DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 240. VRIJDAG 14 OCTOBER 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. Hootdreilactenr B. O. R li K E N 8. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. fö.60. Per 3 maanden id. II.Franco per post id. f1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEINE H.lA<ï:(>. Telet. luterc. 183. Prijs der Advertentiën Ar:m 1 tot 5 regels f 0.40. Voor icderen regel meer f 0.08. Puiten het Kanton Amersfoort per regel (0.10. (Bij abonnement belangrijko korting). Tot plaatsing van advert, en reet. van buiten het kautoc Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75.78 Amsterdam DE SPOORWEGSTAKING IN FRANKRIJK. Het ziet er inderdaad leelijk uit in Frankrijk. De Regeering heeft haar toevlucht ge nomen tot eeu allergevaarlijkste manoeuvre, die de zwaarwichtigste gevolgen kan hebben zij roept de stokers, die tevens reservist zijn bij de spoorwegcompagnieën van het leger, op tot den werkehjken dieust, en zal ze aldus als soldaat dwingen den dienst te verrichten, dien zij als spoorwegambtenaar weigeren Er ontstaat een geest van verzet tegen dien maatregel en op verscheidene plaatsen besluiten do mannen het mobili satie decreet niet te gehoorzamen, iets dat vrijwel gelijkstaat met desertie „en masse", zoodat men een toestand krijgt op een opstand gelijkend. Dan beginnen in Parijs de levensmiddelen te ontbreken, zoodat de regeeriug in allerijl maatregelen moet nemen voor dc approviandeering van de hoofdstad. Waarlijk, het zjjn moeilijke dagen voor Frankrijk en men kan zich nauwelijks een andere oplossing voorsteilen dan die waarhij de regeeriug water in haar wijn doet en de arbeiders in sommige opzichten tevreden stelt. Want werken met „onderkruipers" zooals men bij andere stakingen pleegt te doen, gaat hier niet of slechts zeer ge brekkig (daarvoor was men te weinig voor bereid) terwijl het aantal soldaten veel te gering is om den dienst te verrichten. Tenzij natuurlgk de maatregel der regeering lukt en zij de stakers aan het werk krijgt als soldaten. De algemeeue staking is nu afgekondigd. Daardoor worden io de eerste plaats, be halve de Noorderspoorweg, ook de Ooster- spoor, de P. L. M, en de in Staatsexploi tatie overgegane Westerspoorweg getioöen. Niet alleen België en Nederland, maar ook het Duitsche Rijk ondervindt nu de gevolgen van de stremming van het verkeer met Frankrijk. Eergisteren werd reeds het directe ver keer tusscheu Berlijn en Parijs over Keulen bemoeilijkt. Gisteren had het geheel op gehouden. Dat hot gelukken zal om met automo biclen, ook slechts het postverkeer geregeld te ouderhoudeo, mag worden betwijfeld. De oorzaken van de stakiug zijn te zoeken in reeds sedert lang bekende grieven. Door de drie grootc organisaties der spoorwegarbeiders het nationale syudi- kaat der spoorwegarbeiders, de nationale federatie der machinisten en stokers en het syndikaat van de arbeiders der locaal- 8poorwcgeu zijn, zooals men weet vijf cischen gesteld. Zij betreffen in de eerste plaats een loousverhooging, die noodig is geworden door dc algeiuecne verhooging van de prijzen der lovensmiddelen; verder wordt geëischt, dat aau de pensioenwet van 1909 terugwerkende kracht zal worden gegeven, dat de arbeidsverdeeling op billijker wijze zal plaats hebben, dat er een wekelijksche rustdag zal komen, en dat de vast aan gestelde arbeiders een minimum loon van 1850 Irancs zullen hebben. Ook hier blijkt dus, evenals in Duitsch- laud de verhooging van don prijs der levensmiddelen de oorzaak van den eisch tot loonsverhooging. Dit wordt door enkele Duitsch-vrijzinnige organen aangevoerd als bewijs, hoe hooge invoerrechten steeds revolutioneereud wer ken. De laatste berichten zijn alles behalve geruststellend. Met de stakingen gaan helaas allerlei hoogst afkeurenswaardige daden gepaard. Niet alleen, dat de handel wordt stil gelegd, de proviandeering wordt bemoeilijkt, de hoogste en ernstigste belangen