WEERBERICHT. Thermometerstand Uit de Omgeving ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN IIET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 unr. De Bilt, 27 October 1910. Hoogste barometersta id 776.4 id.M. te Riga laagste 745.1 te Corona. 'Verwachting tot den avond van 28 Oc tober 1910. Zwakke tot matige meest O lijke wind. Gesteldheid van do lucht: Nevelig tot lichtbewolkt, weinig ot geen regen. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOOp.T 768 m H. Vorige stand te 12 uur 765 m.H. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 52 Laagste hedennachtF. 40 Hedenmiddag 12 uurF. 44 dergelijke wijziging van de betrekkelijke verordening voor. De minderheid acht de voorgestelde titulatuur niet in overeen stemming met de sterkte van het politie korps en kan op dien grond niet mede werkon tot de voorgestelde wijziging. Hoogero Burgerschool. Schoolgebouw. Reeds meermalen was door ons College de toezegging gedaan een voorstel in te dienen tot betere huisvesting van de Hoogere Burgerschool, zoodra èn de eventueele overname dier school door het Rijk èn de quaestie van de buitenleerlingen beslist zou ziju. Toen derhalve zekerheid ten aanzien van beide genoemde onder werpen verkregen was, hpbben wij het U bekende voorstel d.d. 30 Augustus 1910, afd. I, no. 1197, bij U ingediend. Gaarne erkennen wij, dat door eventueele aanneming van dit voorstel niet eene defiuitieve oplossing gevonden is, indien men niet alleen let op de eischen van een Hoogere Burgerschool, maar ook op die welke aan het Gymnasium en eventueel aan een Lyceum gesteld zullen kunnen worden. De besprekingen in de afdeelingen hebben onze overtuiging zeer stellig be vestigd, dat het vinden vau een oplossing, die ook in de toekomst afdoende zal ziju, buitengewoon moeilijk is, omdat niet de minste zekerheid bestaat of en in welke mate de voorstellen van de zoogenaamde Ineeuschakclings-commissie in eene wet belichaamd zullen worden. Hierop letteude, is er inderdaad veel te zeggen voor de meeuing, door verscheidene leden uitge sproken n.l. de eventueele verbouwing van het bestaande gebouw of den bouw van een nieuwe school te laten rusten totdat meer dere zekerheid omtrent het lot van de voorstellen der Ineenschakeliugs-commissie is verkregen. Dat deze zekerheid spoedig verkregen zal kunnen worden, achten wij zeer twijfelachtig, aangezien omtrent de plannen van do Regeering te dien opzichte niets bekend is. Bovendien is de geheele materie zóo veel omvattend, dat bijkans niet verondersteld kau worden, dat binnen konen tijd zekerheid in die mate bestaat, dat zij een basis voor verdere plannen kan vormen. Volgt men dus den weg, die meerdere leden aangaven dan zal het, naar onze meening, geruimen tijd duren, alvorens verbetering in de huisvesting van de Hoogere Burgerschool kau worden aangebracht. Dit nu achten wq werkelijk een groot bezwaar; hierover in den breede uit te wijden, rneenen wij als overbodig te mogen beschouwen, omdat de bezwaren van de tegenwoordige huisvesting der Hoogere Burgerschool voldoende bekend geacht kunnen worden. Bovendien zal de oplos sing voor de lokaliteiten, waarin de Handels school gevestigd zal worden, daardoor ook zeer belangrijk vertraagd worden. Indien derhalve op andere wijze eene bevredigende oplossiug kan worden ge vonden, zouden wij aan een uitstel totdat bekend is welke resultaten de voorstellen van de Ineenschakelings-commissie op leveren, zooals door meerdere leden gc- wenscht werd niet de voorkeur kunnen geven. Het aangegeven denkbeeld om op een groot terrein thans ceu Hoogere Burger school en een Gymnasium, met gemeen schappelijke lokalen voor enkelo gemeen schappelijke vakken te bouwen, aeluon wij, althans voorloopig, niet aanbevelenswaard, aangezien wij vreezen, dat twee dergelijke gebouwen