WEERBERICHT. Thermometerstand KERKNIEUWS Rechtzaken, STADSNIEUWS. INGEZONDEN. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 3 November 1010. Hoogste barometerstand 759.7 m.M. te Horta laagste 735.1 te Dunrossness. Verwachting tot rlen avond van 4 No vember 1910. Meest matige tot krachtige Zuidwestelijke tot westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: zwaarbewolkt, of betrokken, regenbuien. Temperatuur: Zachter. (Barometerstand te AMERSFOORT 746 m.M. Vorige stand te 12 uur 638 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 45 Laagste hedennachtF. 33 Hedenmiddag 12 uur F. 44 Evenredig Schoolgeld. De Gemeenteraad van Delft heeft een voorstel van B. en W. aangenomen om zoowel op de lagere scholen als op de middelbare en het gymnasium evenredig schoolgeld in te voeren. De Mariavieten. Een van de Nederlandsehe Oud- Katholieken, die onlangs in Polen zijn geweest, schrijft in de Oud-Katholiek: „Ondanks al de blijde berichten over het succes, waarmee de Mariavieten arbeiden aan het herstel van het gods dienstig leven onder de roomsch-katho- lieken in Russisch Polen, kon ik maat niet in vervoering geraken. De Oud Katholiek had |me wel warm gemaakt; het artikel in De Nieuwe Rotterdammer gelukkig eens een uiting van iemand, die niet tot de oud-katholieke kerk behoorde! deed me wel goed, de herinnering aan de persoonlijde kennis making met enkele voormannen der Mariavieten bleef me wel voortdurend bij als een zeer aangename, het hoogst gunstig getuigenis van den helaas over leden generaal Kiréeff op het congres te W'eeuen, met dat krachtige woord: Ik sta borg voor hen, schonk me wel veel vertrouwen, maar toch!... Er had zich al zóo vaak uit de roomsche kerk iemand bij de oud katholieke kerk aangemeld met een „beweging'" achter zich, en het was al zoo vaak gebleken van geene waarde te [zijn, dat ik moeite had een opkomende twijfel te ondrukken. De roep over de Mariavieten scheen me 41 te rooskleurig toe. Ik werd, naar Hol- landschen aard en toch, ik meen, tegen mijn persoonlijk karakter in, wat fleg matiek. Daar kwam dan nog bij, dat de roomsche bladen.... van het Maria- vitisme zoo'n wondere voorstelling gaven, dat ik nog meer van de wijs gebracht werd. Ik vertrouwde het niet half, wat ze schreven, want het was inderdaad overdreven ongerijmd, maar zooals het meer gaat met wat de kwade tong zegt er bleef wat van hangen; de echte blijheid over de aanwinst in Polen kon ik niet best machtig worden. Men zou zoo sprak ik bij mezelf eigenlijk persoonlijk eens de toestanden moeten zien, liefst niet maar eenige dagen, doch enkele weken in den kring der Mariavieten moeten vertoeven, om zich een juist oordeel over hun werk te kunnen vormen. Ik zou willen zien het klooster, dat het centrum vormt van deze bew eging, ik zou met eigen oogeu ten minste eenige gemeenten willen zien, meeleven met wat daar, naar luid der berichten, voor merkwaar digs geschiedt, en zie onverwachts was ik daartoe in de gelegenheid|gesteld. Bisschop Kowalski noodigde me uit, en ik na eenige aarzeling nam de vereerende en zoo vriendelijk dringend tot mij gerichte uitnoodiging aan- Maar nu ben ik ook van mijn twijfel geheel genezen; mijn flegma is geweken. Ik ben teruggekeerd met bewondering van wat daar in dat verarmde land door die weinige mannen en vrouwen gedaan wordt om het rijker, bovenal rijker aan innerlijk godsdienstig leven te maken. Ik schaam me nu een weinig over mijn twijfel, die echter te verontschuldigen is