DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN, Het voordeeligst voor het huishouden is het 10 pCt. dividend van ons brood, No, 241. ZATERDAG 15 OCTOBER 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. DE REVOLUTIE IN PORTUGAL. in geld uitgekeerd f 10 f 25 per gezin. IIo I <1 r c (I a c te li r U. O. Dt 1.1 li IK 9f S. Abonnementsprijs Per jaar1 4.Franco per post id. fó.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. SSureuu: KLEIAHÜ UllU^.Telel.Interc. 18». Prijs iler Ailvertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor icdcren regel meer f 0.08. Builen liet Kanton Amersfoort per regel fO.lü. (Bjj abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. 3iuncii-eu Buiteulandseh Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 74-78 Amsterdam Dc rubriek onder dit hoofd wordt met deu dag kleiner en zal spoedig geheel uit de bladen kunnen verdwijnen, nu de repu bliek voor goed gevestigd schijnt en men voorloopig pogingen van koningagezindeu kant om een tegen-revolutie te verwekken, niet behoeft te duchten. Maar of de regee ring den toestand meester is, dan wel of zij nog steeds min of meer wordt beheerscht door een woeste menigte soldaten en ge peupel, 't i9 moeilijk te zeggen; want het schijnt dat de ropublikeinsche regeering het verderfelijke euvel vau de monarchie heeft overgenomen, om door een strenge censuur de wereld onkuudig te laten van wat er in het land voorvalt. Waarlijk zoo lang een regeering niet het volle licht durft lateu schijnen op den toestaud in haar land, kan de buitenwereld haar niet ver trouwen Uit de berichten, die de censuur door laat, blijkt ten duidelijkste dat de republi- keinsche regeering haar heil in deu eersten tijd zoeken zal in een scherp anti-clericale politiek. De nieuwe minister van justitie heeft tot een Engelsch dagbladberichtgever gezegd, dat dit de eenige manier is om het voortbestaan der republiek blijvend te verzekeren. De twee voornaamste hervor mingen in de politiek, die de regeering denkt in te voeren, zullen bestaan in: de scheiding van Kerk en Staat en de invoe ring van een leerplichtwet, die de men- schen dwiugt wereldlijk onderwijs te volgen. Er zullen wel vrije scholen mogen be staan, maar de leeraars moeten door de regeering worden bevestigd en de regeering zal toezicht uitoefeuen. Koning Manuel II, die nog te Gibraltar vertoeft, moet zeer tenecrgeslagen zijn, maar overigens zou zijn gezondheid niet te wcnschcn overlaten. Graaf Sabugosa zal de Koningin-Moeder en Koning Manuel naar Engeland verge- zellcu. Men zal zich waarschijnlijk o.k. Zondagmorgen inschepen. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Men is erg bezorgd in Duitschland te genwoordig en de binnenlandsche toestand geeft reden tot die bezorgdheid. Zoo de revolutiouuaire partij, zoo de sociaal-demo cratische armee nog niot sterk genoeg is om hare volgers tot openlijk verzet aan te sporen, het is te voorzien, dat bij de volgende verkiezing voor den Rijksdag de partij aanmerkelijk zal winnGn. Wanneer die verkiezing zal worden uitgeschreven weet men nog niet. Maar het hoofdorgaan der sociaal-democraten, de Vorwarts, heeft gemeld dat zij eerder zou plaats hebben dan men vermoedde en de Vorwarts is dikwijls voortreffelijk ingelicht; het schijnt dat het blad in de „doorgaans welinge lichte kringen" zooals het heet, medewer kers heeft, ten minste personen die het gaarne aan een berichtje helpen. Het is meer dan eens in staat geweest dingen te vertellen, die men liever geheim had ge houden. Ook twijfelt men niet aan de voorspelling van die zijde. Nu reeds hou den de bladen zich bezig met de candidu- turen voor den Rijksdag als het tot eene nieuwe verkiezing mocht kooien. Nu is hot bedenkelijke de houding der conservatieve partij. Zij heeft den tcgeu- woordigeu toestand en de ontevredenheid van het Duitsche volk op haar schuldig geweten. Want zij heeft