weerbericht. kerknieuws! Thermometerstand Langs den Weg. INGEZONDEN. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN IIET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 1U.50 uur. De Bilt, '21 November 1910. Hoogste barometersta id 7G9.S m.M. te Coruna, laagste 753 0 te Kopenhagen. Verwachting tot den avond van 22 No vember 1910. Zwakke tot matige N. lijke tot W.-lijkc wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, weinig neerslag. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 762 m.M. Vorige Btand te 12 uur 762 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. -14 Laagste hedennachtF. 32 Hedenmiddag 12 uur F. 42 boerinnen die hij ontmoet dezelfde vraag eens stellen, en hij zal verbaasd zyn en bedroefd, want onder zijn landgenooten zal hij vele imbecillen vinden. Maar daarmede is nog geenszins gezegd, dat zijn schifting juist is. „God is een geest" zal wel niemand antwoorden. „God is geest" een enkele. Anderen zullen een leerstellige definitie afdraaien, die zij van den predikant hebben geleerd Zijn zij daarom minder ontwikkeld dan wie ant woordt: „Ik weet het niet"? Eu de een voudige, die gelooft in een persoonlijken God, en denkt aan God den Vader, en dan antwoordt: „een man", zal hij wegens teaort aan abstract voorstellings vermogen als imbecil moeten worden gebrandmerkt? De vraag is volstrekt ongeschikt voor de geestelyke waardeering van deze onont- wikkelden, al past zij op het voorschrift van de boekengeleerdheid. Veelmin kan zij een aanwijzing uitlokken, dat hy die een ander antwoord geeft dan de heer Jelgersma wenscht waarschijnlijk liegen zal, wanneer hij beweert, door veldwach ters te zijn mishaudeld. De vraag is slechts geschikt om een geloovige te hinderen. Een veel voorkomend verschijnsel bij psychiaters is een diepe verachting voor het gepraat van leeken, wien de geheimen der heilige wetenschap niet of slechts op pervlakkig zyn geopenbaard, ook al hebben zij niet met imbecillen te doen. Zoo worden veelal opmerkingen, door het gezond verstand ingegeven, abusievelyk domheden gehouden. Psychiaters kunnen zich ook vergissen. Deze geleerden werken buiten het prac- tische leven van gezonde menschen. Hieraan zijn vele hunner misvattingen toe te schrijven. In de Papendrechtsche zaak is de fout geweest, dat zij met hunne wetenschappelijke gegevens zijn gaan opereeren op terrein, waar zij door den reenter niet hadden moeten worden toege laten; het gold de waardeenng van een feiten-comphx, onafhankelijk van de per soonlijke gesteldheid der handelende individuen. Daar waren de psychiaters leeken, liefhebbers; of, in de taal van prof. Jelgersma „onkundige elementen". Dat zij zich daar als deskundigen gedroe gen was onwetenschappelijke aanmatiging. Tweede Kamer. Gisteren zijn de algemeeue beschou wingen begonnen over de Staatsbegrooting. De heeren Roodhuyzen (L. U.) en Tydeman (V. L.) leidden het debat in. De groote grief van den afgevaardigde van Brielle ia gericht tegen het tekort schieten van de Kabinetten der rechterzijde (niet alleen het Kabinet-Heemskerk), ten opzichte van de sociale wetgeving De tegenstelling tnsschen den grooten opzet en de hoog klinkende beloften aan de cóne, en do werkelijkheid aan de andere zijde, is allertreurigst. Daarby bederft men do zaak nóg meer, door de Ziekteverzeke ring te laten voorop gaan, terwijl intusschen de uitbreiding dor Ongevallenwet en de Ouderdoms en Invaliditeitsverzekering, die niet deze één onverbrekelijk geheel van sociale maatregelen zouden vormen, achter wege blijven. Datgene wat het allernoodigste is, de Ouderdomsverzekering, loopt daardoor gevaar geheel op den achtergrond te