DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 238. WOENSDAG 12 OCTOBER 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. DE REVOLUTIE IN PORTUGAL. BINNENLAND. Bureau: KIiKINI) Tclel. Intorr. 18:t. Ilooldredacteur R. (J. K 1.1 K f! IV K. Abonnementsprijs: Pev jaarf 4.—. Franco por post id. f 5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Binnen- en Bnitenlandseh Advert.- buroan D, Y. ALTA, Warmoesstr. 7'j- 73 Amsterdam Prijs der Advertentiën Yan 1 tot 5 regels f 0.40. Yoor icdoren regol meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regol f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). De berichten omtrent het werpen met bommen van uit kloosters, waarop eerst hier en daar tegeuspraak en zelfs een „verontwaardigd protest" van clericale zijde volgde, worden thans algemeen beves tigd. Het schijnt voornamelijk het klooster d'Estrelle geweest te zijn, van waaruit de Jezuïeten zich krachtig hebben geweerd. Er was een gevecht van eenige uren noodig, voordat de troepen het klooster hadden veroverd. De kloosterlingen ontkwamen door een ouderaardeche gang, die naar andere kloos ters voerde. Het blijkt, dat alle kloosters van zulke onderaardsche gangen zijn voor- zieu, en dat deze den kloosterlingen in dezo tijden goede diensten bewijzen. Ook het bericht, dat de Jezuïeten uit het klooster Heroes met dynamietbommen naar voorbijtrekkende troepen wierpen, wordt bevestigd. Dit had, zooals te begrijpen was, de uitbarsting van volkswoede tengevolge,die tot gevangenneming van een aantal als burgers verkleedo monniken leidde. Op deze wijze werden een vijftigtal Jezuïeten ontdekt, die in verschillende vermommingen rondtrokken. Tweehonderd nonnen werden eveneens in hechtenis genomen en naar een oorlogs schip gebracht. Vau andere zijde wordt nog gemeld, dat eergisteren gewapende lieden het nonnen klooster Tronas binnendrongen. De daar aanwezige 150 zusters poogden tegeustand te bieden. Iu de verwarring werden 12 hunner licht gewond. Zij werden naar een militair hospitaal gebracht. De overigen werden op wagens weggevoerd; tneu weet niet waarheen. Het klooster is door militairen bezet. De regeering is voornemens het besluit te nomen tot invoering van den militairen dienstplicht. De butgerlijke overheid neemt bezit van de kloostergebouwen. De monarchistische bladen slaan een ge matigden toon aan, enkele erkennen zelfs de republiek. Er is een bevel uitgovaardigd tot inhech tenisneming van den priester Laureuco Mattos, een zeer strijdbaar katholiek leider. De politie en de siedelftke garde worden gereorganiseerd op den ouden voet. SPOORWEGSTAKING IN FRANKRIJK De lang reeds gedreigd hebbendo staking op den Noorderspoorweg in Frankrijk is eindelijk uitgebroken en naar het schijnt zal zij zich niet tot die maatschappij alleen bepalen. Maandagavond te 11 uur waren 20U0 spoorwegmannen bijeen in de arbeidsbeurs te Parijs en werd besloten tot de staking eu tevens om den arbeid niet te hervatten alvorens alle eischen ingewill'gd zijn. Die eischen zijn: lo. verhoogiug der loonen voor het geheele personeel; 2o. verlceuing van terugwerkende kracht aan de pensioenwet van 11 Juli 1900; 3o. regeling van den arbeid; 4o. invoering van een wekelijkschen rustdag; 5o. maandelijksche afrekening met een jaarlijksch minimum van 2850 fr. voor rangeerders en soortgelijke arbeiders. Bovendien vorderen de arbeiders, dat hun het loon over de stakingsdagen zal worden uitbetaald en dat geen der stakers ontsla gen zal worden. De dienst aan het Noorderstation is geheel gestaakt. De treinen naar Nederland vertrekken niet. De postdienst naar de noordelijke landen zal met behulp van automobielen worden georganiseerd, maar gistermorgen was hierin nog niet voorzien. Het Noorderstation en do magazijnen on loodsen worden door troepen bewaakt. Do reizigers, die iu grooten getalo zich naar bot station begaven, waren verplicht terug te keeren. De beweging schijnt zich te zullen