door vroegere teleurstellende ervarin gen en door het treurige feit, dat van den leugen altijd wat blijft hangen. Nu echter durf ik zonder bedenken verkla ren, dat de roomsche pers in ons land... van a tot z heeft gejokt, toen ze over de Mariavieten schreef." „Men wete dan, dat ik het voorrecht gehad heb deel uit te maken van het gezelschap, dat een rondreis deed naar enkele Mariavitische parochies. Die reis ving aan op Zaterdag 3 September te Plock en eindigde den 13den te War schau. In die elf dagen bezochten we de parochies te Louwicz, Sobótka, Ceglów, Warschau, Stryków, Niesulkow, Dobra, Zgierz en Lódz, en de in de nabijheid van Niesulkow, gelegen kapel len te WolaCyrosowa en Anielin, een rondreis per boot, spoor en as van ongeveer 900 kilometer, vermoeiend, maar de moeite rijkelijk loonend. Laat ik uu, om te beginnen, mijn sober berichtje over den dag der bisschops wijding te Louwicz even aanvullen, allereerst met de mededeeling dat ook de christelijk katholieke kerk van Zwit serland officiéél vertegenwoordigd was, en wel door pastoor Absonger van Biel, en dat de bisschop der Duitsclie oud katholieken tot zijn leedwezen verhin derd was de pjechtigheid bij te wonen. Voor onze lezers is het ongetwijfeld een interessante mededeeling, dat de bisschop van Haarlem, monseigneur van Thiel, na ailoop der wijding, een toespraak gehouden heeft in,. de Poolsche taal! ....Dezen keer verstonden wij Hollan ders onzen eigen bisschop niet het was merkwaardig! maar de nieuwe vrienden verstonden best wat hun gezegd werd; dat was merkbaar aan de ontroe ring der duizenden hoorders en hoorde ressen, die zich nu en dan lucht gaf in een zacht gedruisch van instemming of in snikken van aandoening. Na monseig neur van Thiel sprak ook pastoor Absenger in het Poolsch de aanwezigen toe, bracht een groet van de zusterkerk in Zwitserland over, wenschte hen geluk met de heroverde „vrijheid der kinderen Gods" en bad hun blijvenden geloofsmoed toe." De roode pet. In dc zitting vau het tweede Kantonge recht te Rotterdam stond terecht „de man aict de roode pet" ter zake het veroorza ken van een volksoploop en zich niet terstond op order der politie verwijderen. De ambtenaar van het O. M. noemde het instituut van de roode pet iets wat men kan vergelijken met het nagelen aan den schandpaal, wat in de middeleeuwen plaats vond. Het middel dient dan ook alleen om een volksoploop te doen ontstaan. In dit eerste geval zal het U. M. requireeren f 15 of 5 dagen, ln de hoop dat de patroon, die beklaagde aan het gevaar heeft bloot gesteld, nu ook voor hem de boete zal betalen. Mochten er meer zulke zaken aanhangig gemaakt worden, dan zal steeds principale hechtenis worden gevraagd. Uitspraak over 14 dagen. Het Bestuur der afdeeling Amersfoort van hei Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantiekolonies zal trach ten tegen half Januari een muzikale soiree te houden ten bate van de kas dor afdeeling. Bij te Harderwijk gehouden aanbe steding voor de levering van brood ten behoeve van do troeDeu in 1911 aldaar in garnizoen, is ingeschreven o.a. door de Auiersf. stoom-, meel- en beschuitfabriek, dir. W. II. Meursiog, 5.7 cent per ration en H. Koning 5.95 cent per ration. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren weid gedurende de maand October 1910 ingelegd f38953.66, terugbetaald f 43186.73'/,. