IN BOEDEL WEERBERICHT. Thermometerstand Advertentie n. Joh. F. Götte voor Rok- en Hemden. Overhemden E. J. Ruitenberg. Venduhuis a.h. Havik De Groot Kuyters publiek verkoopen: MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 5 November 1910. Hoogste barometerstand 7G5.0 m.M. to Horta laag6to 734.9 te Riga. Verwachting tot den avond van 6 No vember 1910. Zwakke tot matige Zuidelijke tot westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Veranderlijke bewolking, mogelijk regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand le AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 749 m.M. Vorige stand te 12 uur 647 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 48 Laagste hedennachtF. 34 Hedenmiddag 12 uur F. 47 Engeland. Er worden van Florence eigen aardige verhalen verteld uit haar jeugd, waaruit reeds haar liefdadigheidsziu sprak. Later waB het haar grootste geuot om voor haar moeder de verkwikkingen te brengen aan de armen, die haar moeder klaar maakte. Toen ze op den leeftijd kwam, dat haar opvoeding met ernst moest begin nen, brachten ze den winter bij Londen door en don zomer in Devonshire. In Londen leerde ze den diplomaat Herbert kennen, die ze behulpzaam was bij zijn liefdadigheidswerken. Ook maakte ze kennis met Elisabeth Fray, die haar werk er van maakte de gevangenen te bezoeken om ze troost en opbeuring te brengeu. Aan dit werk deed ook Florence mee, hoewel het haar ernstig werd afgeraden. Zij zette echter door en bezocht verschillende ge vangenissen, ook m ons land o.a. die te Woerden. Nadat ze in de inrichting van pastor Friedner tot diacones was gevormd, zette ze haar werk in Londen voort, toen de Krimoorlog uitbrak. De (ziekenverpleging was toen in Londen in alles behalve goede handen. Wat Charles Dickens daarvan meedeelt iu zijn weriteu is nog eer te weinig sterk dan te sterk. Uit een verslag van Lord Russell zag Florence, dat ook de toestanden van de hospitalen is het Oosten veel te weuschen overlieten en aan den oproep om daarheen te trekken om daarin verbetering te bren gen, voldeed Florence aanstonds. Spoedig had ze een staf gevormd, hoofdzakelijk van Iersche nonnen. Veel werd over die plannen gesproken, men kon aan het nut der beweging niet gelooven. Ondanks dat gingen de dames toch naar het Oosten. Zij gingen in een zonderling toilet, een linnen japon en een wollen sjaal met een bandelier waarop stond ökoetari-hospitaal. In het Oosten aangekomen, troffen de verpleegsters de treurigste toestanden. Het eerste cadeau, dat Florence aan haar patiënten gaf was een schoon hemd. Daarna trachtte zij zooveel mogelijk verplegingsartikelen te krijgen, maar door de heerschende verwarring, was daaraan haast niet te komen. En kort na haar aankomst kwamen de zieken en gewonden by honderden aan. Daarom schreef z(j om hulp naar Engeland. Een oproep in de Times bracht geld op, dat door een persoon naar Konstanunopel werd gebracht. Op zijn navraag hoorde hij, dat er van alles overvloed was en dat hij zijn geld goed kou besteden door het bouwen van een Anglikaansche kerk. Hij wantrouwde echter dit en trok zelf naar Skoetari, waar Florence hem deed zien, dat er aan alles gebrek was. Spoedig zoigdc hij voor het noodige eu trok toon weer naar Engeland om weer geld bijeen te zien krijgen. Kort daarop brak de cholera opidemie, uit, die ontzettend veel slachtoffers maakte. Flo rence