moeilijk later ceu doelmatig gehqel zullen kunnen opleveren voor een Lyceum, dat als éen school gedacht is. Intusschen zal dit punt nader bestudeerd kunnen worden. De gebouwen te Breda, waarop de aandacht is gevestigd, zijn dan ook gesticht vóór dat de voorstellen der Iuecnscbakelings-cominissie bekend waren. De vraag of het mogelijk en aanbevelens waard is, thans een gebouw te stichten, dat geschikt is voor een Hoogere Burger school en dat later vergroot kan worden tot een Lyceum, zal nader door ons College overwogen moeten worden. Daarbij kan dan teven9 nog eens nader gedacht worden over de vraag of het bouwen van een nieuwe Hoogere Burgerschool en een nieuw Gymnasium, in den geest als hier boven omschreven, weuschelijk en mogelijk is. Het is ons College evenwel ondoenlijk, thans reeds daaromtrent een rapport of voorstel in te dienen. Wij hebben daarom de eer U mede to deelen, dat wij ons voorstel tot vetbouwing en uitbreiding der Hoogere Burgerschool terugnemen en voornemens zijn, deze aan gelegenheid nader te onderzoeken en de resultaten van dit onderzoek aan uwe ver gadering mede te deelen. Het ligt in do bedoeling van ons College, dit onderzoek zoo spoedig mogelijk ter hand te nemen, zoowel met het oog op de Hoogere Burger school als van dc eventueele Handelsschool. Handelsschool. De oprichting eener Handelsschool uit te stellen tot eene defi nitieve beslissing is verkregen in zake het schoolgebouw voor de Hoogore Burger school, rneenen wij niet te mogen aanraden, vooral nu op de Staatsbegrooting eene subsidie voor handelsonderwijs te Amersf. i9 uitgetrokken. Wij zullen indien hot Weikhuis of het hoofdgebouw van de Hoogere Burgerschool nog niot beschikbaar mocht komen, trachten op andere wijze een huisvesting voor de school te vinden, al zal men zich in den eersten tijd eenigs- zins moeten behelpen. Het is onzeker of de school inderdaad goed bevolkt zal worden; zekerheid hier omtrent te verkrijgen, lijkt ons eveuwel niet doenlijk. Getracht zal moeten worden het onderwijs zooveel mogelijk voor do practijk in te richten en ook later zooveel mogelijk voeling te blijven houden met de practijk. Wellicht verdient het hiervoor aanbeveling, de Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs aan te vullen met éen of meer leden, die in nauwe be trekking tot den handel staan. Intusschen kan hierop, evenals op de vragen, in de 2e afdeeling gedaan betreffende rechtstreek- sche toelating in de tweede klasse en toelating van toehoorders, later terugge komen worden, wanneer de desbetreffende verordeningen door U behandeld zullen worden. Ons College heeft allerminst den indruk willen vestigen, dat de nieuwe Handels school zal achterstaau bij de Hoogere Buigerschool; integendeel indien tot op richting dier school besloten word', zullen geene middelen achterwege gelateu mogen worden om haar tot bloei te brengen. Wq meenden evenwel duidelijk uiteen te moeten laten zetten, welke scholen eene opleiding voor toelating tot de Handelsschool zullen geven. Het overgelegde leerplan is opgemaakt overeenkomstig het gevoelen van den Inspecteur van het Middelbaar onderwijs, zoodat vertrouwd mag worden, dat dit lcctplan inderdaad voldoende is. Om de redenen, welke vermeld zijn in ons voorstel van 30 Augustus 1910, afd. I, no, 1202, geven wij be voorkeur aan eene gemeentelijke exploitatie der school hoven eene exploitatie vanwege eene Yereeniging. Ten slotte rneenen wij, in verband met den twijfel, dieu enkele leden omtrent de levensvatbaarheid der school koesteren, te moeten opmerken, dat wij ons desbetref fend voorstel hebben ingediend, omdat van verschillende zijden om dergelijk onderwijs gevraagd werd en wij erkennen, dat alhier geen opleiding bestaat, zooals de voorge stelde school zal kunnen geven. Wij merken nog op, dat