weerbericht. binnenland. ~sr adsnIeuws. INGEZONDEN. Advertentiën. Rein leven beweging. - Geneeskundig - onderzoek voor het HUWELIJK. Thermometerstand HEDEDEELINGEN VAN HET K0N1NKL. EED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm lu.50 uur. De Bilt, 15 October. 1910. Hoogste barometersta id 779.9 m.M. te Breslau laagste 760.9 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 16 Oc tober 1910. Meest matige O.-lijke tot Z.O.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Licht bewolkt droog weer. TemperatuurDezelfde, waarschijnlijk nachtvorst. (Barometerstand te AMERSFOOIpT tcraad vergaderd was. De commissaris van politie sprak de betoogers toe en spoorde hen tot kalmte aan. Daarop werd een deputatie naar binnen geleid, waar de eerste wethouder de mannen vermaande rustig te blijven en zich van alle woelige betoogin gen te onthouden. De llaad zou beraad slagen over de houding, die hij zal aan nemen en de voorstellen die hg den Vorst zal doen. Van het Raadhuis komende, trok de stoet, met de vlag van Monaco, door de straten en voor het Fransche consulaat riepen zij: „Leve Frankrijk" en zongen de Marseillaise. Daarna gingen allen rustig naai huis. Iemand, die door geen enkele kiesverceni- ging candidaat was gesteld werd gekozen met 321 stemmen. De officieel gecandideerde beer Oberman mocht slechts 198 stemmen behalen. Als Raadslid ongewenscht geacht en geen jaar later burgemeester! Waarlijk, dit is een partijbenoemiug die ernstig betreurd wordt. Is het niet zeer droevig, dat bij een burgemeestersbenoeming niet op geschikt heid en capaciteiten maar op geloof wordt gelet? Mag zóó met de belangen van een gemeente worden rondgesprongen? De loopende cursus aan de Rij- en Hoefsmidschool eindigt eiude October a.s. in plaats van einde April 1911. De v lgende cursus zal loopen van 1 Nov. tot einde September 1911, waarna geregeld de aanvangstijd zal zijn 1 Oct. De cursussen van twee jaar worden dan veranderd in eenjarige. Het voornemen is daaraan een grnoter aantal officieren te doen deelnemen. Zooals uit de in dit nummer voor komende advertentie blgkt, wordt Maandag avond in Ons Huis een openbare vergade ring gehouden, waarin de heer Lod. van Mierop zal spreken over „Geneeskundig onderzoek voor het huwelijk". Uit Venlo waar men met Zon- dagsrustpl innen omging schrijft men aan de Tel. uit apothekerskringen naar aanlei ding van het Ameifoortsche vonnis: „De reden van veroordeeling schijnt daarin ie bestaan, dat de bewuste apotheken niet voor hot publiek „toegankelijk" waren". Nu bepaalt de wet op de artsenijbereidkunst in art, 3: „De apotheker oefent ziju beroep niet anders uit, dan in een u tsluitend daartoe bestemd bij dag steeds toegankelijk, gedeelte van een huis, dat ook des nachts door hem of een hulp apotheker bewoond is." In Venlo, waar men het optreden van den inspecteur Coebcrgh en den strengen uitleg van den wet met een pijnlijk gevoel heeft opgenomen, daar, waar de recht spraak eu de inspecteurs do wet zoo alleszins lauw handhaven -waar het den claudestienen verkoop van medicijnen door niet-apothekers betreft, wil men nu waar schijnlijk in deze lichting ean oplossing zien te zoeken: wel de apotheek toegankelijk stellen. Maar niet verkoopen, geen recepten gereedmaken. Enkel daarin iemand hebben in de toegankelijke apotheek die de menschen naar de beurt apotheek, waar Zondagsdienst is verwijst. -Het is zeer te benieuwen: hoe de jurisprudentie zich tegenover deze poging, om by de bestaande wet het apotheek-personeel eenige Zondagrust te verschaffen zal stellen. Bij Kon. besluit is benoemd, hij het wapen der infanterie, bij het 5e regiment, tot militie eerste luitenant, de militie twee de luitenant II. Bos, van het korps. Bij de Rij- en Hoefsmidschool is gedetacheerd de le luit. J. G. Pabst.leeraar Kon. Mil Acadomie, terwijl de le luit. J. J, M. De Waal, gedetacheerd bij de Rjj- en Hoe'smidschoo), bij de Kon. Mil. Academie als lecaar wordt werkzaam gesteld. Morgen komt G. V. V. (Genie- Voetbalvereeniging) uit Utrecht achter „Rustoord" spelen tegen een volledig H. V. C. II. Wanneer do juniores van H. V. C. maar een voorbeeld aan het centerspel nemen van hun seniores, zjjn nu wellicht 2 puntjes te behalen. Met 2 Januari 1911 wordt de 2e luitenant J. B. De Jongh, van het 5e regt. infanterie, gedetacheerd bij de militaire verkenningen te 's Gravenhage. -In de gisterenavond gehouden buitengewone ledenvergadering van de Sociëteit „Vereeniging" is besloten het Sociëteitsgebouw aan de gemeente