WEERBERICHT. KERK- ENlCHilMUWT" STADSNIEUWS. INGEZONDEN. ALLERLEI. Thermometerstand Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN VAN HET KOEIXKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt Toorm 10.50 uur. De Bilt, 12 October 1910. Hoogste barometerstand 768.2 rn.M. te Riga, langste 750.4 te Bodo. Verwachting tot den a\ond van 13 Oc tober 1910. Matige tot krachtige later afnemende N.W. lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar be wolkt, aanvankelijk nog regenbuien. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. 755 ml. Vorige stand te 12 uur 762 rn.M. volksvertegenwoordiging het naadje van de kous weet, het wetsvoorstel behandeld worden! Over het verzoek van generaal Eland zal vermoedelijk spoedig worden gestemd; de voorzitter wil eerst de Regeering er over raadplegen. Heden middag vergadert de Kamer weer. EENE DIPLOMA QUAESTIE. Zooals eenigen tijd geleden is gemeld, had een vader te Rotterdam zich bij den Raad beklaagd wegens het aan zijn zoon willekeuiig onthouden van het diploma eindexamen Hoogere Burgerschool 3 jarige cursus, niettegenstaande die leerling siechts in één vak onvoldoende had en onvoor waardelijk naar de 4e klasse werd bevorderd. Hij vroeg toen alsnog het diploma te geven, tiaar het anders voor zijn zoon niet meer te krijgen was. B. en W. hebben thans op dat verzoek afwijzend beschikt en wijzen den vader er op, dat hjj zijn zoon dan maar weer in de derde klasse moet laten plaats nemen, dat kan hij het volgend jaar weer examen doen. In het schrijven van B. en W. is echter niet vermold, wat een leerling, die onvoor waardelijk naar de 4o klasse is bevorderd, gedurende een vol jaar in de 3e klasse moet doen. M. de R. Onjuiste mccuingen, verkeerde opvattin gen, scheeve voorstellingen moeten do wereld uit, want zij stichten slechts ver- warring Vergun mij daarom in uw veelgelezen blad een plaatsje voor het volgende Dezer dagen werd bij mjj bezorgd oen circulaire van de afd. Amersfoort van don Ncderlandschon Protestantenbond, waarin ik deze woorden las: „Wij treffen nog telkens misverstand aan omtrent ons doel en onze werking. Daarom zij herhaald dat de naam geen aanleiding moet geven te denken, dat wij allereerst een strijdende Vereeniging zijn, b.v. tegen de Roomsch-Katholieken. „Dit is onjuist, wij laten dit met ver trouwen ,over aan de Evangelische Maat schappij". Wie zoo schreef, een van de twee: of hij kent de Evangelische Maatschappij niet, of, zoo hij al conige kennis van haar heeft, verwart hij do dingen en weet niet te onderscheiden. Artikel 2 van het Algemeen Reglement dor Evangelische Maatschappij luidt De Evaugelische Maatschappij stelt zich ten doel a. de bevordering van de kennis en de beoefening des Evangelies onder Roomsch- Katholieken b. do verspreiding van zuiver Protestant- eche beginselen, de instandhouding vau deu vrijen Protestantschcn geest en het Protes- tantsch bewustzijn c de bestrijding van het Ultramonta- nisme als deu vijand vau onze godsdienstige en staatkundige vrijheid. Uit c. blijkt dus dat de Evangelische Maatschappij wel ook is een strijdende vereeniging, maar die strijd is niet gericht tegen personen, in casu Roomsch-Katho lieken. Wat zou dat een laf en flauw werk zijn en waartoe zou bot dienen. Neen, maar de Evaugelische Maatschappij heeft den strijd tegen een stelsel, het stelsel van over de bergen (ultra moutes), het Ultra- montanisme, dat niets minder bedoelt dan alle volken en staten onder den iuvloed en het gezag te brengen van de door het jezuïctisrae geheel beheerschte roomsche kerk en daarnaar jaagt door alle mogelijke middelen een 6telsel dat door vele wel- uieenende en vrome