nu de uitge trokken Rijkssubsidie niet 50 pCt. van de onkosten, doch f 5000 bedraagt, de kosten voor de Gemeente nog zullen stijgen met f 900 volgens de ooispronkelijke begroo- ting. Schoolgeld heffing en leer plan scholen le soort, Aan den algemeen uitgesproken wensch om zoodra tot oprichting eener Handelsschool zal zijn besloten de z.g. vorvolgklassen aan dc school le soort voor jongens op to heffen, rneenen wij, althans voorloopig, nog niet kunnon voldoen. Iu ons voorstel van 30 Augustus 1910, afdeeling I, no. 1I9S, hebben wij uiteengezet, dat, Daar onze meeuing, eerst de invloed van de Handelsschool op de vervolgklassen dient te worden afgewacht, alvorens besloten kan worden tot opheffing dier klassen. Nu deze wensch evenwel vrij algemeen door de afdeelingen is te kennen gegeven, stellen wij ons voor, zoodra door U tot oprichting van de Handelsschool zal zijn besloten, over de eventueele opheffing de adviezen van de Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs en van den Arron- di8sements- en deu Districts-6choolopziener in te winnen. Zoodra wij iu het bezit dier adviezen zijn, zullen wij uwe vergadering daarmede in kennis stellen. Deze aangele genheid kan daarna een afzonderlijk punt vau bespreking uitmaken. Onze beschouwing ten aanzien van het schoolgeld voor de scholen le soort hebben wij neergelegd in ons bovengenoemd voor stel van 30 Augustus 1910, afd. I no. 1199 De besprekingen in de afdeeÜDgen geven ons geen aanleiding daarop terug te komen. Wat betreft eene reorganisatie van de school 2e soort, met opname in het leer plan van onderwijs in de Fransche taal, zij het volgende medegedeeld. In verband met de oprichting der Han delsschool zqn reeds vele besprekingen door ons gehouden betreffende eene eventueele reorganisatie vau de school 2e soort. Toen deze reorganisatie evenwel niet noodzakelijk bleek met het oog op de Handelsschool hebben wij deze zaak voorloopig laten rusten omdat zeer vele aangelegenheden (o. a. Begrooting met alle daarmede samenhangende voorstellen, waterleiding), welker spoedige behandeling noodzakelijk was, op afdoening wachtten Wij stellen ons evenwel voor, zoo spoedig mogelijk deze aangelegenheid weder in behandeling te nemen. E i e r- en botermarkt. In verband met den algemeen uitge sproken wensch de behandeling van ons voorstel d.d. 25 Augustus 1910 afd. I, no. 1198, te verdagen, zal dit voorstel door ons College van de agenda wordeu afge nomen en de betrekkelijke post op de ontwerp-begrooting voor 1911 worden geschrapt. Zangonderwijs. Subsidie. In de afdeelingsvergaderingen is reeds mededee- ling gedaan van het Dader ingekomeu adres van de afdeeling Amersfoort van de Maatschappij tot bevordering van Toon kunst. In dit adres dringt het Bestuur aan op toekenning van het gevraagde subsidie ad f 350. De toekenning van een kleiner bedrag zal, zoo schrijft het Bestuur, tot onvermijdelijk gevolg moeten, hebben dat het.aautal beschikbare plaatsen zeer beperkt wordt. Ie ons oorspronkelijk voorstel hebben wij betoogd, dat, waar de totale kosten geraamd worden op f 500, naar onze meening de bijdrage van de Gemeente niet hooger gesteld moest worden f 200, bene vens de beschikking over de noodige lokalen, met vuur en licht, te meer, omdat gelijk wij reeds opmerkten, het dool, waarvoor do subsidie gevraagd wordt slechts in verwijderde mate met de huishouding der Gemeente in verband staat. Wq rneenen dat uwe vergadering, ook met het oog op te stellen precedenten verstandig zal doen, duidelijk te laten uitkomen, dat eeD subsidie van de Gemeente voor een dergelijk doel het karakter van een bij drage zal moeten behoudeu. Het geven eener subsidie van f 200 (met lokaliteit, vuur en licht) rneenen wij ook alleen dan gerechtvaardigd, indien het onderwqs gegeven wordt in die mate, als