DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 267. DINSDAG 15 NOVEMBER 1910. 7e JAARGANG Amerikaansche - Verkiezingszeden. BUITENLAND. BINNENLAND. DE LANDER. Hoofdredacteur U. H IJ KI) K S. Abonnementspri j s Per jaarf 4.—. Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEINE HtiU 6. Telef. Iuterc. 18». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor icderen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bjj abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlnndseh Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78] Amsterdam Ku de Amerikaansche verkiezingen pas weer achter den rug zijn, is het niet on aardig onze lezers eens te laten zien hoe het bij zulke gelegenheden toegaat. Het is bekend, dat de Amerikaansche verkiezingen uit twee bedrijven bestaan. .Bedrijven" is hier het woord, want zij herinneren al te zeer aan het tooueel. Eerst vergadert de partijdag, die de can- didaten stelt voor de verschillende betrek kingen. De kiezers benoemen de afgevaar digden naar dat congres. Maar zeer keurig zijn zij niet. Eenige jaren geleden gaf eeu Amerikaansch blad eene statistiek over de leden van een congres dat te Chicago was bijeengekomen. Chicago, om dit er bij te voe gen, is eene republikeinsche stad. Er waren 723 personen bijeen. Van dat aantal waren zeventien wegens moord en doodslag ver volgd en zeven veroordeeld. Zesendertig hadden wegens inbraak met de gevangenis kennis gemaakt en twee wegens zakken rollen. Negen waren houders van speel huizen en eenige malen veroordeeld. Ver der behoorden tot de afgevaardigden, waardige vertegenwoordigers der partij, 263 kroeghouders, 148 politici van beroep en onder de overigen bevonden zich nog velen, die men in fatsoenlijk gezelschap liever niet zou zien. Ditmaal vergaderden in den staat New York, waar eene gewichtige beslissing moest worden genomen, de republikeinen in Sara toga, de bekende badplaats eu dc democraten te Rochester dat in Amerika bekend staat als de duurste stad van het land. Men had in beide steden groote maatregelen genomen. Eenige dagen voor het congres, of de conveutie, gelijk het heet, komen de lieden die men als ambtenaren der partij kan aanmerken, om bet zoogenaamde hoofdkwartier in te richten. He-i volgen de angentcn der candidaten, die hun werk beginnen met tegenover elkander de ver diensten van hunne msnnen op te hemelen. Dat bij wijze van vooroefening waarschijn lijk. Eindelijk trekken de groote partij hoofden en de candidaten, wier portret in alle straten te zien is, de slad binnen. Men houdt optochten. Er is veel muziek, niet van de beste soort, maar dat komt er niet op aan. Do muziek speelt een marsch. Zoo als men weet behoort een behoorlijke marsch een trio te hebben. Het trio wordt hier gezongen. Men zingt: „Hoe staat het met Brown (of met Jones of met Roosevelt) Hij is een patente vent." Dan vraagt iemand: .Wie is een patente vent?" Fn het koor valt weer in: „Dat is Brown (of Jones of RooBevelt). In het hoofdkwartier wordt intusschen druk gewerkt. Men moet een partijprogram ineenzetten en dat kost te meer moeite omdat de partij dikwijls verdeeld is. En dan kan de conventie geopend worden. Zij begint, zonderling genoeg, met een gebed. Dan wordt de zaal van indringers gezuiverd, waarbij soms de politie te pas komt en vervolgens kiest men een voorloopigen president. Hij houdt eene lenge rede en laat den definitieveu president benoemen, die ook een lange rede houdt. De inhoud van die rede voeringen is, dat de partij, die hier vergadort de beste is in het genruik, zoodat alle brave Amerikanen haar ondersteunén moe ten. En daarop komen de verschillende candidaten aan de beurt, terwijl de president niets anders doet dan de vergadering tot eendracht en orde aanmanen. Als men het eens geworden is, zingt de gehcele ver gadering, begeleid door de muziek, die op de tribune heeft plaats genomen, het volks lied. Men maakt de lijst der candidaten op, die 8 November aan het volk zullen worden voorgesteld en door elk rechtgeaard partijman