DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Uk de Pers No, 273. DINSDAG 22 NOVEMBER 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. lloofdredactuur R. KI.IHE 5 S. ttiircuu: KLEIIVE llxitl 6. Telet. Intere. 1S3. A bon nemen tsp rijs Prijs dep AdvcrtentiCn Per jaarf 4.—. Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor ioderen regel meer f 0.08. post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.-Franco per post Buiten het Kanton Amorsfoort per regel f 0.10. (By id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing- vau advert. en ree!, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam Frankrijk. Nog voortdurend komen gevallen van sabotage voor. Zondagmorgen blekeD twee.en-twintig telegraaf- en telefoonlijnen doorgesneden tussclien Brest en Parijs, zoodat de verbioding volkomen was stop gezot. Duitschland. Het pioces der op Borkum gevaogen genomen Britsche spionnen, Brandon en Trench zal waarschijulijk 15 December begiunen en spoedig afgcloopeu zijn, daar de beklaagden erkeunen naar Duitschland gekomen te zijn, met do bedoeling bij zonderheden te weten te komen en die ter beschikking van Engeland te stellen. Het Hof zal slecbta to beslissen hebben, of betgeen de twee heeren wilden te weten komen, werkelijk geheim gehouden moet worden. De hoogste straf die de boeren kunnen krygen, bedraagt 15 jaar dwang arbeid. 't Schijnt dat zy een uitmuntenden indruk gemaakt hebben op de Duitscho officieren met wie zy in aanraking zijn gekomen. Groot Britannie. Al hoort men er door de politieke crisis niet veel meer over, toch is de toestand in het stakingsgebied van Zuid- Wales lang niet bevredigend. De troepen zijn niet by machte de roerige myuwerkers in bedwang te houden en by bondon van twintig a dertig loopen dezon het land af en plunderen alleenstaande huizen. Het mynwerkers-comite van Aberdare heeft het volgende manifest gezonden aan de werklui: „Aan do slaven van de lamp!" Vier en twintigduizend mannen zyn reeds in op stand en eisoheD hooger loon. Wij vragen u, medeslaven, met ons op te staan, voor ge geheel vernietigd zijt. Burgers vau Wales, houdt u gereed 1 Arbeiders vau Groot Britanje, legt uwe werktuigen neer op het eerste signaal". De regeering zal deze beweging, juist voor do algemeene verkiezing, wel zeer onaangenaam vinden. Kreta. De tegenwoordige Kretenzische Regee ring, die gelijk men weet destijds door Yenizelos is gevormd, heeft een officieele verklaring gepubliceerd, waarin zij mede deelt, dat zy aan de voor twee jaar ge proclameerde unie met Griekenland vast houdt. Zij scheidt zich geheel af van den partijleider Kondoeros, die laatstelijk op trad voor den terugkeer van Kreta tot de antonomie. In overeenstemming hiermede, zal de aanstaande opening der nationale vergade- Denemarken. De in de laatste tijden in Frankrijk zoo zeer verheerlykte geeseBtraf zal waarschijn lijk vordwynen uit een van de twee be schaafde landen waar ze nog bestaat uit Denemarken. Men weet dat ze daar inge voerd is door den minister-oplichter Alberti, maar ze heeft zoo goed voldaan dat de regeoring thans reeds de afschaffing voor stelt, zoowel voor volwassenen als voor kinderen 1 De mededeeling van den mi nister werd in het parlement met vreugde begroet. ring die zoo herhaaldelijk is uitgesteld nu toch plaats hebben in naam van den Koning van Griekenland, tenzij de be schermende Mogendheden dit nog beletten. Spanje. De briefschrijver uit Spanje in het Hbld. echryft: „Meu herinnert zich zeker nog wel den toestand van Spauje dezen zomer: de clericalen zouden eens eventjes laten zien, dat inen hun niets in den weg moest leggen; Caualejas, de man, die denPiote- stanteu een kruis op hun kerk toestond eD die vond, dat er eens eindelijk een eind moest komen aan 't steeds toenemend aantal kloosters, Canalejas moest valleu. En om dit klaar te spelen heeft 't Vaticaau, do