertelde Ds. Hooykaas van Jerusalem, vau wat er te zien is en van het oude Tempel plein, waar de vromen te zamen komen om te bidden. De straten zijn overdekt, wat de koelte bevordert, doch de frischheid wel niet zal verhoogen. Doordat de stad op een berg ligt, heeft men daarin trappen uitgehouwen. Rijtuigen en wagens zijn er niet bruikbaar en men ziet die er dan ook niet. Ten slotte schetste Spr. zijn bezoek

De Eemlander | 1910 | | pagina 2