werkto ijverig aan de verbetering van het hospitaal door uitstekende hygiëni sche maatregelen in te voeren, waarna zo naar het oorlogstooneel trok, waar ze met vreugde werd ontvangen. Wat menschtlijke macht aan de gewonden kou doen, werd aan hen gedaan, sinds Florence mot haar helpsters was aangekomen. Spr. schetst dan de groote moeilijkheden, waarmee zij ie kampen hadden, die zij echter wisteu te overwinnen. Do liospitalenliet zij inrich ten naar het voorbeeld van Skoetari. Te midden van haar werk werd ze aangetast door typhus, waarvan zij, hoewel haai toestaod zeer ernstig was, genas. Toen ze weer kon reizen ging ze naar Skoetari waar zo geheel herstelde. Nauwelijks genoegzaam hersteld ging ze naar het oorlogsveld terug. Kort daarop viel Sebastopol en kwam er een einde aan den oorlog. Men ried haar aan naar Euge- laud terug le keeren, maar ze bleef nog grruimen tijd haar werk voorzetten in het Oosten. Daarna ging zo over Parijs naar Enge- laud terug Tot rust gekomen bleek het, dat ze uit haar ziekte een kwaal had over gehouden, zoodat ze niet meer haar werk kpn opnemen. Toch zat ze nir t stil. Men bracht een kapitaal bijeen om haar een huldeblijk te bieden, maarzij nam er slechts genoegen mede, als het geld besteed werd voor een leerschool voor verpleegsters, hetgeen ook geschicddo. In haar later leven werkte Florence voornamelijk aan de wijkverpleging en stichtte zij vacantiekolonies voor verpleeg sters. De laatste jaren van haar leven bracht zij voortdurend op haar bed door, maar nog immer interesseerde zij zich voor hot verplegingswerk. Nadat Mevr. Feis, mej. Biruie dank had gezegd, werd de vergadering, aangezien Mr, Werker nog niet was gearriveerd, te half tien gesloten. Morgen krijgt Quick I het op Birk- lioveu weer haid te verantwoorden Z. A. C. komt op bezoek. Als de Quick voor hoede niet beter combineert en schiet als vorige Zondag zullen de puntjes wel mee naar Zwolle genomen worden. Aan de verdediging van Quick zal het echter niet liggen, die stelt ons zelden teleur. Quick H heeft haar zwaarste wedstrijd te spelen u.l. in Utrecht tegen S. F. C. De concert-directie Stoker en Red- diugius hoopt in Amicitia een drietal kunst avonden te geven, waarvan de directie is opgedragen aan Valkhoff's boek- eu muziek handel. De concerten zijn als volgt bepaald December, Mevr. Vogel-van Vladerackcn sopraan, Niel Vogel, viool en Anton H. Tierie, piano; Jauuari, Percy Grainger, piano; Februari, Aldo Antouietti, viool. Liefdadigheid. De intrede van het koude jaargetijde, dat zich deze week met storm en regen heeft aangemeld, maakt het noodig dar do wiaterklêeren worden voor den dag gehaaid en de bruikbaarheid ervan beoordeeld wordt Hoe gelukkig als men een goedgevulde kleerkast heeft en men zich geen zorgen behoeft te maken, hoe zich tegen de koude te wapenen. Hoe ongelukkig als men weinig of niets meer heeft en geen geld, om warme winter- klceren te koopen. En er zijn toch zoovelen, die in de laatste omstandigheden verkeeren, zoovelen die zich niet kunnen beschutten tegen den kouden regen of guren wind, omdat ze niets anders hebben dan wat soms hopeloos versleten goed. Wat zouden deze allen heerlijk geholpen zijn met wat afgedankte klêoren, die om modeverandering of slijtage opgeruimd worden door hen wier kleerkast meer voor raad opleveit. Zij zonden een stap verder geleid zijn op den weg naar tevredenheid; want