door de stremming van het verkeer worden geschaad, de stakers plegen ook geregeld daden van geweld en sabotage, snijden de telegraaf lijnen door en breken de rails op, niette genstaande al de lijnen door militairen bewaakt worden Te Lens werd een schot gelost op den voorbijrijdenden express-trein, ter hoogte van het station. Tusschen Parijs en Lyon zijn 27 tele graaflijnen doorgesneden. Te St. Germain en Laye zijn groote steenen geworpen naar een trein over de groote centuurbaan en te Angoulêmes moeten ook revolverschoten gelost zijn. Te Confolens zijn vijf telegraafdraden doorgesneden. Ongelukkigerwijze breidt zich de staking ook uit over audoro bedrijven. De mijn werkers te Rijssel en Courrières hebben den arbeid reeds nedergelegd en zooals een telegram mededeelt, heeft ook het comité voor de electriciteitsbedrijven te Parijs de staking gelast. De voorzitter van het mijnwerkers comité te Rijssel heeft aan den ministerraad telegraphisch mede gedeeld, dat zoo de mobilisatie-order niet binnen 24 uur her roepen wordt, hij niet kon instaan voor db houding der mijnwerkers. De mobilisatie-order wordt tot nu toe zeer slecht opgevolgd. Te Avignon hebben de spoorwegbeamb ten, die opgeroepen waren voor do mobilisatie, aan dat bevel geen gevolg gegeven. Ook die te Rgssel hebben nog niet aan het mobilisatiebevel gehoorzaamd. To Lens hebben 40 van de 4000 stakers gevolg gegeven aan de oproeping van do militaire autoriteit. De Regeering en de maatschappijen nemen tot strenge maatregelen en straffen hun toevlucht. De vijf voornaamste lijders van de spoorwegstaking, Lemoine, Reuault, Toffin, Leguonie en Antout zijn gistermorgen te halftien gearresteerd in de bureelen van de Humanitó. Verschillende andere arrestaties worden nog in den namiddag verwacht in Parijs in de provincie. Bcrthelot, secretaris van de vakvereeni- ging te Rouaan is in hechtenis genomen. Een soldaat te Versailles, die zijn ka meraden had aangezet tot insurbordonna- tie, is tot 6 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Een wisselwachter te Marseille, gearre steerd wegens beleediging van het leger, is verooideeld tot acht dagen gevangenis straf. Arnoun, administrateur van de nationale spoorwegarbeidsvereeniging, is gearresteerd wegens het maken van propaganda voor de staking. Een beambte van den Westerspoorweg is veroordeeld tot drie maanden gevange nisstraf, wegens aansporing tot stakiug. Acht machinisten van do Ooster- en Orléans-lijnen zijn hedenmorgen ontslageu, Op den Oosterspoorweg zijn in het ge heel 16 beambten ont6lagon. Door de staking der electriciens zit Parijs gedeeltelijk in duister. Te 6 u. 30 begon het electrisch licht op verschillende punten van de groote boulevards uit te gaan: hot Champs de Mars, het Trocadéro, een gedeelte van de groote boulevards, de wijk om de Place de l'Etoile, de boulevard St. Germain, de Place St. Michel, het Elysée, het ministerie van biuiicnlandsche zaken. De tranidienst is gestau':'. De toestand aan den Metropolitain, den Parijschen ondergrondschen spoorweg, is zeer dreigend. In den loop van den namiddag zijn do telefooudraden, die het ministerie van Bin- Denlaudsche Zaken met de prefectuur van politie verbindeu, doorgesneden. Er zijn maatregelen genomen om ze te herstellen. Men verzekert, dat er een bevel tot in hechtenisneming is uitgevaardigd tegen Pataud. De Intraneigeant deelt mede, dat twee batalj-ms infanterie naar het Elyséc-palcis zijn gerequireerd om daar den dienst to versterken. De staking der electriciens veroorzaakt eon groote stremming in hot verkeer. Het ministerie van Binnenlaudsche Zakeu, het Elysée-paleis, vele koffiehuizen en schouw burgen zijn van electrisch licht en boweeg- kracht verstoken. De Temps" deelt mode, dat het ata- kingscomité een brief heeft gericht aan miuister-presidcnt Briand, waarin het dezen mededeelt, dat het bereid is tot een alge meen onderhoud met hem en do maat schappij. In een onderhoud met eenige jouru.i