vorst von Bülow ten val gebracht. Zij heeft de hervorming der Pruissischo kieswet verhiuderd Zij heeft het Rijk gezegend met een finau- cieele wetgeving, met belastingen die men algemeen beklaagt en die grootc ontevre denheid wekken. Maar zij trekt zich van dat alles niets aan, naar het schijnt. Als er iets gebeuren mocht heeft mou immers do politie en het leger en het ergste is, dat de uiterste conservatieven naar het schijnt gaarne aan deze machten eene ge legenheid zoude willen verschaffen om op te treden. Het is ten minste naar sommige uitingen vau couservaticve zijde te oordcc- lea, waarschijnlijk, dat men aau die zijde niet ongaarne zou losslaan om de handen vrij tc hebben, het kiesrecht te beperken, de reactie aan eeue triomf te helpen. De opstootjc3 onlangs iu Moabit moeten de oprechte conservatieven niet onwelkom zijn geweest. Natuurlijk hadden zij daar voor slechts eeue verklaring: de socialisteu zouden dit vuurtje hebbeu gestookt. Een oproer te Berliju zou uitstekend tc pas komen. Men is nu nog zeker van het leger. In een volksleger als het Duitsche zijn allo standen en alle meeningen ver tegenwoordig. Er ziju onder de soldaten socialisten, maar hun aantal schijut niet zeer groot te zijn. Men kan echter niet zeggen hoe het later zijn zal en daarom zou men nu gaarne aanleiding hebben oiu de socialistische leer kort en klein te schieten. Een oproer te Berlijn dat kon ook dienen om den keizer het overtuigend bewijs tc geven dat er iets moet gedaan worden, niet tegen het socialisme alleen, maar tegen allen die niet aan de conser vatieve zijde staan. Von Bülow was te slap. Hij moest gaan. Zal dc heer von Beth- maun het gewillige werktuig zijn in de handeu der conservatieven dat deze wen- schen Het is nog de vraag Maar indien hij zich verzet, zal het 6pel dat Bülow heeft verdreven, het spel van intrigues en van hofpraatjes opuicuw beginnen. Het is een gevaarlijk spel. Ook zijn er enkele conservatieven die waarschuwen tegen de gevolgen. Maar do meerderheid gevoelt zich, met het Centrum verhouden, zoo zeker, dat zij niet zou opzien tegen een aanslag op de volksrechten Dat weet men iu Duitschland en dat maakt velen bezorgd. DE SPOORWEGSTAKING IN FRANKRIJK. Do staking schijnt aan het verloopen te zijn. De krasse maatregelen der regeering zullen hiertoe hebben bijgedragen en dan, de sympathie van het publiek was uiet met dc stakers. Groote bladen gaven hun afkeer van deze wijze van doen vau de stakers duidelijk te kennen. Zoo schreef o. a. de Débats: „De strijd is dus uitgebroken, met een geweld en een verachting van het algemeen belang die men kon verwachten van de agitatoren, die het conflict maanden achter een reeds aangewakkerd hebben. Hot eerste gevolg is dat het meer bescheiden deel der bevolking er door in zijn ge woonten en behoeften wordt aaugetast; rijke meuschen kunnen zichfjper auto laten vervoeren, maar de groote massa is ge dwongen stil te blijven zitten. Bjj zulke gevolgen, dringt zich als vanzelf de vraag op: „Waarom deze stakiug. Waarom Wel om niets! Laat men de proclamatie lezen die de stakers richten tot regeering, burgerij, ambtenaren en werkluiLaat men over de oorzakeu der staking naden ken, die van twee dagen her datecren. Een staking brak uit in de werkplaats van La Chapolle Hadden die paar honderd werklui daar ernstige grieven tegen de maatschappij? Zij hadden juist hun loon van vijf francs per dag gekregen, dat in Juli j.l. ook was toegestaan aan de stations- beambten. Dat was het eenige dat de maatschappij jegens hen had misdreven, om hen tor den opstand te brengen, een daad van welwillendheid. Maar het nationale syndicaat wilde de staking. Het heeft ze eerst onder een voorwendsel onder doze stakiugarbeiders geprovocoei d en toen ter stond gedecreteerd dat deze zich moest uitbreiden over het noorder-net. Maar een ernstige klacht, een min of meer wettige eisch. men hoeft er