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boeltje draagt het nummer 15782. We herinneren er aan, dat morgen avond in de Zwaan de eerste cursusver gadering wordt gehouden voor de afd. van den Boud en de Yereeniging voor Yrouwen- kiesrecht. Zoo we reeds in ons nummer van 24 October meedeelden, zal Mr. M. W. H. Werker uit Utrecht in deze cursus vergaderingen spreken over „Onzejpolitieke partijen Ook voor belangstellende niet- leden is de cursus tegen een gering entree toegankelijk. MetSt. ct. No. 257 'zijn verzonden de statuten der Roomsch Katholieke Militairen Yereeniging, onder patronaat van St. Geor- gius, te Amersfoort. Vliegen te Soksterberg uitgesteld. AUob wijet er op, dat de a. s. vliegde- monstraties in de vliegkampen van Yerwey cn Lugard, zoowel te Soesterberg'als Ede, een nationaal karakter zullen dragen. Aanbiedingen van Fransche aviatours moesten van de hand gewezen worden. Zoowel van Kiiller als Koolhoven zijn enthousiaste brieven ontvangen, waarin zij melden, dat zij bij deze nationale vliegde- monstraties in geen geval wonschen te ontbreken. Doordat Wijnmalen Vrijdag te Parijs moet zijn, om daar zijn rechten voor de Commission aviatique van de Aéroclub te verdedigen, zijn de vliegdemonstrabes iets later gesteld. Het definitieve programma luidt thans als volgt: Woensdag 9 Nov.: vliegen toEde; Don derdag 10 Nov idem; Vrijdag 11 Nov.: vliegen te Ede en Soesterberg, overland- vluchtZaterdag 12 Nov.: idem; Zondag 13 Nov.: vliegen te Soesterberg; Maandag 14 Nov.: idem. Of er 15, 16 en 17 November gevlogen zal worden is nog niet bekend. Vrijdag IS, Zaterdag 19, Zondag 20 en Maandag 21 November wordt te Soesterberg gevlogen. Op het bureau van politie zijn ge deponeerd een broche en een rozenkrans. AGENDA. 4 Nov. Uitvoering Amersf. Muzlekver. in Amicitia. 4—11—18—25 Nov. Cursus voor Vrouwen kiesrecht in de Zwaan. 9 Nov. Concert in Amicit*. lONov. Lezing Dr. Toxopeüs voor den Ned. Prot. bond. 10 Nov. Openb. verg. Ned. Ver. tot atsch. van St. Dranken. 21 Nov. Uitvoering U. O. T. in Amicitia. 13 Dec. Toonkuns., Amicitia. 16 Dec. Liederenavond van Julia Culp. Mijnheer de Redacteur beleefd verzoek ik plaatsing van dit stukje in Uw courant, Geachte Stadgenooten. Velen uwer zal het onbekend ziju, dat hier ter stede eeue afd. is opgericht van de „Vereen, toe bevord. der Gezondheid in de Grafische v a k k e n", welks Hoofdbestuur zetelt te Amsterdam en welke zich ten doel stelt tuberculose typografen (aangesloten by den A. N. Typ. B.) in de gelegenheid te stellen gratis verpleegd te worden in een of ander sanatorium. Doch om hiertoe te geraken is er natuurlijk veel geld noodig, en om hierin eenigszips te kunnen voorzien richt hot Bestuur onzer afdeeling zich tot U, met net vriendelijk verzoek haar te willen steunen, door n.l. alle afval als: oud papier, zilverpapier, tin, lood (capsules van flesschen enz.) aan haar te willen afstaan of te zen den aan onderstaande adressen, H. v. d. Hengel, Utrechtscheweg en A. H. de Metter, Stellingwerfstraat, die gaarne genegen zijn bet aan huis te komen halen. Alle gaven, boe klein ook, zullen dank baar door ons worden aanvaard. Met dank voor de opname. S. MULDER, Utr. weg 18. Andere bladen worden verzocht dit stukje over te nemen. Een van de dertien. Een der dertien liefhebbers naar den vacanten Ge meenteraadszetel te Sittard introduceert zich als volgt bij de kiezers „Aan heeren kiezers van den Gemeente raad. „Met 13 zijn wij nu aan den Candidaten- disch gezeten. Misschieu zullen nog ver scheidene mijner collega's met in aanmer king willen komen, omdat het getal 13 aan tafel