STADSNIEUWS. INGEZONDEN. WEERBERICHT. Thermometerstand Uic de Pers Rechtzaken, KERKNIEUWS. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken. HET FABltlEKSL'ARLEMBNT. De Zwitsersche grootindustrieel dr. Sul- ze r Ziegler uit Winterthur heeft van eigen ervaring gesproken bij de toepassing van wat uieu zou kunnen noemen den aauvang van een parlementairen regeeringsvorm op de industrie. Sulzer houdt de fabriekscommissie voor een natuurlijk product der behoefte aan coalitie, omdat daar de gezamelijke belangen in tot uitdrukking konten. Zij schijnt hem het begin te zijn van de fabrieksconstitjitie, als het einde van het absolutisme, in de fabriek. Er speelt zich hier op sociaal ge bied iets af, dat aau de gebeurtenissen op politiek gebied herinnert: wij kunnen heden ten dage den arbeiders concessies doen, hen in het bedrijf laten meepraten. Tegen woordig zijn zij teu minste in de hoogont wikkelde industrie, in tegenstelling met vroeger daartoe rijp. Wat de taak van de fabriekscommissie betreft, zegt Sulzer, dat er in zijn fabriek niets is, waarover de commissie niet met het bestuur der fabriek beraadslaagt. Ook over het stukwerk. Zelfs werd hier voor een bijzondere commissie in 't leven geroepen, hoewel deze poging mislukt was. Sulzer geeft echter ook met betrekking tot dit punt nog uiet alle hoop op, den juisten vorm te vindon. De opwekking der belangstelliug van de arbeidersbij verbeteringenen uitvinduigeu, en het winstaandeel der arbeiders geeft Sulzer als de eerste der aan de toekomst gestelde opgaven aan, tot welker oplossing zijn arbeidscommissie zal medewerken. Ook daar waar vakvereenigingen zijn, meent hij, dat de fabriekscommissie noodig is. Deze richten zich niet als gene naar exioma's en algemeeue leuzen, de fabrieks commissie kan rekening houden met de individualiteit van het bedrijf, van belang vooral bij de exportindustric. De vakver eenigingen verwaarloozen te veel de be- teekenis van den ondernemer als arbeids- organisator, hoewel ook haar werkzaamheid reden van bestaan heeft. Dat fabriekscommissie eu vakvereeni gingen in voeling met elkaar moeten blijven, schijnt ook Sulzer natuurlijk, ja, hij houdt ecu verstandigo samenwerking der werkgevers- en arbeidersorganisaties zonder het tusschenorgaan der fabriekscom- mi8sic8 voor in 't geheel niet mogelijk „Ik heb de vaste overtuiging", zoo eindigt Sulzer zijn uiteenzettingen, „dat daarin de toekomst ligt: dat om zoo te zeggen een groot bedrijf met één leider, zooals het tegenwoordig is, zelf een soort genootschap wordt, zeker niet op democra tische grondslagen, maar op monarchischen grondslag met een constitutie." De Oranjevereeuiging houdt Donder dag 24 Nov. a.8. in café Otte een alge- meene ledenvergadering. De agenda ver meldt: Jaarverslag; Rapport Commissie tot nazien der rekening en verantwoording; Bestuursverkiezing. Vliegen te Soesterberg. Zondag worden de eerste vliegwedstrijden in ons land te Soesterberg gehouden. In overleg uiet sportcommissarissen van de Nederlandsche Luchtvaart-Vereeniging zul len dien dag van 14 uur wedstrijden worden gehouden, waarvan het programma aldus luidt: a. Prijs voor den eerst ver- trekkenden vlieger die minstens óéu ronde heeft afgelegd: b. Hoogte-prijs (vermoede lijk recordverbetering van Wijnmalen van z'n eigen op de overlandvlucht gemaakt Nederlandsch hoogte record van 1060meter); c. snelheidswedstrijd over 10 K.M. (4 ron den) en d. Duurwedstrijd (winner wordt de vlieger die tusschen 1 en 4 uur het langst zonder te dalen in het luchtruim