DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 274. WOENSDAG 23 NOVEMBER 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. DE LANDER. Hoofdredacteur R. O. B IJ KR N N. :'»rean: KLRINE Ha A(9 6. Telel. Iuterc. 18». Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f 5,60. Per 3 maanden id. f 1Franco per port id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. B'iilon liet Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement bolangrjjke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kan rut: Amersfoort iu dit blad i., „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-eu Buiten l.nid.ch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 7b- 7b Amsterdam Groot Britannie. Een aatal suffragettes waren gister in Downing Street, waar slechts enkele politie agenten geposteerd waren, bijeengekomen. Binnen vijf minuten echter was een vol doende poiitie.nacht aanwezig, aan w'e, het na eenig vechten, gelukte de feministen uiteen te drijven. De verjaagde suffragettes trokken terug op Whitehall, voortdurend de politie be vochtend door te schoppen en met stokken te slaan. Eenigen harer verbrijzelden met een stok de ruit van de taximeter, waar mede Asquith zich uit het parlement naar zijn woning begaf. Honderd betoogsters werden in hechtenis genomen. De suffragettes overvielen Asquith; deze bewaarde echter zjn kalmte, besteeg een automobiel en reed naar do „Athenaeum Club*. Minister Birrell had eveneens een ont moeting met de suffragettes, die hem den hoed over de oogen sloegen, tegen hem aandrongen en hem schopten. De politte kwam tusschen beiden. Birrell weigerde in een automobiel te stappen en strompelde naar het Athenaeum. Het oproer van Maandagavond in Zuid-Wales ontaardde in een geregeld ge vecht. Politieagenten verklaren, dat hun uit de vensters kokend water op het hoofd werd gegoten en dat zij zan alle zijden met potten en pannen werden geworpen. De ongeregeldheden van Maandagavond wave de ergste, die gedurende de staking hebben plaats gehad. Frankrijk. Bij de bespreking der begrooting van Financiën in de Kamer, eischte Sembat (vereenigde socialisten) maatregelen om de opslorping van het Franrche kapitaal door het buitenland te beperkeu. Naar aanleiding van de verschillende in den laatsten tyd tot stand gekomen Jeeningen, merkte hij op, dat Frankrjjk het misschien toch best met Turkije had kunnen eens worden. Het had hom teleurgesteld te moeten zieo hoe Turkije zich tot een ander gewend heeft als tot Fraokrjjk, dat toch zijn eenige oprechte vriend kon zijn. Hij moest de houding van Frankrijk laken, daar het van de Hongaareche leening eerst heeft afge zien, nadat de pers er zich tegen verklaard had- De Minister van Financiën antwoordde, dat hij de in deze quaesties geboden terug houdendheid moest in acht nemen en slechts kon verzekeren, dat hjj quaestieB als deze steeds scherp in het oog hield om bij hun oplossing de belangen van Frankrijk zoo goed mogel|jk te verdedigen. Rusland. Te acht uur gistermorgen kwam Tolstoj's lijkstoet te SasjikaaaD.Kinderen van Tolstoj's boeren droegen de kist over een afstand van drie werst naar Jassnoja-poljana, Yooraf gin gen boeren, die witte linnen banden droeg' n met het opschriftLeo Nikolaejevitsj, het aandenken aan uwe goedheid zal onder ons verweerde boeren nooit verloren gaan. Achter de lijkbaar volgden studenten- koren, vier wagens met kransen. Te Jass- pajapoljana werd de kist in een vertrek geplaatst, waaruit alles was verwijderd, behalve Tolstoj's boekoukast, een borst beeld van Boeddha en het portret van den broeder van -Tolstoj. Een lange reeks van menschon trok langs de baar, hot eerst de boeren van Jassnajapoljana. Nadat de lange stoet van degenoD, die een laatsten groet aau den overledene wildeu brengen, langs de geopende baar van Tolstoj was geschieden, werd de kist door diens zonen, studenteu en booren ge dragen naar hot graf, dat door negen eisen was omgeven. Terwijl de kist in de groeve werd nedergolateu, bleef de menigte onder het zingen van het koraal „Eeuwige Herinne