DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 270. Rioleering. BUITENLAND. BINNENLAND. LANDER. Hoofdredacteur K. O. K IJ HE K Si. Itureau: KI,KINK HvKJ tt. Telet. In tere. 1S3. Abonnementsprijs Prijs der Advertentiën: Per jaar14.Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedorou regel moer f 0.08. post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per rogel f 0.10. (By id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abouuement bolangryke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam n. Hygiënische beteekenis verkrijgen de waterspoelingen eerst bij bet bestaan van een centrale rioleering, zeiden we. Tegenover het begrensd aesthetisch voordeeldo schoonspoeling der privaten staat bij loozing van privaten met water spoeling op beerputten een hygiënisch na deel, dat zwaarder weegt. Door den Groningschen professor Klein verrichtte onderzoekingen hebben aange toond, dat in menschelijke faecaliën anti- bacteriëele invloeden werkzaam zijn. Deze antibacteriëole invloeden zijn oorzaak, dat in de meeste gevallen in de faecaliën, zelfs na bewaring gedurende geruimeu tijd onder gunBtige voorwaarden, geen of slechts een geringe vermeerdering van bacteriën ge conBtateerd kan worden. Bij verdunning der faecaliën met water ziet men deze antibacteriëele invloeden vermindereu en een sterke vermeerdering der reeds aanwezige bacteriën voor den dag treden. De omzettiugen iu den beerput,de rottings processen, zullen bij de aanwezigheid van met veel water verdunde faecaliën pri vaten mGt waterspoeling ongetwijfeld in een veel sneller tempo verloopeu. Hierdoor zullen iu een korteren tijd veel grootoro hoeveelheden gassen en ook voel grootere kwantiteiten ammoniak en dergelijke gevormd worden, welke vernietigend inwerken op de wanden van den beerput en de impermeabiliteit van den put iu gevaar brengen. Het blijkt, dat privaten met waterspoeling bij loozing op beerputten in den engeren zin van het woord geen waterclosets voor- stellon en verder dat deze spoeling met een beperkte hoeveelheid water aau den eeuen kant een klein aesthetisch voordeel, maar aau den anderen kant van een zuiver hygiënisch standpunt beschouwd een onbetwistbaar nadeel oplevert. De menschelijke excrementen, welke ook bij het meest volmaakte beerputteustelsel nog in aanzienlijke hoeveelheid in den bodem geraken, bevinden zich aldaar, iu deu stedelijken bodem, onder veel ongun stiger voorwaarden dan in den akker van den landbouwei. De bodem beschikt over het vermogou, om de daarin gedeponeerde organische stoffen der excrementen te verorberen. De organische stoffen worden door dit proces ontleed en geoxydeerd, ovorgevoerd in minerale bestanddeelen, gemineraliseerd, waardoor ten slotte de samenstellende elementen dezer organische stoffen opnieuw kunnen deelnemen aan de circulatie in de natuur. Door deze zelfreiniging van den bodem is het te verklaren, dat daaraan toever trouwde cadavers van menschen en dieren na verloop vau een zeker aantal jaren, met uitzondering alleen van de beenderen, geheel verdwijnen. Dank zij de hoogst belangrijke studiën der latere jaren op microbisch gebied, is men tot de erkenning gekomen, dat do zelfreiniging van den bodem op de levens verrichtingen van tal van samenwerkende lagere orgaueu berust. Met deze erkenning was tevens de gelegenheid geopend de voorwaarden, waaronder dit gecompliceerd biologisch proces tot 6tand komt, langs experimenteeleu weg nader te boBtudceren. De geaardheid van den bodem, de be schikbare hoevoelheid zuurstof, de concen- traticgraad van de in den bodem opgehoopte organische stoffen, ziedaar de voornaamste factoren, welke bij do zelfreinigende werking van den bodem grooteu invloed uitoefenen. De laudbouwer zorgt voor een regelmatige en doelmatige bemesting van zijn akker; een ruime ventilatie van den bodem de aanwezigheid van voldoende kwantiteiten zuurstof is bij voortduring gewaarborgd. Aan den stcdclijken ondergrond worden daarentegen onophoudelijk nieuwe excre menten door