WEERBERICHT. Thermometerstand Uit de Pers LANDBOUW. STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAK HET KOHJNKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorin 10.50 uur. De Bilt, 14 October. 1910. Hoogste barometerstand 781.8 tn.M. te Aberdeen laagste 75S.5 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 15 Oc tober 1910. Moest matige tot krachtige O.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Licht bewolkt droog weer overdag zachter. TemperatuurMogelijk nachtvorst. Barometerstand te AMERSFOCpT 776 mM. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersloort. Hoogste gisterenF. 60 Laagste hedennachtF. 38 Hedenmiddag 12 uurF. 50 Aan het Centraalstation te Amsterdam bracht de Fransche trein gisterochtend drie reizigers uit Parijs aan, die de Fransch- Belgische grens per auto bereikt hadden. In de vestibule van dit station is een bord opgehangen, met de mededeeling aan het reizend publiek, dat de doorvoer naar Parijs niet verzekerd kan worden. Geldzendingen aan Frankrijk verzonden, zijn aan de Belgische grens geweigerd en teruggezonden. BIJZONDER ONDERWIJS. Het Handelsblad verzet zich tegen een denkbeeld van de „Standaard", van een gemeentelijke bijdrage voor de bijzondere scholen. Ging dit door, dan zou elke secte die het minimun aantal leerlingen dat de wet voorschrijft bijeen heeft gekregen, geheel op kosten van staat en de gemeente een school kunnen stichten die onder haar beheer staat. Het Handelsblad herrinnert er voorts aan, dat tevens door de kerkelijke partijen op „bijzonder" schooltoezicht ook voor de „bijzondere" scholen wordt aangedrongen. Een schoolopziener, in staat toe te zien of het openbaar onderwijs aan normale ei8cheu voldoet, zou niet op het christelijk onderwijs moeten toezien. Wanneer rnon zich nu herinnert zegt het blad dat de grootste vrees van hen die het onder wijs, van kerkelijke zijde gegeven, bestrijden is, dat dit onderwijs zal gaan gelijken op dat, onder leiding der geestelijkheid in zoo vele landen gegeven wij wijzen op Portugal met zijn 80 pet. analphabeten, waar het onderwijs in handen der geeste lijkheid was eu dat juist als eerste eincli voor rijkssubsidie is gesteld, dat het onderwijs er slechts weinig ouder zou mogen lijden, dan meenen wij dat het goed is reeds dadelijk te signaleeren en zoo scherp mogelijk af te keuren de nieu we onderwijswenschen onze cl ericale re geering thans van invloedrijke zyde voor gehouden. ONTSLAG AAN GEHUWDE AMBTE- NARESSEN. Te Haarlem heeft zich een comité ge vormd dat zich ten doel stelt actie te voeren tegen het wetsontwerp Heemskerk, betref fende het ontslag aan gehuwde ambtena ressen. Er zal o.a. een opengare vergade ring gehouden worden. EEN WOORD TOT „DE TIJD." „Men heeft nog enkele orde-broeders die zich als burgers hadden verkleed, en de republikeinsche kleuren droegen, gearresteerd. De menigte jouwde hen I uit. Er zijn in Portugal ongeveer vijf- a zesduizend uionmkeu eu zusters, die tot verschillende congregaties behooren en thans worden verbanuen. De vreemdelingen onder hen zullen met alle égards naar de grenzen worden gebracht, de monniken en zusters vau Portugeesche nationaliteit zullen naar hun families worden teruggezonden." Dit onschuldig berichtje in het Het Vader land van gisteren verschenen, geeft De Tijd aanleiding tot de volgende twee „korte opmerkingen": „lo. Wanneer in geheel Portugal, dat 5,5 millioeu iuwouers (bijna uitsluitend Katholieken) telt, niet meer dan 5000 ft 6000 „monniken en zusters" gevonden worden, kan de anti clericaal wadi-lijk niet over een te veel klagen en valt op de uitdrijving dezer religieuzen een des te droever licht. 