niet naar te zoeken, er bestaat er geen \u Wij gelooven hiermede duidelijk gtjnoeg dc ineening van eon groot doel der peis, ou zeker ook van eon zeer groot dooi der burgerij, te hebben weergegeven. Dat niet ieder er over oordeelt als Figaro en Débats en do stakers ook warme verdedigers vinden, wij behoeven het nauwelijks te zeggen. Zooais we zeiden, is de staking aan het verloopen. De algomcene indruk, dien men uit de telegram men over de staking krijgt, is, dat zij zich weliswaar uitbreidt over een grooter gebied, maar in intensiteit afneemt, dank zij do krachtige maatregelen van regeering en directies. Wel komen telkens borichten, dat zich opnieuw stations uit solidariteit bij de Btakers hebbeu aangesloten, daartegen over echter staan de veel talrijker mede- deelingen over hervatting van den arbeid. In ander opzicht echter verergert de toestand, de daden van sabotage nemen toe, vooral op do Nootderlijn. Telegraaf- en telefoondraden worden doorgcenoden, telegraafpalen over de rails geworpen, lo comotieven beschadigd, op tal van plaatsen hebben vechtpartijen plaats tusschen arbeids- willigen en „vossenjagers", te Duinkerken is zelfs het station bestormd door mot de stakers sympathiseerende dokwerkerb. Dicht bij Parijs is een zeer gevaarlijke aanslag op oen trein vau de P. L. M. be proefd. Er was n.l. op de rails oen draai schijf vastgeschroefd. De nachtsnoltreiu van Dyou voer daar echter met een snelheid van 90 K.M. overheen, gelukkig zonder dat do locomotief uit de rails sprong De regeering laat echter niet met zich spotten, maar neemt maatregelen om alle daden van geweld te voorkomen, zonder echter, zooals blijkt uit het groot aantal gevallen van sabotage, daarin volkomen te slagen. Do minister-president heeft een schrijven gericht aau de prefecten, waarin hij de noodige bevelen geeft strekkend om iedere oproerige beweging in den kiem te smoren. Ilij gelast den prefecten daarin zich te vor- staan niet de parketten opdat iedore daad van sabotage onmiddellijk en zwaar ge straft wordt en verder om de personen, die bekend staan als ijverige voorstanders van do directe actie en anderen, dio door het parket aangowezeu worden, nauwlot- lend in het oog tc houden. Het etakingscomitc heeft den minister president meegedeeld, dat het bereid is tot een onderhoud met hem en de maat- schappgen. Minister-president Briand heeft daarop een onderhoud gehad nier de directies der verschillende maatschappijen, die vorklaar- den, dat zij gaarne door bemiddeling van den eersten minister in kennis zouden worden gesteld met de ei6chen van het personeel. De weg voor do onderhandelingen is dus geopend, als nu van beide zijden maar eenige toenadering wordt betoond. Die toenadering schijnt echter niet van do zijde der arbeiders te zullen komen; uit de laatste telegrammen valt althans af te leiden, dat zij thans niet meer, of nog niet, met do directies in besprekingen willen treden. Het is onjuist dat de onder de wapens geroepen ambtenaren 14 dagen tijd hebben om zich bij hun corps te voegen. Degenen, die zich te laat aanmelden, kunuen worden gevangen gezet, en na drie dagen na do bevestiging der oproeping kunnen zij worden gearresteerd. Dc bevestigingen der oproeping zijn heden verzonden. Uitvoerige militaire en politic-maatregelen zijn genomen, om de tusschenkomst der beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbak ken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedzamer is Reeds in Januari 1910 ie. over 1909 Men lette op de echte nootzoete turweemaak van ons „llclklirood" en „Oezondhcidbrood'*, welke smaak alleen door de beste soorten tarwe kan worden gegeven, alsmede dat ons brood niet is besekadigd door spoorwegvervoer enz., alsmede waardoor zijn korsten niet taai, doeb croquant zijn. Vraag een dividendboekje aan de Afdeeling „Broodfabriek" van Meursing's Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1