Roomsch-Katholieken zelf verfoeid wordt en velen van Rome's beste en meest ontwikkelde zonen dwingt die kerk te verlaten, omdat zij niet g e- knecht willen zijn. In ons dierbaar Vaderland beeft dat Ultramontani8ine, dat ons onze gods dienstige en staatkundige vrijheid wil ontnemen, vooral door de laksheid flauw heid en onverschilligheid van vele Protes tanten grooten voortgang gemaakt en reeds menige overwinniog behaald. Wie voor zich eu zijue kindereu prijs stelt op hetgeen wij als Nederlandsche Protes tanten bezitten, wie voor zich en de zijnen behouden en vermeerderen wil de voorrcch- ton en zegeningen die wij danken aan de Hervorming hem is de strijd tegen dat Ultramontauisme eenduieeo heilige plicht. En kan zeker ieder voor zich dien strijd voeren - het meeste en beste wordt be reikt als die strijders zich vereenigen, gezamenlijk frout maken tegen de gevareu waarmede het Ultramontauisme ons land en volk bedreigt, door zich aan te sluiten bij de Evangelische Maatschappij, die zich de bestrijding van het Ultramontanisnie ten doel stelt en door geoorloofde middelen dat doel tracht te bereiken. Met dank voor het opnemen dezer re gelen M. de R, Uw dienaar, X. Amersfoort, 11 October 1910. Leeuwenjachten in de bios coop. Te Londen worden tegenwoordig in de bioscoop theaters voorstellingen ge geven van leeuwenjachten in Afrika en de toeschouwers, die rustig en gemakkelijk gezeten, die levende beelden zien vertoonen, denken zeker voor het meerendeel er niet aan, hoeveel moeite en gevaar moet worden getrotseerd om die films te krijgen. De fotograaf Cherry Kearton, die opzet telijk daarvoor naar Britsch Oost-Afrika ging, heeft er het een eu ander van ver haald aan ecu medewerker vae de „Daily News". Op zijn expeditie, die zes weken duurde, was Kearton alleen gewapend met zyn camera, maar hij had een troep van 20 inlanders, Masai's, met speren gewapend, bij zich en hij kon fotografieëu maken van twintig leeuwenjachten. „De meeste leeuwen", zoo verhaalde Kearton, „vonden wij bij Mount Kenia, op deu equator. „Als de inboorlingen een leeuw haddeu opgespoord, dan vormden zij een halven cirkel om de plaats waar het dier zich bevond. Ik koos dan een plaats tegenover den kring van Masai's, die dan langzaam vooruit kwamen en den leeuw naar de ca mera dreven. Aan weerszijden had ik een man met een speer naast mij staan; maai de inlanders tegenover mij lotton ook voort durend op, want als een leeuw mij had aangevallen, dan zouden die twee speren niet voldoende zijn geweest om mij te redden. „Slechts tweemaal kwam een leeuw op mij aan; maar beide malen hield hij, een paar meter van mij af, stil, en keerde zich om, ten einde op de vooruitkomende Ma sai's los te gaau. De iuboorlingeu wierpon hun speren met veel kracht cd behendig heid; maar ik heb een leeuw gezien, in wiens lijf roudom speren staken, als spel den op een speldenkussen en die toch nog doorvocht". De moeilijkheden werden nog verergerd, doordat Keanon bijua aauhoudond aan koorts leed. Soms was hij zóó zwak, dat hij naar do plek waar hij werken zou ge dragen moest worden. Kearton had een foxterrier, Simba, bij zich, en dit hondje speurde don cersteu leeuw op, voor de inlanders dien hadden ontdekt. Men hoorde in het dichte bosch het gekef van den hond tusschen het ver vaarlijk gebral van den leeuw door. Einde lijk kon de leeuw hol niet meer uithouden. Hij sprong er uit, de inlanders deden hun weik en Kearton kreeg zijn fotogralioön. Bij die speeljachten spraken de Masai's geen woord en zij maken geen geluid, vóél de leeuw is gedood. Dan barsten zij uit in luid gejuich, eu degeen die het eerst hij den dooden leeuw is, heeft recht