2o. Let eens op den killen, onbewo gen toon, waarop deze enorme, ten Hemel schreiende ongerechtigheid vernield wordt in bladen, welke kolommen vol jam merden met jeremiaden over het vermeende onrecht een Franscheu jood aangedaan. Luide toejuichen, dat duizenden on schuldige wezens over de grenzen gejaagd of uiteengedreven woidenjj durft hier de liberale pers nog niet best aan, maar of men de zg. bezadigde conservat.- liberale „Nieuwe Courant" of het orgaan der geavanceerde Unie-Liberalen leest, men voelt, dat de redacties in haar schik zijn en thans prettige dagen doormaken. Het anti clericalisme viert er hoogtij en zelfs de liefde voor bet Koningschap, welke anders bij sommige gelegendheden zoo luide kan spreken, schijnt voor een republiekeiusche gezind heid te hebben plaats gemaakt, nu de verdreven monarsch lot een Katholieke dynastie behoort en over een Katholiek land regeerde Wy willen met „De Tijd" niet twisten over de vraag of een aantal van vijf zesduizend kloosterlingen gesteld dat dit officieus opgegeven aantal met de werke lijkheid overeenkomst aL dan niet te veel is voor een land, van ongeveer hetzelfde bevolkingscijfer als Nederland Wij gelooven niet dat men in dezen een algemeen geldend verhoudingsgetal zou kunnen vaststellen. Alles zal hier wel van de bijzondere omstandigheden als in elk land afhangen. Maar de tweede opmerking van het Katholieke orgaan noopt ons tot de ver klaring, dat wij voor geen enkel Katholiek willen onderdoen in medelijden met de personen der kloosterlingen, aan wie teu gevolge van de Portugeesche revolutie onaangenaamheden mochten wedervaren. Maar hot menschelijk medegevoel met de individuen mag ons niet de oogenjdoen sluiten voor het onheil dat de kloosterlingen als geheel, als organisatie, over Portugal hebben gebracht. Wij spreken niet van hun, naar onze overtuiging, hoogst verderfelijken invloed op de mcutaliteit van do groote massa des volks. Deze invloed toch, hoezeer wij hem ook betreuren, is van geestelijken aard. En wij denken er niet aan, om zulk een invloed met andere dan geestelijke wapenen te willen bestrijden. Maar wat men voornamelijk aan de kloosterlingen in Portugal en elders! verwijt, is, dat zij niet bij hun geeste lijken arbeid zijn gebleven dat zij zich hebben begeven in den economischen concurrentie-strijd met industrieelen, han delaars, neringdoenden en ambachtslieden. Het is deze concurrentie, die gevoegd bij den politieken invloed, welken zij zich onder het Kouinkschap wisten te verwerven, in Portugal zoovel ergernis heeft gewekt. Wij kunnen ons hier beroepen op het getuigenis eener „kerkelijk hoogwaardig- heidsbckleeder", die in de Univers, het Fransche zusterorgaan van „De Tijd", een lang niet malsch oordeel over deze „eco nomische" weikzaamheid der Portugeesche kloosterlingen heeft geveld. Was het niet Schaepman of een ander eminent Katholiek die eens verklaarde, dat hij uiet de ketters, maar slechts de ketterij haatte? Welnu, op dezelfde wijze koesteren wij absoluut geen vijandige gevoelens tegen de kloosterlingen individueel, maar achten wij hun collectieven arbeid in menig opzicht verderfelijk voor het volk, te midden waar van zij leven. (Het Vaderland.) HET KALKEN DER BOOMSTAMMEN. Een goede gewoonte, die bijna in alle deelen des lands in gebruik is, bestaat in het kalken der stammen, van de kroon af tot aan den grond toe eu van de takken, zoo ver als men reiken kan. Bij vooikeur gebruikt men hiervoor versch gcbluschte kalk, die met veel water wordt aangelengd, zoodat ze er