DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 243. DINSDAG 18 OCTOBER 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. Hoof.l redacteur R. O. R IJ K E S S. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: KLEINE U.tAO Telef. luiere. 1SS. Prijs der Ad verten ti tin: Van 1 tot 5 rege's f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-on Buitenlundsch Advert.- buroau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam DE SPOORWEGSTAKING IN FRANKRIJK. Er is weder een lichte verbetoring in den toestand merkbaar, naar een eigen telegram van het Ilbld. meldt. Toch was de vergadering van stakers, die gehouden werd in de plaats van de betooging in het bois van Vinconnes, zeer druk bezocht. De gevallen van sabotage nemen toe. Te Rennes heeft men een aanvang ge maakt met de airestatie van spoorwegbe ambten, die aan het bevel om op te komen geen gevolg hebben gegeven. In een vergadering van een groep socia listische afgevaardigden hebben twee leden berichten uit de provincie medegedeeld, uit welke zou blijken, dat de stakingsbe weging aanhoudt. In een hoofdartikel van de Temps wordt gewezen op het feit, dat het aantal arbei ders, die zich aanmelden tot hervatting van het weik, op het staatsspoorwegnet het geringst is. Dit bewijst, dat deze spoor wegarbeiders op grooter toegevendheid rekenen, aangemoedigd door bet voorbeeld van do postbeambten, die allen weder in hunne betrekkingen hersteld zijn. En het blad betoogt, dat de regeering hun moet toonen, dat zij in dit geval geen mede dongen kent. Te Versailles is een bom geworpen boven van den tunnel. De bom kwam neder dicht bij de soldaten, belast met de handhaving der orde, juist op het oogeoblik dat de trein van Dreux zou passeeren. Het schijnt, dat men den tunnel onbruik baar wilde maken, de bom sprong echter links van den weg en lichte slechts onbe langrijke materieele schade aan. Do dienst zal geregeld blijven doorgaan. Uit het voorioopig ingesteld onderzoek blijkt, dat drie persouen door de soldaten werden gezien. Ook werd een bom gelegd voor de woning van Massare, lid van den Parijschen ge meenteraad, die hoewel vroeger zelf revo- lutionnair, thans in ziju blad de stakers heftig aanvalt. Drie personen worden bij de ontploffing gekwetst en er werd grooto materieele schade aangericht. DUITSCHLAND. De directies der Duitsche scheepswerven hebben thans officieel de overeenkomst aangenomen, welke door het „Zentral ver band deutscher Industriellen met de ver tegenwoordigers der vakvereeniging was gesloten. De arbeid zal than9 overal op een nader te bepalen dag worden hervat. Alle stakers zullen weder aan het werk kunnen gaan, ook zij die reeds in het buitenland tinder werk hadden gevonden. Zoolang nog niet alle stakers weder aan het werk zijn, zullen geen nieuwe arbeiders door de werven worden aangenomen. Ook de gratificatiën boven het stukloon door de vakvereeniging bedongen, zullen aan alle stakers ten deel vallen, ook in die gevallen, waar het werk door anderen is ten einde gebracht. FRANKRIJK. Het het oog op de duurte der levens middelen heeft de Fransche Regeering thans definitief besloten, om het tot dusver be staande verbod van invoer van aardappelen op te heffen. Eveneens zal verlof tot invoer van vee uit Marokko worden gegeven. Wat den invoer van graan betreft, zullen nog geen maatregelen worden genomen met het oog op de betere vooruitzichten op de wereldmarkt, en op don gunstigeu stand van het wintergraan. GROOT-BRITANNIE. In het Engelscho parlement zal weldra een wetsontwerp aanhangig worden ge maakt, dat ten doel heeft, de werktijden van winkelpersoneel te beperken tot een maximum van zestig uren per week en dat voor de maaltjjden een rust van een half tot anderhalf