blijft). In overleg met de drie aviateurs Wijnmalen, Küller en Koolhoven, is dit programma, waarvoor speciale prijzen zijn uitgeloofd, vastgesteld. Ljjst van onbestelbare Brieven en Brief kaarten verzonden over de le helft der maand November 1910. Brieven Binnenland. Sheerderd Hooglanderveen. V. d. Akker Amersfoort. I I. Heere Amsterdam. A. Post Katwijk a. R. G, v. d. Vegt Leute. T. Boon Amersfoort. K. Peters Hebelermeer. Briefkaarten Binnenland. P. Jansen Amsterdam. M. Schols Akker M. E. Schuieck Labouchere Interlaken. Briefkaarten Buitenland. Diesveld Duitschland. AGE N DA. 1825 Nov. Cursns voor Vrouwenkiesrecht in de Zwaan. 21 Nov. Uitvoering U. O. T. in Amicitia. 22 Nov. Verg. Roode Kruis, in de Arend. 24 Nov. Vergadering Oranjevereeniging in Café Otte. 13 Dec. Toonkunst, Amicitia. 16 Dec. Liederenavoud van Julia Culp. Oud-Leusden 17 Nov. 1910. Den Hoofdredacteur van „De Eem- lander". Dagblad voor Amersfoort en Omstreken. Hooggeachte Hoofdredacteur! MEDEDEEL1NGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 18 November 1910. Hoogste barometersta id 769.5 m.H. te Coruna, laagste 748.8 te Shields en Skegness. Verwachting tot den avond van 19 No vember 1910. Meest matige Westelijke tot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt of betrokken, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Zachter. Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 756 m.M. Vorige stand te 12 uur 755 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 39 Laagste hedennachtF. 34 Hedenmiddag 12 uur F. 40 toe te staan voor noodzakelijk levensonder houd en kinderen, dan door B. en W. oorspronkelijk was voorgesteld. B. en W. stelden voor, dien aftrek zon der kinderen te bepalen op f 500, met 1 kind op f 550, met twee kinderen op f 600. met drie kinderen op f 650, en met vier of meer kinderen op f 700. Nu zijn die cijfers bepaaald als volgt: Voor den ongehuwde zonder kinderen f 500, voor don gehuwde zonder kinderen f 550, voor den ongehuwde met 1 kind f 550, voor den gehuwde met 1 kind of een ongehuwde met 2 kindoren f 600, voor den gehuwde met 2 of deu ongehuw de met 3 kinderen f 650 en voor den gehuwde met 3 of meer of den ongehuw de met 4 of meer kinderen f 700. Openbare Leeszalen. Door Het Centrum wordt het denkbeeld opgeworpen, de quaeBtie der oubsidieering van openbare leeszalen op te lossen in dien zin, dut de Regeering er toe besluite, niet alleen aan de openbare, maar ook aan bijzondere leeszalen financieelen steun te verleenen. Afgezien van de principieele bedenking die wij tegen zoodanige oplossing zouden hebben, nl. dat daarmede weer een nieuw middel zou worden ingevoerd om de ver schillende groepen van ons volk van elkan der te vervreemden en sectegeest aan to kweeken, is tegen dat denkbeeld nog één bezwaar, en wel een onoverkomelijk. De Minister heeft u.l. in de Memorie van Toelichting bij hoofdstuk V het stelsel aanvaard der „voor de geheele plaatselijke bevolking, zonder onderscheid van maat schappelijke positie, godsdienstige over- tuigiug" enz toegankelijke leeszalen, die een verzameling bezitten en bijhouden, welke „zorgzaam en zonder eenige maat schappelijke, politieke of godsdienstige voorkeur is bijeengebracht" en waaruit o.a alle „propagandistische lectuur" moot worden geweerd. De Minister heeft gemeend dat stelsel, gevolgd naar het door Z. Exc. ingewonnen advies der „Vereeniging voor Openbare Leeszalen" te moeten aanm-men. „Immers" woorden van don Minister in beginsel zal aldus slechts aan vol komen onpartijdige instellingen