WEERBERICHT. Thermometerstand Uit de Pers KUNST EN WETENSCHAPPEN. STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KON NEL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt vooral 10.50 uur. De Bilt, 14 November. 1910. Hoogste barometerstand 770.2 m.M. to Horta laagste 730.7 te Shields. Verwachting tot den avond van 15 No vember 1910. Stormachtige tot krachtige Zuidwestelijke tot Westelijke wind. Gesteldheid van do lucht: Meest zwaar bewolkt, regenbuien. Temperatuur: Kouder. Barometerstand te AMERSFOORT, 742 m.M. Vorige stand te 12 uur 757 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 46 Laagste hedennachtF. 40 Hedenmiddag 12 uur F. 50 asudoer, als ik het lezen wil, neem ik het uit een boekhandelaarsbibliotheck. Dit heb .ik gedaan, en ik heb het mijn vrouw laten lezen, en van haar gehoord, dat het een mooi boek was. Sinds heb ik aan niets meer gedacht en wist ik niet wat ik hoorde, toen de ontslagaanvrage van den vice ad miraal bekend werd en ik vernam, dat ik er indirect de oorzaak van was". „Uit het voorgaande blijkt duidelijk, aldus besluit de minister zooals reeds door hem werd vet ondersteld, toen het htervoren genoemde schrijven tot den vice-admiraal gericht werd dat die vlagofficier omtrent de bedoelingen van ds. Warners een on juiste meening was toegedaan. Te betreuren is het dan ook, dat do vice-admiraal door geen'uitvoering te geven aan de hem verstrekte opdracht, oorzaak is geweest, dat het misverstand niet is uit den weg geri-:mu." De fortificatie van Vlissinqen. De Belgische „ludopendance" bespreekt de Nederlaodsche kustverdedigingen zegt: Een fort te Vlissingen kan in geen enkel opzicht belangrijke diensten bewijzen voor de verdediging van Nederland. Men houde wel in bet oog, dat de mo gelijkheid voor Engeland om ons over de Schelde te hulp te komen, voor het geval dat het Belgische grondgebied bezet wordt den besten waarborg biedt voor onze onafhan kelijkheid; indion Engeland dat niet meer kan, zal België overgeleverd zijn aan de gonade van een nabuur, die ons land wil binnentrekken om zijn tegenstander aan te vallen. Nederland aldus de „Independance" heeft niet het recht dezen waarborg voor onze onafhankelijkheid denkbeeldig te maken door de Schelde voor onze vrien- deu te sluiten. Huwen vak Onderofficieren. Op een request van het hoofdbestuur van de Onderofficiers-Yereeniging „Ons Belang", welk verzoekschrift de strekking heeft, te verlangen, dat het bepaalde in het nieuw vastgestelde voorschrift omtrent het huwen van onderofficieren, in dien zin worde aangevuld, dat het vooruitzicht op het recht tot het aangaan van een huwe lijk volgens de in bedoeld voorschrift vast gestelde bepalingen alsnog verzekerd wordt aan alle thans in dienst zijnde onderoffi cieren, die, volgens de tot dusver gegol den hebbende bepalingen, aanspraak op de vergunning tot het aaDgaan van een huwelijk hadden, zoodia zij zes jaren als onderofficieren zouden hebben gediend is afwijzend beschikt. De Minister vav Oorlcg. Uit een schrijven van een oud-officier in De Standaard: „Onder een vrijzinnig ministerie had d'c vechtende officiet (kolonel v. d. Capellen) eens tot inspecteur van het wapen moeten benoemd zijn! „Wat zou mr. Heemskerk de heeren hebben gegeeseld; wat zou ds. Talma in volksvergaderingen tegen zulk vergeten van deeën levondo in de overgroote meerderheid vuu ons volk hebben getornd; wat zou de lieer De Waal Malefijt diep bedroefd zijn geweest, omdat de Christelijke beginselen toch nog zoo weinig door werken! „Maar