kan men daaraan denken als men bibbert van koude of verkleumt door regen of sneeuw Doch het geven aan hen, die het ver dienen is een moeilijke zaak. Er valt helaas te constateeren dat van veler wel dadigheid schandelijk misbruik wordt ge maakt; dat door leiden die in hooge mate het medelijden weten op te wekken, de weggeschonken kléeren worden verkocht voor drank en snoeperij. Het is zoo verkeerd zonder grondig onderzoek steun te verleenen, omdat men dan veeleer de ondeugd bevordert en anderen op denzelfden weg van leugen en bedrog brengt. Want het kwade plant zich voort, indien het niet krachtig gestuit wordt, als do kringen om een in 't water geworpen steen. Omdat het zoo weiuig bekend schijnt, kan het zijn nut hebben nogmaals te her inneren aan het kleedingfonds van Lief dadigheid, ten doel hebbende klêeren to verschaffen aan hen die ze werkelijk be hoeven en die tevens verdienen geholpen te worden. De departementshoofden der Vereeniging Liefdadigheid die zich van de noodzakelijk heid der hulp persoonlijk overtuigen, zijn hun winterwerk reeds aangevangen en zondeu al verscheiden aanvragen by hot fonds iu. Om daaraan den geheelen winter door te kunnen voldoen is heel wat noodig en de voorraad van kleêren en ondergoed eischt geregelde aanvulling. Mogen zij die daartoe in staat zijn, een en ander willen afzonderen voor het fonds, zij kunnen zeker zijn dat het op goede wijze besteed wordt en dat zij tot do dankbaarheid van een medemensch hebben medegewerkt. Door mevr. Fortuyu-Droogleevcr, Paulus Buyslaan 12, worden gaarne dagelijks behalve op Zon- en feestdagen voor Lief dadigheid bestemde goederen in ontvangst genomen. Vliegen te Ede en Soesterberu. De heer J. F. Vcrwey deelde ons om trent de a.s. vliegdemonstratics op zijn vliegkampen te Ede en Soesterberg nog de volgende bijzonder! eden mede: Er ziju uitgebreide maatregelen genomen, om te voorkomen, dat het publiek tover- geefsche reizen zou behoeven te maken. De verschillende heeren, belast met de leiding, onder aanvoering van Mr. H. A. G. Venetna, ziju er in geslaagd, een inlichtingsdienst te organiseeren, die wer kelijk goed in orde is, Bij hei aanbreken van den dag zullen genoemde heeren reeds op de twee vlieg kampen aanwezig zijn, om zich daar in verbinding te stellen met deskundigen, die dan gezamenlijk zullen overleggen of er dien dag gevlogen zal kunnen worden. Om 8 uur stelt de heer Yerwey, die te Zeist woont, zich persoonlijk iu verbinding met het Metereologisch Instituut te De Bildt, waarmee ook reeds den vorigen avond overleg is gepleegd. Nadat het weerbericht ook uit de kampen is binnengekomen, wordt onmiddellijk een beslissing genomen. Nu zijn er op pl.m. 1500 posten over het geheele land verdeeld meest openbare gelegenheden (stations, koffie huizen, krantenbureaus, garages, verschil lende winkels in hoofdstraten) aankondigin gen in schelle kleuion, dus zeer in 't oog loopend, geplaatst, waarop vermeld waar en wanneer gevlogen wordt. Is er nu vanwege het slechte weer besloten, dat er op een dag niet gevlogen wordt, dan zullen 's ochteud reeds voor 10 uur alle posten daarvan bericht hebben gekregen en worden de vlieg-aankondigingen ingehaald. Op tallooze plaatsen iu de gemeente van inwoning of aan het station zal men zich kunnen overtuigen of eu waar en of er niet gevlogen wordt. Van uit de hoofdsteden worden de kleinere plaatsen in