bepaald gevaarlijk is. Helmus iB echter niet bijgeloovig en blijft stevig zitten. „Ik heb als oud-artillerist menige charge in het kamp van Rijeu meegemaakt, zonder uit het zadel te valleti, welnu ik wil ook eens m het kamp vau de hoogere politiek meerijden. „Gegeven te Ophovon, den 28 Oot. 1910. WILH. TUMMERS. „Mijn program in pronunoiamento-vorm zal U spoedig bereiken". Tot zoover „de Tjjd". De man heeft werkelijk zijn bedreiging volvoerd; hij heeft tot do kiezers het volgende „manifest" gericht, dat hier on gewijzigd volgt: Die voor is, die voor ma al tl Onder dit motto wil ik als eerste can- didaat voor den gemeenteraad met de H.H. Kiezers kennis maken, en m\jn program ontwikelen. Dat ik als Katholiek optreed, heeft men genoeg gedurende de huidige Missie gezien. Verder zal ik den geld buidel met alle kracht helpen toehouden, opdat hy niet zoo dikwijls leeggeschudt wordt. Ook moot het ophouden met dit werpen met die honderd duizend leeniDgen. De epaarzaamheid is immers een Oud- Hollandscho deugd. Het stedeken kraukt nu al van alle kan ten onder de schulden. Tot nu toe kan hier geen Raadsvergadering plaats hebben, of de een of ander ambtenaar vraagt ver hooging, ook hieraan moet een einde komen. H. Kiezers ik heb geen vijftig gulden noodig om mgn uniform te onderhouden. Als oud veldartillerist wjjs ik met trots naar mjjn vroegere uniform, waarmede ik voor het front van Willem III, het Wil helmus van Nassouwe oude en nieuwe toonzetting gezongen heb. Desnoods trek ik ze nog aan. Ook de gerechtigheid draag ik een warm hart toe. Ik houd niet er van, dat de geblinddoekte Themis, even het doekje opligt, om onder scheid te makeD tusschen vriend en vijand. Tien gulden wegen immer zwaarder dan één, dit iB een physieke waarheid, en een buldog weegt toch zwaaider dan een schoothondje. Dan staan de schalen der gerechtigheid niet gelgk, en zulke geblind doekte maagd depd beter heide-plaggen te gaan Bteken, als recht te spreken. Dit heeft m(j nog onze kolonel geleerd, deze zeide Bteeds: Gelijke monniken, gel(jk kappen. Als oud-bewoner van den Steenweg, kan ook ik niet nalaten in de bres te springen voor de inwoners der voorstad, het trottoir- geld moet terugbetaald worden waar ieder een van profiteert, moet ook door iedereen betaald worden. Welaan Kiezers, ik roep u met Julius Caesar toe: „Alea jacta eet." De teerling iB geworpen, en ik trek over de Sittardschen Rubican, de Kentelbeek op het stadhuis los, de wiud komt immers van Lissabon! H. Kieze 8 denkt, dat Helmus aan uwe spits staat, by is de Vir fortis van het Evangelie, en weet dat ik bjj het zien van het plegen van onrecht, ik steeds met Z, Heiligheid zal uitroepen: „Non possumus!" W. TUMMERS. Op zoek mar eeo zonder ling. Maandag en gisteren vertoefden te Dioxperlo de oom van den sedert 18 Juni vermisten student Ernst Josephson uit Barmen, in gezelschap vau twee politie honden, en drie politiebeambten uit Ensche de, teneinde een speurtocht to houden naar den vermiste, die in de bosschen bij Dinxperlo meerdere malen was gezien. Van 's avonds 8 tot één uur 's nachts en van 's morgens 8 tot 's middags 3 uur werd in de verschillende bosschen gezocht, waarbij de burgemeester van Dinxperlo tegenwoordig was. Doordien het erg regende kon men met de honden weinig uitrichten. In elk geval heeft men verschillende sporen van den vermiste ontdekt en weid zjjn portret door personen die hem gezien har den, herkend.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2