WEERBERICHT. Thermometerstand Uit de Pers STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorin 10.50 uur. Do Bilt, 13 October 1910. Hoogsto barometerstand 77S.O m.M. te Stornoway, laagste 750.4 te Wisby. Verwachting tot den avond van 14 Oc tober 1910. Krachtige later afuemeude N.O.-lijke lot O.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Afnemende bewolking, weinig of geen regen. TemperatuurDezelfde. (Barometerstand te AMERSFOORT) 765 m.M. Vorige stand te 12 uur 755 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 66 Laagste hedennachtF. 48 Hedenmiddag 12 uurF. 59 „In naam der wet, naar huis, of geweld zal worden gebruikt 1" Ouden en jongen menechen, die voor hun deur stonden, ouden vrouwen en grijsaards, allen werd, ofschoon er van rumoer door de burgers gemaakt, geen sprako waB, door den opgewonden burger vader met deze voor hoogst ernstige ge beurtenissen bestaande formule, de schrik op het lijf gejaagd. Na tienen kwam de burgemeester ook in het hotel Verver, tevens wachtlocaal van de Gooische stoom tram, Ofschoou de heer Verver vergunning had tot 11 uur open te blijven, moesten do bezoekers zich oogenblikkelijk uit de lokaliteit verwijderen. Onder de bezoekers was ook Jan van Stokkum, smidsknecht. Deze jongeman ging van hec cafe van Verver naar dat van Tak, was niet beschonken en drinkt sedert Februari van dit jaar geen sterken drank. Bij Tak vandaan gekomen, ont moette hij den burgemeester, die hem min vriendelijk tot naar huis gaan aanmaande. Toen de burgervader hem later weer op straat ontmoette, gaf hij deu veldwachter Slagvold last, hem te arresteeren. Onder het mocloopen naar het gemeentehuis rukte de arrestant zich los en zette 't op een loopen. De burgemeester riep hem achter na „Sta, of ik schiet Ilij voegde de daad bij het woord en loste werkelijk een revolverschot, gelukkig zonder ernstige gevolgen. Sedert Zondag heeft de burgemeester nu verschillende pogingen in 't werk gesteld van Stokkum te laten arresteeren, doch deze houdt zich weg. In den nacht van Maandag op Dius- dag heeft de burgemeester getracht van Stokkum in diens woning gevangen te nemen. Bij die gelegenheid moet de ge meente-veldwachter Brandsma den burge meester hebben gezegd dat hot forceeren van een deur aan van Stokkum's woning niet toelaatbaar wa6. Voor dezen raad moet de burgemeester zoo erkentelyk zijn geweest, dat hy den veldwachter een paar opstoppers met een stok in het gelaat moet hebben gegeven. De schrammen daarvan zijn nog zichtbaar. Ook moet hij dien veldwachter met een revolver hebben gedreigd. Daar de burgemeester nog altijd poogt van Stokkum, die niets gedaan heeft te arresteeren en de bewoners bevreesd zijn voor erger, nu de burgemeester om den haverklap met zijn revolver dreigt, zijn eenige ingezetenen van Blaricum den officier van Justitie te Amsterdam omtrent een en ander gaan inlichten, met welk gevolg is nog niet bekend. BAKKERSWET. Door de socialistische leden der Tweede Kamer zijn een viertal amendementen voorgesteld op het wetsontwerp tot beper king van Zondagsarbeid en nachtarbeid in broodbakkerijen. Het eerste amendement heeft de bedoeling aan den bakkersraad wèl de bevoegdheid te verleenen don nacht later doch uiet om hem vroeger te doen aanvangen eu daardoor den tijd bestemd voor nachtrust meer te beperken. Een tweede amendement strekt om de Israëlietische bakkersgezellen er voor te behoeden kort ua afloop van den sabbath- dag aan den arbeid te worden gezet De laatste twee uren van den nacht blijven ook bij aanneming van ditamendc- ment nog voor de