de daarop levende bevolking toegevoerd, waardoor de graad van con centratie der organische stoffen in het door de bewoning nog zeer begrensde gedeelte van den stedelijken bodem voor een goede zelfreiniging spoedig te hoog wordt. De bebouwing met huizen, het plaveisel der stratco, belemmeren een voldoende ventilatie; er ontstaat in den stedelijkcn bodem reeds zeer spoedig oen te kort aan de benoodigde hoeveelheid zuurstof. Door deze beide omstandigheden wordt het zelfreinigingsproces in den stedelijken ondergrond tegengewerkt en ten slotte geheel tut stilstand gebracht: de organi sche stoffen worden niet rneor geoxydeerd, uiet meer gemineraliseerd. Bij dezeu stand vau zakende afwezig heid eener zelfreinigingblijven echter de organische stoffen volstrekt niet onveranderd in den bodem liggen. Zjj worden langzaam omgezet door gehocl andere bacteriëngroe- pen, dan die, welke bij de zelfreiniging een rol spelen; deze omzettiugen gaan gepaard met de vorming van vluchtige, kwalijk riekende producten; m. a. w. de organische stoffen wordon overgevoerd in stinkende rotting; de verontreiniging van deu stedelijkcn bodem met excrementen heeft geleid tot een vervuiling van dien bodem. I)e door prof. Klein indertijd verrichte onderzoekingen in Hijmogen toonen duide lijk den grond van vervuiling aau, dien een stedelijko bodem kan bereiken. Op grond van die onderzoekingen wer den door den gemeenteraad van Nijmegen spoedig daarna de noodige gelden voor den aanleg eener centrale rioleering toe gestaan. Moge ook onze Gemeenteraad, nu de Gezondheidscommissie herhaaldelijk op deze zaak de aandacht heeft gevestigd, haar niet uit bet oog verliezen. 't Zal geld kosten, maar veel daarvan zal kuuneu terugkomen, door hen die ge bruik maken van de rioleering, en dat zuilen allen moeten zijn naar proportie te laten betalen. Frankrijk. Prins Victor Napoleon Bonaparte is een vrijzinnig kroonpretendent, die niet, als andere pretendenten, beweert, dat hij do eenigc is die zijn land gelukkig kan maken. Hij heeft in het paleis te Moncalieri, waar zijn huwelijk werd voltrokken, de vertegenwoordigers van vijf Frausche bladen ontvangen en hun gezegd, dat hot belang van Frankrijk bij hem vóór alles gaat en dat hij ieder die medewerkt tot Frankrijk's voorspoed liefheeft eu bewondert. „Ik wil geen namen noemen," zeide hij, „maar toch moet ik zeggen, dat er thaus iu Frankrijk twee hoogst merkwaar dige mannen aan de regecring zyi, die van groote waarde zijn voor het land. Het doet er niet toe wie Frankryk gelukkig maakt; ik of een ander; als Erankrijk maar gelukkig is." De Prins geeft geen enkele zijner aan- spiaken op, maar hy ucht het oogenblik niet gekomen om die te laten gelden. Hij zoi voorts, dat hij steeds tnecr wordt aangotrokkeu door de vrijzinnige politiek der linkerzijde en hij betuigde zijn bewon dering voor het genie van Koning Leopold en voor de politiek vau minister Briaud. Er heeft voor een Franschen krygsraad een soldaat torechtgestaan, die in de stakingsdagen geweigerd heeft tot den dienst op te komen, om, zoo noodig, ziju kameraden te bevechten. „Ik heb mijn geweten gehoorzaamd en ben bereid de verantwoordelijkheid te dragen", zoi hy. „Ik ben vakvereenigingsmau en keurde de staking goed. Ik heb altijd gemeend dat het leger diende om naar de grenzen te gaan en ous land te verdedigen tegen den vijand, maar niet om de kapitalistische privileges: te beschermen". „Ge weet dus dat ge gehoorzaamheid weigerdet?" „Ja kolonel." „Hebt ge spontaan gehandeld?" „Neen, ua rijp beraad. Ik heb myn deuk- beeldcn niet ccist sinds gisteren. Ik ben soldaat geworden met mijn ideeën. Ik heb nooit propaganda gevoerd, maar ik kan niet tegeu mijn kameraden oprnarcheereu!" Het vonnis: schuldig, met verzachtende omstandigheden en zes maanden gevangenis. Duitschland. De Matin verneemt uit New York, dat do vlieger Orville Wright op weg is naar Europa op uitnoodiging van den Duitschcn Keizer, die van hem een soort van raad gever in vliegzaken aan het ministerie van