elke pro vincie weer gewiarschuwd, waarvoor met de meeste nauwkeurigheid wordt zorgge dragen. Zooals men weet zullen definitief aan de vliegdemonstraties, die Woensdag a.s., 9 November te Ede beginnen, deelnemen: ITenri Wijnmalen (Farman tweedekker), H. Kiiller (Antoinette ééndekker) eu F. Koolhoven (Heuriot ééndekker Het schouwspel dezer eerste nationale luchtspoit-betooging iu Nederland belooft schitterend te zullen wordeu. Op het pro gramma staan; hoogtevluchteu, duurvluch- ten, snelheiJsvluchten, twee of drie over- landvluchten en het demonstreeron van de zoo veel besproken „vol plaué". Wij verueineu, dat wanneer de toevloed van toeschouwers dusdanig zal zijn, dat de ondernemers tenminste eenige finan- cieele medewerking van de zijde van het publick moge hebben, Wijnmalen c.s. eenige verrassende vluchten hebben toegezegd, waardoor niemand de tocht naar Ede of Soesterberg zal betreuren. Kiiller heeft nog onlangs getoond, dat elke weersgesteldheid te durven vliegen. Zoo zijn er hier een drietal stoutmoedige en zeer ervaren vliegers vcreenigd. Deze 14-daagschc vlieg meetings (die vanwege het weer iets langer gesteld zijn dan aanvankelijk gedacht was), beloven het sportevenement van dezen herfst te zullen worden. Getracht zal worden, zoo vroeg mogelijk reeds te vliegen, Waarschijnlijk tusschen 2 en 4 uur. Het Farman-toestel van Wijnmalen is Donderdag te Ede aangenomen. Als eigen aardigheid dient vermeld, dat de onorme kist, waarin de machine met onderdeelen gepakt was, niet minder dan 2460 Kg. woog. Op beide vliegkampen is acetyleenver- lichting aangebracht. Op do villa Sleeswykheuvel, te Soest, is een geneeskundige dienst en hospitaal ingericht, waar als dokters zullen fungeeren de artsen dr. Schoonderbeek, uit Soest, en dr. Borneman, uit Scheveningen. Alles wordt in de puntjes gereed ge maakt, zooals men trouwens van de firma Verwey en Lugard, die flink aanpakken gewend is, verwachten kan. Waarschijnlijk zal, behalve de luxe- automobielomnibus-dienst tusschen de sta tions en de vliegkampen, nog een andere automobieldien8t geopend worden, die tegen lagere tarieven bezoekers naar de kampen brengen zal. Daarvoor zullen de groote automobielen, die 's zomers tnsschen het hotel De Piasmolen en Nytnegen loopen, dienst doen. AGENDA. 9 Nov. Concert in Amicita. lONov. Lezing Dr. Toxopeiis voor den Ned. Prot. bond. 10 Nov. Opeub. verg. Ned. Ver. tot alsch. van St. Dranken. 111825 Nov. Cursus voor Vrouwen kiesrecht in de Zwaan. 21 Nov. Uitvoering U. O. T. in Amicitia. 13 Dec. Toonkunst, Amicitia. 16 Dec. Liederenavond van Julia Culp. ES® Heeren Mode- Magazijn Hemdenmaker Ontvangen Nieuwste dessins Specialiteit in naar maat. TIMMERMAN en MAKELAAR Weversingel 11. De Deurwaarders zullen op Dinsdag 8 November 19IO 's morgens half ÏO ure in hun Venduhuis a. h. Havik te Amersfoort Een netten waarbij: ameublementen, mahoniesecre- taire, kasten, tafels, stoelen, spiegels, schilderijen, platen en plaatwerken, ledikanten, springveeren-, kapok- en staaldraadmatrassen, gordijnen, kleeden, zeil en loopers, vul- en andere kachels, brandkast, een partij Nikkelwerk, een partij nieuwe wintermantels, rij wielen, glas- en aardewerk, hittekar, enz. enz. Kijkdagen: Particulier Zondag 6 No vember 1910 van 113 uur tegen betaling van f 0.10 aan den concierge. Publiek Maandag 7 November 1910 van 9 - 4 uur,

De Eemlander | 1910 | | pagina 2