broodbereiding beschik baar. Een derde amendement bedoelt den 10 uren dag voor bakkersgezellen in to voeren tegelijk met of korten tijd na de afschaffing van nachtarbeid, althans op die dagen dat wegens de noodzakelijkheid van belangrijk meerdere productie wegens ophanden zijnde Zon- of feestdagen of Israëlietsche sabbath- dagen niet een laugduriger arbeid gebo- deu is. Een vierde amendement eindelijk heeft ten doel het bestaande stelsel onzer arbeidswetgeving ten aanzien van de aansprakelijkheid te handhaven en althans niet incidenteel op de wijziging dienaan gaande in het ontwerp tot wijziging der Arbeidswet voorgesteld, vooruit te loopen. DE KRUPP-COMMISSIE. Gistermiddag hield de Krnpp-commissie. onder voorzitterschap van den heer Van Karnebeek eene vergadering. Men verwacht, volgens de Avp., dat in de aanstaande geheime vergadering der Tweede Kamer besloten zal worden om tot publicatie van het Krupprapport en de betreffende beschouwingen der Regeering over te gaan. GEMENGDE HUWELIJKEN. Iu verband met het bericht over gemeng de huwelijken en de bepaling in de statuten der op te richten R.-K. Middenstandsorga nisatie in het bisdom Haarlem overgenomen uit De Voorhoede, deelt men aan Het Centr. mee, dat de Aartsbisschop dezelfde bepaling voorschreef voor de R.-K. Werk lieden-vereenigingeu in het Aartsbisdom en voor den R -K. Middenstand reeds vóór de diocesane-Hanze in 't Aartsbisdom tot stand kwam. TWEEDE KAMER. Aan de orde was gisteren de voortzetting van de beraadslaging over het voorstel- Eland tot uitstel van het afdeelingsonder- zoek van het wetsvoorstel betreffende de kustverdediging, welke beraadslaging gis teren geschorst werd, teu einde af te wachten het antwoord der Regeering op het verzoek van de Kamer, door deu Pre sident ter keunis van de Regeering ge bracht, of zij geneigd is het tot dusver geheim rapport vau de Staatscommissie te dezer zake geheel of gedeeltelijk te publi- ceeren. De Voorzitter deelde mede, dat de Minis ter-President hem geantwoord heeft mede namens zijn ambtgenooteu, dat het rapport niet voor bekendmaking vatbaar is, ver mits daarin bijna uitsluitend aangelegen heden behandeld worden, die met de ver dediging des lands verband houden. De Minister-President beriep zich daarbij op het oordeel van den oud-Minister van Marine, den heer Cohen Stuart. Gedeelte lijke publicatie zou tot verkeerde gevolg trekkingen aanleiding kunnen geven, daar het juist op do bijzonderheden aankomt. De Regeering is aau de Kamer zooveel mogelyk tegemoet gekomen door 5 exem plaren van het rapport tor griffie te depo- ueeren. De heer Van Dedem meent nu, dat het na dit antwoord niet aangaat, het ontwerp dadelijk in de afdeelingen te onderzoeken, maar stelt als voorwaarde, dat het nog dit jaar in de secties zal worden behandeld. Een stem: Vóór KerBtmis. De heer Eland liet het tijdstip vau be handeling natuurlijk aan de centrale sectie over. Wat het antwoord der Regeering aan gaat vroeg epr.moet de Kamer nu ook een geheim Voorl. Verslag maken en het ontwerp in een geheime vergadering be handelen? Het zal nu uiterst moeilijk zijn, de natie te overtuigen van de noodzakelijk heid van de hier gevraagde uitgaven. De Voorzitter meende, dat dit van later zorg is. Het Voorl. Verslag ie een zaak van de centrale sectie. Overigens achtte de Voor zitter het zeer waarschijulyk, dat dit ont werp in een geheime vergadering moet worden gehandeld. De heer van Vlijmen was, mede namens zijn vrienden, vóór cenig uitstel van bchan deling. Spr. en do zijnen willen hetafdce- hugsonderzoek in ieder