oorlog zou willen maken. Wright heeft verzekerd, dat hij heel wat verras singen met zich voe rt en dat hij hoopt spoedig het Duitsche vliegcorps op even hoog, zoo niet op hooger peil te breugca d ui het Frausche. Rusland. Poerisjkcwitsj, het befaamde reaction- uaire lid van de Russische Doenia, heeft in de jongste vergadering van dit lichaam door een onbesuisde beweiing weder eens heftige protesten vau de oppositie uitgelokt. Hij verklaarde nl. dat Frankrijk ecu godde loos land is, dat geregeerd word door gespuis, waarop een krachtig protest van de oppositie volgde en het verwijt aan president Goesjkof, dat hij had toegelaten, dat een bevriend land werd beschimpt. Aan de positie van Goetsjkof, die bij zijn medeleden toch al niet bijzonder gewild is, zal bet gebeurde waarschyulyk, ook bij zijn eigen partijgenooten geen goed doen. Groot Britannie. In bet stukingsgebied in Zuid-Walcs, waar sedert de aankomst van de sterke politiemacht uit Londen rust heeft ge- heerscht, zijn thans de ongeregeldheden weder begonnen. Woensdagnacht hebben een groot aantal stakers in de Aberdare-vlakte een aanval gedaan op een passagierstrein, met steenen de ruiten der wagens verbrijzeld en daar door een aantal reizigers gewond en in de Ronddha-vlakte hebben ongeveer duizend stakers de winkels geplunderd en mot revolvers het huis van John Brook, den kassier van de Dolli mijn beschoten. Te Goleach-Goch hebben stakors aan werkwillige machinisten den toegang tot de machine-kamers belet, zoodat het water nu de mijnen Dinnenstroomt. En de politie had handen vol werk om te verhinderen dat dien werkwilligen bij het naar huisgaan, door de woedeudo stakers geon overlast werd aangedaan. Kloosters in ons Land. De zuidelijke provinciën zijn uiet uil sluitend de strekou, waar voortdurend kloosters gesticht worden, zoo schrijft do „Kerk. Ct." Ook in 't Oostelijk deel van Overysol komen zy gaandeweg meer voor. Tijdens den Knltcrkanipf in Duitschland werden Duitsche nouuenkloosters gevestigd te Noord-Neurningen, in de gom. Deuekamp, en te Oldenzaal eu later ook to Zeuderen, gem. Borne, terwijl con klooster van Duitsche pateiB werd gesticht te Glauer- brug, gem. Lounckcr. Thaus verryat een klooster der zusters van St.-Joseph uit Fraukrijk te Glane, iu de gem. Losser In diezolfde geoieeute zal, niet ver van genoemd klooster, eon klooster van de Duitsche paters Trappisten uit Wü'zburg in 't volgend jaar gebouwd worden om missionnaris8en te vormen voor 't zendings werk ouder de heidenen in Zuid-Afnka. Vehbruikersvereenigino. Te Eukhuizen is oen verbruikorsver- ceniging „Ous Belang", opgericht. De statuten ziju goedgekeurd Doel der vereeoigiug is a. door middel van organisatie te stre ven caar verkrijging van goede waarborgen voor het leveren van zuivcio en onver valschtc waar door leveranciers; b. te trachten inzake het vaststellen vau de prijzen der eerste levensbehoeften, dat deze nauw verband houden met plaa's sclijkc eu algemoene omstandigheden; c. waar blijkt, dat de leveranciers geen voldoende rekening willen of kunnen bon den met de belaugou der verbruikers, zoowel wat prijzeu als kwaliteit der urti kelen aangaat, middelen te beramen, door eigen organisatie iu de behoefte dor leden te voorzien. Bouwen van fokten te Vlissikgkn. Op een vergadering van de BulgiBcho Kauiersecties heeft de Brusselsche afge vaardigde Janson de aandacht der regeering gevestigd op de kwestie van het bouwcu van forten te Vlissingen eu Terueuzeu. Hy verklaarde in deze werken, die de Schelde monding bedreigen, een onrust wekkend verschijnsel voor België's neutra liteit te zien. Aftrek voor noodzakelijke levensbe hoeften en kinderen. In de gisteren gehouden vergaderiug van den Utrecht6chen gcuiceutcraad werd by de bebaudelicg van de voorgestelde wijziging in de veroidening tot heffing van een plaatselijke directe belasting naar het inkomen een amendement van den hoer Werker aangenomen, strekkende om deu economisch-zwakkeren een milderen aftrok

De Eemlander | 1910 | | pagina 1