WEERBERICHT. BINNENLAND. Uit de Pers STADSNIEUWS. ALLERLEIï Thermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET KON'NKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorin. 10.50 uur. De Bilt, 30 O' tobor. 1910. Hoogste barometerstand 766.6 tn.M. te Riga laagste 733.4 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 1 No vember 1910. Toenemende tot krachtige Zuidwestelijke tot westelijke wind Gesteldheid van de lucht: betrokken tot zwaarbewolkt, regenbuien, Temperatuur: Dezellde. Barometerstand te AMERSFOOPIV 768 m.H. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 54 Laagste hedennachtF. 46 Hedenmiddag 12 uur F. 49 gaan, als men aanvankelijk verwachtte. Ook van Duitsche zgde schijnen zekere eischen te worden gesteld, die de Turksche onderhandelaars teleurstellen en waarop zij meenen niet te kunnen ingaan. Ook Duitsch- land en Oostenrijk doen het nu, evenals destijds Frankrijk, voorkomen alsof hen aan de totstandkoming der leening weinig gelegen is. Zoo publiceert thans de Zeit een telegram uit Berlijn, waarin het heet: „In de hooge financieele kringen te Berlijn zou een definitief afspringen der onderhan delingen niet bijzonder betreurd worden, aangezien daardoor een nieuwe Btoring van do Duitsche geldmarkt vermeden zou worden." Joodsche Kunstnijverheid. Binnenkort zal te Rotterdam (van 10 tot en met 15 November) en daarna ook te Amsterdam en te 's Gravenhage een tentoonstelling worden gehouden van Pa- lestinaproducten en Joodsche kunstnijver heid. Het comité, dat deze tentoonstelling organiseerde wenscht op deze tentoonstel ling een beold te geven, van hetgeen thans in Palestina door en voor de Joodsche be woners van dat land wordt gepraesteerd. Daartoe stelde het zich in verbinding met verschillende industrieele-, commercieele en financieele instellingen daar te lande, met ecnige scholen, die de kunstnijverheid, daar tot nieuwen bloei hebben gebracht en met verschilende vereenigingen, die in het Joodsch Palestina werkzaam zijn. Het is er in geslaagd zoodoende een collectie voorwerpen bijeen te brengen, die hieromtrent een volledig beeld kunnen geven: Producten vau kunstnijverheid, als tapijten, koperwerk, filigraine, houtsnijwerk kant enz. Voorts verschillende landbouw producten, waaronder de reeds te goeder naam bekend Btaande Palestinawijn; vruchten, honing, enz. enz. Van verschillende instellingen is verder de beschikking gekregen over tal van gegevens enz., die naast de tentoongestelde voorwerpen, het beeld zooveel mogelijk zullen kunnen aanvullen. Uitbreiding der Staatsloterij. Door den Nederlandsche Staatsloterijbond te Rotterdam is aan den minister van financiën een adres gezonden, waarop circa 4 a 5000 handteekeningen, in welk adres uitbreiding der loterjj met 5000 loten wordt gevraagd, met het oog op hot groot aantal spelers. Tegen de 46'/2 Millioen. In de volksvergaderingen die gister op 8 plaatsen in ons land zgn gehouden is, blijkens mededeeling in Het Volk, de volgende motie, door het partijbestuur der S. D. A. P. ontworpen, voorgesteld: „De vergadering enz. gehoord de inleidingen over het voorstel tot instiling van een fonds tot verbete ring der kustverdediging", volgens hetwelk een som van 40 millioen gulden, met de rento op ruim 46 millioen, besteed zal worden aan militaire werken, terwijl de regeering zelfs weigert de gronden to pu- bliceeren waarom zij meent dat deze wer ken noodzakelijk z'jn; overwegende dat deze buitengewone versterking der