WEERBERICHT. Thermometerstand ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN IEET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, IS October. 1910. Hoogste barometersta id 770.4 ixi.M. te Biarritz laagste 757.9 te Dunrossness en Malinhead. Verwachting tot den avond van 19 Oc tober 1910. Zwakke tot matige meest Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar be wolkt of betrokken, waarschijnlijk regen buien. TemperatuurDezelde. Barometerstand te AMERSFOOPX Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 765 m.M. Vorige staDd te 12 uur 766 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 60 Laagste hedennachtF. 44 Hedenmiddag 12 uurF. 57 Ook hier ontving hot voorstel van den Burgemeester om een bedrag beschikbaar te stellon voor het africhten van politie honden een gunstig onthaal. Het voornemen is om een bedrag van f 25 uit te keeren voor ieder vol jaar, dat eon hond ter beschikking is geweest. Wanneer dus voor dat dool f 50 toege staan werd, kan, indien meerdere politie beambten liefhebberij in de dressuur heb ben, voor twee honden eene gratificatie worden gegeven. Gaat een dier honden, door verkoop bijv., uit de Gemeente, dan kau een andere hond in de plaats komen. Een lid informeert of de brandwacht wel ziju voorschrift om des nachts ieder hal uur zijn hoorn te doen hooien, naleeft. Een lid merkt op, dat het complex woningen aan het boveneinde aan den Utrechtse-hen weg zeer onvoldoende verf licht is. Hij vraagt bijplaatsing van een lantaarn Een ander lid vraagt betere verlichting van de Lombardsteeg, welke vorkregen kan worden door een nabijstaande lantaarn ongeveer 1.5 M. te verplaatsen. De loden zijn van oordeel, dat terecht aan de Gezondheids commissie is te kennen gegeven, dat geen gelden voor presentie geld mocht worden uitgetrokken. Het voornemen om pogingen in het werk te stellen om de Langestraat van een trottoir te voorzien, wordt ook in deze aldeeling met groote ingenomenheid be groet; men meende, dat ongetwijfeld de winkoleigenaat'8 bereid zouden worden gevonden tot medewerking. Gewezen werd op den bedenkelijken toestand waarin het Sasje verkeert ten opzichte van bestrating. Zoolang de eige naars weigeren het gevraagde een vierde gedeelte in de kosten bij te dragon, is ver betering uitgesloten. Algemeen sloten de leden zich aan bij de hulde, in de le afdeeling gebracht aan „een belangstellend ingezetene'. Een lid vestigt de aandacht op he uriuor aan het Havik, dat in de nabijheid vau een spoelsteiger staat. Van andere zijde wordt opgemerkt, dat deze steiger weinig gebruikt wordt. Een lid vroeg of de volledige herstelling van het Wester Eemhoofd spoedig kan worden verwacht. Zoo niet, verdiende het dan geen aan beveling om de herstelling in eens af te werken, inplaats, dat ieder jaar een gedeelte wordt verbeterd. Hjj meende, dat aldus een aanzienlijke besparing van kosten zou worden verkregen Bij afwerking ineens kan bovendien behoorlijk toezicht door den opzichter worden uitgeoefend, nu |ontbrak dat toe zicht. Enkele leden doen hot denkhecld aan de hand om gozamelijk eens een tocht te ondernemen langs de Eem, omdat vele Raadsleden niet voldoende van den toestand op de hoogte zijn. Een lid informeert, of de aanschaffing van steenkolen voor aanbesteding vatbaar is. Een ander lid antwoordt, dat men zich by aankoop van steenkolen geheel op commercieel standpunt behoorde te stellen Voor den aankoop worden, indi n het gunstigste oogenblik is aangebroken, ver schillende offertes afgewacht. Die offertes worden nauwlettend overwogen, waarop dikwerf een bod volgt. Ten slotte wordt van