geval nog in den aanvang van November doen plaats hebben. Daar niemand het woord verlangde werd het voorstel-Elaud (voorloopige afvoeriug van do agenda) zonder stemming aange- genomen. (Vrooiijkheid.) De Voorzitter verzocht den leden, die nog geen tijd hadden het rapport te be- studeeren, dit nu te willeu doen, daar het ontwerp van te groot belang is, om zoo van de baan te schuiven. (Hilariteit). Do vergadering ging uit een tot a.t. Dinsdag. ONWELKOME GASTEN. De Nieuwe Crt. schrijft: Een Reuter-telegram uit Rome meldde hedennacht, dat de Italiaansche regeeriug maatregelen heeft geuomen om te beletten dat do geestelijke orden die uit Portugal worden verdreven, zich in Italië zouden vestigen. Naar aanleiding daarvan schijnt het van pas te doen opmerken, dat ook Nederland met de vestiging van de uit Portugal ver dreven kloosterlingen, lieden naar 't schijnt van zeer ongunstig allooi, niet bepaald zou zijn gebaat. Reeds liepen er geruchten, dat uit Por tugal gezette congregaties het oog zouden hebben geslagen op landerijen in het Zuiden van ons land, ja over den aankoop onder handelingen zouden hebben aangeknoopt. Dat zal wel voorbarig zijn; maar de om standigheid dat, naar men beweert, na de strenge invoering der Scheidingswetten een groot aantal Fransche orde-geestelijken zich in onze zuidelijke provinciënhebben eergezet na daar aankoopen van land te hebben gedaan, maakt het geeuszins onwaarschijn lijk dat men ook de uit Portugal verdreven monuiken en nonnen voor een deel hierheen zal zien stroomen. Indien dit ertoe kou bijdragen de welvaart of de ontwikkeling onzer nyvere bevolking te verboogen en nieuw bloed te brengen in streken waar de volkskracht aan 't dommelen is, er zou geen reden zijn om zulk een trek van elders verdrevenen met ongunstig oog aan te zien. Maar nederzet tingen van vreemde religieuse orde-broeders en zusters kunnen voor een land iu geen enkel opzicht ooit voordeelig zijn; zij assimileeren zich niet, zij dragen niet tot 's lands welvaart bij en de geest die van hen uitgaat is aan vrijheid en cultuur vyandig. De heer Van Doorn heeft er verleden jaar do aandacht op gevestigd, dat do toeneming van het kapitaal in doode hand tusschen 1892 en 191)9 in Nederland ongeveer 53 millioeu bedraagt. „ThanB heeft Nederland behoefte aan belastingbe talers", schrijft ons tor snede een onzers lezers. Met groote belangstelling zal dan ook ongetwijfeld hier to lande worden waarge nomen, welke maatregelen de zeer liberale Italiaansche regeering meent te kunnen nemen en heeft genomen om de daar evenzeer als hier onwelkome gasten uit Portugal de vestiging in haar land te belet ten, Voorzaover die maairegelen ookmaar eenigzins overeen te brengen z(jn met de goede traditie die Nederland als toevlucht vau van elders om geloofs wille verdrevenen heeft te bewaren, zal te overwegen zijn of ook niet hier te lande iets tegen een dergelijke invasie ware te doen. Want deze stelt andore, niet minder heilige tradities van Nederland aan toenemend gevaar bloot. Het is natuurlijk best mogelijk, dat de Portugeesche orden er niet aan denken zoo ver van honk en naar het Noorden te trekken; het Zuiden is hun aangewezen sfeer en Afrika ligt dichter bij Portugal dan Nederland. Maar het kan toch geen kwaad bijtijds tegen de mogelijkheid ge waar6chuwd en erop bedacht te zyn. Heden en morgen houdt het 5de regiment infanterie onder leiding van den majoor baron van Ompbal Mulert een twedaagBche oefening tegen het garnizoen uit Harderwijk. Het is niet alleen een tactische oefening, doch tevens een oefening voor