ondersteund. YSant wat men op de conventie tegen sommigen moge gesproken hebben, het geldt thans do eor der partij en hare overwinning. De strijd in de partij zelf is immers beslist. De candidaat mogo vele zonden op zijn geweten hebben, hij is de man der partij en men zou zelfs een neger kiezen, indien een neger kon candidaat gesteld worden Dan begint het tweede bedrijf. De par- tijgenooten vau de candidaten, de agenteu, die veel geld verdienen in deze dagen eu eene Amerikaansche verkiezing is eene kostbare historie verbreiden hunnen roem. Dp Amerikanen zijn over 't geheel goede redenaars en de candidaten zyn het altijd. De correspondent van de Köln Z g., geeft een staaltje van de wijze, waarop z(j zich aanbevelen, een staaltje tevens van Amerikaansche verkiezingszeden Des avonds als het duister begint te worden, verschijnt een meubelwagen op den hoek van de straat. Daaruit komen een tamboer on een trompetter te voorschijn en zij maken zooveel leven als zij kunnen. Eenige nieuwsgierigen dagen op. Er zijn enkele vrouwen ouder. Er is een mau, een arbeider in een kiel en men ziet ook eenige hooge hoeden. Dan gaat een man op den bok van het rijtuig staan en zegt dat hij zich de eer zal geveu het geachte publiek den candidaat voor den Senaat of voor do andere Kamer of voor eene of andere be- trekkiug voor te stellen. De candidaat zal uitgenoodigd worden een praatje te houden. Hij verschijnt en vertelt wat hij gedaan heeft en nog het plan heeft te doeu. Dan komt een caudidaat voor een ander ambt en houdt weer eene rede, waarin hij zich aanbeveelt. De derde candidaat moet nu komen, maar hij is er niet Dan vraagt men of niet een der aanwezigen iets zeg gen wil. Nu beklimt eeu der met een hoogeu hoed gekapte heeren den bok en spreekt, veel te goed voor een improvisatie, tot eindelyk de derde candidaat komt. Deze houdt een redevoering die deftiger is dan men tot nu toe heeft gehoord Het schijnt dat hij niet goed begrepen is door den arbeider in den blauwen kiel. Ook stelt deze hein eenige vragen, waarop de candidaat, thans minder deftig, antwoordt. De arbeider verklaart zich dan tevreden gesteld, en beweert dat deze candidaat, die zoo goed over het volk denkt, door al zijne staudgenooten moet worden gestemd. Dan verdwijnt dc meubelwagen. Haar op den hoek van een andere straat wordt hetzelfde spel opnieuw vertoond. De derde candidaat wordt gemist, maar de burger heer vult do pauze aan en de trouwe arbeider is er ook en laat zich opnieuw bekeeren. En dat gaat zoo de geheele stad door. Men doet zaken. De politiek is eene zaak evenals eene andere in Amerika en bij de zaken behoort de reclame. Frankrijk. Do Kamer behandelde een iuterpellatie van den afgevaardigde Berry over het wassen van de Seine. In antwoord aan de sprekers, die ge klaagd hadden, dat er geen maatregelen waren genomen om te voorkomen, dat de Seine Parijs weder zou overstroomeu, ver klaarde minister Puech, dat het opperbe stuur geenszins in gebreke is gebleven. De kaden langs den geheelen loop van de Seine door Parijs zijn opgehoogd om de stad te beschermen tegen de gevaren van overstrooming, zoodat Parijs thans daar voor gevrijwaard is, zelfs wanneer de Seine nog 50 c M. hooger staat dan ver leden jaar; op andere plaatsen zijn even eens maatregelen genomen. De werken in de voorsteden zullen met den verei8chten spoed ten einde wordeu gebracht. De verbreoding van de Seine tus6cheu Parijs en Suresnes zal spoedig worden uitgevoerd, de aanleg van het afvoerkanaal zal nog een langen tijd van onderzoek vorderen. Met handopsteken nam de Kamer daar op eeu motie van Berry en Coutant aan, waarin vertrouwen wordt uitgesproken in do regeering. Duitschland. In verschillende Duitsche bondsstaten schijnt toch langzamerhand de overtuiging veld te winueu, dat de aanhoudeudc klach ten over het steeds duurder worden van het vleesch niet zijn ingegeven door haat jegens de agrariërs, maar geheel overeen komstig de werkelijkheid zijn. Het eerst heeft zooals wij reeds vroeger meedeelden de regeering