nu? Nu gaan ze, uiet den Minister van Oorlog, eeu pluim steken op den hoed van oen officier, die in plaats van een pluim oen douw verdiende. „Meneer do Redacteur, zouden nu werkelijk de Christelijke begiuselen zoek raken zoo gauw er saoeis kletteren of sporen rinkelen? „Zoo niet, dan is het beter om, zooals ds. Sikkel eens zei, den woestijn weer in te gaan, dan op die manier meerderheid te zijn, „Weten die Ministers niet, dat het keizers volk eerder 40 millioen voor de kustverdediging wil geven dan zoo in zijn innige overtuigingen te worden miskend?" De redactie van het Antirev. hoofdorgaan neemt het schrijven zonder eenige kant- teekening op. De Papendreciitsche Strafzaak. Het „Hdbl." vestigt de aandacht op deze veel besproken zaak. Het blad wijst er in de eerste plaats op dat thans door den Arnhemschen rechter niet alleen meer be schuldigden maar ook eenige dozijnen Nederlandsche burgers, getuigen, die in het belang van de goede rechtspraak waren opgekomen, in handen van een drietal krankzinnigendokters zijn gesteld. En een auuzienlijk aantal van die getuigen zijn door die krankzinnigen-artsen na een onderzoek geestelijk minderwaardig bevon den b.v. lijdende aan „imbecilitas" of aan waanzin. Het blad zegt daarvan: „Reeds het feit zelf is merkwaardig, doch van zeer groot belang is ook, hoe de rechter staat tegenover deze „deskun dige" minderwaardig verklanugen. Indien do rechter daar een groote waarde aan blijkt te hechten beteekent dit zeer veel voor allen, die vrienden en familieleden hebben, wier iutellectueele ontwikkeling of moreelc zelfbeheersching beneden het gemid delde zijn en die zij, mochten deze ooit als getuigen worden opgeroepen, zeer on gaarne publiekelijk door deskundigen ge- classeerd zouden zien onder de geestelijk minderwaardigen.! Voor groote betoekenis is het gebeurde verder voor de ontwikkeling van onze rechtspleging. Immers in crimineele zaken komen getuigen, uit een intellectueel en moreel zeer laag staand milieu, haast dagelijks voor. Zeer, zeer vaak vaak zijn die getuigen, getuigen h charge men behoeft niet te vragen tot welke gevolgen dit alles thans leiden kan en hoe dergelijke verklaring van deskundigen bij vele getui gen a charge door den verdediger gevraagd zullen worden. Thans ging het om getuigen a décharge. En wij willen op nog een print wijzen, dat de behandeling van deze zaak zoo merkwaardig maakt. Alles staat hier op zijn kop. Het Openbaar Ministerie, anders gewoonlijk de scherpe tegenstander van den psychologischen deskundige, die den beklaagde aan den straffenden arm der gerechtigheid wil ontrukken, stond hier naast de psychologen, die een half dozijn argelooze getuigen voor altijd het meik- teeken van imbecilitoit of waanzin op het voorhoofd willen drukkeD. Een treffende eensgezindheid heerschte er tusschen den advocaat generaal, de raadsheeren, en de drie krankzinnigen artsen. Het kwam voor dat wanneer.de verdediger, alleen tegenover die eensgezinde tegenstanders staande, een vraag deed aan een der deskundigen, die deze niet snel ten nadeele van den beklaagde beantwoordde, twee, drie raadsheeren haast tegelijkertijd het antwoord gaven ééns kwam zelfs de getuige na geruimen tijd met de opmerking, dat hg meende dat hij aan het woord was. Het blad vermeldt daarna eenige voorbeelden van de prikkel baarheid der gemoederen. Tolstoï. Het wordt bevestigd, dat Tolstoï zijn landgoed Jassuaja Poljana verlaten heeft en naar een nog onbekende plaats is ver trokken. In een achtergelaten brief schrijft