het oor spronkelijke plan aangeeft. Wordt het aantal beschikbare plaatsen zeer beperkt, dau is, naar onze meening, ook. een subsidie van f 200 (met lokaliteit, vuur en licht) niet verantwoord. Wq rneenen U daarom te moeten voorstellen, aan de subsidie als voorwanrde te verbinden, dat de resteerende f 300 op andere wjjze gevonden worden. Wij erkennen, dat bet bedrag, waarover het verschil loopt, betrekkelijk gering is maar rneenen, ook met het oog op de vele aanvragen, die tot de Gemeente gericht worden, U eenige voorzichtigheid te moeten aanraden. Voor een proefnemiug voor éen jaar, zooals in de 2e afdeeling aan de hand gedaan werd, gevoelt ons College minder omdat de vraag, of dit onderwqs eenig blijvend resultaat zal opleveren eerst na geruimen tjjd zal kunnen worden beoor deeld. Door den architect B. H. Bakker te Hilversum werd gisteren aanbesteed het bouwen van twee villa's iu het Ministerpark aldaar. Ingekomen 19 biljetten. Minste inschrijvers G. Mosterduian en G. van Es te Amersfoort voor f 16,280. De indeeling van den bij het le reg. inf. nieuw benoemden kapitein B. Jasink van het 5de reg. inf. is gewqzigd. Hem is thans Groningen als garnizoensplaats aangewezen. B. en W. stellen de Raad voor: a. De jaarwedde van den Directeur der Gemeentelijke waterleidingvast te stellen op f 500. b. Aan de leden van de Commissie van bijstand in het beheer van de gasfabriek met dankbetuiging voor de bewezen dien sten eervol ontslag te verleenen; die Commissie op te heffen en in te stellen eene „Commissie van bijstand iD het beheer van de gasfabriek en de waterleiding te Amersfoort", c. Over te gaan tot de benoeming van 4 leden van de Commissie ran bqstaud in het beheer van de gasfabriek en de water- terleiding te Amersfoort. Iu de Maandagavond gehouden leden vergadering van de afdeeling Amersfoort v. d. Nedorl. Protestanten bond werden tot bestuursleden gekozen de heeren Dr. H. J. Toxopeüs en A. de Lange; eerstge noemde ter vergadering aanwezig, nam de benoeming aan, terwijl aan laatstgenoemden bericht werd gezonden. Herbenoemd werden de heeren L. van Wijngaarden en P. J. de Groot die beide de benoeming wedor aanvaardden. Tot afgevaardigden naar de Bondsver gadering op 25 en 26 dezer te Zwolle gehouden, werden gekozen de heeren Ds. I Hooykaas, A. van Djjk en L. van Wqn- gaarden. AGE ND A. 26—27 Oct. Henri ter Hall in Amicitia. 26—29 De Hagespelers in Amicitia. 31 Oct. Alg. Verg. Industrieschool. Schoolge bouw. 4 Nov. Uitvoering Amersf. Muziekver. in Amicitia. 4—8—11—25 Nov. Cursus voor Vrouwen kiesrecht in de Zwaan. 9 Nov, Lezing Dr. Toxopeüs voor den Ned. Prot. bond. 21 Nov. Uitvoering U. O. T. in Amicitia. BARNEVELD. Alhier, waar de markt pleinen reeds herhaaldelijk zijn vergroot, wordt toch telkens weer geklaagd over te weinig ruimte voor de zich steeds uitbrei dende eier- en kippeumarkt welke beide markten tot de grootste van ons land gerekend worden. Thans heeft de marktcommissie aldaar besloten dat de vele handelaars in galan- teriën, enz., die steeds tusschen de eier en kippenmarkt een plaatsje hadden uit gezocht, voortaan naar bet nieuwe markt plein tegenover het hotel „De Bonte Koe" zullen verplaatst worden. Men hoopt daardoor althans voorloopig voldoende ruimte voor den aauvoer van eieren en kippen gevonden te hebben. Het bekende buitengoed „Duinker ken", alhier zal de volgende maand pu bliek verkocht worden. De moord in den Haag. Naar men verneemt, is uit het in zake den moord op de S6-jarige weduwe Genechten door justitie en politie gehouden onderzoek, ten duidelijkste gebleken, dat de 21-jarige kellner en zijn bijzit, die in verband met deze zaak werden aangehouden, niet in het minBt in deze misdaad waren betrokken en er in elk opzicht onschuldig aan zqn.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2