op deu zwarten pluim vau den staart als zege- teekeu. „In dit geval", zei Kearton, „kwam die pluim volgens recht toe aan Simba; maar daar hij dit gescheuk niet kou waardeeren, werd het aan mijn vrouw gegeven". Kearton is vóór zijn expeditie bij de Masai's eenigen tijd bij Roosevelt's jacht- expednie geweest, waar hij photografieëo maakte vau lassojachten op rhinocerossen, zebra's, giraffen, enz. De laarzen van den pas toor. Een pastoor in een kloin stadje in Lippe stond algemeen als zeer mildda dig bekend. Dag in dag uit kwamen er landloopers en bedelaars die van den goe den man een aalmoes vroegen en kregen. Op een goeden dag nu kwam een oude luudloopcr aan de deur. Hij zag er haven loos en vuil uit. Vooral zijn laarzen zagen er uit om medelijden mee te krijgen. Van alle kanten kou de wind er vrij doorblazen. De pastoor liep vlug naar z'n slaapkamer, nam het eerste het beste paar schoenen en gaf het deu bodelaar. Toen de zuster van den pastoor, die de huishouding bij hem deed, ccuigon tijd later thuis kwam, kwam ze tot de ontdekking, dat de pastoor het beste paar laarzen, dat hij had en die hij nog maar een paar keer had gedragen, had weggegeven. De pastoor zelf vond het zoo erg niet. 's Avonds toen hij een eindje wandelde, kwam hij langs een café, waar vreemde handwerkslieden logeerden en daar hoorue hij een bekende stem iets zeggen: „Diie mark vijftig is er geboden, wie biedt er meer?" klonk het uit de gelagkamer. Toen de pastoor nu de kamer binnentrad, zag hij daar den ouden bedelaar aan de tafel zitten juist bpzig de van den pastoor ge kregen laarzen te verkwanselen. De pastoor ging nu zelf ook mee bieden eu had het geiuk ziju eigen laarzen voor zeven mark en vijftig pfennig terug te krijgen. Vermissing van f 1000. Een boekhouder der houtkoopersfirma Bont, uit Zaandam, die de Maandagsche Hou'.- beurs in het Poolsche Kofiiehuis had be zocht, ontdekte bij zijn thuiskomeu, des namiddags tot zijn groote ontsteltenis, de vermissing van f 1000 aan bankpapier uit zijn city-bag. Bij nader onderzoek bleek hem, dat hij ziju eigen tasch niet had. De city bag geleek zeer veel op zijne. De boekhouder meent nu, dat zijn reistasch, waarin de f 1000 in een portefeuille ge borgen waren, handig verwisseld is voor de andere, die niets dan waardeloos pa pier bevatte. Hij toog dadelijk naar Am sterdam terug om in het Poolscho Koffie- te Amersfoort. Hoogste gisterenF. C2 Laagste hedennachtF. 52 Hedenmiddag 12 uurF. 60 ging het warm toe; de hooge politiek sprak haar woordje meo. De voorzitter had voorgesteld eerst tweo begrootiiigsverhoogiugen te behandelen als straks de Kamer weer bijeenkomt en daar na liet Bakkerswetje. Dat was logisch, om dat eerstgenoemde ontwerpen in elk geval voor de begrooting van 1911 afgehandeld dienden te worden, zij betroffen toch den dienst 1910. De heeien Duymaer van Twist en Van Vlijmen bleken intusschen bang, dat op de voorgestelde manier het jaar 1910 weer zou vorstlijken zonder dat één sociale wet in het Staatsblad komt en wilden deswege het Bakkerswetje het eerst. Met 38 tegen 34 stemmen volgde de Kamer deu vooizitter. De generaal E'and verzocht den presi dent do Regeering te verzoeken het ter griffie gedeponeerde rapport van de Staatscommissie, iu zake kustverdediging, te pnbliceeren,.of indien daartegen bezwaar bestoud in elk geval den Kamerleden een exemplaar er van te verstrekken. Het was toch uiet doenlijk voor de 100 Kamerle den om uit de enkele ter griffie gedepo- ueeide verslagen de vereischte kennis op te doen. Het verlangen waB volkomen gewettigd. Zeker, het rapport heeft twee jaren Ier griffie gelegen, maar in de eer ste plaats plegen Kamerleden