hij, dat de omstandigheden waarin hij leefde, in tegenspraak waren met de door hem ver kondigde denkbeelden. De dichter ia voor het laatst op 10 November in gezelschap van zijn geneesheer gezien. Volgens te Moskou ontvangen berichten beviudt Tolstoï zich in het vrouwenklooster te SchamerdiDsky in het gouvoruement Kaluga. Een Komeet. Prof. Nyland schrijft aau het U. D.: Den 9en November werd door Cerulli in het sterrenbeeld Stier oen tamelijk zwakke komeet ontdekt, die zich langzaam naar het Zuiden beweegt, en welker plaatB op de sterrenwacht alhier Vrijdagavond te 9 uur bepaald werd op a 'Sa 38m.5, d 8° 12. De komeet vertoonde in den kijker van 26 cm. opening een laDg Werpige komma, omstreeks 1'.5 lang en welker Zuidoostelijk uiteinde tot een wazi- gen kern was verdicht. In den zoeker van 7 cm. opening was zij, Dadat de maan was ondergegaan, zeer duidelijk zichtbaar, zoodat hare holdorheid op ongeveer 10m.8 kan geschat worden. Het gebeurt maar zelden, dat een komeet zooals deze, nagenoeg in oppositie met de zon 6taat, en dus omstreeks mindèrnacht in het Zuiden staat. Waarschijnlijk zal al spoedig bekend worden, of de baan wellicht merkwaardige afwijkingen van het gewone type der kometenbanen vertoont. Bij K. B. is benoemd tot lid van den voogdijraad te Utrecht mevr F. Steon- berglio geb. Engeringh, aldaar. Bij Kon. besluit van 11 dezer zijn be noemd bij het 5de regiment infanterie tot militie tweede luitenants, de vaaudrigs H. van der Veen en E. A. B. Lechner, beiden van het korps. Op het terrein aan de Koninginnelaan speelde gisterenmiddag 't Vijfde tegen Quick uit Kampen. Voor rust wisten onze stad gerooten met 20 de leiding te nomen, terwijl daarna zij nog eenmaal het vijan delijk doel wisten te vinden Quick maakte geen enkel punt, zoodat 't Vijfde met 30 de overwinning behaalde. De korfbalwedst' ijd gisterenmiddag op het te-rein aan de Oldenbu-neveldlaan ge houden tusschen A.V.O.G. en D.V.D. II, werd door onze stadgenooteu met 50 gewonnen. De volksavond van het Nut gisteren avond in Amicitia gegeven, had niet zoo veel publiek getrokken als anders. De zaal was nog niet voor de helft bezet. De voordrachten van den heer Nieboer in Betuwsch dialect en de muziek der dames Stoétzer vielen zeer in den smaak en ver- schriften den aanwezigen een geuotvollen avond. De wedstrijd Quick IYelox eindigde met een gelijk spel. Iedere partij maakte een doelpunt door eeu strafschop. Quick's 'voorhoede speelde weer vrjj goed samen, nu nog ec-n beter schot, vooruitgang was ook hierin te bespeuren. De Bruiju schoot eenige malen rakelings langs. Een vol gende keer tusschen de latten dan zijn we er. De scheidsrechter was zeer onvol doende. Quick verloor met 42 vaD B.V.C. H De fout lag hier bij de achterhoede, die geheel uit vorm was. Quick prostesteerde echter volgens het laten medespelen van een speler uit B.V.C. I. Tevens werd ongeldigheid verzocht omdat de scheids rechter, allerlei belachelijke beslissingen gaf. Veel publiek was er Zaterdagavond niet naar Amicitia gekomen om het blijspel „Hotel de Poes" te zien. Of de afwezigen ditmaal echter wel zoo heel ongolijk hadden, meenen we te mogen betwijfelen. Zoo'n stuk mag in Amsterdam met veel succes gaan, waar de menschen veelal in een andere stemming ter schouwburg trekken, voor ons Amersfoorters, die kalm opgaan om te gcuieteu, was het stuk juist niet erg genietbaar. Behoudens een enkele lachbui bleven de lachspieren bij het overigens nog al dolle stuk ook dan vrijwel in rust. H. V. C. I is gisterenmiddag