de ver pleging van den troep. Zondag 16 Oct. zal te Harderwijk een competitio wedstrijd plaats hebben van den P. U. V. B. (Prov. Utrechtschen Voet balbond) en wel tusschen het „Negende" I van Harderwijk en O. B. W. van Amers foort De stryd zal aanvangen om half drie 's middags. De 2e luit. F. E. Everwijn Lange, van het 3e reg. huzaren te Amsterdam, wordt 1 November overgeplaatst bij do rij- en hoefsmidschool te Amersfoort. Het programma voor de voetbalwed strijden op a.s. Zondag geeft aan, dat H. V. C. inoet uitkomen tegen V. V. O. en 't "Vijfde tegen D. G. S. We vestigen de aandacht van belang hebbende er op, dat in April 1911 te Arubem wordt gehouden het examen voor kommies bij 's Rijks belastingen, tot toe lating waaraan men zich vóór 20 December e.k. kan aanmolden. De verzoeken om toelating tot het examen (op zegel van 22'/a cent) kunnen worden ingediend bij de inspecteurs der belastingen, die gaarne de inlichtingen geven omtrent de stukken, die men moet inzenden. Donderdag 10 October a.s. zal inde Arend de openbare les der Volkszangschool van de Maatschappy tot bevordering van Toonkunst worden gehouden. Met een officier, die te paard van Soestorberg naar Amersfoort kwam, is mede komen loopen een bruine herdershond, reu. Inlichtingen daaromtrent zyn te bekomen aan het bureau van politie. Een jongmensch, dat sedert eenige dagen de ouderlijke woning alhier had verlaten, is door de politie opgespoord en naar zijn ouders teruggebracht. De uitvoering van de Utrechtsche Onderwijzers-Tooneelvereeniging zal worden gegeven op Maandag 21 November a.s. Opgevoerd zal worden „Een groote nul." Binnenkort zullen de lijsten worden aan geboden, die, naar we hopen, druk ge- teekend zulleu worden, LOTERIJ MET PHILAN1ROPISCH DOEL. Maandag a.s. zal in de vitrine van de firma Fontein, Langestraat oen schilderij, groot 120 X 90 cM., voorstellende een kudde schapen op den Lunterschen berg en vervaardigd door den kunstschilder W. C de Hardt te Breda, worden geëx- poseevd. Het inderdaad fraai uitgevoerde kunst werk zal worden verloot ter voorziening in do kosten der opleiding van een veel belovend jong musicus. De loten zijn in genoemd magazyn verkrijgbaar. De prjjs is f 0.50 per stuk en de loterij is bij Koninklijk besluit goedgekeurd. Waar het hier een goed doel aangaat, wekken we onze lezers gaarne tot het koopen van een of meerdere loten op. AGENDA. 16 Oct. Uitvoering:, Thiilia, in Amicitia. 17 October. Openbare Vergadering Rein Leven beweging. 20 Oct. Openbare bijeenkomst Evang. Maat schappij iu de Luth. Kerk. 20 Oct. Openbare les Volkszang. 21 Nov- Uitvoering U. O. T. in Amicitia. Bango uren. De passagiers en be- manniug van het stoomschip „Minnewaska", van de „Atlantic Transport Company", dat Maandag te Londen aankwam, hebben gedurende de twee laatste dagen van de reis angstige uren doorleefd. Er was namelijk Zaterdagmorgen een tijger losgebroken, van een menagerie die met het schip werd vervoerd. Het perso neel der menagerie ging terstond, met geweren en revolvers en yzeren staven gewapend, aan 't zoeken naar het wilde dier en zij ontdekten den tyger weldra op, den rug van een Indische „heilige koe welk dier hij bloed afzoog uit een groote wond die hij had gemaakt. Door schieten met los kruit en allerlei middelen gelukte het, den tijger eindelijk weer in zijn hok te drijven. Voor het hok goed dicht was gemaakt, ontsnapte de ty ger opnieuw; maar men wist hem weer naar binnen te jagen en nu voor goed. De koe stierf kort daarna. Maandagmorgen was de tyger weder

De Eemlander | 1910 | | pagina 2