uitbreiden. Berichten uit de provincie melden, dat de telegrafische en telefonische verbindin gen gedeeltelijk verbroken zijn de lijn bij Tergnier is door de stakers versperd met behulp van twee locomotievou. De minister-president Briand heeft in den ministerraad verklaard, dat het mee- reudeel van het personeel de beweging vijandig gezind is. Do leiders der staking trachten door vreesaanjaging hun wil door te zetten. De vrijheid van arbeid zal vol komen verzekerd worden twee daden van sabotage zullen gerechtelijk vervolgd wor den. Heden zou een decreet worden uitge vaardigd tot oproeping voor twintig dagen onder de wapens van de spoorwogbeamb- tem die nog dienstplichtig zijn. Do regee- ring zal zoo noodig de hulp inroepen der stokers en machinisten vau de vloot. Uit Charloroi wordt gemeld dat geen enkele trein uit Parijs sinds Maandagavond is aangekomen. Kaartjes voor Parijs wor den niet meer afgegeven; de reizigers kunnen niet verder dan tot St. Quentin. De expreastreinen Keulen-Parijs rijden. Het Journal Officiel zal heden een decreet openbaar maken, waarbij het treinverkeer op militaire voet geregeld wordt. Allo maatregelen zijn genomen om don geregelden toevoer van levensmiddelen naar Parijs te verzekeren. Verschillende arresta ties wegens sabotage worden verwacht. Het militair bestuur 7an Parijs draagt zorg voor de handhaving van de orde binnen do stations, op do perronB en langs de wegen. De prefectuur van politie is belast met het toezicht buiten de stations en in de arbeidsbeurzen. De goederenbeurs opende met een ver hooging van 1 fr. op suiker, 2 en 3 op alcohol en 0.50 fr. op meel. Do telegrafische en telefonische verbin dingen, die gisternacht doorgesnedeu wer den, zyn hedenochtend hersteld. Uit Soissons wordt aan de Liberté bericht Een extra-trein, die troepen vervoorde in do richting van Lens, is te Marienval door hot personeel in den steek gelaten. Een groot aantal andere treinen zijn eveneens door de machinisten aan hun lot overgelaten. Stakers houden de wacht rondom de stations; andereu, staande op bruggen, bedreigen de machinisten, die op de loco motieven dienst doen, met hunne revolvers. By Amiens zijn boven van de bruggeu af steenen geworpen naar de locomotieven. De staking is ook uitgebroken te Tergnier, St. Quentin, Laon, Hirson. In den afgeloopen nacht zijn drie telegraafpalen doorgezaagd en 17 telegraaf draden doorgesneden tusBchen de stations Aires en Boaumetz en twee palen door gezaagd en 18 draden doorgesneden tusschen Dainville en Densart. Een laatste bericht meldt, dat ook de staking op den Westerspoorweg is gepro clameerd. FRANKRIJK. De Frauscho onderzeeër Pluviöse, die voor enkele maanden op don bodem dei- zee vergiug en daarna werd gelicht, ie weer binnengesleept, wordt thans heisteld en zal spoedig weer dienst kunnen doen. De Matin deelt mee, dat de Fransche zeelui het als een eer beschouwen deel te mogen uit maken van de bemanning. Men kan twee maal zooveel mannen krijgen als er noodig zijn. GROOT-BRITANNIE. De Engelsche bladen leiden uit verschei dene teekenen af, dat de wapenstilstand in den Britschen politiokcn strijd ten einde loopt, in. a. w. dat de veto-conferentie geen voldoende resultaten zal opleveren. Ten eerste heeft minister Haldano iu oen speech gezegd, dat de algemeene verkie zing kan komen .gelijk een dief in den nacht", zoodat de liberalen zich maar vast in gevechtsorde moeten opstellen; en len tweede heeft de eerste „whip" der liberale partij een brief geschreven aan een Scbotsch liberaal, waarin hij schrijft dat „het tijd perk van politieke stilte schijnt voorbij te gaan en het uoodzakelijk wordt, den vijand terug te drijven". Er is nog een politieke quacstie, die de aandacht der regeering eisclit. Yoor eenigon tyd is bij rechterlijk vounis ver klaard, dat de gelden der arbeidersveree- nigingen niet mogen worden aangewend om daarmede de socialistische afgevaardig den in het Parlement te ondersteunen. De