uitziet als melk. Te dik mag ze niet zijn, omdat ze dan een korst op den boom zou vormen, die voor lucht ondoordringbaar is en de ademhaling te zeer belemmeren zou Want de luchtcellen moeten vooral in den zomer, gedurende de periode van den krachtigsten groei, hun funciicu naar behooren kunnen vervullen. Daarom neme men het mengsel zoo dun, dat het er voor den zomer weer afgeregend is. Eop witkwast of iets dergelijks bewijst bij het witten goede diensten. De grootste voordeden van het kalken zijn de volgende lo. Het doodt de wortels van mossen, wierep en schimmelplanten, 2o. Het bemoeilijkt de ontkieming van hun sporen. 3o. Het bemoeilijkt bet uitkomen van insecteneieren en het sluit de larven in hunne schuilplaatsen op. 4o. Hot bemoeilijkt de insecten om hunne eieren in de spleten van de schors te leggen en verhinde.rt aan larven en in secten om zich daarin te verbergen. 5o. Het bevordert het afvallen van dpode stukken schors, waardoor aan de kleine vijanden des te miuder schuilplaatsen worden aangeboden. 6o. Het beschut den stam tegen te felle konde in deu winter en tegen te groote hitte in den zomer. Al deze voordeelen wegen wel op tegen de geringe moeite, die het kalken geeft. Voor jonge bloemen met een gladde bast is het evenwel niet noo'dig, tenzij zy pa6 verplant mochteu zijn. Want dan houdt de kalk op den stam een te sterke ver damping tegen en bevordert daardoor den groei. (Plantenleven). In „Toonkniistnieuws" wordt o. a. het volgende meegedeeld van de volkszang- scholen der plaatselyke afdecling van Toon kunst. Van de zangcursussen te Amersfoort kan vermeld worden, dat aan het onderwijs in den loop van het jaar werd deelgenomen door gemiddeld 84 leerlingen, van welke 49 meisjes, van de school a. d. Beekstraat en door gem. 62 leerlingen, onder welke 41 m. van de school aan de Koningstraat. In beide 6cbolen wordt het zangonder- wijs gegeven aan 2 klassen, welke ieder 2 maal per week gedurende een half uur onderricht outvangen eu wel na afloop van ded gewonen scbooltyd van 11.30— 12 uur 's middags. Ouderwijzei in de school aan de Beekstraat is de heer H. C. den Hartog, aan die aan de Konings.raat was tot 30 November 1909 de heer A. A. Verburg, ouderwijzer. Deze zag zich echter, in ver band met zijne benoeming tot hoofd der Openb. Lagere School te Leusbroek, ver plicht met ingang van 1 December 1909 eervol ontslag te vragen, dat hem onder dankbetuigiug voor de aan het zangonder wijs bewezen diensten verleend werd. Met leedwezen zag het afdeelingsbestuur den heer Verbuig heengaan. In zijne plaats werd, voorloopig tot 30 November 1910, benoemd de heer C. A. Heuuks, onder wijzer aan de school aan de Koningstraat. Het onderwijs, dat gericht is op zacht en zuiver zingen zouder 6teun van eenig instrument, staat onder toezicht van den heer M. W. Petri, directeur van de zang- vereeniging der afdeeling. Het wordt door de onderwijzers met groote toewijding ge geven en door de leerlingen geregeld en met groote opgewektheid gevolgd. Verzuim kwam op beide scholen zoo goed goed als niet voor. Zelfs volgen enkele leerlingen van vorige cursussen, die de school reeds verlieten, nog steeds het zaugonderricht, wat wel bewijst, hoezeer het op prijs wordt gesteld. De sociëteit „Vereeniging" houdt he denavond 9 uur een buitengewone leden vergadering. De agende vermeldt de vol gende punten: 1. Voorstel tot het ten verkoop aanbie den van de Societeits gebouwen aan de Gemeente. 2. Voorstel tot het uitstellen van de verbouwingsplannen. 