Nederlandsche kust den sterken schijn heeft te geschieden onder pressie van eene buitenlandsche mogend- hoid en als een provocatie beschonwd kan" worden door een andere mogendheid •die, ,met de eerste in sterke economische concurrentie leeft, uit welke belangen tegenstelling oorlogsgevaar kan ontstaan waarin dan Nederland, indiep het tegen één der beide partgen oorlogswerken op richt, veel kans loopt meuegesleept te worden, zoodat deze kustverdedigiugswer- ken geen gevaar voor 's lands onafhanke lijkheid bezweren, doch veeleer dreigen dit gevaar uit te lokxen; gezion hot feit dat de financieele toestand des lands van dien aatd is, dat de staats- begrooting de laatste jaren groote tekorten aanwijst en de regeering reeds belasting voorstellen heeft doen aannemen en nieu we aangekondigd, die vooral op de groote massa nieuwe lasten zullen leggen, wolk geld, door het militarisme verslonden, weer niet besteed kan worden ter voorziening in de dringende behoefte aan sociale hervor mingen; protesteert tegen militaristische uitspat tingen als in deze plannen ter kustverde diging zijn vervat, dringt bij de volksver tegenwoordiging krachtig aan op verwer ping er van, en spreekt haar ernstigen wil uit, met de georganiseerde arbeiders klasse van andere landen den oorlog on- inogelijE te maken door vorming der internationale macht ter bestrgding van het maatschappelijk stelsel, dart door Zgn ekonoinische tegenstellingen steeds weer oorlogsgevaar kweekt. De vergadering verzoekt ten slotte de sociaal-democratische Kamerfractie, van deze gevoelens in de volksvertegenwoor diging de tolk te willen z()n." Het ontslag van dbn vtce-admiraal Van den Bosch. Aan het Hbld. is nog o. o. het volgende medegedeeld: Het is volkomen zeker, dat de admiraal weggaat wegens diepgaand verschil van meening met den minister, omdat deze hem op godsdienstig gebied wil dringen in een richting die hij verderfelijk acht voor den goeden geest op de vloot. Waarin dat „dringen" heeft bestaan? Het is in korte woorden moeilijk te zeggen. Maar dit is zeker: de admiraal heeft een zuiver neutraal standpunt ingenomen, het eenige dat hij als militaire chef mocht en moest innemen. Maar overigens is den vlootpredikant volkomen vrijheid gelaten. Het is dan ook geheel onjuist, wanneer van andere zijde wordt getracht het te doen voordomen alsof de dominé is tegen gewerkt en de admiraal dus tegen de bij het departement van marine bestaande opvattingen in was gegaan. Maar die neutraliteit achten de thans bovendrijvende partijen uit den booze en vandaar 't conflict. De admiraal gaat niet heen in een wrevelige bui; hij otfeit zijn functie op omdat hij als man van eer niet wilde blijven op een post waar men hem wil dwingen te handelen in strijd met zijn overtuiging. De admiraal wordt opgeofferd en in hem het belang van de marine, omdat hij niet voldoende kneedbaar is ge bleken. Daardoor wordt hevige ontstemming gewekt. Nu kan ds. Warners zeggen dat hij nooit een conflict met den admiraal heeft gehad, maar zijn inmenging, al of niet op last van anderen in den inwen- digen dienst der marine, is de aanleiding geweest voor een scherpe correspondentie tusschen admiraal en minister. De eerste buitenwedstrijd voor H. V. C. is gisteren te Zwolle gespeeld, togen P. E. C., die met 31 door onze stadgenooten werd verloren, op een terrein, dat meer op een biljart geleek dan op een voetbal veld, en waarop onze stadgenooten niet thuis waren. Geheel volledig werd de strijd