leiders der arbeiderspartij komen op tegen dit vonnis en wenschen eone wetsverande ring. Nu treft het dat do rechter die het vonnis velde aftreedt, hij wordt opgevolgd door een rechterlijken ambtenaar die na hem het hoogst in rang is. Maar diens opvolger is candidaat voor het Parlement en als de arbeiders hem niet steunen loopt zijn candidatuur groot gevaar. Nu behoort hij tot de regeeringspartij, die gaarne zijne verkiezing zou zien. Zal men nu de wet wijzigen om dezen candidaat te redden? Dat is de vraag. ITALIË. De ItaliaaLsche anti-cleriale vereenigingen hebbon besloten, met een luisterrijke be tooging de uitroeping dor Portugeesche republiok te vieren. Dezo zou samenvallen met de herdenking van Ferrer's terecht stelling en gehouden worden op 17 Octo ber (hoewel Ferrer 13 October gefusileerd is.) In de vergadering waar de anti-clericalen dit besluit namen, werden tevens maatrege len besproken om Italië te verdedigen tegen „een inval der uit Portugal verdreven gees telijke orden'. De bladen melden, dat de regeering maotregelen trof om te verhinderen, dat de Portugeesche godsdienstige congrega ties zich in Italië komen vestigen. SPANJE. Honderdon uit Portugal verdreven mon niken en religiouzen kernen te Vigo en Badajoz aan. De republikeinsche afgevaar digde Emiliano Iglesias heeft, met het oog op het gevaar aan dezen inval verbondon, de Regeering in do Kamer do vraag ge steld of zy maatregelen dacht te nemen deze ongewenschte immigratie te beletten. In antwoord op deze interpellatie zeide Canalejas, dat de Regeeriug inderdaad maatregelen tegen de invasie zou treffen, die zij voorloopig nog meende to moeten verzwijgen, maar waarbij zij toch niet het medelijden uit het oog zou verliezen, dat ieder mensch behoort te gevoelen mot het ongeluk, dat de ballingen getroffen heeft. TURKIJE. In een correspondentie uit Uskub lezen wy iets dat wyst op de geestdriftig natio nale stemming, die onder een deel der Turkscho bevolking heerscht. In de maand Ramasan, vertelt de schrijver, zijn overdag de koffiehuizen leeg, maar 's avonds komen de Moslims in grooten getalo om zich op hun wijze te vermaken. Een zangeres zingt dan Turkscho liederen. En dan komt het dikwijls voor dat opeens een der toehoor ders opspringt, de papieren waaier der zangeres, een kopje, een glas bij opbod gaat verkoopen ten voordeele van den Turkschen staat. Geen uitzondering is het dat zulk een waardeloos voorwerp 60, 70 of 100 Turksche ponden opbrengt. Meer en meer, zegt de correspondent, wordt ouder het volk liet verlangen wakker om uit eigen middolcn den opbouw van het Jonge Turkije te bekostigen. PENSIONNEERING GEMEENTE- AMBTENAREN. Het wiskundig rapport betreffende de pensionneering van gemeente-ambtenaren on van hunne weduwen en weczen is bij de Landsdrukkerij in druk en zal begin December in een oplaag van ongeveer 4000 exemplaren het licht zien. Het licht in de bedoeling aan alle ge meentebesturen in ons land een exemplaar toe te zenden. GEEN REGLEMENTEERING. De Raad der gemoente Zulphen heeft besloten de verordoning op de huizen van ontucht in te trekken. SALARIS-ACTIE. Het comitié voor salarisactie, heeft namens alle vereenigingen van onderwijzers by liet openbaar en het bijzonder lager onderwijs met uitzondering van den Bond van Nederlaudsclie Onderwijzers bij adres nogmaals onder de aandacht van deleden der Volksvertegenwoordiging gebracht de wenschen in zake een herziening van de regeling der salarissen in de wet op het lager onderwijs, zooals deze zijn uitgedrukt in bij het adres gevoegde „Grondslagen". Adr. verzoekt, zoo mogelijk, deze wenschen bij de behandeling van de Staatsbegrooting voor het jaar 1911 ter sprake te brengen eu de Regeering te willen uitnoodigen ecu wettelijke regeling iu den geest van deze wenschen in ernstige overweging te nemen. TWEEDE KAMER. Reeds bij de regeling van werkzaamhe den waartoe de Kamer gister bijeen' was,

De Eemlander | 1910 | | pagina 1