steun wor den geboden" Hetzelfde standpunt neemt de Minister in, in de M. v. A. op Hoofdstuk I. Het Centrum kan daar 's Ministers autwoord aan de Ruoinsch Katholieken op het geopperde deukbeeld vinden: „Zoodanig vraagstuk kan bezwaar lijk iu hun geest beslist worden"; met de troost: „Dit treft elk dier partjjen (nl. van de coalitie) op haar beurt." Het stelsel van subsidies aan „bijzondere leeszaUn" is alzoo slechts door den Mi nister te aanvaarden, indien Z.Exo. geheel rechtsomkeerd maakt. Men beware het liever tot een even tueel tweede Ministerie Kuyper. (Het Vaderland). ])E MOORD TM RENKUM. De officier van justitie te Arnhem, heeft appèl aangeteekeml tegen het vonnis, wa ïrbij J. van R. wegens verkrachtiging en doodslag van de 13-jarige A. P. te Reu- kuij), veroordeeld werd. tot 15 jaar gevan genisstraf. Hoofdelijke Omslag Ned. Hkrv. Gem. Do Rechtbank te 's Gravenhag vernie tigde gisteren het vonnis van den kanton rechter te 's Gravenhage iu de zaak van de Ncderduitsche Hervormde Gemeente aldaar tegen den lieer B van H. tot betaling van diens hoofdelijkou omslag in de kosten der gemeente. De kantonrechter had die vordering niet ontvankelijk ver klaard op grond dat hij niet behoort tot gezegde kerkelijke gemeente, daar zijn doop en aanneming tot lidmaat hem niet wettig konden binden, de doop niet omdat deze is geschied buiten zijn wil en de aan neming niet omdat hij toen, als minder jarige, de bekwaamheid miste om zich te verbiuden. In haai breed gemotiveerd vonuis ver wierp de Rechtbank de stelling van de kerk dat het hier uiet zou gelden een vraag van burgerlijk recht, doch eeo vraag van godsdienstig kerkelijkeu aard eu dat de kerk zelve krachtens haar autonomie bij haar reglement beslist wio hare leden zijn, hierin slechts gebonden door de perken wc-lke zedelijkheid en de eerbiedi ging van godsdienstvrijheid stellen De Rechtbank was integendeel van oordeel, dat hier slechts een beroep kon worden gedaan op ecu contractueele band tusschen partijen al is hot waar, dat de toetreding tot eeo kerkgenootschap niet is te noemen een civielrechtelijk contract, neemt dit niet weg, dat wie zoodanigen band van godsdienstigen aard aanknoopt, zich bewust behoort te zijn, dat naar omstandigheden die band kan medebrengen verplichtingen van vermogensrechtelijken aard, die mits dien met de inlijving in het kerkelijk verband geacht moet worden stilzwijgend te zijn aanvaard. De vraag blijft dan liggen de omstandig heden waarouder gedaagde is toegetreden zoo, dat hij geacht moet worden de vermo gensrechtelijke gevolgen, die uil de toetreding konden voortvloeien op haar burgerlijk recht biudeudc wijze te hebben aanvaard? En die vraag beantwoordde de Rechtbank toestemmend: uit art. 2 vau het Reglement van de Hei vormde Gemeente van 1852 (K. B. 23 Maart 1852) volgt, dat reeds de doop den band met de Kerk legt en dat wanneer daarop volgt de aanneming, de eens gelogde band niet wordt vervangen doch versterkt. Hieruit volgt, dat indien gedaagde meerderjarig zijnde, zich had doen doopen hij ook naar burgerlijk recht gehouden zou zijn na te komen de ver mogensrechtelijke verplichtingen. Is zulks ook het geval nu het gedaagde's vader was, die hem deed doopen. De Rechtbank ziet in den doop onder deze omstandigheden de wilverklaring vau den vader om zijn zoon in te lijven in het kerkelijk verband, en beschouwt het doen doopen van een kind als een maatregel van opvoeding, uitvloeisel van de zorg voor zijn zoou, wat oiet wegneemt, dat ten aanzien van de gevolgen van