ten verkoop aan te bieden voor f 29.000. De gebouwen zouden dan voor eier- en boter markt kunnen worden ingericht. Bij het kegelconcours, dat te Barne- veld wordt gehouden staat do Amersf. kegelclub „Val om" in den korpswedstrijd No. 2. Hedenmiddag reden twee wielrijders op den Aruhem8chen weg tegen elkaar op. De botsing was zoo hevig, dat een der rijders bewusteloos neerviel, terwijl hij een wonde aan het hoofd bekwam. Binnenge dragen bij arts Kamerling werd aldaar geneeskundige hulp verleend. Op den openbaren weg is een vest gevonden dat op het bureau van politie is gedeponeerd. -Tot onderwijzer aan oen bijzondere school te Twijzcl is benoemd de heer A. Riemersma van Amersfoort. De luitenants L. J. Baerends en C. Sisselaar, van het 5e regt.i nf., gedeta cheerd bij de Normaal Schietschool, keer den heden naar hun garnizoen terug, De korfbalclub A. V O. G. speelt morgen voor do competitie tegen D. V. D. II Als scheidsrechter fungeert de heer van Praag. AGENDA. lt> Oct. Uitvoering, Thtüia, in Amicitia. 17 October. Openbare Vergaderiug Rein Leven beweging. 19 Oct. Ver. voor Vrouwenkiesrecht in de Arend. 20 Oct. Volkshuisvesting in „Ons Huis". 20 Oct. Openbare bijeenkomst Evang. Maat schappij in de Luth. Kerk. 20 Oct. Openbare les Volkszang. 21 Nov. Uitvoering U. O. T. in Amicitia. Geachte Heer Redacteur. Gun ons een klein plaatsje naar aan leiding van uw bericht in uw nummer van Vrijdag 7 October 1910. Het betreft het Dilettanten-Symphonieorkest, welbekend door ziju leider, den lieer G, K. G. van Aakon. Wóar is, dat eenige leden van het orkest wegens diukko bezigheden zich hebben teruggetrokken en dat de heer van Aaken bezwaren heeft tegen het voort bestaan van liet orkest ouder zijn leiding in den vorm, waarin het lot nu toe bestoud. Maar gelukkig kan het orkest op 's beuren van Aaken's leiding big ven rekenen, wanneer het zich vervormt tot een geheel zelfstandige vereeniging, Iob van de ensemble-klasse der Muziekschool En nu hebben de oude ge trouwen van het orkest besloten vereeuigd te blijven. Zij denken met innig genot aan de repetitie-uren, onder van Aakcns leiding aan do muziek gewijd, ze kunnen die uren niet nissen. Maar daarvoor is versterking der krachten van het orkest noodig. En zoo komen wg, geachte neer Redacteur, tot het doel van ons schrijven: een hartelgke uitnoodiging tot ieder, die zich thuis voelt op een strijkinstrument; hij trede toe tot onze orkest-vereeniging en geve daarvan een der ondergeteekenden bericht met opgave van zgn ins'rumeDt. Wg hebben reeds eenige nieuwe leden. dankend voor de plaatsing, leekenen wij ons gaarne, geachte beer Redacteur, uw dienstwilligen C van den Bergh, Zuidsingel 9. J. H. Rolandus Hagedoorn, Langestraat 121. Dr. Pb. H. Peyrot, Paulus Buislaan 7. Amersfoort, 14 Oct. 1910. Voor de bewijzen van deelneming ontvangen bij het overlijden van onze geliefde moeder, betuigen wij onzen dank. Amersfoort 15 Oct. 1910. F. Keunlucb, M. C. Keiiniuck. Openbare actie vergadering op maan dag 17 Octolser des avonds klokslag S uur in het gebouw „ONS HUIS". Korte gracht, alhier. Spreker: LOD. v. MIEROP uit Soest. Onderwerp: Entree naar verkiezing. Het comité van actie. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 772 mM. Vorige stand te 12 uur 776 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 54 Laagste hedennachtF. 38 Hedenmiddag 12 uurF. 52 anarchisten te beletten, wier optreden is gesignaleerd. Eveueens wordt de aankoop vaD revolvers verboden, en het verbergen van personen die door de justitie worden gezocht. Wel een weinig in tegenspraak met de berichten omtrent verbetering in den toe stand is een eigen telegram van bet Hbld van gisteravond dat luidt: „Na negen uur stond de dienst aan de Gare du Nord geheel en al stil. De nacht trein naar Nederland vertrekt niet Morgen ochtend gaat een trein naar Nederland". GROOT-BRITANNIE. Volgens de Daily News zouden de unio nisten in England gaarne de algemeene verkiezingen in Januari uitlokken, maar zij begrijpen dat er dan weinig kans op succes zal zijn. De beweging tegen de formulieren voor aanslag in de grondbe lasting heeft niet het gewenschte gevolg gehad; de begrooting brengt geld in over vloed op, de handel bloeit en niemand gevoelt behoefte aan beschermende tarieven. Ér is dus eigenlijk geen enkele verkiezings leus waarmee de conservatieven kans op succes hebben, en zij zouden niet minder dan tachtig zetels moeten veroveren. Zoo schrijft het liberale blad. Onpartijdig is de voorstelling natuurlgk