op eigen terrein met 32 geklopt door D. G. S. uit Deventer. Voor rust was H. V. C. in de meerderheid en wist dan ook met 20 te leiden. Maar daarna was het by onze stadgenooten slapjes. De Deven- tenaren wisten driemaal te doelpunten, terwijl de H. V C 'ers geen enkel kansje meer wisten te benutten. Een zeer ernstig ongeluk uit onvoor zichtigheid had gieterenavond aau het buurtstation te Utrecht plaats kunnen heb ben. Een man en een vrouw met een meisje van ongeveer 13 jaar waren gezeten in den lokaaltrein van 6.50 naar Amersfoort, toen de man, op een vraag daaromtrent, bemerkte dat zij in den verkeerden trein zaten. Gevolgd door vrouw en kind wilde lig toen den reeds vertrekenden trein verlaten, ofschoon een passagier hem nariep aan de Bilt over te stappen en het drietal nog poogde te achterhalen. Gegeven de on bekendheid om van rijdende spoorwagens te springen was het gevolg te voorzien. De man werd over hel perron geworpen, de vrouw viel tusschen perron en treeplank en verdween gillende onder den op volgenden wagen, terwijl het meisje eenige meters werd voortgesleept. Intusschen stopte op een signaal van den conducteur de machinist en boven aller verwachting kon men de vrouw, schgnbaar ongedeerd, van achter het laatste rijtuig tegen den kant ophelpen. Hun onvoorzichtigheid had alle drie het leven kunnen kosten. Vliegen te Soesterberg. Niettegenstaande hot minder gunstigo weer, is er gisteren veel bezoek geweest in het vliegkamp te Soesterberg. In één uur tijds werden er niet minder dan 1000 kaartjes aan het station Amers foort verkocht naar Soesterberg. In 't geheel zijn ruim 1200 passagiers per spoor van hier daarheen vertrokken. En van de andere kanten kwam men ook per trein, auto of fiets. Kortom 't was zeer bezocht. Zooals we zeiden, het weer liet veel te wenschen. Koolhoven hielp Küller's motor repareeren, hetgeen vergeefsche moeite bleek te zijn. Kuiler bestelde telegrafisch een nieuwen motor te Parijs, die heden aankomt. Hoewel door den afwisselend sterken wind, die met stooten woei, vliegen levens gevaarlijk was maakte Wijnmalen van 3.053.14 en van 4.164.28, dus resp. 9 en 12 min., twee mooie vluchten en werd hij luide toegejuicht. AGENDA. 14 Nov. Nutsavond voor de leden. 1825 Nov. Cursus voor Vrouwenkiesrecht in de Zwaan. 21 Nov. Uitvoering U. O. T. in Amicitia. 13 Dec. Toonkunst, Amicitia. 16 Dec. Liederenavond van Julia Culp. Een drijvende tentoon, stolling. Een viertal jaren geleden dook in Frankrijk het plan op, dat trou wens toen niet verwezenlijkt is, om ter bevordering van den Franschen uitvoer handel een zoogenaamde „drijvende ten toonstelling" te organi8oeren. Ditplan heeft men thans weer opgevat. De eerste tocht zal nu vermoedelijk in het begin van 1911 op touw gezet worden; punt van vertrek zal dan Havre zjjn. Op do reis zal men Spanje, Portugal, Marokko, Italië, Triest, Antivari, Griekenland, Turkije, Egypte, Malta, Tunis en Algiers aandoen. Het zal dus een rondvaart in do Middellandsche Zee worden. Acht dagen zal de tocht duren. Vervolgens zullen Engeland, Hamburg, Danzig, Rusland, Stockholm, Kopenhagen, Christiana worden aaugedaan. Do derde reis zal er een rondom de wereld zijn. Havre is ook dan weer het uitgangspunt, de duur der reis zal dan ook ongeveer anderhalf jaar zijn. Een duur hapjej Een winkelier aan het Strooveer 11 te Rotterdam deed gisteren aangifte van de vermissing van een bankbiljet van f 100. Het vermoeden bestaat intusschen dat de hond het heeft opgegeten!

De Eemlander | 1910 | | pagina 2