geraken, en de voorspelling van De Standaard, dat niet vóór 1915 de arbeiders in het bezit van hun ouderdomsuitkecring zullen zijn, dreigt te worden verwezenlijkt. Tegeuover deze traagheid staat een ver rassende ijver op een ander gebied: het verscherpen der antithese door allerlei partijdige handelingen (de benoemingen o. a.), die slechts aautoonen dat men aan de Kegeeringstafel het landsbelang verwart rnet het coalitiebelang. De heer Tydeman zette het mes in het beleid oer Regeering. Vooral haar financieel, „nóg zorgwekkender dan haar politiek beleid", zoo drukte de heer Tydeman zich uit, had het hurd te verduren. De bekende passage in bet Yoorl. Verslag over de leiding der coalitie, keerde de afgevaardigde met een zeer gevatte wending tegen de Regeering en wel op een andere manier dan dat van antirev. en R. K. zijde reeds is gedaan. De coalitie, redeneerde do heer Tydeman, is het by all9 verschil diérover eens, dat zij deze Regeering wil steunen. Doch dit breugt de facto mede, wat men van haar verlangt, nl. dat zij de leiding heeft. Immers zij moet daartoe rekening houden met de verschillende fracties der coalitie, en zij heeft zelve verklaard dit te doen door haar uitdrukking: iedere partij krijgt haar beurt. Zeer klemmend was het beteog van den afgevaardigde van Tiel waar hij den fioan- cieelen toestand besprak. Meer dan ooit is het thans noodig, betoogde hij, een Minister van Financiën te hebben, die vooruit ziet, eu niet leeft van de hand in de tand. Maar behalve perspectief ontbreekt aan 's Minis ters financieele politiek ook de kracht om te weerstaan aan de wenschen zijner col lega's, hetgeen in dezen niettemin zijn eerst aangewezene plicht behoort te zijn. In politiek opzicht was ook zeer juist de op merking, dat de Minister met voorstellen bij de Kamer komt, voor welker aanneming niet deze, maar hij, de Minister, aansprake lijk is. Zoo bv. de verhoogiug der ofF- cieratraktementon. De Kamer kan deze, nu zij gedaan zijn, niet afstemmen, en zij zal het ook niet doen, zooals tegenwoordig trouwens in het algemeen genomen de tijd voorbij is toen bezuinigingen door de Volksvertegenwoordiging konden worden aangebracht. Maar de volle verantwoorde lijkheid komt dan ook neer op den Miuiste en niet op de Kamer. De heer Tydeman bracht ook de quaestie van den vloot-predikant ter sprake. Een oogenblik kon men verwachten daarvan méér te zullen hooren. De geschiedenis met het bock, aldus de redenaar is op zichzelf onbóteekeneud; er is meer gebeurd; ik geloof tiet, dat de Kamer dooi den Minister volledig is ingelicht. Mgr. G. Gul. Gister was het 40 jaar geledon dat monseigneur Gul, Oud-Katholiek aartsbis schop, tot priester werd gewijd. De dag ging op verlangen van mgr. Gul in alle stilte voorbij. Enkelen zijn hem wezen feliciteeron, maar daar is het ook bij gebleven. Het was de wensch van dezen bescheiden man, dat men van zijn herden kingsdag geen notitie zou nemen, en die wensch is door de gemeenteleden geëer biedigd. Mgr. Gul werd 26 October 1847 te Egmond aan Zee geboren, 21 Nov. 1870 tot piiester gewijd eu aanvaardde 11 Mei 1892 de hoogc waardigheid, welke hij thans bekleedt. Zondag a.s. wordt de dag kerkelijk herdacht. (Amersfoortsche Kroniek en Critiek) XXXVI Zoo is dan de quaestie van een nau- delsschcol in ouzo gemeeute weer een be langrijke stap nader tot de uitvoering gekomen. Ik voor mij juich dit ten zeerste toe; 2le n" ,le; 'deaal opdagen van middel baar onderwijs aansluitend bij de praktijk van t leven. Dat is, dunkt mij, de groote betoekenis van do nieuwe school, dat zij niet, zooals andere inrichtingen van onder wijs, de leerlingen wil gelukkig maken met