niet. PORTUGAL. De rgeering heeft besloten het gezaut- schap bij bet Vaticaan op te heffen. De innamo van het klooster Campo- lide, den hoofdzetel der Jezuieten in Por tugal, waarin zich nog een aantal geeste lijken verborgen hield, wordt in het Ber liner Tagcblatt als volgt beschreven. Toon de overheid ontdekt had, dat er zich nog een groot aantal Jezuïeten in bet klooster bevond, werd een strijdmacht, bestaande uit het 16de regiment infanterie en het lste regiment artillerie uitgestuurd, om het gebouw te omsingelen. Later ging men er toe over het gebouw te onderzoe ken, waarbij men een onderaardschen gang ontdekte van een half uur gaans lang. Terwijl deze gang onderzocht werd, hoor de men aan den voorkant van het klooster een ontploffing. Het open plein voor het klooster was geheel met rook gevuld en na dat deze was opgetrokken, zag men een der gewapende burgers en een soldaat badend in bun bloed op den grond liggen. De in het gebouw aanwezige Jezuieten waren inmiddels door de donkere onderaardsche gangen ontkomen. MONACO Te Monaco is weder een betoogiDg ge houden voor het raadhuis, waar de gemeen- DE BURGEMEESTER VAN BLARICUM. De Hilversumscbe correspondent vau hot Hold, schrijft In de bekende zaak van den burgemees ter van Blaricum heb ik mij nog eens ge wend tot verschillende ingezetenen der gemeente en voornamelijk tot hen, uie steeds bekend stonden, als zijnde dezen toegedaan. Over het algemeen wcnschte men geen inlichtingen meer te geven; men vond, dat er nu genoeg over geschreven was. Afwachten wat de justitie doen zou oor deelde men 't beste, daar men nu bet voor eu tegen gehoord had. Dat de veldwachter Brandsma door den burgemeester geslagen zou ziju, werd mij echter van alle kanten verzekerd. Ook deze ambtenaar wilde zich uiet uitlaten, zoodat ook hier het justitieel onderzoek alleen klaarheid brengen zal, daar de ver klaring vau den burgemeester op dit punt lijurecht in strijd daarmede is. Zelfs moet Brandsma reeds een klacht hebben inge diend wegens mishandeliug. Een request is reeds of moet nog wor den verzonden aan don Minister van Bm- nenlandsche Zaken. Dit request, dat door een groot aantal ingezetenen onderteekend is, onder wie zich ook bevinden die hem steeds genegen waren, strekt tot het geven van ontslag aan den burgemeester. Jan van Stokkum, ten opzichte van wien door den heer Husaog eenige vruchtelooze pogingen tot arrestatie gedaan werden, wendde zich per telegram tot den officier van justitie eu kreeg telegraphisch bericht terug, dat hij vrij uit kon gaan en dat geen verdere pogingen tot arrestatie zouden worden in 't werk gesteld. EEN PARTIJ BENOEMING. Men schrijft uit Bolsward aan het Hbld.: De benoeming van den heer M. Oberman tot burgemeester onzer gemeente beeft bij zeven achtste gedeelte der bevokiDg groote ontstemming verwekt. Toen de tijding Dinsdagavond gebuiletinecrd werd, wilden velen bet niet gelooven. Men dacht aan een grap. Toch bleek het bericht waar te zijn. De benoemde behoort tot de gereformeer den. Hij heeft eenigen tijd gestudeerd aan de Vrije Universiteit, doch kon zijn studiën niet voltooien, waarop hij zich heeft gevestigd als... rijwielhandelaar te Bolsward Met groote spanning werd reeds verschei dene dagen naar de vervulling van de vacature uitgezieD. Men hoopte zeer op de benoeming van een lliuken ter-zake- kundigen man, omdat de gemeente daaraan groote behoefte heeft. Vau de gemeente ambtenaren zijn de meesten reeds bejaard en hebben de scherpste puntjes verloren, zoodat een kranig man als boofd der gemeente dringend noodigd was. Hiermee is het provinciaal bestuur ook zeer wel bekend. En nu is iemand benoemd, die van het tegenwoordig lang niet geiuakkeljjke bur gemeestersambt niets af weet; iemand die door zijn positie niet het minste overwicht bezit op de burgers, (wat toch wel een eerste vcreischte in een burgemeester behoort te zijn); iemand van wiens capaci teiten men ter plaatse nog nooit iets heeft 'oeinerkt en van wien men alleen weet, dat hij behoort tot de partij der anti-revolution- uniren, de kleinste politieke partij te Bolsward. Nog geeD jaar geleden hadden de Bolswardsche kiezers gelegenheid zich voor den heer Oberman uit te spreken. Hij werd in een anti-revolutionnaire gemeenteraads vacature door de drie rechtsche partijeu ofticeel candidaat gesteld. Doch, ofschoon de candidaten dier partijen er anders steeds met vlag en wimpel doorkomen, mocht dit uiet den heer Oberman niet gelukken.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2