DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 257. DONDERDAG 3 NOVEMBER 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. H o o f «1 r e <1 c t n r R. G. KIJKKKN. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per poat id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Kureau: KLKINK HAAG 6. Telet. Interc. 183. Prijs der Ad verten tii'.n: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iodorfen regel moer f 0.08. Ilnitcn het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen - en Buitenlandseh Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75- 78) Amsterdam Perzie en Europa. Uit Perzië komeu in den laatstee tijd eigenaardige berichten! Zooals men weet, is het land sedert de revolutie die den vorigen Sjah verdreef, nog niet tot rust gekomen. De regeering heeft te doen met opstandelingen en met straatroovers die de wegen zeer onveilig maken. Zij heeft nu de ontdekking gedaau dat de verdreven Sjah van wien men in lang niets hoorde zijn best doet om men de bandieten en de opstandelingen in aanraking te komen en hen aan te moedigen. Maar de Perzische regeering is niet machteloos tegenover dat bedrijf. Den Sjah is eene jaarwedde toege kend onder voorwaarde dat hij zich rustig zou houden. Nu hij do Perzen tracht op te zetten tegen de nieuwe meesters, zal men dat geld inhouden. Alleen is de vraag of Rusland met de handelwijze van de Perzische regeering zal instemmen. Perzië heeft last en moeite met zyne vrienden, Engeland en Rusland. Te Petersburg schijnt men het zeer politiek te vinden de regeering tegen te werken en Engeland zendt haar nota's, waarin zjj gedreigd wordt met Ettgolsche troepen, als zij niet spoedig maakt dat alles terecht komt en orde en veiligheid heerschen langs de groote wegen. Deze Engelsche nota wordt telkens in de bladen besproken. Zij heeft niet alleen in Perzië, maar in de geheele wereld van den Islam grooten indruk gemaakt. Die indruk is niet gunstig voor Ettgeland. Het heeft verschillende redenen om de gevoeligheid der Mohamedaneu te ontzien, want het Britsche wereldrijk is voor een groot deel Mohammedaansch. Maar men doet het niet. Met dit gevolg dat in Indië eene uiet onbedenkelijke gisting is ontstaan, dat in Egypte de ïlo- hamedaansche bevolking in verzet komt en dat de Turken zich afwenden van En geland. In eene groote vergadering te Konstantinopel is levendig geprotesteerd tegen de behandeling dor Perzische regee ring door Engeland. Een der sprekers boweerde, en hij werd zeer toegejuicht, dat Engeland do „verslindcr" was van de Mohammedaanscbe staten. Het schijnt dat men dat in Londen zeer hoog heeft opge nomen, wat niet meer dan natuurlijk is, waut die woorden zullen de wereld door gaan en de Egyptenaren en Indiërs bereiken. De bladen beweren dat de En gelsche regoering bij de de Porte heeft geklaagd over de houding der haar vijandige vergadering. Wat men met die klacht wil bereiken, is niet duidelijk. De Porte kan moeilijk een verbod laten uitgaan tegen het houden vau vergaderingen. Intusschen begint men tn Engeland te vinden dat sir Edward Grey, de minister van buitenlaudsohe zaken, die do nota verzond en tot nu toe door ging voor een groot diplomaat, daarmee geen meesterstuk heeft verricht. Het toeval wil dat juist nadat zijne klacht over de onveiligheid van Perzio voor den handel was verscheuen de statistiek uitwees dat de handelsbeweging in Perzië is toegenomen, wat althans op eene betrekkelijke veiligheid wijst. Nu zou alles goed gegaan zijn, als Perzië de vermaning uit Londen met de traditionoele Oostersche kalmte had opgenomen, als men bedaard had afgewacht of de Engelsche {roepen zouden komen. Maar Perzië heeft geprotesteerd. Het heeft zich verzet togen de beschuldihingen aan zijn adres. Andere staten hebben zich ook met het geval be moeid. Het is bekend geworden dat Duitschland en Oostenrijk van gedachten hebben gewisseld over den staat van zaken in Perzië en de nota van sir Edward. Dat vindt men niet aangeuaam. Men vindt het ook niet aangeuaam dat de vergadering te Konstantinopel zoo ingenomen