lieten heeft minister-president o.a. het vol gende verklaard. „Wij hebben hier", zoo zeido hij, „niet te doen met een staking in den wettolijken zin van het woord. De omstandigheden, waaronder do staking werd voorbereid en de strafbare daden, die het gevolg er vau zijn, toonen dat zij is een misdadig onder nemen, gepaard met gewelddadigheden, rustverstoring en sabotage. Het is een zuiver oproerige bewegiug, welker leiding geheel en al is ontglipt aan de handen van spoorwegpersoneel, dat eerst als het te laat is zal inzien, dat men het dringt op den weg der laakbaarste buitensporigheden". GROOT-BRIT ANNIE. De Protestant Alliance in Engeland is een adresbeweging begonnen om de re geering te verzoeken maatregelen te nemen om de Catholic Emancipation Act van 1829 onmiddellijk van kracht te doen zijn. Daarin wordt bepaald, dat Jezuïeten en andere geestelijke orden geleidelijk worden opge heven en ten slotte verboden in Engeland. In het manifest van den Protestantschen Bond verklaart men, dat Engeland lang zamerhand de „dumping ground" (in dit geval zooveel als verzamelplaats Red.) wordt van dergelijke ongewenschte gasten in spijt van de Emancipation Act, dat deze toestand uiterst gevaarlijk is en dat de passieve houding der regeering het volk ontstemt, wat waarschijnlijk zou leiden tot ernstige binnenland8che onlusten. ITALIË. Hot bestuur vau dc vakvereeniging vau spoorwegarbeiders iu Italië heeft te Rome vergaderd om do eischen van do vakge- nooten aan den minister vau Openbare Werken voor to leggen. Aan een redacteur van de „Giornale d'Italia" word door dit bestuur verklaard, dat indien de staking der Fransche kameraden gelukte, dit succes een goed voorteeken voor de Italiaansche arbeiders zou zijn en hen dit voorbeeld zou doen volgen, indien do Regeering geen recht deed aan hun eischen. MONACO. Men herinnert zich de beweging onder de inwoners van het vorstendom Monaco, ter verkrijging van een grondwet. De vorst vond een grondwet blijkbaar oen wat te wijdsch ding voor zoo een handjevol in woners en stelde de menschen tevreden door hen den gemeenteraad van de stad te laten verkiezen. Nu die regeling een tijd lang in werking is, worden de Mone- gaseen weer ontevreden, omdat, naar zij zeggen, de gemeenteraad eigenlijk niets te vertellen heeft en geen medewerking on dervindt van de regeering. Nu is er een deputatie van vier gemeenteraadsleden af gevaardigd, om den Vorst de grieven mede te deelen. Deze bevond zich in Pargs en de afgevaardigden begaven zich daarheen. De Vorst ontving ze niet. maar liet zeggen dat hij spoedig naar Luzern zou vertrekken en hen daar ontvangen. De afgevaardigden hadden daarin geen lust keerden terug naar Monaco, waar nu de opwinding hoog steeg. Vier i vijfhonderd personen verzamelden zich voor het paleis en schreeuwden: „Af treden, aftreden! „Do politie is niet tus- schenbeide gekomen. DE SPOORWEGSTAKING. Ook Nederland ondervindt den invloed van de staking op de spoorwegen in Frankrijk. Het kan zijn nut hebben het publiek er op te wijzen, dat het thans niet geraden is artikelen naar Frankrijk te zenden, die aan spoedig bederf onderhevig zijn, zooals b.v. vleesch. De kans zou groot zgn dat de goederen bedorven waren voordat ze hun bestemming hebben bereikt en op de spoorwegmaatschappij, die zich op force majeure kan beroepen, zouden do afzenders geen verhaal hebben. De Staatsspoorwegen en do Centraal Spoorweg hebben dan ook reeds besloten, tot nader order geen goederen voor den Franschen Noorderspoorweg- en het tran- sitoverkeer over zijn lijnen ter vervoer aan te nemen. De passagierstreinen van de Staatsspoor, zijn, wat dn Fransche treinen betreft, sa mengesteld als gewoonlijk. De doorgaaudo Fransche wagens vertrekken via Essen naar België en dat materiaal komt ook weer geregeld terug. Goederen worden meest naar Brussel doorgezonden en stapelen zich daar op, zooals men begrgpt.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1