theoretische kennis alleen. Om iets te noemen, de leerlingen zullen er warenkennis opdoen, opdat zij de zui verheid van de stoffen kunnen onderzoekeu en zooveel opdoen van de theorie, dat ze later het résumé van een scheikundig rap port kunnen begrijpen. Er zal natuur- ou scheikunde worden gegeven, maar heel anders ingericht, dan do bestaande leerboe ken aanwijzen: het zal meer handelsschei- kunde zyn, enz Wat er precies zal worden onderwezen zal door het bestuur, dat ijverig over alles confereert, wel binnen kort worden aan gegeven. Eu ook heb ik reeds vernomen, dat men zal zoeken naar oen man, dia van de praktijk van den handel ter dege op de hoogte is, om aan het hoofd van de school te plaatsen. Dat is zeer toe te juichen, want de keuze van een directeur kan beslissend zyn voor het lot van de school. En van de gemeente zal men nu wel allen mogelyken steun mogen verwachten, zoodat ik voor mij wel moed heb op de toekomst, wat «leze nieuwo inrichting betreft. Dien moed heb ik ook, wat de reorga nisatie van ons brandwezen betreft, nu een paar manuen van de practijk zijn aange wezen om met hun raad in deze reorgani satie by te staan. Nu ik hierover schrijf, moet het mij van hot hart, dat het mij ten hoogste heeft verbaasd, dat geen der raadsleden is op gekomen tegen de uitspraak van den heer "Ti a'B zou er by een eigen water leiding niet voldoenden druk geen plaats meer zyn voor een vrijwillige brandweer. Ik zou willen zeggen, nu is er meer dan ooit reden voor een corps vrijwilligers. Als hot met onze waterleiding, wat druk enz. betreft, in orde zal zijn, komt alles op snelheid aan. Het zal er dan op aan komen om met slangen wagentjes zoo spoedig mogelijk op het terroin van den brand te zyn; zoo snel mogelijk de slangen aan de waterleiding te koppelen on in een mini- yan tijd water te geven. »„^ltÖdu»6? °veraI uu Zijn -vrijwilligere eerder by de hand, dau voor dit doel be zoldigde lieden. Waar geen beroepsbrand weer is en die kunnen wij voorloopig nog met betalen doet uien verstandig zekeren0 P vrijwilliSer8 'e ver- Ik voor mij zou die motorspuit liever terugkeken CD vriJwilliSer'! zien Nu ik den naam van den heer Plomp heb genoemd, denk ik aau de vacature die iu den Gemeenteraad zal ontstaan. Ik heb gehoord, zonder dat ik echter geheel voor de waarheid van het bericht kan .nstaan, dat de verkiezing van ecu nieuw lid niet zoo spoedig zal plaats hebben, als men eerst had verwacht. Het schijnt toch zeker te zijn, dat de lieer Plomp to: Januari hier zal blijven en dn gemeente-wet zegt, dat binnen het half jaar de verkiezing moet plaats hebben, welnu dau zou men kunnen wachten tot de algemeene verkiezingen in Juni a.s. aan gaat alles in een moeite door. weDa|kh|kt m0 ,n0g Z"° kwaad "iet, want e hebben anders wel wat veel politieke vechtpartijen. 'k Hoor anders bij de vrijzinnigen een drietal candidaten die er allen mogen zijn. Aan dien kant schynt men dus reeds gereed te fcijn. Publiek denkt anders tegenwoordig nog meer aaD uitgaan dan aan verkiezingen. Er is in de laatste tijden veel te doen op allerlei gebied. Vergadermgeu volgen op vergaderingen Soms zelfs meer dan één op een avond. Dat behoefde met zoo te zyn. Iwee maanden van te voren heeft uien byv. uit de agenda van dit blad kunnen zien, dat op den 13den December de eerste uitvoering van Toonkunst zou zyn en nu zie ik dat op denzelfden avond eee lezing van pastor Brown is gesteld. Waarom dat nu? 