aartsbisschoppen met heel hun leger onderhoorigen, alles wat er aan r.katholieke zijde strydt in Carlistischo, integristische en regioualisti8cho gelederen, de clericale hofkliek, de dames aristocraticas, alles in een woord wat nog onder de leuze: „de godsdienst is in gevaar", kon mobiel gemaakt worden, 't onmogelijke gedaan. In Augustus nog, kon ik dien strijd van Canalejas tegen de bisschoppen met een stierengevecht vergelijken, en voorspelde toen voor dezen eersten minister dezelfde populariteit als die van den stiervechterskoning Bombita, indien hij dezen strijd tot een goed einde bracht. En nn is die strijd nog wel niet geëindigd; binnen do twee jaar moet de Wet op de Yereenigingen aangenomen zijn, anders vervalt de Haugslotwet, maar in elk gevaldie zoo hardnekkig bekampto wet, die onmogelyk was voor de waardig heid der kerk, is er io den Senaat door gegaan als boter. Canalejas kan nu tevreden wezen en verder gaan, zoolang men hem 't leven laat. En doodjammer zou 't wezen, indien 't den „vrienden", tegenstanders en hof- intriganten gelukte 't vertrouwen van den jongen koning in dezen, voor Spaansch doen, uitstekenden eersten minister te schokken. Don Alphonso heeft in elk geval kunnen zien dat CanalejaB wist wat hij zei, toen hij hem verzekerde dat al die clericale drukto geen kwaad kon en dat een overhellen naar links 't Vaticaan wel boos, doch de bedreigde monarchie een beetje hechter zou maken". Beloie. Het te 5 uur 30 gisternamiddag uitge geven bulletin bericht, dat dn ziekte der koningin een normaal verloop heeft. Rusland. In de Ryksdoema hield do president Goetsjkof een toespraak, waarin hy wees op het groote leed, dat Rusland lydt door het heengaan van den grooten denker Tolstoj, den artiest, het genie, die de trots van Rusland, de roem der geheele mensch- heid was. Hij stelde voor, dat de leden der vergadering de nagedachtenis van den grooten doode zouden eeren, door zich van hunne plaatsen te verheffen, en door den arbeid voor heden neer te leggen, en de zitting te verdagen. De afgevaardigden stonden allen op, be halve eenige leden der uiterste rechterzijde. De afgevaardigde Samy6lowsky van de uiterste rechterzijde vroeg het woord. Hij moest den voorzittei tegenspreken, zeide hij, want Tolstoj heeft staat, familie en bezit ontkend, en was gestorven in onmin met de Heilige Orthodoxe kerk. Dit eer bewijs van de Docuia achtte Sainyslowsky een uitdaging van de kerk. Tolstoj heeft bovendien de staatsinstellingen, vooral de Doerna, bestreden. Het voorstel van den president, om de zitting voor heden te verdagen werd aan genomen met groote meerderheid; tegen stemden slechts een deel dor uiterste rechterzijde en eenige nationalisten. De zitting ward daarna gesloten. Na afloop hielden alle fracties verga deringen, aan Tolstoj gewijd. Do Kadetten besloten voor te stellen, dat Tolstoj op staatskosten begraven zai worden, en dat zijn sterfdag als een nati onale treurdag zal worden erkend. De leden van de uitersto rechterzijde dienden een protest in bij den president, wyl deze had toegestaan, dal ter eere van Tolstoj do zitting werd geschorst. Aviatiek in het Leger. Men denkt er te bevoegder plaatse over, plannen te ontwerpen, om ook in ons leger ternavolging van andere landen, zij- het dan op bescheidener voet, de aviatiek in te voeren. Nadat de begrootmg 1911 zal zijn behandeld, zullen zeer waarschijn lijk de Tweede Kamer in dien geest voor- stellen bereiken. Reeds werd onze Noderlandsche avia-t teur Henri Wijoinalon, officieus uitgenoo- digd om met zijn vliogtoesteel deel te nemen aan de grooto manoeuvres, die in het voorjaar van 1911 in ons land zullen worden gehouden. Bij eenige officieren, zoowel in het ieger als de marine, bestaat het voornemen, zich weldra, op een der Nederlaudsche vlieg kampen, onder Wijnmalen'» leiding, in het vliegen te bekwamen. Vestiging eener landbouwhouge- school. Het