ring* geknield liggen. Velen hunner weenden. Ljjkreden werden niet gehouden. Een onbekende riep „De groote Leo is gestorven, moge z|jn geest blijven leven. Mogen z|jn geboden van liefde en christendom opgevolgd worden. Te half vijf was de plechtigheid afgc- loopen. Duitschland. Maandag is in het proces over de od- lusten in Moabit de predikant der refor- matiekerk voor geweest, die door de excedenten lastig gevallen is en in wiens kerk de ruiten ingegooid zijn. De verdedigers lieten dezen getuige, door hun vragen, verklaren dat de geor ganiseerde vakvereenigiugen werkeu voor goede litteratuur in do buurt, dat zij gym nastiek en voordrachtvereenigingen oprich ten, waar alcoholgebruik verboden is. Het openbaar ministerie heeft echter die ver- eenigiugen tegengewerkt! Belgiö. Het bulletin van gisteravond 6 uur om trent den toestand van de Koningin luidt: De zieke heeft den dag wat kalmer door gebracht en heeft eenigen tijd kunnen rusten. Er hebben zich geen complicaties voor gedaan. Id de Kamer deelde de president mede dat de kouingin in beterschap toeneemt en op het oogenblik buiten gevaar is. Portugal. Volgens een bericht uit Honkong, heeft de Portugeesche regcering den gouverneur en den bisschop van Macao telcgraphisch gelast het besluit omtrent de verbanning der Jezuïeten onverwijld ten uitvoer te leggen. Een gedeelte der verdrevenen zal zich naar Brazilië begeven, een ander naar Cochin China en Engelsch-Indië Amerika. Te New-York is een oplichterij ontdekt ernstiger dan sinds jaron is voorgekomen. Er waren n.l. bij do justitie honderden klachten ingekomen tegen de gebroeders Burr, waarin deze beschuldigd werden aan deelhouders door onware mededeelingcn omtrent de 30 maatschappijen, die zij beheerden, zink- koper-, goudmijnen, petroleumbrounen enz en die een kcpitaal van 5 millioen doll, heetten te vertegen woordigen, het geld uit den zak te hebben geklopt. Uit het op last der regeering ingestelde onderzoek is gebleken, dat een groot gedeelte dezer maatschappijen slechts bestuuden in de verbeelding der direoteuren, en dat de andere reeds lang gefaillleerd waren of opgehouden hadden te bestaan. Het geheele bedrag, waarvoor de gebroe ders Burr de goedgeloovigon hebbon opgelicht, moet de kleinigheid van 50 millioen dollar bedragen. De gebroeders Burr kunnen nu achter slot en grendel nadenken over het wissel vallige van een zwendelaarsbestaan. Papkndrecht in de kamer. Door het Tweede Kamerlid ds. mr. J. Ankerman zjjn vragou, schriftelijk, tot den Minister van Justitie gericht, ondermeer van ongeveer den volgenden inhoud: ,,Is de Minister bereid en in staat te verklaren of het rapport der deskundigen in de bekendo Papendrechtsche strafzaak is gemaakt op last van, uitsluitend ten dienste van en op koeten van de Justitie. En zoo ja, of de Minister dao zijn invloed wil aanwenden om te vorhinderon, dat deze rapporten voor het publiek verkrijg baar worden gesteld. De N. Ct. meent te woten, dat ook buiten de sociaal democratische fractio der Tweede Kamer het voornemen bestaat deze zaak bij de behandeling dor begrooting ter sprake te brengen, uatuurlijk na den datum der uitspraak van het Arnhemscho Hof. Tweede Kamer. Gisteren werden de algeuiccne beschou wingen over de Ötaatsbegrooting voortgezet. De heer De Meester besprak den financieeleu toestand. Hij beschouwde dien toestand als hoogst zorgwekkend. Reeds voor de derde maal wordt nu voor gesteld eene opceutenhefling op de bedrijfs- en vermogenobelasiing en waar de minister nog niet kau zeggen, dat in dit jaar het outwerp ecner inkomstenbelasting zal in komen, laat 't zich aanzien, dat de minis ter ook voor de vierde maal met die op- Centenheffiug zal komen. Waarom niet meer spoed gemaakt met die inkomsten belasting, voor welke aangelegenheid de minister bij zijn optreden reeds voel werk gereed vond? Dan toch kan do min. ont komen aan bet stelscllooze stelsel der opcenten, dat hem als Kamerlid zoo tegen de borst stuitte. Ook de gemeente fioanciëo zijn nog niet iu orde Wat bet voorstel tot heffing van een debietrecht