uur voorschrijft. De bedienden mogen volgens het ontwerp op drie dagen per week dienst doen tot acht uur 's avonds Verder wordt voorgesteld, één dag per week den dienst van het personeel 's middags om 2 uur te doen eindigen. Vele Engelsche winkels sluiten reeds één dag in de week des namiddags, zoo dat een groot aantal bedienden dien I al- ven vacantiedag reeds genieten. Maar omdat sommige winkeliers weigeren hier aan mede te doen, wil de regeering dien vrijen namiddag bij de wet voorschrijven. De gedwongen sluittng op Zondag wil do wet toepassen op alle winkels, behalve voor die, waar tabak, vruchten, melk, brood, nieuwsbladen en benoodigdlieden voor automobielen en rjjwielen worden verkocht. GRIEKENLAND. Veniselos heeft de opdracht tot vorming van een kabinet aanvaard. MONACO. Een telegram meldt, dat de strijd der inwoners van Monaco voor een constituti oneel régime ten voordeele der Monegasseu geëindigd is. De Vorst aanvaardde het beginsel van do „civiele lijst", hetgeen zoo veel wil zeggen als dat zijn inkomen door de volksvertegenwoordiging wordt vastge steld. Voorts komt er een begrooting en een soort van gouvernementsraad. En dat alles voor een handjevol mecschen, die dn kleine minderheid uitmaken van de inwoneis van het land (d w. z. stad) en die leven van de opbrengst eener speelbank! RUSLAND. Het Russische Ministerie van Oorlog heeft besloten 18 vliegmachines voor het Russische leger aan te koopen, w. o. zes met twee zitplaatsen en vier met één, allen Blériotf, verder vier Farmantocstellcn en vier in Rusland vervaardigde Rossija-vlieg- tuigen. In de nabijheid van Sebastopol zal een groot militair aerodroom worden aangelegd. DE KIESRECHTACTIE. In cene samenkomst van vertegenwoor digers van S. D. A. P., Vrijz. Deraocr. Bond, Ned. Werkliedenverbond en Liberale Unie is' 't beter geoordeeld in de actie voor algemeen kiesrecht niet samen te gaan, maar afzonderlijk te werken. BAKKERS-BETOOGING In verband met de aanstaande behande ling van de Bakkerswet in do Tweede Kamer, is Zondag te 's-Gravenhage de aangekondigde groote nationale betooging gehouden voor afschaffing van den nacht arbeid en voor een wettelijken 10 uurs arbeidsdag. Ten slotte werd met algemeeue stemmen eeue motie aangenomen, ongeveer gelijk luidend aan die welke op 2 October jl. in verschillende plaatsen des lands reeds was aangekondigd Alleen werd in deze motie onder andere bewoordingen de meening uitgesproken, dat verbod van bakkersarbeid zonder beperking van den arbeidsduur, een voldoende maatregel zal zijn. DE BOLSWARDSCHE BENOEMING. Men schrijft uit Friesland aan het Hbld. Omtrent den nieuw benoemden burge meester van Bolsward kan worden meege deeld, dat deze een zwager is van wijlen het Kamerlid mr. H. Okma. De familie Okma is zeer invloedrijk in den Zuid- Westhoek van Friesland en leverde in de laatste jaren o.a. op twee Twede Kamer leden, één Gedeputeerde, vier Statenleden, één wethouder en zes Gemeenteraadsleden minstens, terwijl vele aanverwanten insge lijks in verschillende colleges zitton. Het geval wordt in Friesland druk besproken. Van andere zijde schrijft men aan het blad, dat volgens een gerucht de liberale Raadsleden vau BoLward van plan zouden ziju hun ontslag te nemen. Op die wijze zou men echter juist de in dit geval zoo bijzonder noodige controle op den buigo- ineester verminderen. Voortgezette vergadering van de lo afdeeliug van den Gemeenteraad op Vrijdag 7 October 1910. Tegenwoordig de Voorzitter, de heer M. L. Celos8e, alle leden, met uitzondering van den lieer Kroes, benevens de Burge meester, de heer W. H. Kam, Wethouder, en de Gemeente-secretaris. Van de tweedo afdeeling is aanwezig de heer Hamers. Aan do orde wordt gesteld de Gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1911 Een woord van hulde wordt aan Burge meester en Wethouders gebracht voor deze Begrooting, waarvan de samenstelling dit jaar bijzondere moeilijkheden heeft opge leverd daar nieuwe voorschriften gegeven werden toen de Begrooting bijkans gereed was. Niettemin zijn alle stukken even tijdig als vorige jaren verzonden. Een lid bespreekt de wenschelijkheid van de verplichte opgave van cijfers in de beschrijviogsbiljetteu voor de plaatselijke belasting. Hij meent daarin een machtig hulpmiddel te zien tot het verkrijgen van juisto gegevens. Een belastingschuldige zal er veel eerder in berusten, dat hij te laag getaxeerd is, dan dat hjj er toe komen zal, zichzelf te laag aan te geven. Moet hjj cijfers opgeven, dan wordt, als hij ver keerd opgeeft, de passieve onjuistheid om gezet in een actieve. Een ander lid merkt op, dat de ver plichting voor het opgeven van cjjfers reeds bestaat en het zou dan voldoende zijn de hand te houden aan dit voorschrift en boete toe te passen. Ovor het algemeen kan do afdeeling zich hiermede vereenigen. Een lid stemt in met het geopperde denkbeeld om aan de Raadsleden presentie geld toe te kennen. In dezen tijd worden steeds meer „werkman-candidaten" gesteld, voor wie aanneming eener oventueale be noeming dikwijls bezwaarlijk is met het oog op het tijdverlies, dat hun niet vergoed wordt. Hjj acht boter deze kwestie te regelen nu meu nog niet met een bepaald geval te doen heeft. Zij, die geen presentie geld wenschen, behoeven het dan niet te tou- checren. Andere leden merken op, dat reeds vroeger de Raad besloten heeft geen prensentie-geld toe te kennen. Zij achten geen termen aanwezig nu op dit besluit terug te komen. Een lid dringt aan, dat het vraagstuk betreffende de rioleering van het Berg- kwartier spoedig ter hand wordt genomen. Ook merkt hij 's avonds door de Regentesselaan gaande dikwijls eene onaangename lucht op, wolko door de beerputten wordt veroorzaakt. Naar hem is medegedeeld, wordt van de meeste putten nadat zij van wego het bouwtoezicht zijn gekeurd de bodom ingeslagen; het gevolg ie, dat verontreiniging van den grond plaats heeft. Hij vraagt of er geen middel is om hier op controle to doen uitoefenen, en zou gaarne in afzienbaren tijd een rapport van Burgemeester en Wethouders verwach ten omtrent do mogelijkheid van eene rioleering van het Bergkwartier. Een ander lid verzoekt het plantsoen bij het boveneindo der Koninginnelaan te ver kleinen of althans een anderen vorm to geven. Het verkeer van den Berg naar het Station gaat thans over de Koninginne laan; door bovengenoemd plansoentje ont staan moeielyke bochten, zoodat thans dikwerf over het gras wordt gereden. Daarna wordt overgegaan tot de artikels- gewijze behandeling der Begrooting. Een lid verzoekt vermeerdering van het aantal kapstokken in de Raadzaal. Een ander lid merkt op, dat de tegen woordige plaatsing der zetels aanleiding geeft, dat men slecht verstaanbaar is. Men moet zich langs zijn buurman buigen. Ook aan de tafel van het Dagelijksch Bestuur zou inen door andere plaatsing beter ver staanbaar zijn Verschillende wijzen van plaatsing worden aangegeven, die bovengeschetst bezwaar zouden ondervangen. Een lid wenscht het tractement van den Inspecteur van politie met het oog op zijn langdurigen diensttijd vast te stellen op f 1400. Hij heeft dan nog het uitzicht op eeue verhooging van f 50 Het denkbeeld om den inspecteur den titel van hoofd-inspecteur en den adjunct- inspecteur dien van inspecteur te geven, vond vrij algemeen instemming- Enkels leden meenden, dat het prestige der inspecteurs zou worden verhoogd, in dien zjj in uniform waren gekleed.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1