Nederlandsch Instituut van Land bouwkundigen heeft ingevolge opdracht der algemeene vergadering een enquête ond^r haar leden uitgeschreven over de vraag of de Landbouwhoogeschool, die men eerlaog in ons land hoopt te zien verrijzen, geves tigd moet worden in een universiteitsstad of niet, en of deze hoogeschool een goheel zelfstandig karakter moet dragen dan dat zij aan een universiteit of andere inrichting van hooger ondorwys verbonden zou moeten worden. Bovendien kon men zich er over uitspreken of men de tegenwoordige Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwschool tot Landbouwhoogeschool verheven wilde zien en dan te Wageningen gevestigd. Ziehier het resultaat dezer enquête: Yan de 90 leden, woonachtig in Neder? land zonden 70 de lijst met vragen terug, doch 5 wilden hun oordeel niet afgeven. De 65 ontvangen antwoorden zijn aldus te groepeeren: a. Verheffing der Wageningeche inrich ting tot Hoogeschool 29.2 pCt. b. Verplaatsing der inrichting naar een universiteitsstad 70 8 pCt. c. Een afzonderlijke hoogeschool 69 pCt. d. Een geheel van Landbouw- en Yee- artsenijhoogeschool 22.2 pCt. e. Een landbouwkundige faculteit aan een universiteit 7.8 pCt. f. Een landbouwkundige faculteit aan de Technische Hoogeschool 1.5 pCt. Op 24 November zal de vereenigipg te Utrecht een algemeene vergadering houden ter bespreking van dezo aaugulogenheid. De Drankwet. Men schryft uit Noord-Brabant aan De Tijd: Zooals men weet, moeten do houders of houdsters van bierhuizen verlof hebben van B. en W. Ook is algemeen bekend, dat in die bierbuizen „4 la barbe de la police* jene ver wordt getapt. Worden de verlofhouders eindelyk go- snapt en volgt voor de tweede maal ver oordeeling dan zijn ze voor een bepaalden tijd het verlof kwijt. Nu zyn zo echter waar ze wezen motsten; want was vroeger het bierhuis toegankelijk voor de politie thans, nu er geen verlof is, staat de politie machteloos en tapt men vrij bier maar ook sterken drank naar verkiezing. Of ook wetswijziging noodig is belgië en Nederland. Naar Reuter uit Brussel bericht, komt de „Indépondance Beige'" alweder terug op de quaestie van de versterking van Vlissingen. Dat is, volgens het blad, het ergste gevaar dat België bedreigt. Hot is een geïsoleerde marine basis, die gericht is tegeu Engeland en die slechts van dienst kao zijn voor Duitschland, omdat het de toegang is aau den Duitschen rechtervleu gel, die tydig afgesloten moet kunnen worden. Het sluiten van dien toegang op den Duitsohen rechtervleugel /.ou eveniucel kunnen leiden tot ceü veiligen doortocht over Belgisch grondgebied. De Papendrkchtschb strafzaak. Naar wij vernemen bestaat bij de sociaal democratische Kamerfractie het voornemen by de behandeling van de begrooting van justitie tot den minister eenige vragen te richten over de behandeling van de Papen- drechtsche Strafzaak voor het Arnhemsche Hof. Papendrechtsche Strafzaak. Onder het opschrift „Onkundige elemen ten" beantwoordt Land en Volk het van prof. Jelgersma gezegde dat Garsthagen op de vraag of onze lieve Heer een man of een vrouw is, had moeten antwoorden, zoo hy aan de conclusie „icibecil" had willen ontsnappen: „God is een geest". Eerst dan zou Garsthageu het doorslaand bewys hebben geleverd, dat hij in staat was, zich een abstracte voorstelling te maken, los van de materie. Nu vragen wij toch, hoe zal iemand met gezond verstand indien wij deze leekenuitdrukking eens mogen gebruiken in zijn hoofd krygeu om naar dezen maatstaf te beslissen, of iemand imhecil is of niet! Met wie verkeert doze professor dan toch in het dagelijksch leven? Uitslui tend mot patiënten en met boeken? Laat hij dan eens een dag vacantie nemen en in de frissche lucht gaan van de Yeluwe heeft hoorensprekeudan„opde straal ofmde onder eene bevolking, die van God elders kroeg". Laat hy daar aan alle boeren en

De Eemlander | 1910 | | pagina 1