DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 239. DONDERDAG 13 OCTOBER 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. DE REVOLUTIE IN PORTUGAL. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hiiofilrcdact c n r K. U. It 1.3 SI K H S. Kiireau: HhKINIl HliGJC. Telef. Iuterr. 183. Abonnementsprijs: Prijs der Advertentiën Per jaarf 4.Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedoren regel meer f 0.08. post id. f5.60. Per 3 maanden id. f I.Franco pur post Bui'."n het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tof plaatsing van advert, en reel, van buiten het kantor. Amersfoort iu dit blad h „uisluitend" gerechtigd het Alg. Sinnon-en Baitenlaudaeh Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Men mag thans, indien niet alle teekenen bedriegen, de Republiek in Portugal voor- loopig voor gevestigd houden. Eu ook iu de pers schijnt men dat aldus iu te zien. De groote dikke letters, waarmede in de kranten de opschriften boven de berichten en artikelen over Portugal worden gedrukt, zijn weer tot hun normale grootte goredu- ceerd, en ook de lengte der stukken is ingekrompen. Toch blijven nog enkele punten over, waarover nog verschillende lezingen worden gegeven. Zoo .omtrent de houding van de klooster lingen ten opzichte van den nieuwen stand van zaken, en de houding van bet volk tegen de kloosterliugen. In sommige bladen wordt gezegd, dat de monniken in verschillende kloosters zich hevig te weer stelden, dat zij daarbij voor zien waren van de modernste wapenen: geweren, bommen, revolvers en zelfs mi trailleuses. Van andere zijde wordt weer gezegd, dat zij aan geeD tcgeustand dachteu en slechts bedacht waren op vluchten. Deze laatste lezing heeft stellig de waar schijnlijkheid voor zich. Want wat zoudeu de kloosterlingen, zelfs al waren zij nog zoo goed gewapend, en al hadden zij hun kloosters als vcstiugen versterkt, op den duur kunnen uitrichten tegen het leger? Evenzoo loopen de lezingen uiteen om trent de wijze waarop het volk tegen de kloosters is opgetreden. Radicale en aan de revolutie sympathiek gezinde bladen zeggen, dat het volk slechts die kloosters is binnengetrokken, vauwaar men op voorbijgangers en soldaten had gevuurd. De Lissabonsche correspondent van een Eugelsch blad daarentegen, hangt een levendig tafereel op van iubraak en plundering. Men had de kleinoodiën en korksieraden geroofd, den wijn uit de wijnkelders van een Jezuïtenklooster op gedronken, orgels stukgeslagen, boeken uit de kloosterbibliotheken vernietigd enz. Alle berichten stemmen echter daarin overeen, dat de nieuwe Regeeriug overal de uitspattingen tegenging en de klooster lingen tegen molest trachtte te vrijwaren. Sommige bladen hechten eenige betee- kenis aan een bericht, van de Engelsche Globe, dat een stoomboot voorbij Lissabon varend, dikke rookkolommen uit de stad zag opstijgeu. Misschien waren zij afkomstig van een paar brandende kloosters. Over de verdrijving der congregaties schrijft de correspondent van het Berliner Tageblatt o.a. „De monniken trachten in verschillende vermommingen de stad te verlaten. Meestal verkleeden zij zich als vrouwen, sommigen namen zelfs kleine kinderen aan de borst om de misleiding volkomener te maken. Gewoonlijk worden zij aau het station her kend. Gisterenmorgen hebben de soldaten weer zulk een „dame" gepakt en brachten zij den gevangene ouder het hoongelach der bevolking naar de politiewacht. Het is opmerkelijk, dat er vau verbitte ring tegen den clerus weinig meer te be speuren is, Behalve hoon hebben de pries ters niets meer te vreczeu De Hertog van Orleans ontving een telegram vau Koningin Auielie, waarin zij berichtte zich mot Koning Manuel op het Koninklijk jacht Victoria andAlbert te zullen inschepen wanneer het te Gibraltar aan kwam, om dan onmiddellijk naar Engeland te vertrekken, waar zij de gastvrijheid, hun door den hertog op Woodnorton aaugebo- den, zouden aauvaardeu. Een der belangrijkste en moeilijkste hervoruriugen waartoe de nieuwe regeering besloten heeft, is de invoering van den leerplicht, waartoe de oprichting van tal looze scholen in alle deelen van hot land uoodzakelyk