was met de Duitsche politiek en het kan ons ook niet verwonderen dat enkele Engelsche bladen tot de conclusie komen, dat Duitsch land weer de hand in het spel zal hebben gehad. Bladen vau meer beteckeuis weten wel beter en zeggen ronduit dat de minister eene ouhandigheid heeft begaan. Dat is zeer erg voor een diplomaat die tot eiken prijs zeer handig zijn moet. Een zoo goed liberaal blad als de Manchester Guardian verklaart dat de nota niets beteekent indien men niet de bezetting van Perzië door Engelsche troepen wil en dat dit te willen toch zeer gevaarlyk zou zijn. Engeland, zegt het blad, is op het punt de Mohamme danen geheel van zich te verwijderen en tot vyanden te maken, wat zeer bedenkelijk moet worden genoemd. Er zal uatuurlijk niet komen van de bezetting van Perzië en van de deeling waarvan men heeft ge sproken. Wat Engeland zou hebben ge wild, is een andere vraag. Maar nu Perzië zich verzet, nu andere en machtige staten zich bezighouden met het geval, zal men te Londen zich terugtrekken. Maar sir Edward Grey zal misschien de kosten moeteD betalen van zijne dappere politiek. Het Fransche Ministerie. Het Fransche Ministerie heeft gisteren plotseling zijn ontslag ingediend, juist nadat het zoo'u schitterende overwinning had be haald. De reden waarom het is geschied, vinden wij in een kort verslag van den gehouden Ministerraad. In den aaovang van de zitting van dien raad, bracht Briand dank aan zijn mede werkers voor de bewijzen van sympathie hein gegeven tijdens de jongste discussie in de Kamer. Hij voegde hier aan toe, dat de ernstige gebeurtenissen die hebben plaats gehad, de regeering plaatsten tegeu- over nieuwe vraagstukkeu, over welker oplossing het kabinet nog niet had kunuen beraadslagen. Heftige aanvallen waren in de Kamer tegen de regeering gericht, maar de Kauier had recht gedaan en de repu- blikeinsche meerderheid botuigde haar vertrouwen in de regeering. Daar echter de omstandigheden vau thans anders ziju, dan toen president Fallierès bem de op dracht gaf een ministerie te vormen, scheen het heui het meest in overeenstemming met de republikeinscho grondwet, om nu hei woord te laten aan den president der republiek. Da andere widisters sloten zich bij deze zienswijze aan en teekenden met den heer Briand een verzoek om ontslag. Een later bericht meldt dat president Fallierès Briand opdroeg een ministerie samen te stellen hetgeen deze aannam. De ontslagaanvrage van Briand wordt in de wandelgangen algemeen beschouwd als een handigheid om zijn positie te verster ken en zich te ontdoen van sommige medewerkers, met wie hij niet in goede harmonie is, zooals Bartliou, Cochery en misschien ook Millerand. Nu kunnen tegen standers niet zeggen, dat zijn medewerkers hem in den steek hebben gelaten. Spanje. Gisteren deed het gerucht de rondo dat in SpaDje een revolutie zou zijn uitgebro ken. Men kou geen nadere berichten krij gen. De Spaansche ambassade te Londen ontving gisteravond echter oen telegram van de Regeering to Madrid, mededeolond dat de geruchten omtrent een revolutie geheel en al zonder grond zijn. Wat dan aanleiding tot dit gerucht heefi gegeven? Misschien het feil dat te Madrid een aantal personen gearresteerd zijn, die op verschillende meetings tegen een mogely- ken nieuwen veldtocht in Marokko hadden gesproken en daarbij de soldaten tot iodis- ciplinairo handelingen hadden aangespoord. Of bij deze arrestaties eenigszins woelige looneelen zyn voorgevallen, wordt niet eens vermeld. Turkije. Volgens den Times-correspondent in Con- stantiuopel zijn de menschen die een protest bijeenkomst tegen het Engelsche optreden iu Perzië hadden op touw gezet en op die bijeenkomst een telegram aan den Duitschen Keizer hadden gezonden, waarin deze „beschermer van den Islam" werd geheeten, ten zeerste teleurgesteld, dat de Keizer hun niet geantwoord heeft. Zij hadden gespeculeerd op 's Keizers impulsieven aard en verwacht dat hij ter stond een antwoord zou seinen om zijn sympathie te kennen te geven en do Mos lims aan te moedigen in kuu verzet tegou de