begonnen doch na half time, toen de Zwol lenaars met 21 leidden, werd met 10 man verder gespeeld daar van Z. weer naar Amersfoort was gegaan. Ko' t na rust werd Dijkhuizen op minder faire manier tegen de afzetting geworpen en kon daarna niets meer uitlichten, zoodat slechts met 9 en ecu halve man werd verder gespeeld. Fortuna is dus niet met onze stadgenooten geweest, want na een week van weinig rust hebben ze gespeeld met een heilig vuur tot op het laatste oogenblik, en zijn er door N., v. de H. en D. nog pracht kansen gemist. Het 2de elftal bracht het er beter af, door met 42 van onze militaire stad genooten te winnen. Voor rust werd er door de roodwitten aardig spel gegeven en leidden toen ook met 30; daarna echter verslapten allen, en dachten wellicht het is genoeg. Hiervan profiteerden 't Vijfde II en wist 2 maal tegen te scoren terwijl H. V. C. nog 1 punt ten deel viel, Het eerste elftal van 't Vijfde ging gisteren naar Zwolle om Verwisseling te bekampen. Met een gelijk spel, 33, kwamen onze stadgenooten weer herwaarts. Op Birkhoven moest Quick gisteren met 4—0 van Odo verliezen. Met half time stond het 20. Quick was dikwijls gerui- men tijd storker, maar het groote gebrek ligt bij de voorhoede, die Diet over een voldoende schot beschikt en daardoor allo kansen verknoeit. Het Bchieten van de Odo voorhoede was daaroutegen schitterend. Dank zij de goede doelverdediger van Quick bleef het bij 4 doelpunten. Naar wij vernemen is de lezing van Dr. H. J. Toxopeüs voor de afdeeling van den Ned. Protestantenbond verzet van 9 op Donderdag 10 November. Do afd. Amersfoort van de Nederl. Vereeniging tot Afsch. v. Alc. Dranken houdt den lOden Nov. a.s. een openbare vergaderirg in „Ons Huis" over het alcoholvraagstuk van de maatschappelijke zijde. Als spreker zal optreden de Heer F, U. Schmidt van Hilversum, hoofdbe stuurder der vereeniging. Voor het derde (schriftelijk) gedeelte van het dit jaar gehouden notarieel Staats examen is geslaagd en mitsdien bevorderd tot candidaat de heer C N. Dieters te Amersfoort. Het examen voor apothekers-adsis- tente is te Zwolle met goed gevolg afgelegd door mej. W. A. Struve van Amersfoort. In de kermisweek zijn door de politie 9 gesignaleerden aangehouden, terwijl aan 38 personen nachtvprblgf is verleend. Zaterdagavond was het buitengewoon druk op de kermis. Tegen half twaalf, toen alles gesloten werd, stroomde het volk uit kramen en tenten den Hof en Langestraat op. Al heel spoedig zakte het meerendeel af naar huis, zoodat het betrekkelijk al weer spoedig rustig langs den weg was. Op den openbaren weg zijn gevon den een lorgnet en een kopereu halsband. En bij den heer Cattie is aan komen loopen een jonge gestroomde herdershond. Hedenmorgen is S., die Vrijdagnacht W. M. met een mes vrij ernstig verwond de, na een volledige bekentenis, naar Utrecht overgebracht. De Hagespelers hadden Zaterdag avond weer een volle zaal en oogstten met hun vlotte, correcte weergave van de Rivalen een groot succes. Vliegen. Het is thans zoo goed als zeker, dat Verwey en Lugard's vliegkampen te Ede en Soesterberg van 521 November a.s. officieel zullen worden ingewgd. Tot de deelnemers behooren Henri Wgnmalen (definitief), en zeer vermoedelijk en Klüler Frits Koolhoven, alle drie gebrevetteerde Nederlandsche vliegeniers. Het voorloopig programma luidt: 57 Nov. vliegen te Soesterberg. 1011 Nov. vliegen te Ede. 12 Nov. gecombineerd Ede en Soester berg, o. a. door het houden vsn een over- landvlucht tusschen beide vliegkampen. 