van Baden de grenzen opengesteld voor een bepaald aantal stuks vee en daarop heeft de Elzas Lotharingsche regeering dat voorbeeld ge volgd. Ook de rijksregecring begint hare houding in in quaostie eenigszins te wijzi gen. In een schrijven, dat de staatssecre taris van binnenlandsche zaken dezer dagen aan een afgevaardigde richtte, verklaarde hij, dat misschien maatregelen om de duurte van het vleesch te verminderen in overweging zullen worden genomen. Dit antwoord zegt weliswaar nog zeer weiuig, maar het is toch iets anders dan de botte ontkenning, dat de prijzen van het vleesch onrustbarend gestegen zouden zijn, waar mede de regeering tot dusverre alle ver zoeken om het een en ander te doeu ter voorziening in de behoefte aan vleesch van de hand wees. Ook de Beiersche regeering heeft thans besloten den invoer van buitenlandse!) vee toe te staau. En zij wil tevens trachten gedaan te krijgen, dat Noord Duitschland wordt opengesteld voor den iuvoer van Deensch vee, ten einde op die wjjze te voorkomen, dat Zuid-Duitsch vee in Noord-Duitscbland wordt ingevoerd. Rusland. De financieele commissie uit do Russische Doema heefi een wetsvoorstel, van ver schillende leden uitgaande, aangenomen, strekkende tot do invoering van een spe ciale belasting voor alle jonggezellen bo ven zekeren leeftijd. Dezen zouden den staat anderhalf maal zooveel moeten beta len als de getrouwde mannen. Portugal Franco, de vroegere dictator in Portugal, zal waarschijulijk niet vervolgd worden, althans, al wordt hij vervolgd, zal hij niet gestraft worden, daar een amnestie-besluit aan allen de straf kwijtscheldt, die zich onder het oude régime aan misbruik van macht heben schuldig gemaakt. Belgische bladen deelen mede, dat oud- Koning Manuel reeds heel spoedig naar België zal komen. De Hertog van Orloans moet vandaag uit Woodnorton in Brussel aankomen, om in den omtrek naar een behoorlijke verblyfplaats voor den gewezen monarch uit te kijken. Men zegt dat het een landgoed in Henegouwen of een vlak bij Brussel zal wezen. Oud-Koning Manuel zal er met ziju moeder wonen. Amerika. Het reeds zoo ernstige Amerikaansch- Meiicaansche geschil is nog verergerd, doordat de Amerikaan Carothers den Mexicaan Agua de la Fara met een revol verschot verwondde, terwijl de Mexicaan Oscar Opet den polite chef Temple to Anardarko (Oklahoma) vermoordde. De beambten van beide landen stellen alles in het werk om verdere geweld plegingen te keeren. Opet wordt door speurders der politie gezocht. Do gouverneur van Oklahoma heeft bevel gegeven om, indien Opet gevangen wordt, hem zorgvuldig te bewaken en te beletten dat hy gelyncht wordt. Italië. De bevolking van Ostimi (Apulië) mani festeerde gister tegen het „Roode Kruis", drong de hospitaleu van die instelling binnen, vernielde alles, en sleurde het lyk van ;een cholera-lyder door de straten der stad. Een manifestant werd bij de hierop volgende botsing gedoed, terwijl een ge meenteraadslid zwaar werd gewond. Wat dom volk 1 En zoo dicht by Rome! De Oorlogsbegrooting. Het voornemen bestaat de oorlogsbe grooting ditmaal, met afwyking van do gebruikelijke orde, vroeger te behandelen in de Tweede Kamer dan vorige jaren. Zeker uit overwegingen van humanteit, om een ter dood verdeelde niet te lang op de executie te laten wachten. De 40 Millioen. In verband met het ingediende wetsont werp tot instelling van oen fonds van 40 millioen voor de verbetering van onze kustverdediging is naar wij veruemeu, bij Koninklijk besluit eeu commissie benoemd tot bestudeering van zwaar geschut en de opstelling daarvan in de geschutfabrieken te Le Creuzot, St. Chamond, Pilsen, Maagdenburg, Essen, e. a. De commissie, die huar werkzaamheden reeds deze maand begint, bestaat uit de heeren J. Z Stuten, luitenant kolonel der genie; L. Ticlenius Kruythof, majoor Oost-Indisch leger; J. C. Ten Noever do Brauw, kapitein der art.; A. D. J. Berkhout, kapitein der genie en F. W. J. Oroeneboom, luitenant ter zee le kl.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1