Eugelscheu. Maar er is geen antwoord gekomen en de Moslims zijn diep teleur gesteld. Groot Britannie. Uit het Engelscho graafschap Suffolk komen onrustbarendo berichten omtrent het uitbreiden van do pest epidemie, die daar onder do dieren is uitgebroken. In den beginne heerschte de ziekte onder de ratten, konijnen en hazen. Maar nu is uit bacte riologische onderzoekingen gebleken, dat een to Woodbridge gestorven fret en een te Hutton, by Freston, gestorven kat ook door pest waren aangetast De chef van den gezondheidsdienst te Woodbridge beeft onmiddellijk de inwoners van het district gewaarschuwd voor het gevaar dat zy zouden loopen door het eten of behandelen van hazeu ei\ konijnen, maar hjj oogstte slechts ondank voor zijn moeite en werd gelaakt omdat hij de menschen ongerust maakte. Het zal uoodig zyn, dat de regeering de plaatselijke overheden dwingt lot voorzorgsmaatregelen. Een ge rucht, dat er nog twee menschen door pest waren aangetast is ongegrond gebleken. De staking der mijnwerkers in de kolenmijnen van het zuidelijk deel vau Wales neem steeds grootcr afmetfugen aan. Naar ulle waarschijnlijkheid zal het geheele mijngebied, waarin ongeveer200.000 arbeiders werkzaam zijn, in de staking worden betrokken. Amerika. Het proces tegen den millionnair Rosen- heimer, die beschuldigd wordt van mootd, is onderbroken teu gevolge van de ont hulling dat een der juryleden zich had laten omkoopen. Deze gezworene had 10.000 fres. aangenomen, waarvan hem reeds 2500 waren uitbetaald door een quasi agent van den beschuldigde, om ten gunste van vrijspraak van dezen laatste te stemmen. De advocaat van den beschuldigde zelf heeft deze onthulling gedaan. Reeds by 'n vroeger moordproces van eenige jaren geleden had deze zelfde gezworene de jury door zijn houding belet tot over eenstemming te komen. Griekenland. In aansluiting aan het protest dor drie oudo politieke partyen van Theotokis, Rhal- lys en Mavromichalip, hebben de plaatsolijko leiders van do districten Aetolië en Acar- uanië een proclamatie tot de kiezers ge richt, in welke zij de onthouding by de verkiezineen daarmede verdedigen, dat, zoo als ook in het laatste parlement (de heeren doelen wel op de tyrannie van den mili tairen bond), in de nieuwe Nationale Ver gadering voor de afgevaardigden een vrij heid van besluiten niet zal bestaan. De gewelddadigheden van georganiseerde AtheenBche klieken, verbonden niet de opwinding van het door de regeering opge roepen ol gedulde Atheensche gepeupel, maakten liet voor ernstige politici onmoge lijk door deelneming aan het parlementaire schijnwezen het volk om den tuin te leiden. De verkiezingsagilatie is overigens reeds begonnen en aan een krachtige bestrijding van de partij van Venizelos, schijnt liet, niettegenstaande do politieke onthouding, uergens te zullen ontbreken. Tweede kamer. De leden der Tweede Kamor zyn tor vergadering bijeougeroepeu tegen Dinpdag 8 November a.s., des namiddags te 4 uur. Vacature Eerste Kamer. Bij de eerste Kamer is ingekomen een schrijven van den heer Godin de Beau fort, meldende dat hij wegens voortduren de ongesteldheid, welke hem reeds gorui- men tyd belet de vergaderingen bij te wonen, ontslag neemt als lid van de Eer ste Kamer. Veredeiinq van het ambacht. De uitslag van de proefneming door de Vereeniging te Veredeling van hot Am bacht ter verkrijging van de graden van meester en van gezel in het timmeren, huisschilderen, smeden, metselon en meu belmaken was dat voor den graad van gezel zich hadden aangemeld 168candida- ten. Hiervan trokken zich terug 23 candidaten eu zyn ge laagd: als gezel in het timmeren 34 candidaten, in het huis- schilderen 21 candidaten, in het smeden 9 candidaten, in het metselen 3 candidaten, in hot meubelmakeu 7 caudidaten. Voor de meesterproef hadden zich aan gemeld 39 candidaten. Hiervan namen aan de proefafnemiug deel 32 candidaten. Van deze werd de graad van meester verleend aan: een timmei man, twee huis schilders, twee meubelmakers, drie metse laars en aan vier smeden (voorwaardelijk).

De Eemlander | 1910 | | pagina 1