verschillende soorten aangekocht, want voor het gasbedrijf heeft men een mixtum noodig. Bij aanbesteding heeft men dikwijls ook na zorgvuldig onderzoek der monsters geen zekerheid betreffende hetgeen geleverd wordt, En het geheole bedrijf hangt af van de kwaliteit der steenkolen. Ook de bouw der oveus werd, volgens voornoemden spreker, niet va baar voor aanbesteding geacht, omdat deze bouw alleen het werk van specialiteiten is. Wel worden uitnoodigingen gedaan om in te schrijven. Een lid vestigt de aandacht op het gevaar, dat voor de passage wordt opge leverd door het vervoer Tan de kolen via de Koppel naar de Gasfabriek. Een lid meende, dat de toelage van f 100.aan den concierge der H. B. S. voor hulp in de vervulling zijner diensten te laag is. Zelfs had hij vernomen, dat gedurende de vacanties de hulpconcierge geen betaling kreeg. Hij verzocht Burgemeester en Wethou ders hiernaar een onderzoek te willen instellen en te zorgen, dat het te weinig betaalde alsnog aan den hulp-concierge worde uitgekeerd. Bovendien werd opgemerkt, dat de hulp-concierge dagelijks van 81/, tot 2';a uur aanwezig moet zijn, waaruit duidelijk blijkt, dat de betrekkingen van amanuensis c*n concierge onverconigbaar zijn. Aangedrongen werd om zoo mogelijk onmiddellijk tot splitsing over te gaan. Van meerdere zijden werd de wcnsche- lijkheid betoogd om als voorwaarde voor het te verleenen subsidie aan de Oranjevereeniging goedkeuring van de rekening te verlangen. Minder juist werd geacht, dat entrees werden geheven. Als de Gemeente subsidie geeft, moet iedereen kunnen profiteereD. Van andere zijde werd dit standpunt bestreden. Wanneer kostelooze toegang werd verleend zouden zoo meende men de meeste leden bedanken. Wel kon men uit de rekening beoordeelden welke feesten waarvan iedereen kosteloos kon profiteeren de vereeniging had georga niseerd. Men kon naar deze kosten de grootte van de bijdrage bepalen. De volgnummers der Ontvangsten geven geen aanleiding tot nadere besprekingen. Daarna is de vergadering gesloten. De Rapporteur, RIJKENS. GENEESKUNDIG ONDERZOEK VOOR HET HUWELIJK. In een openbare vergadering, uitgeschre ven door het Comité van Actie van de Rein Levenbeweging in Ons Huis, sprak gisterenavond de heer Lod. van Mierop uit Soest over bovenstaaud onderwerp. Na een inleidend woord van den heer Keugeg, waarbij deze wees op het adres aan H. M. de Koningin inzake het genees kundig onderzoek voor het huwelijk dat gevolgd is door een tweede adres, waarin do bedoeling nader is uiteengezet, verkreeg do heer van Mierop het woord. Spr. wees er op, dat hij slechts eenige brokstukken zou behandelen van het be langrijke vraagstuk. Onbesproken liet hij welke wetten reeds bestaan ten opzichte dezer zaak. In de eerste plaats behandelt hij de vraag: Waarom er over gesproken wordt heden avond. En wel omdat een tweede adres aan H. M. de Koningin is gezonden om misvattingeu, als zou eon huwelijksverbod worden gewenscht, te weerleggen. Onder geneeskundig onderzoek verstaat men, dat man en vrouw zich onderzoeken laten en wel in dier voege, dat de gegevens, die zoodoende verkregen worden, gezamen lijk mot een kundig medicus overwogen wordeu. De laatste brengt dan zijn oordeel uit en dat kan dan door de betrokkenen behaudeld worden, zooals ze zelve willen. Zij ontvangen dus een advies dat zij al of niet kunnen opvolgen. Gevraagd wordt onderzoek 14 dagen voor het huwelijk, maar Spr. zou een tijdiger onderzoek aan raden, met het oog op aandoeningen van voorbijgaanden aard. Waarom dit vraagstuk zoo gewichtig is Omdat liet zich bezig houdt met den ge zondheidstoestand der