is. Onder de clericale heer schappij toch is de volksontwikkeling der mate verwaarloosd, dat het platteland nage noeg geheel verstoken is van scholen en onderwijzers en 78 pCt. der bevolking uit aualphabeten bestaat. DE SPOORWEGSTAKING IN FRANKRIJK. De door het bestuur van don bond der spoorwegbeambten in den nacht van 11 October uitgevaardigde oproep tot de al- gemeene staking luidt: „De nationale bond van spoorwegarbei ders iu Frankrijk en koloniën brengt ter kenuis van alle beambten op alle. lijnen, dat de staking op het net van den Noorder spoorweg volkomen is. Voorts deelt hij mede, dat op dit oogenblik bot lid Toffin, voorzitter van den bood der machinisten en stokers, uit zijn betrekking ontslagen is en da. de regeering aan de pers mede- deelingen heeft doen toekomen, die be dreigingen vol willekeur en onwettigheid tegen de spoorwegarbeiders, die voor hun rechten opkomen, beteekenen. Mot liet oog op dezen stand van zaken, heeft de natio nale bond besloten tot de beambten van alle maatschappijen den oproep te richten, onmiddellijk tot do algemeene staking over te gaan. Dientengevolge wordt den be ambten van alle lijnen verzocht, binnen den kortst mogelijken tijd en zoodra zij deze mededceliug hebben ontvangen, de nood zakelijke maatregelen voor het succes der beweging te nomen. Op bevel en uit naam van het stakingsconiité geteekend: de secre taris Albert Lemoine, de voorzitter van den bond der machinisten en stokers Toffin Door dezen oproep, die ook dadelijk aan de bladen werd medegedocld, komen alle locale stakingsbesluiten te vervallen waut het bondsbestuur heeft het recht de alge meene staking te proclameeren, wanneer het noodig wordt geacht. Hoe snePdit bevel zal worden opgevolgd, is nog niet te zeggen, aangezien men niet weet op welke wijze het bevel verspreid wordt. Het waarschijnlijkst is, dat het personeel der sneltreinen de tijding door het land zal rondbrengen. De beambten van den Oosterspoorweg hielden een vergadering, waarin zij de staking tot het uiterste proclameerden; maar toch schijnt men niet erg gewillig te zijn, want niettegenstaande do pogingen om tot de staking over te halen vertrokken alle treinen op den voorgeschreven tijd Een geringe verslapping schijnt bij den Noorderspoorweg waar te nemen, men ge boft dat zij morgen nog toenemen zal. Het bevel tot mobilisatie heeft reeds enkele stakers doen terugkeeren. Het Regeeriugsblad zou heden het bevel publiceeren, waarbij de spoorwegbeambten op alle netten behalve die van den Zuider spoorweg tegen den 14n der maand voor 21 dagen onder de wapenen worden ge roepen. Er worden enkele gevallen van sabotage gemeld. In de nabijheid van de Belgische grens zouden over een lengte van 200 meter de rails zijn opgebroken. Bij Hon- tataire werden 50 telegraafdraden en twee signaaldraden doorgesneden. Te Creil word een stoker gearresteerd, die gedurende den rit zijn machine verlaten had en op den weg staan liet. De aanvoer van levensmiddelen te Parijs uit het Noorden neemt steeds af; er is vooral gebrek aan melk en visch. Ver scheidene melkverkoopers zorgdcu voor de aankomBt der benoodigde melk door wagen- diensten. De speciale commissaris, Guicbard, heeft een plan tot voorziening in de behoeften aan levensmiddelen te Parys, met het oog op een mogelijken, langen duur der staking. Alle aan bederf onderhevige waren zyu onmiddellijk naar de Halles vervoerd en alle dieren naar bewaarplaatsen. Do Compagnie du Nord is er in geslaagd lieden deu dienst uit te breiden. De snel- treiu naar B.ussel is over Tergnier ver trokken. Te Saint-Quentiu ontsloeg de Cómpagnie een 20-tal stokers en inachiuis- teu en een 10 tal beambten belast met den dienst aan do stations. DUITSCHLAND. De Këluische Zeitung schrijft eeu artikel over verkeerde methoden van justitie en politie om bet gezag te handhaven. Voor de strafkamer in Saarbiiickeu hebben vjjf politieagenten terechtgestaan, beschuldigd van zware mishandeling van een mijnwer ker. Niettegenstaande de schuld der agenten vaststond, werden zij niet tot gevangenis straf, maar slechts tot geldboeten vcroor deeld Daartegcu trekt de Kölmsche Zeitung, waarlijk geen overdieven