'k Zou den hoer Brown gaarne hebben gehoord, maar ga nu, al zou et alleen zijn om te protesteeren, kaalt °0ukun9t- Wle eer8t komt, eerst rVan T°°"kllD!it gesproken, ik verneem u t goede bron, dat het Bestuur van de afdeehng hier ter stede op het voorstel van den Gemeenteraad is ingegaan eu dat we du» mogen verwachten, dat het volks onderwijs in de zang hier flink zal worden aaugepakt. Het goede in de wereld bestaat uit tal van kleine factoren, waarvan do beteekenis dikwijls onmogelijk precies onder cyfers kan worden gebracht of kan worden aan getoond en een van die kleine factoren lijkt mij volks-zangonderwijs. FLANOR. Amersfoort, 22 Nov. 1910. Aan de Redactie van de Eemlander. Geachte Redactie! Gaarne had ik naar aanleinding van het ingezonden stuk van het Bestuur der schil- dersgezellenvereeniging, een plaatsje in uw blad. Het bestuur van bovengenoemde gezellen- vereeniging is bepaald niet goed ingelicht, want le wordt in de Westerstraat niet door een Commissie gebouwd eu ten tweede bevat het schilderwerk-bestek van 12 wonin gen, waarvan ik de oer heb aannemer te zijn, geen enkele bepaling, om over een 10 urendag en evenmin wordt er in geiept van een uit te betalen loon, hoe dan ook. In bedoeld stuk wordt, wel niet in ver band met het werk in de Westerstraat, maar soms daarmede te vereenzelvigen een weekloon vau f 10.70 voor een gezel ge noemd, bij een werkdag van 6 tot 7, mot 3 */a uur schaftijd, is daar betaald plm. f 12. Dit laatste voor mogelyke combineering als bovenbedoeld. Gaarne zal ik, zoo gcwenscht, inzage verleenen van Bestek en t.jd(loon)briefjes Met dank voor de plaatsing, Uw abonné, L. VAN WIJNGAARDEN, Arnh. weg 39. De strijd aan de Schoenfabriek. Gisterenavond vergaderden de uitgesloten zwikkers gemeenschappelijk met de op dezelfde fabriek werkende machinearbeiders die ziju aangesloten bij de Nederlandsche Vereenigiug van Fabrieksarbeiders, waar van tevens de secretaris, den heer Stenhuis van Hoogezand, aanwezig was; de laatst genoemde had de leiding. Namens do uitgeslotenen zette de heer Schidon don stand der zaken uiteen. Hij betoogde dat de zwikkers onmogelijk deze loonsverlaging konden accepteeren. Daarna verklaarden de ongeorganiseerde, nog werkende arbei ders, dat zij het werk der stakende zwikkers niet zouden aanvaarden. De. heer Stenhuis doelde daarop mede, dat zijne organisatie eveneens besloten had, dat hare leden niet bereid zullen worden gevonden het work der zwikkers op te vatten. Mocht daarvan het gevolg zijn dat dezo arbeiders' op straat komen, dau zal de bond hen steuneu. Verder zal de orgauisatie zich niet met de staking inlaten tenzij de stryd in een ander sta dium. mocht komen, waardoor het belang der leden een andere houding vorderde. Van een en ander zou de directie he den mededeeling worden gedaan. Tevens weid besloten dat getracht zal worden heden met de directie over het geschil te confcreeren. Daarne werden door de heer Stenhuis aan de stakers nog verschillende wenken gegeven. Op hun verzoek zal hij hen bij het vaststellen en uitvoeren van verschil lende maatregelen heden nog behulpzaam zijn. Omtrent de conferentie deelt men ons mede, dat deze door de directie bereid willig werd toegestaan. Er werd gecon fereerd door de statcers Schidon en Dek kers en den heer Stenhuis. Na een uitvoerig onderhoud, waarin dooi den heer Stenhuis gewezen werd op de onjui6to wyze waarop hier getracht was een nieuwe loonregeling in te voeren hy meende dat wanneer de directie van plan was een nieuwe werkregeling in te voeren waardoor onder de nieuwe tarieven toch een behoorlijk loon kan worden verdiend, dau eerst die nieuwe werkregeling er moest zyn. Door de stakers werd uiteen gezet waarom onder de tegenwoordige omstan digheden onder het nieuwe tarief niet kon worden gewerkt. Tenslotte deed de heer Stenhuis het volgende voorstel;

De Eemlander | 1910 | | pagina 2