nienschen en met hun onderlingen samengaDg. Indirect zal het er toe leiden, dat men do waarde van het huwelijk hooger gaat schatten Eenheid en heiligheid, de beide karaktertrekken van het huwelijk, zullen scherper op don voorgrond treden. Wanneer die losser worden, dan heeft dat invloed op de ge- hecle maatschappij, hetgeen men duidelijk in Frankrijk ziet. Wanneer men daaraan denkt blijkt het hooge belang indirect van dit vraagstuk. Dit onderzoek is bovendien een zedelijke vereischte, opdat men zich beter zal kunnen verantwoorden tegenover vrouw, geziu, maatschappij en eigen ge- weteu. Hot vormen van een gezin zal afhankelijk zjjn van erfelijke ziekten of ziekten waartoe men voorbeschikt kan zijn. Uitvoerig zet Spr. uiteen wat hij verstaat onder huwelijk, het beschouweude als een zielsproces, het vormen van een twee- eenheid, waarna hij verschillende ziekten nader aanduidt, om het belang van het vraagstuk sterker te doen uitkomen. Prof. Treub wil bijv. dat aan teringlijders wordt verboden te trouwen en aan spruiten uit een teringachtig geslacht. Yerder noemt Spr. krankzinnigheid. Wanneer by de familie de ziekte inheemsch is, dan is volgens prof. Treub bet huwelijk verboden, omdat daarbij de factor der erfelijkheid weer zoo sterk meespreekt. Als derde ziekte is de epilepsie sterk overerfelijk. Gok alweer absoluut verbod voor personen, die er mee behept zijn, maar ook voor familieleden van den lijder Als bekende ellende is de drankzucht te noemen. Ook aan drankzuchtigen het huwelijk verboden. Prof. Forel spreekt van het alcoholisme als van een protoplasma vergift, als een kunstmatige bederving van de kiemcellen. Wat eeu ellende moet dan de drinker te weeg brengen. Verder noemt Spr. nog de suikerziekte en de geslachtsziekten, meer in 't bijzonder nog syphilis, waarvan jarenlang de ziektekiem kan sluimeren blijven. De twee voornaamste aandoeningen van het zenuwstelsel, rugge- inergstering en progressieve paralyse vinden grootenneels hun oorzaak in vroeger sypbi- litisch lijden. Geen wonder, dat de ziekte kiemen zoo veelvuldig verspreid worden, waar de kwalen aliijd geheim worden ge houden. Al die ziekten zijn feitelijk te brengen onder de rubriek welwillende onwetendheid, omdat er te weiuig over gedacht wordt en de aandacht er niet op gevestigd wordt. Maar er zijn opk leelijke gevallen, gevallen van bedrog en dan wordt het meisje het slachtoffer. Dat aantal is zeer aanmerkelijk. Bij een onderzoek van 1800 jongelui van ongeveer IS jarigen leeftijd in Bohemen werd 8 pet. bevonden te lijden aan ge slachtsziekten. Dr. Pinkhof! schreef in een zijner boekjes dat iu onze steden 80 van de 100 jongelui door die ziekten zijn aan getast. Spr. behandelt daarna de oorzaak vau het vervallen tot uitspattingen, dat meest zijn oorzaak vindt in het niet open be handelen van de gevaren. Ten slotte weerspreekt hij eenige be zwaren. Zoo noemde Ds. Pierson het geneeskundig onderzoek een slag in het aangezicht vau alle eerbare mannen, maar Spr. vindt dat al eeu heel weinig priucipieel argument. Hij kan zich niot voorstellen, dat juist een eerbaar man, zich er tegen zou verzetten. Dc. redactie van „De Getuige' meent, dat het concubinaat en de prostitutie door de gevraagde maatregel zullen bevorderd worden. Maar er is geen sprake van huwelijksverbod, maar slechts van eeu onderzoek. Nu zeggen anderen weer, als je het niet verbiedt, zullen zo het toch doen. Voor hen, die bewust het onge oorloofde willen, komt do beweging niet op. Het gaat juist om den grooten kring van andere nienschen, die wanneer ze deze dingen niet weten een zee van ellende in de