stukken eerst in te kijken wanneer zij aan de orde komen terecht, hoe zouden zij tijd vinden? ton andere zijn er vele nieuwe afgevaardigden. De heer Thomsou merkte zulks volko men tei eht op. De heel- Duymaer van Twist had bezwaar tegen publicatie, waarom hebben wij eigenlijk niet recht begrepen, zegt de overzichtschrijver in het Vader land, dat lag misschien aan ons, waar schijnlijker aan zijn allengs wassende zenuwachtigheid, die hem er zelfs toe bracht te verklaren, dat hij er niet over dacht het voorstel der 40 milliocn er door ie willen jakkeren, gelijk met het snel- miuigeschut, een gave van het Kabinet- Kuvper was geschied! De bekentenis was gul. De heer Troelstra had gelijk: het ontwerp mHg er niet doorgejakkerd en het is nood zakelijk, dat het voorstel-Eland worde aangenomen. Het Nederlandsche volk wil zelf meer weten van de zaken alvorens het zijn nilliocnen offert in hadden van de geheimzinnige hoogopriesters der defensie en der marine, die waarlijk niet getoond hebben, dat zij nu juist een bij zonder vertrouwen verdienen, Alom in den lande heeft het voorstel der kustverdedi ging belangstelling gewekt, in alle bladen wordt er over geschreven, zelfs is onder het volk reeds een beweging gaande, juist in den Katholieken hoek. En dan zou bij wijze van onderonsje, zonder dat zelfs de Omtrent in het komend seizoen in Amicitia te geven concerten kan het A. D. voorloopig het volgende mededeelen: Op 9 November zal optreden het Aei stcrdamsch Gezelschap tot het geven van kamermuziek, onder leiding van den lieer C. Leijendecker, 1. violist van het Concert gebouw-orkest (leerling van den bekenden Hollander). De andere leden van dit gezelschap zijn de heeren Kindt, altiBt van het Concert gebouw-orkest, van der Meer, cellist (leerling van Hocking) en P. E. J Appelius van Hoboken, 2, viool (leerling van Duetz.) De heer Duetz, die tot nu toe ook deel van het gezelschap uitmaakte, speelt thans eerste viool in een ander ensemble. Waarschijnlijk zullen ten gohoore worden gebracht werken van van Beethoven Scliu bert en Sitt, soli, trio's en kwartetten. Dit kan ongetwijfold een mooie avond worden. Op 29 November wordt een opera- concert gegeven door een Amsterdamsch ensemble, onder leiding van den heer Vim Dommelen, met begeleiding van orkest. Het voornemen is, enkele actes uit ver schillende opera's op te voeren. Op 17 November treedt inej. Heyinan op, samen met een andere dame (zang en piano). Mej. Ileyman is hier een goede bekende. En verder zullen we op 16 December Julia Cnlp te hooien krijgen. Ook dit zal door do muziek-liefhebbers zeker met groote belangstel).ug woiden vernomen. Mej. P. Vlaanderen, thans onderwij zeres te Vierhouten, staat no. 1 op de voordracht ter benoeming van een onder wijzeres aan de eerste openbare school te Nijkerk. Naar wij vernemen zal Ilenri ter Hall met zijn gezelschap in de kermisweek weder eenige voorstellingen geven in Amicitia. De revue, die ditmaal zal worden opgevoerd is „Hebt u niets vergeten", die ie verschillende plaatsen steeds een uit bundig succes verwierf. De tooneelvereeniging „Thalia" geeft Zondag a. s. een uitvoering in Amicitia Opgevoerd zal worden „Mijnheor de Se nator". AGENDA. 16 Oct. Uitvoering, Thalia, in Amicitia. 17 October. Openbare Vergadering Rein Leven beweging. 20 Oct. Openbare bijeenkomst Evang. Maai schappij iu de Lutb. Kerk. BAAK.N. In de buurtschap „TerEem" is bij het wegbreken van het rieten dak ecDcr boerenherberg een portefeuille gevon den, welke bij onderzoek ruim f 2000 aan bankbiljetten bleek te bevatten. Het bedrag is ten Gemeetehuize alhier gedeponeerd.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2