vooruitstrevend orgaan, op en betoogt dat dit een slechte manier is om het gezag hoog te houden. De mijnwerker had verkeerd gedaan door, toen hij nieende ten onrechte gearresteerd te zijn, te weigeren naam en woonplaats op te geven, maar daaraan ontleenden de agenten allerminst het recht deu man te mishandelen, en de rechtbank die daarvoor de schuldigen veel te licht straft, wekt den schijn, liet misbruik van gezag te dekken. Dat de hoogéi'c organen trachten hun on derhoortgon zoolang mogelijk te dekken, is zeer verdedigbaar, maar die dekking mag nooit gaan lijken op verschooning van begaan onrecht. Het is juist zooals mot liet incident der Engelsche journalisten in Moa- bit, waardoor de overigens zoo uitnemende houding der politie in de troebelen iu dat stadsdeel met oen leelijke vlek is besmet geworden, een vlek, die door de weigering van don politie-presideut om de ambtenaren te bestraffen, nog heel wat grooter is geworden. Uit Metz wordt geseind, dat ir. Mou- tigny de mecbanicien Schlick met zijn twee broeders en een zekereu Koek wegens spionnage werden gearresteerd. Het heet, dat zij sedert eenigen tijd in het pyroclie- misch laboratorium patronen, granaten eu andere ammunitie staleu om het gestoleue aau Frankrijk te verkoopen. GRIEKENLAND. Uit Athene wordt gemeld, dat de Re geering haar ontslag genomen heeft. TUKKIJE. Volgens do „Jeune Turc" loopen er in ambtelijke kringen geruchten, dat Turksche en Grieksche Staatslieden elkaar gepolsd hebben over een vergelijk betreffende de autonomie voor Kreta. Zij hopen tot een guustig resultaat te komen. RUSLAND. Minister president Stolypin spant zich met roerende zorgzaamheid in voor zijn verwanten. Nadat hij de benoeming van zijn zwager Sasonof tot minister van bui- teulandsche zaken en van zijn neef von Giers tot gezant in Weonen heeft doorge dreven, heeft hy een verren bloedverwant, Kosso geheeten, tot minister van onderwijs benoemd. Aangezien Stolypin een groote familie rijk is, zullen er nog wel meer verwanten van hem minister of gezant worden. Er zijn weer opvarenden van een Duitschen luchtballon, die in Rusland neerkwam, door de Russische autoriteiten gevangen genomen en naar een naburige plaats vervoerd, niettegenstaande do heeren van Russische passen voorzien waren EEN PLATTELANDSBURGEMEESTER. In de landelijke gemeento Blaricum in 't Gooi heerscht groote ontstemming over de gedragingen van den burgemeester van Blaricum, den heer A. A. H. Ilossaug. De houding van dezen magistraat tegenover de burgery moet gedurende de laatste dagen, naar de Tel. verhaalt, zoo tactloos, om niet te zeggen uittartend, zijn geweest, dat het te verwonderen is, dat geen feiten van weerspannigheid zyu voorgevallen. Zondag j.l. was het te Blaricum zg. groote kermis. Dan staan er oen paar koek kramen op den Brink en viert een groot deel der bevolking feest; een tijd van groote beteekenis voor de Blaricumsche bevolking. Het was rustig Zondagavond. De politie moet zelfs erkennen in jaren niet zulk een kalme kermis te hebbeu meegemaakt Be- schonkenen waren er niet, de menschen vermaakten zich met koekslaan op den Brink, welk veimaak later naar den herberg van Tak werd overgebracht. Er werd Zondagavond bij die gelegenheid ook ge zongen, wat niet verboden was. De bur gemeester die van 7 uur 's avonds af por fiets over den Brink bad rondgereden en menig inwoner brutaal den fietslantaarn onder den neus gehouden bad, kwam tegen 10 uur den herberg van Tak binnen, vroeg deze en gene der aanwezigen, of bij ook had gezODgcn en gaf last, zonder eenige verdere aanleiding, zekere Gerrit Kuyer te arresteeren. De voor die arrestatie ge- reqnireerde rijksveldwachter Hoogvoist voldeed aan dien last, hoewel de man zelfs moest bekennen, niet te beseffen wat Gerrit Kuyer had gedaan. Beschonken was de jougen ook niet. Hij staat als zeer oppassend bekend. Eerst op herhaald aan dringen zijner familieleden werd Gerrit 's nachts te 1 uur uit het arrest ontslagen. Gedurende het verdere verloop van den avond liep de burgemeester hoogst opge wonden door 't dorp. HaaBt iedere inwoner, dien hij tegen kwam, werd toegesnauwd

De Eemlander | 1910 | | pagina 1