wereld helpen. Maar waaneer ze ze wel weten zullen ze er naar streven een mooier, gezonder leven te schenken aan de gemeenschap. De hoofdzaak is, dat de mcuschen van de noodzakelijkheid zoo doordrongen zullen worden, dat ze er zelf om vragen. Met het oog op het komende kind, moet men vragen: Is het niet nood zakelijk f Wel ja! Nu, dan doen we het. Met een opwekking tot het vormen van een Rein Leven-groep eindigde Bpreker zijn rede. De voorzitter van do groep Utrecht, dankte den heer van Mierop voor zjjn lezing en sloot daarna de vergadering. De sergeanten le kl W. v. Krimpen, H. A. Wolters, F Krol en W. A. de Preter van het Se Regt. Inf. te Arnhem, z\jn vanaf 17 dezer gedetacheerd bij het 5e Regt. Inf. te Amersfoort, tot het volgen van een extra gymnastiek- en schermcursus, onder leiding van den le Luit. D. J. Gorter. De le luitenant B. Jasink van het 5e reg. infanterie te Amersfoort, benoemd tot kapitein bij het le reg. van het wapen, krijgt Assen tot standplaats. Uit achterstaande advertentie blijkt, dat de voordracht met lichtbeelden over Maarten Luther in de Luthersche Kerk op aanstaanden Donderdag des avonds te acht ure gehouden zal worden door den heer A. H. C. Kip, theol. cand. te 's Hertogen bosch. Met uitnemend succes heeft genoemde heer dit cndcrweip ook elders behandeld. De Afdeeling Amersfoort en Omstreken van de Evangelische Maatschappij, wier leden en begunstigers persoonlijk vrijen toegang hebben, heeft den toegang nog opengesteld voor alle belangstellenden tegen de geringe entree van 10 cents. Velen zullen zich daarvoor zeker een ge notvollen avond willen verschaffen. We vestigen er de aandacht op, dat de schilderij van den hoer W. C. de Hardt, die verloot zal worden ten bate van een jong musicus, welke verlotiug is goedge keurd bij Kon. Besluit van 29 Juni 1910, No. 105, niet is geëxposeerd in den kunst handel-Fontein maar in den boekhandel van den heor G. J. Slothouwer. De heer B. van der Worp, direc teur der Ambachtsschool alhier, is benoemd tot direoteur eener Ambachtsschool te Am sterdam. AGENDA. 19 October Verg. voor Vrouwenkiesrecht in de Arend. 20 Oct. Volkshuisvesting in „Ons Huis". 20 Oct. Openbare bijeenkomst Evang. Maat schappij in de Lnth. Kerk. 20 Ó«t. Openbare les Volkszang. 4 Nov, Uitvoering Amersf. Muziekver. in Amccilia. 21 Nov- Uitvoering U. O. T. in Amicitia. Lijst van Brieven en Briefkaarten ver zonden aan onbekenden in den 2en helft der maandOctober 1910. Brieven Binnenland. Fa. de Vries en Dreesman Amsterdam. Fa. Smeele Den Haag. E. Vruchtman Jr. Den Haag. Madam B. Roosendaal p/a mad. Foncker Den Haag. Van den Hengel Hamersveld. P. \erschoor Hilversum. Hk. Dekker Oosterwolde. H. J. Esschendal Tubbergen. J. T. Monnier Zutfen. Brieven Buitenland. K. v. Ledden Hulsebosch. C. C. Rinelli Rome. Briefkaarten Binnenland. Mej. G. T. Morrik Amersfoort. R. de Haas J. van Swieten mil.-serg. J. J. van Opstal T. Spijkerman Amsterdam. M. Helfrut Mej. S. Engelsman Sergeant K. Kareisen Assen. G. van Rossenberg Deventer. Joh. Kasselaar Utrecht- 2 zonder adres. Briefkaarten Bnitenland. C. Bruynje Amerika. G. Veer Duitschland. 26 drukwerken. Amerikaanseh. Een echt Ameri- kaansche huwelijksgeschiedenis wordt uit Washington bericht. Een jonge dame die een belangrijk vermogen kon erven, onder voorwaarde dat zjj trouwde, heeft per advertentie in de dagbladen een man gevraagd, die voor 40 dollars (zegge honderd gulden!) bereid was met haar te trouwen en haar onmid dellijk na de huwelijksvoltrekking voor altijd te verlaten. Er kwamen veertig behoeftige vryge-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2