3. Voorstel tot het aangaan van een geldleening. De afd. Amersfoort van de Vereeni ging voor Vrouwenkiesrecht houdt Woens dag 19 October a. s. in de Arend een openbare vergadering. Als spreker zal optreden de heer P. J. Oud van den Haag, met het onderwerp: De houding der verschillende politieke partijen met betrek king tot het vrouwenkiesrecht. De dames Kamerlingvan Vollenhovei; en H. Smit zullen ecnige zangnummers ton gehoore brengen. AGENDA. 16 Oct. Uitvoering, Thilia, in Amicitia. 17 October. Openbare Vergadering Rein Leven beweging. li) Oct. Ver. voor Vrouwenkiesrecht in de Arend. 20 Oct. Volkshuisvesting iu „Ons Huis". 20 Oct. Openbare bijeenkomst Evang. Maat schappij in de Luth. Kerk. 20 Oat. Openbare les Volkszang. 21 Sov. Uitvoering U. O. T. in Amicitia. Droogte. Op verschillende plaatsen in de provincie Groningen alsmede in Friesland, begint zich gebrek aan drink water te doen gevoelen. Door de stations Groningen en Leeuw- ardeu worden dagelyks vaten met leiding water naar de verschillende stations ge zonden, ten einde iu de behoefte to voor zien. Een stad zonder vrouwen. In vroegor tijden, toen de emigratie naar Amerika heel wat anders te beteekenen had dan tegenwoordig, was het niets bij zonders, als men daar kolonies had, alleen samengesteld uitmannen. Maar tegenwoor dig treft men zulke plaatsen niet meer zoo vaak aan. In de staat Wisconsin heeft men echter nog zulk een plaats. Het is het dorpje Aliceton in de landstreek Jef ferson, het heeft ruim honderd zielen, een postkantoor, een belangrijke kaasfabriek, en meer zulke dingen maar het heelt geen enkele vrouw. Allemaal mauuen. Het is wel merkwaardig dat het dorpje nog wel genoemd is naar een vrouw. De bewoners van Aliceton zijn voor een groot deel zonderlinge ol exentrieke lieden. Reeds meermalen ging het gerucht, dat een vrouw het wagen zou om in Aliceton by al die mannen te gaan wouen. Telkens veroor zaakte dit gerucht groote opwinding onder de bewoners van het mannendorp maar 6teeds bleek het een ongepaste grap te zijn. Eeo waanzinnige. Een waan zinnig geworden advocaat te Rome, dio van uit zijn woniug op straat had ge schoten, een vrouw gedood en meerdero voorbijgangers verwond had, heeft in zijn huis een ware belegering ondergaan. Een geheelen nacht heeft hij het in zyn „fort Chabrol" uitgehouden en nog meerdero personen gewond. Toen de onderwaterzetting van het huis mislukt was, omdat de belegerde gaten in den vloer maakte, waardoor het water wegliep, werd de man door zwaveldampen in half-verdoofdeu toestand gebracht. Do politie drong daarop gisteren, in den vroegen morgen, het huis binnen en overweldigde den man, vóórdat hij nog kon schieten. Onder een ovatie van de omstanders rooi de politieagenten, is de ongelukkige, dié nog een poging tot zelfmoord had gedaan, geboeid naar het krankzinnigengesticht overgebracht. De boschbranden. De branden in Minnesota eu Ontario woeden nog steeds, maar windstilte belet het snelle voortwoe keren van het vuur. De overlevenden maken reeds plannen tot wederopbouw der afgebrande plaatsen, waaroij men met groote moeilijkheden rekent, daar de grond diep vastgebakken is als baksteen. Ook voer de herleving van den laudbouw zal dat moeilijkbeden geven. Welke hitte zich ontwikkeld heeft, toonde een naaimachine, die te Beaudette op straat gebracht was en in een vloeiende massa veranderd terug is gevonden. Een ongeluk op de „Fries land". Men meldt uit Den Helder aan het Volk: Gistermorgen ongeveer 10 uur ontviug een marinier op de „Friesland" een revolver van den laten officier door tusschenkomst van diens oppasser, om het wapen schoon tc maken.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2