op tabak aangaat, heriunerdc spreker aan dc leuze bij de Statenverkiezing in 1907 tegen het toenmalige kabinet gebezigd, n.l. de dure p|jp en sigaar voor den kleinen man. Ook ten opzichte van andere maatregelen meende spreker bij de regeeringspersonon front verandering te kunncu constatceren. Hij herinnerde in verband hiermede aan den storm, die recht6 opging toen de heer Voogens in 1906 met splitsing tusschen ouderdoms- en invaliditeitsverzekering kwam. Spreker begreep niet hoe de regeering bij een fiuancieelen toestand met een ongedekt tekort van ruim 7 millioen, vtijmoedigheid vindt te komen met het kustverdedigingsvoorstel, waardoor voor dit jaar dat tekort zou stijgen tot 8.4 millioen. Met den Minister was spreker 't eens, dat niet iedere stijgiug van uitgaven als een betreuieuswaardig feit kan worden aangemerkt, maar wel is 't betreurenswaar dig en hoogst zorgwekkend, indien do uit gaven onrustbarend stijgon en de minister in gebreke bljjft middelen tot dekking te nemen. Voorts betoogde spreker, dat de inkomstenbelasting als urgenter dient te worden beschouwd dan tariefsherziening. Hierna kwam spreker tot 's ministers be wering, dat tariefsherziening niet slechts voldoende zal zijn voor dekking van uit gaven verbonden aan sociale wetgeving, maar dat er nog een overschot zal zjjn voor tekortdekking, zelfs aangenomen, dat uit het tarief 10 millioeu zal zijn te haleu, zullen wij er naar sprekers meening nog lang niet zijn. Sprokor becijferde, dat al komt 's minis- ters plan tot stand, er nog eon ongedekt tokort zal zjjn van ruim 4 millioen. Alleen wauneer veel minder dan 9 millioen voor sociale wotgoving wordt besteed, zal de minister, indien hjj zjjn beleid bljjft volgen, het tekort kunnon dekken. Sprekers conclusie was ten slotte, dat de toestand van 's landt financiën hoogst bedroevend is. Dat de patient ernstig ziek is en dat hjj bij behandeling door den tegenwoordigen dokter geen vertrouwen op herstel beeft. Dc heer Troelstra oordeelde den fiuancieelen toestand eveneens zeer beden kelijk, vooral als op den ingeslagen weg wordt voortgegaan. Op allo hoofdstukken valt vermeerdering van uitgaven te con- stateereu. Hiermede wilde spreker niet beweren, dat elke vermeerdering verkeerd is. In verschillende gevallen zijn dc oor zaken, dio voor de stijging der uitgaveu zijn aangegeven, bevredigend. Hierna ging spreker de kostenvormeer- dering na. In do vermeerdering van de begrooting voor buitenlandsche zaken is bijv. een som voor de versterkiug van onze economische kracht Zoo vereenigde spreker zich b.v. ook met de kostenstijging: voor rjjkstucht- en opvoedingswezen op de justitie-begrooting eu voor ouderwjjs óp de begrooting van binnenl. zaken. Ook van de sommen bij de landbouwbegrooting aangevraagd mag voor bet volk een goede reute worden verwacht. Vervolgens wees spreker er op, dat de ambtenaren hce langer hoe meer aau den Staat gaan kosten, de post voor pensioeuon en wachtgelden zijn o. a. van 1904 tot 1210 gestegen van 8.6 millioen tot 10.4 millioen. Echter waar mokken niet helpt zal men zich moeten inrichten naar do kosten aan het ambtenaarswez'en. Stijging der uitgaven voor dit doel is dus te voorzien, evenals op onderwijsgebied door de uitbreiding van een leerplichtigen leeftijd, ook onderwijs aan volwassenen enz. Ook de uitgaven voor de sociale wetge ving welke ten goede komen aan de arbeiders zijn nog zeer laag. In andere landen als Engeland, Denemarken en België noemt de post voor sociale wetgeving een voel voornamer plaats op hot budget in. Daarom oordeelde spreker, dat onver mijdelijk is stijging dezer uitgaven op ons budget, zelfs al neemt men niet zjjn toevlucht tot het schijnmiddel van verplichte verzekering. Spreker voor zich zal vurig bljjven ijveren voor staatspensionneering, doch niot alleen de pensioenquaestie zal in de toekomst grooto offers van de schatkist vergen, dit zal ook het geval ziju met de ziektever zekering en met de werkloosheidverze kering. Bovendien komen uit de arbeiderskringen

De Eemlander | 1910 | | pagina 1