1314 Nov. vliegen te Soesterberg. 1518 Nov. vliegen te Ede (voorwaar delijk). 1921 Nov. vliegen te Soesterberg. Aangezien 's Zondags niet te Ede gevlo gen mag worden, zullen de deelnemers de eerste drie Zondagen in November telkens in 't vliegkamp te Soesterberg vliegen. Gezien de zeer gunstige ligging van dit terrein, in het centrum van ods land, zal het die dagen aan de noodige belangstelling niet ontbreken, te meer daar men thans zoo goed als zeker is, dat Wgnmalen dit jaar in ons land nergens anders meer zal opstijgen. Naar wij vernemen, zal een geregelde autodienst van de drie groote omnibussen te Ede, van het station S. S. af naar den ingang van het vliegterrein (le en 2o rang op den Harskampschen grintweg, geregeld dienst doen, bos'emd voor 36 personen. Bovendion is er een luxe-omnibuB, echter slechts voor 12 personen, van do heeren Yerwey en Lugard zelf, die zeer snel rg'dt en die van het station S.8. over den Hars kampschen straatweg do reizigers naar den In rang broDgt, en die voortdurend heen on weer zal rijden. Deze omnibus zal te Soesterberg dienst doen tusschen het terrein van don Id rang en de stations Huis ter Heide en Soester berg. Dit werkelijk uiterst comfortabele ver voermiddel heeft naast den chaffeur, 1 plaats en in den coupé achter 6 gemakke lijke zitplaatsen en in het achtergedeelte met den portier nog 3 of 4 plaatsen, ter- wjjl boven op hot dak 3 of 4 zitplaatsen zgn met het uitzicht naar voren. AGE ND A. 31 Oct. Alg. Verg. Industrieschool. Schoolge bouw. 4 Nov. Uitvoering Amorsf. Muzlekver. in Amicitia. 4—1118—25 Nov. Corsus voor Vrouwen kiesrecht in de Zwaan. lONov, Lezing Dr. Toxopeüs voor den Ned. Prot. bond. 10 Nov. Openb. verg. Ned. Ver. tot afsch. van St. Dranken. 21 Nov. Uitvoering U. O. T. in Amicitia. Muntvondst. Zaterdagmorgen stiet bg het graven van pulpkuil te Raamsdonks- veer de landbouwer v. d. Velden op een hard voorwerp. Het bleek een steonen pot te zijn met ongeveer 15 kilo aan zilveren munten nit de 15 en 16e eeuw. Belangrijke arrestatie. Te Amsterdam is, behalve de Duitscher, die, verdacht van verduistering van juweelen te Berlgn gepleegd, en met zgn vrouw en kinderen intrek had genomen in hotel Krasnapolsky, ook diens 25-jarige zoon aangehouden. Op laatstgenoemde werd door de politie een bedrag van 15,009 mark in geld in beslag genomen. Diefstal. Te Haarlem was 'n familie aan de Leidenschevaart aan het verhuizen. Alleen de 16-jarige dienstbode was in de woning toen er een man kwam, die voorgaf van de huisbaas te komen, om het een en ander na te zien. Hij ging het heele huis door en bjj zgn vertrek bleek hg uit een kast f 2175 te hebben meegenomen. De politie heeft hem aangehouden. Merkwaardige gedaante verwisseling. De nationale bank van Brussel zond Diusdag 100,000 francs in papiergeld, genaaid in een zak naar haar filiaal in Antwerpen. Toen de zak daar geopend werd, zaten er niets anders dau waardelooze papieren snippers in. 2000 dieren opreis. Hagen beek uit Hambui g heeft dezer dagen met een bijzonderen trein 2000 dieren afge zonden, onder welke zgn: roofdieren, dikhuidigeo, apen, herkauwende dierer, vogels, kruipende dieren enz., ter geza- melijke waerde van 200000 mk. Zg zgn bestemd voor een dierentuin, dien hg te Rome aanlegt. De reis zal zes dagen duren. Het is waarschijnlgk do grootste verza meling dieren, die ooit op eenmaal door Europa is gezonden.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2