burgerrechtelijken aard die voor het kind kunnen verbondon zijn, de vader moet worden geacht te zijn opgetre den als des kinds vertegenwoordiger naar burgerlijk recht. Ged.'s vadi r was ook naar burgerlijk recht, bevoegd ziju zoon op geldige wijze iu bet kerkelijk verband te doen opnemen en daardoor is gedaagde op wettige wijze door overeenkomst onder worpen aan de statuten van de kerkelijke Gemeente. Hij is dus gebonden ziju aanslag te voldoen. Te Breda slaagde gisteren voor het examen Vrije- en Ordeoefeningen onze stadgenoote mej. A. Baas. Dinsdag 22 Nov. a.s. wordt in de Arend een openbare vergadering gehouden tot stichting van een comité Amersfoort en omstreken van „Het Nederlaudsche Roode Kruis". Als spreker zal optreden generaal J. de Waal. Op Birkhovcn speelt Zondag Quick tegen Be Quick uit Zutpheu. 't Vijfde ontvangt op het ti:iu aau de Koningiunela :u A. V. C uit Apeldoorn, terwijl H. V. C. naar Zwolle trekt om Verwisseling te bekampen. Het concert gisterenavond iu Amicitia gegeven door de dames van Deuu (sopraan) en Hcymann (piano) was tamelijk druk be zocht, en dat liet ten gehoore gebrachte zeer in den smaak viel, bewees het applaus ua elk nummer. De beide dames toonden dan ook over niet geringe gaven te beschikken De zangeres, zeer consciëntieus begeleid door mej. Hcymann, zong met helder geluid en sloeg vooral in do benedentonen mooi rond aan. In de hoogere tonen kooden we zuiverheid en rhytmus niet steeds be wonderen. Wat meer warmte in haar zang had zeker haar succes nog grooter doen zijn. De pianiste toonde haar groote vaardig heid en techniekontwikkeling. De vleugel klonk wat hard onder haar krachtigeu aanslag, mogelijk was dat de oorzaak, dat de indruk niet zoo was, als men van eeu zoo ontwikkeld talent mag verwachten. Ook zij oogstte veel bijval, en vooral na het zoo innig mooie Wiegeliedje van C. van Rennes juichten de aanwezigen de beide dames hartelijk toe. Naar aanleiding der critiek van Elanor in Uw orgaan van 16 dezer vraagt onder- geteekende plaats voor de volgende op merkingen betrelferide het gedeelte zijner critiek, handelende over eventueelo anexatie van een deel der gemeente Leusden: Flanor schijnt, evenals zeker het meeren- deel der Amersfoorters, te veronderstellen, dat de weg naar Oud-Leusden door de gemeente Leusden moet onderhouden wor den. Deze veronderstelling is echter onjuist, daar de gemeente Amersfoort belast is met het onderhoud van dien weg. Tot die onjuiste meening kau misschien aanleiding geven, het feit dat er zeer zelden iemand aan dien weg wsrkzaam is. Ongeveer 2 ol 3 weken geleden is door B. en W. van Amersfoort een schrijven gericht aan het Gemeentebestuur van Leusden over afvalwater dat komt van het Leusdensche westelijke gedeelte van den weg. Maar Amersfoort gaat in deze zelf niet vrij uit, daar de toestand aan do Oostelijke (Amersfoortsche) zijde even erg is en de bewoners ook daar hun afvalwa ter ongehinderd over den weg laten loopen. De weg is nu vau dien aard, dat hjj niet alleen vuil is, maar gevaar oplevert voor voor voertuigen, en auto's eo rijtuigen omzichtig moeten rijden om geen gevaar te loopen om te slaan. Waar er in Amers foort een voortvarend Gemeentebestuur is eu vereeuigiugen zijn van Iiaudft en Nijverheid, Tot bevordering van het vreem delingen verkeer en een Kamer yan Koop handel, heeft het ondergeteekende reeds lang verwonderd, dat een misstand besten dig blijft, die niet meer van dezen tijd moest zijn. Een geabonneerde.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2